Ana Sayfa > SAĞLIK VE YAŞAM

4 ŞUBAT KANSER GÜNÜ...
04 Şubat 2017
Bugün 4 Şubat "Dünya Kanser Günü” ve Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor…
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
4 ŞUBAT KANSER GÜNÜ...

Bugün 4 Şubat "Dünya Kanser Günü” ve Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor…

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hakkında bilinci artırmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4 Şubat günü,  “Dünya Kanser Günü” olarak kabul ediliyor.
 
2008 Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde kanser yüz binde 267 oranında görülüyor. Ülkemizde kansere bağlı ölümlerde akciğer kanseri ilk sırada yer alıyor. Ancak kanser hücrelerinin genetik şifresini çözmeyi hedef alan araştırmalar sayesinde artık her hastaya aynı tedavi yerine hastalığa değil, hastaya özel tedavi çağına girildi. Kanser hücresinin genetik yapısını temel alan iki yeni tedavi yöntemine yakın gelecekte yenilerinin eklenmesi ve sağ kalma oranlarında ciddi artışlar bekleniyor.Eski ve az etkili yöntemlerin, yerini çok daha etkili tedavilere bıraktığını söyleyen Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, moleküler onkoloji ve genetik bilimindeki yeni gelişmelerin, kanserin karmaşık yapısını anlamayı sağladığını belirtiyor. Mandel, akciğer kanseri hastalarının farklı genetik özelliklere sahip olduğunu ve tedavilerin artık bu özellikleri hedef aldığını söylüyor. Üstelik hedefe yönelik bu ilaçlar etkilerini sadece hastalıklı hedef hücreler üzerinde gösteriyor.

Kanser türlerine göre farklı tedavi

Akciğer kanserlerinin küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olmak üzere iki temel gruba ayrıldığını söyleyen Amerikan Hastanesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, küçük hücreli dışı kanserlerin yüzde 80-85 rastlanma oranıyla daha sık görülen grubu oluşturduğunu söylüyor. Prof. Dr. Nil Molinas Mandel farklı kanser gruplarının hastalığın büyüme hızı, biyolojisi ve başka organlara yayılması açısından farklı bir seyir izlediğinin altını çizerek, geçmişten bugüne tedavi yaklaşımlarındaki gelişimi şöyle ifade ediyor: “Bu kanser türlerine göre tedavi seçimi de farklı olmaktadır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin de farklı alt grupları vardır. Geçmişte uzun süre tüm hastalara aynı tedaviler uygulandı. Ancak son yıllarda, tümör biyolojilerinin farklı olduğu anlaşıldı ve bu alt gruplara göre tedavi yaklaşımlarımız değişti. Buradan yavaş yavaş tedaviler kişiye özel olarak değişime uğradı”.Akciğer kanserinde sigaranın etkisi


Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, “Günümüzde artık tedaviyi kanserin genetik özellikleri yönlendirmeye başladı. Bu genetik değişiklikler ve tedaviyi belirleyecek mutasyonların varlığını araştırmak için patologlarla birlikte çalışmanın önemi arttı. Eskiden tümörün küçük hücreli ya da küçük hücreli dışı olarak belirlenmesi yeterli olmaktayken, artık bu grupları da alt gruplara ayırıyor, genetik değişikliklerin incelenmesini istiyoruz. Hastalarımıza, kemoterapi yanında farklı seçenekleri de sunmak için gerekli genetik testlerin yapılmasını önerebiliyoruz. Ancak, bu testlere göre hastalarımızın uygun bir tedaviye yönlendirilmeleri söz konusu olmaktadır” diyerek hastalığın önlenmesi için alınabilecek önlemlere dikkat çekiyor: “Bu gelişmelerle eskiden ümit veremediğimiz hastalarımıza daha olumlu bir bakış açısı sağlayabilir duruma geldik. Ama her şeyden önce hastalığın önlenmesi ve erken teşhis olanaklarının artırılması gerekir. Unutulmaması gerekir ki akciğer kanserleri yüzde 85-90 oranında sigarayla bağlantılıdır. Sigaraya başlamamak ve sigarayı bırakmak akciğer kanserini önleyebilir. Yani akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır.”

Genetik testler sonucu uygulanan doğru tedaviye cevap oranı yüzde 60

Moleküler onkolojideki yenilikler ve gen mutasyonlarının ortaya konmasının bireyselleştirilmiş tedavilerin uygulanmasını mümkün kıldığını söyleyen Prof. Dr. Nil Molinas Mandel “Böylece kemoterapiden yarar görmese de hedefli tedavilerle yaşantısını sürdürebilecek alt gruplar ortaya çıktı. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde bir süredir EGFR adı verilen gen mutasyonunu hedefleyen tedavilere önemli ölçüde yanıtlar alınıyordu. Son yıllarda yaşanan bir diğer önemli gelişme ALK gen mutasyonlarının varlığının ortaya konması oldu. Doğru tedavi uygun hastalarda kullanıldığında cevap oranı yüzde 60’lara kadar çıkıyor. Bu umut verici ilaçlara her gün bir yenisi eklenmektedir. Ancak, her yeni ilacın tüm hastalara uygun olamayabileceğini de akılda tutmak şarttır. Bunun ayırımı için klinisyen, hasta ve patolog arasında çok yakın bir işbirliği gerekmektedir. Bu bilgilerin ışığı altında, akciğer kanseri hastalarının kişiye özel yaklaşımlar ve tedaviler ile daha uzun yaşam şansı ve farklı tedavi seçeneklerinden faydalanabilme olanağı bulunduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuşuyor.Tümörü hedef alan tedavi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büge Öz ise kanseri erken evrede yakalamanın çok önemli olduğunu vurgulamanın yanı sıra bugün artık ileri evrelerde bile yapılabilecek bazı şeyler olduğunu, ileri evrede kanserlerde tümör vücutta yayılmış olabileceği için cerrahinin yerine sadece tümörü oluşturan istenmeyen hücreleri hedef alan bazı özel tedaviler olduğunu ifade ediyor.
 
Prof. Dr. Büge Öz “Bu hücrelerin mutasyon dediğimiz, diğer hücrelerde olmayan bazı genetik özellikler kazandığını bugün biliyoruz. Bu gen değişiklikleri hücreye kontrol dışı üreme, hücrenin ölümsüzleşmesi (kendini hücre ölümünden kurtarabilmesi) ve ayrıca vücutta yayılabilme gibi özellikler kazandırıyor. Artık bu genetik özelliklere yönelik tedaviler geliştirilmeye başlandı. Bunlar içerisinde bazılarının durdurulması, çok özel moleküler ajanlar ile mümkün olabiliyor. Bu moleküler ajanların kullanılarak, tümörün, hücrenin ölümsüzlüğünün, sürekli olarak çoğalmasının ve vücut içerisinde uzak yerlere gitmesinin önlenmesi hedefleniyor,” diyerek yeni nesil tedavilerin amaçlarını özetliyor.

Hasta onkolog ve patolog ile doğrudan iletişimde olmalı

Bu gen değişikliklerine karşı iki ilaç grubunun çok kısa sürede çok iyi sonuçlar verdiğini ifade eden Prof. Dr. Büge Öz bu ilaçların hastaların sağ kalım olarak ifade edilen hastalıksız yaşam sürelerinde de çok ciddi faydalar sağlamaya başladığına dikkat çekiyor. Ancak bu tedaviden yararlanabilmeleri için hastalarda öncelikle bu gen değişikliklerinin testlerle gösterilebilmesi gerekiyor. Bunlar tedavi kararını etkileyen önemli testler olduğundan doğru yapılıp doğru yorumlanmaları gerekiyor. “Üniversite hastaneleri, bazı devlet hastaneleri ve özel laboratuarlarda bu testlerin güvenilir yapılabilmesi konusunda çok yakın gelecekte çok daha iyi bir yere geleceğiz” diyen Patalog Prof. Dr. Büge Öz bu tedavilerden yararlanabilecek hastaların birtakım genetik testlerle belirlendiğini söyleyerek, tedaviden yararlanmak isteyen hastalara şunları tavsiye ediyor: “Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı almış hasta mutlaka onkologuyla iletişimde olmalıdır. Bu testler için onkolog gerek görüyorsa hastasını uygun patoloji laboratuvarlarına refere edecek, hastayla ve patologla birlikte çalışarak sonuçları yorumlayacaktır. Bu testler şimdilik iki taneyle başladı ama gelecekte devamının ve daha fazlasının geleceğine yürekten inanıyorum. Böylece yakın gelecekte kanser ölümcül olmaktan çıkabilir ve hastaların, genetik özelliklerine göre kendilerine en uygun kişiye özel tedaviye ulaşması sayesinde sağkalım oranlarında ciddi artışlar görülebilir.”
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK VE YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
KANAL İSTANBUL, DEPREM ŞİDDETİNİ ARTIRIR21 Ocak 2020
SAHTE ÜRÜNLER 14 Ocak 2020
TÜRKİYE KAR ALTINDA 06 Ocak 2020
İSTANBUL YENİ YILA KAR İLE GİREBİLİR...27 Aralık 2019
KARADENİZ YANIYOR; 58 YANGIN...24 Aralık 2019
İMAMOĞLU; “GLOBAL BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ”10 Aralık 2019
METEOROLOJİDEN YAĞMUR, DOLU, FIRTINA UYARISI05 Ekim 2019
BİR AYLIK ÇİLE BİTTİ...29 Temmuz 2019
Türkiye’ye 2018’de 577 bin kişi göç etti...23 Temmuz 2019
1 MAYIS, BAHARI GETİRECEK...01 Mayıs 2019
KAYMAKAM KARATAŞ; ÇAĞIN VEBASI MADDE BAĞIMLILIĞI27 Şubat 2019
İLAÇ; GÜNCELLE GİTSİN...15 Şubat 2019
YÜZ YILIN ELLİBEŞİ...31 Aralık 2018
YENİ YAĞIŞ DALGASI KAPIDA...21 Kasım 2018
YAVUZ SELİM MUHTARI YAVAŞ'TAN ISITAN HİZMET...14 Kasım 2018
TÜRÇEP SONUÇ BİLDİRİSİ...08 Eylül 2018
ESENLER'DE HAVA MUHALEFETİ...08 Eylül 2018
İSTANBUL'DA YAĞIŞ DEVAM EDECEK...24 Temmuz 2018
İSTANBUL'A FINDIK GİBİ DOLU YAĞDI...28 Haziran 2018
HESLER RİZE'DE DERELERİ KURUTTU...09 Haziran 2018
​ORTOPEDİK ENGELLİLER BAŞKANI AZİZ ARKAN OLDU…28 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU 'ASYARAP' EŞEK ARISI SİYASETİ10 Mayıs 2018
ESENLERLİ İZCİLER 57. ALAY'IN İZİNDE...27 Nisan 2018
​KALP SAĞLIĞINDA 7 ALTIN KURAL 17 Nisan 2018
MADDE BAĞIMLILARIN AİLELERİNE 7 HAFTALIK EĞİTİM16 Nisan 2018
"Çılgın Proje Aktif Fay Üzerinde…"19 Mart 2018
ERDOĞAN AKSU; ŞEKER ŞEKER AMERİKANLAŞMAK… 05 Mart 2018
​“ÖRF VE ADETLERİMİZDE DÜĞÜN KURMAK VAR…”23 Şubat 2018
Bakan Eroğlu: 6 bin 671 orman yangının sebebi bulunamadı 19 Şubat 2018
Çocuk Sokağı Örnek Proje13 Şubat 2018
​KAYMAKAMLIK BİNASI ENGELLİ ERİŞİLEBİLİRLİĞİNE HAZIR 18 Aralık 2017
İSTANBUL'UN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR05 Aralık 2017
ESENLER'DE KIZILAY FARKINDALIĞI GÜNÜ28 Ekim 2017
KOCA KENT İKİ SAATLİK YAĞMURA YENİLDİ...18 Temmuz 2017
SICAKLARDA EGZERSİZE DİKKAT29 Haziran 2017
‘ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI’ MERKEZİNDE İLK TOPLANTI…22 Haziran 2017
DEPREM UZMANLARINDAN UYARI...13 Haziran 2017
KULELER TRAŞLANACAK, PARA YOK...14 Haziran 2017
ZEYTİNLİKLER ŞİMDİLİK KURTULDU...01 Haziran 2017
ENGELLİ GENÇLER 'ASKER OCAĞI'NDA…16 Mayıs 2017
SU KITLIĞI 600 MİLYON ÇOCUĞU ETKİLEYECEK...23 Mart 2017
Çanakkale bir haftada 749 kez sallandı...13 Şubat 2017
İSTANBUL DONACAK…06 Ocak 2017
İSTANBUL'DA KARA KIŞ...26 Aralık 2016
ESENLER’DE TRAFOLAR ÇİRKİN GÖRÜNTÜ YAYIYOR…08 Kasım 2016
ESENLER MENDERES PARKI KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…19 Ekim 2016
ESENLER FERHATPAŞA ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDEKİ TEHLİKE…17 Ekim 2016
METRİS'E ESENLER ŞEHİR PARKI...05 Ekim 2016
ESENLER’E "NOSTALJİK TREN"…26 Eylül 2016
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...01 Temmuz 2016
GÜLDEN; "ENGELLİLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR..."18 Mayıs 2016
CHP ESENLER ENGELLİLER KOMİSYONU KURULDU…11 Nisan 2016
“18 MART” ÇANAKKALE ZAFERİ…18 Mart 2016
BAŞBAKAN’A RAĞMEN CERATTEPE’DE ŞİRKETE YER TESLİMİ…25 Şubat 2016
KAYMAKAMLIKTAN SAĞLIKLI BESLENME SEMİNERİ…16 Şubat 2016
KENDİ MEMLEKETİNİN NÜFUSUNDAN ÇOK İSTANBUL'DA YAŞAYAN 8 KENT...07 Şubat 2016
ESENLER 459 BİN 983 KİŞİ… 01 Şubat 2016
İLÇE GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 2015 RAPAORU…22 Ocak 2016
İSTANBUL’DA KAR 6 GÜN YAĞABİLİR…18 Ocak 2016
İSTANBUL'DA KAR PAZAR AKŞAMINDAN YAĞACAK...17 Ocak 2016
HAFTAYA KUVVETLİ KAR YAĞIŞI...15 Ocak 2016
TATLI ZEHİR SAÇIYOR...07 Ocak 2016
ARALIK AYI ESENLER VUKUAT RAPORU…07 Ocak 2016
ESENLER’DE NÖBETÇİ ECZANEDE İLAÇ KUYRUĞU…04 Ocak 2016
DOĞRU BESLENEN, SAĞLIKLI YAŞAR...17 Aralık 2015
KAYMAKAM’DAN ÖRNEK ÇALIŞMA…15 Aralık 2015
ESENLER’DE TRAFİK FELÇ…17 Kasım 2015
ESENLER’DE KESİM YERLERİ BELİRLENDİ…13 Eylül 2015
MİNÜBÜSLER DE KLİMA AÇMALI…31 Temmuz 2015
YEŞİL YOL'A FIRTINA GİBİ PROTESTO...13 Temmuz 2015
KAYMAKAMLIK VATANDAŞIN DERTLERİNE DERMAN...09 Temmuz 2015
BU RAMAZAN MASALAR CADDE VE SOKAKLARA TAŞTI…04 Temmuz 2015
KIZILAY KAN KAYBETTİ...03 Temmuz 2015
SAĞLIKTA KALİTELİ HİZMET ESASLARI DÜZENLENDİ...26 Haziran 2015
ERDOĞAN AKSU; MAL MÜLK HIRSINDAN SIĞINMAK…24 Haziran 2015
ERDOĞAN AKSU; RAMAZAN RESMEN KAPİTALİST OLDU, OLUYOR VEYA OLACAK…19 Haziran 2015
İSTANBUL PİDE SAVAŞLARI...16 Haziran 2015
GELENEKSEL RUMELİ PİKNİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...01 Haziran 2015
HAYATLARI RENKLENDİ…18 Mayıs 2015
ENGELLİLER HAFTASI BURUK BAŞLADI…11 Mayıs 2015
ENGELLİ GENÇLERE ASKERLİK ÖNCESİ "KINA GECESİ"…08 Mayıs 2015
‘ESENLER FERHATPAŞA SAĞLIK OCAĞI’ BİR AY İÇİNDE KAPANABİLİR… 10 Nisan 2015
ESENLER’DE “10 NİSAN POLİS HAFTASI” ETKİNLİKLERİ..07 Nisan 2015
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILANDIRMA SÜRESİ 6 AY UZATILDI…31 Mart 2015
MEHMET SİRKECİ FEDERASYON ÜYESİ…25 Mart 2015
KAYMAKAM ÜNAL’DAN EMEKLİ MUHTARLARA HİZMETTE ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ…17 Mart 2015
ESENLER’DE ‘GÜVENLİK İÇİN EĞİTİM’17 Şubat 2015
OCAK AYINDA 811 OLAY…12 Şubat 2015
KAYMAKAMLIK'TAN GENEL SAĞLIK SİGORTASI DUYURUSU...09 Ocak 2015
ESNAFIMIZLA BİRLİKTE BİR ADIM DAHA İLERİYE…07 Ocak 2015
YENİ YILDA KAR MESAİSİ31 Aralık 2014
SİVİL HAVACILIK SENDİKASI FARKINDALIK GECESİ...17 Aralık 2014
İNTERNET ÇOCUKLARI TAHAMMÜLSÜZ… 16 Aralık 2014
YÜZME HAVUZUNUN TADİLATI 6 AYDIR BİTİRİLEMİYOR…11 Aralık 2014
ESENLER ZİHİNSEL ENGELLİLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI03 Aralık 2014
ESENLER ESNAFI KAN VERDİ…24 Kasım 2014
KIZILAY 146 YAŞINDA...30 Ekim 2014
KENDİNİZİ İYİ HİSSETMEK İÇİN EN UYGUN ZAMAN, ŞU AN...21 Ekim 2014
İSTANBUL İKİ AY SONRA SUSUZ KALABİLİR...11 Temmuz 2014
SULTANAHMET’TE RAMAZANLIK ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR…09 Temmuz 2014
ESENLER İLÇE GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN UYARI; SOĞUK ZİNCİR ÖNEMLİ…08 Temmuz 2014
GIDA SEKTÖRÜNDE HİJYEN EĞİTİMİ OLMAYAN ÇALIŞAMAYACAK…01 Temmuz 2014
İSTANBUL KENT SAVUNMASI KURULDU… 29 Haziran 2014
"KÜLCÜLER KAPLICASI'NIN TARİHİ ÇOK ESKİLERE DAYANIYOR..."16 Haziran 2014
Türk Kızılayı 146 Yaşında...13 Haziran 2014
EYİDOĞAN; ” BETON BLOĞUNUN NERESİNDE, NASIL BİR YAŞAM…”09 Haziran 2014
‘ONURKENT’ 4. OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…09 Haziran 2014
MADENOĞLU, MEZİTLİ’DE ÜZÜM HASATI`NIN AÇILIŞINI YAPTI…26 Mayıs 2014
ESENLER İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ UYSAL’IN TAYİNİ ÇIKTI...16 Mayıs 2014
3 GÜNLÜK "MİLLİ YAS" İLAN EDİLDİ... “ SOMA’DA CAN KAYBI 400’E ULAŞABİLİR…” 14 Mayıs 2014
BİR TUĞLA DA SEN KOY...30 Nisan 2014
ESENLER’DE OTİSTİKLER FARKINDALIK İÇİN YÜRÜDÜ…21 Nisan 2014
Sarıgül, "Göstergeç" adlı toplu ulaşım kartı projesini tanıttı...26 Mart 2014
İSTANBUL’A KAR GELİYOR…09 Mart 2014
OTİZMDE EĞİTİM ŞART…06 Mart 2014
Esenler Hayat Hastanesi Şimdilik Kapandı...04 Mart 2014
ESENLER HAYAT’TA SIKINTILAR GİDERİLECEK…06 Şubat 2014
ESENLER İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 16 NOLU BASIN BÜLTENİ10 Ocak 2014
İKTİDAR SAĞLIKTA İLAVE BEDEL TAVAN FİYATINI İKİ KATINA YÜKSELTTİ…24 Ekim 2013
ENGELLİ ENGELSİZ HERKESİN KURBAN BAYRAMINI KUTLUYORUM, AMA…14 Ekim 2013
‘174 ALO GIDA’ HATTINA, 5 YILDA 988 BİN 644 ÇAĞRI… 24 Eylül 2013
ÖZEL HASTANELERİMİZ ‘ACİL SERVİS HİZMETLERİNDEN’ ÜCRET ALIYOR…20 Eylül 2013
Geçmiş Olsun Şükrü Şahin...16 Temmuz 2013
GEZİ PARKI’NIN 747 METREKARESİ ARTIK YOK...26 Haziran 2013
TÜRK KIZILAYI 145 YAŞINDA…11 Haziran 2013
TARİH VAKFI’NDA TOPÇU KIŞLASI PROJESİ’NE HAYIR DENİLDİ…08 Haziran 2013
DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN…05 Haziran 2013
İLÇE SAĞLIKTA TANIŞMA…08 Mayıs 2013
8 MAYIS DÜNYA OVER KANSER GÜNÜ’NDE…08 Mayıs 2013
ESENLER KAYMAKAMLIĞI - ENGELLİLER HAFTASI KUTLAMA PROGRAMINA DAVET…‏03 Mayıs 2013
MÜEZZİNOĞLU ESENLER KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ’Nİ İNCELEDİ...29 Nisan 2013
Okmeydanı Hastanesi Yıkılıp Yeniden Yapılacak, İhale Nisanda!…16 Nisan 2013
Cebrail Karaman, Malatya lezzetlerini İstanbul'a taşıdı.11 Nisan 2013
“21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ ’’ 20 Mart 2013
KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE “YEŞİL BİNALAR” GÖZ ARDI EDİLİYOR…07 Şubat 2013
FINDIKTAN ANA SÜTÜNE KATKI...23 Ocak 2013
Esenler Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 8 Sayılı Basın Bülteni…11 Ocak 2013
ACİL HATLARI TEK NUMARADA BİRLEŞECEK19 Kasım 2012
SİGARA BEBEK DNA'SINA ZARAR VERİYOR03 Temmuz 2012
AMATEM'DE 29. BAĞIMLILIK DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLANDI...13 Haziran 2012
AFET İSTASYONLARI'NIN BAKIM VE ONARIMI YAPILIYOR24 Mayıs 2012
Zeynep Kamil Hastanesi 150 Yaşında18 Mayıs 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER