Ana Sayfa > GÜNCEL

AFRİKA; IŞİD İLE EL KAİDE'NİN KAPIŞMA ALANI...
19 Ocak 2016
Birkaç hafta önce Eş Şebab örgütü tarafından Somali’de Afrika Birliği'ne bağlı Barış Gücü içerisinde yer alan Kenya askerlerine yönelik saldırı ile ardından Burkina Faso’da İslami Mağrip El Kaidesi (İMEK) tarafından gerçekleştirilen eylem, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile El Kaide arasındaki nüfuz savaşının bir yansıması.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

AFRİKA; IŞİD İLE EL KAİDE'NİN KAPIŞMA ALANI...

Birkaç hafta önce Eş Şebab örgütü tarafından Somali’de Afrika Birliği'ne bağlı Barış Gücü içerisinde yer alan Kenya askerlerine yönelik saldırı ile ardından Burkina Faso’da İslami Mağrip El Kaidesi (İMEK) tarafından gerçekleştirilen eylem, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile El Kaide arasındaki nüfuz savaşının bir yansıması.

El Kaide’den IŞİD’e

Birçok gazetede Eş Şebab’ın El Kaide’nin Afrika uzantısı olduğu yazıldı. Bunda doğruluk payı var. Hatta Eş Şebab, 2014’de bir açıklamasında IŞİD’i kınamıştı da. Ancak örgütün IŞİD’e katıldığı yolunda batı medyasında haberler yer alıyor. Çok uzun zaman önce değil, geçen yılın Temmuz’unda iki örgüt yetkililerinin Somali’nin başkenti Mogadişu’da birleşme görüşmeleri yaptıkları da biliniyor. Haberlere göre bir Eş Şebab komutanı “IŞİD eylemleri ile dünya çapında ses getirdi, küresel cihadın lideri oldu. Ancak Eş Şebab lider kadrosu henüz karar vermiş değil” açıklaması da yapmıştı.
Bu çevrelere yakın haber sitelerinde bu birleşmenin gerçekleştiği, ilan edilmesinin de an meselesi olduğu söyleniyor. Bu şaşırtıcı bir gelişme değil elbette. IŞİD, hem de uzun zamandan beri cihatçı örgütler için bir çekim merkezi durumunda. El Kaide'den de katılımların olması doğal. Nijerya’da El Kaide’nin bir kolu olarak faaliyet yürüten Boko Haram’ın 2014 Ağustos’unda IŞİD’e biatı da hafızalardadır.

Halifelik kavgası

Cihatçı örgütler arasında El Kaide ile IŞİD konusunda ciddi ayrılıklar var. Bu yeni değil, üstelik uzun zamandır rekabet düzeyinde sürüyor. Bu grupların arasında sıcak çatışmaların olması da sürpriz olmayacak kimse için. IŞİD’e savaş ilan eden El Nusra örneği var önümüzde.
Ayrılık Ebubekir el Bağdadi’nin 1 Temmuz 2014’de halifeliğini “Halife İbrahim” adıyla duyurması ile baş gösterdi. Bu IŞİD’in Taliban ile ilişkilerinin nasıl seyredeceği konusunda merak uyandırdı haliyle. Çünkü Taliban lideri Molla Ömer de kendisini 1996’da Halife ilan etmiş, El Kaide’nin eski lideri Usama bin Ladin ile şimdiki lideri Ayman el Zevahiri de Molla Ömer’e biat ettiklerini duyurmuşlardı. El Kaide’ye yapılan katılımlar, dolayısıyla Mola Ömer’e de bağlılık anlamına geliyor. Ömer’in ölümünden sonra Taliban’ın güç kaybetmesi, Taliban içinde bir grubun Afganistan’da emperyal güçlerle barış görüşmelerine katılması El Kaide’yi biat merkezine dönüştürmüştü.

Ancak Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonra Ayman el Zevahiri’nin düşük profilli liderliği El Kaide’yi ilk faaliyet yıllarındaki “aktifliğinden” uzaklaştırdı. Bunun en çarpıcı yansımalarından biri IŞİD’in temellerini oluşturan Tevhid ve Cihad örgütünün de IŞİD’e katılmasıdır. Bu örgütün lideri olan ABD doğumlu Enver el Evlaki, bugün IŞİD’in sahiplendiği, “en büyük kahraman” kabul ettiği bir figürdür. Arap Yarım Adası El Kaidesi (AYEK) lideri olan Evlaki, Ladin ile de Zevahiri ile de anlaşmazlığa düşmüştü. Ölümünden sonra yerine geçen Ebu Hamza el Muhacir, IŞİD kurulduğunda hemen biat edenlerden biri oldu.

Katılımlar arttı

2015’de Libya’da Ensar el Şeria grubu Bingazi’ye giren IŞİD üyelerini büyük bir coşkuyla karşıladı. Doğu Libya’da birçok cihatçı grup da Bağdadi’ye bağlılıklarını ilan ettiler. 2014 sonunda da Syrinka Bölgesi İslam Devleti adı altında kurulan IŞİD Bingazi, Derna, Sirte ve Tibruk’u kontrolü altına aldı.
Pakistan Talibanı (Tehrik-i Taliban) El Kaide ile IŞİD arasındaki nüfuz kavgasında uzun süre belirsiz bir tutum aldı ancak 2014 Ekim’inde bu örgüt de IŞİD’e katıldığını duyurdu. Alim Ebu Bekir Beşir önderliğindeki Endonezyalı cihatçılar da 5 Ocak 2015’de IŞİD’e katıldılar.

Günümüzün Arap Yarımadası El Kaidesi (AYEK) karışık bir pozisyonda. Lideri (2015’te öldürüldü) Nasir el Wuhayşi, El Kaide lideri Zevahiri’ye çok yakın biriydi. İlişkileri Afganistan’da Wuhayşi’nin Ladin’in özel sekreterliğini yaptığı dönemlere kadar gidiyor. IŞİD ile AYEK arasında Irak ve Suriye’de karşılıklı yardımlaşmalar oldu ama iki örgüt birleşmiş sayılmazlar. Ancak AYEK’in 2015 Ocak’ında Paris’te gerçekleştirdiği Charlie Hebdo baskınında, örgüt liderlerinden Nasr İbn Ali al Ansi arkasında bir IŞİD bayrağı asılı halde göründüğü bir video kaydında eylemi sonradan IŞİD’in kahramanı haline gelen Enver el Evlaki’nin çok önceden tasarladığını belirtti, konuşmasını da IŞİD selamı ile bitirdi.

Katılmayanlar da var

Her El Kaide grubu IŞİD’e katılmış değil tabii. El Nusra Cephesi, örneğin. 2011’de Suriye krizi başladığında Bağdadi, cihatçı bir grup kurmak üzere en deneyimli adamlarından biri olan Ebu Muhammed el Julani’yi Suriye’ye yolladı. Aynı yılın Ocak ayında Jahbat al Nusra adıyla Suriye’de baş gösteren grup bu. 2013 Nisan ayında Bağdadi - tek taraflı olarak- IŞİD ile El Nusra’nın birleştiklerini duyurdu. Julani bunu reddederek Zevahiri’ye bağlılığını açıkladı. El Nusra halen Suriye’de El Kaide’nin bir kolu olarak varlığını sürdürüyor. Bu grup 2013’ün sonunda IŞİD’e karşı savaş ilan etti. Zevahiri de 2014’de yaptığı bir açıklamada IŞİD’in El Kaide’nin bir kolu olmadığını duyurdu.

Afrika’da olan ne?

İslami Mağrip El Kaidesi (İMEK) IŞİD konusunda bölünmüş durumda. Bu örgütün lideri Abdülmalik Droukdel Bağdadi’nin halifeliğine karşı çıkarak Zevahiri’ye bağlılığını açıkladı, Burkina Faso eylemini gerçekleştiren El Murabitun lideri Muhtar Bilmuhtar’ın yaptığı gibi. Ama İMEK içindeki diğer gruplar örneğin Ensar al Şeria Mujao (Batı Afrika Birlik ve Cihat Hareketi) IŞİD’e katıldılar. Gruplar arası görüş ayrılıkları ciddi bir çatışmanın ufukta olduğunu gösteriyor.

Şu an karşıtlık rekabet düzeyinde sürüyor. Eş Şebab 2009’dan beri Güney Somali’de faaliyet yürütüyor. Önceleri İslami Mahkemeler Birliği adı altında yürüttü çalışmalarını. Aslında IŞİD’in çok etkilendiği bir örgüttür bu. Bagdadi’nin kanlı eylemlerin kesin sonuç getirdiğine ikna olmasında bu örgütün eylemlerinin etkisi vardır denir. Eş Şebap, tecavüze uğramış 13 yaşındaki bir kızı, babasının “o daha çocuk” diye yalvarmasına rağmen katletmekten çekinmemişti. İngiltere’deki üyeleri eski bir asker olan Lee Rigby’i güpegündüz yol artasında boğazını keserek katletmişti. Kenya'nın başkenti Nairobi’de alışveriş merkezi baskınını gerçekleştirmişti. Ayrıca Eş Şebab batılı ülkelerden gençlerin en çok rağbet gösterdiği örgüttü. Bu da IŞİD’i etkileyen önemli bir faktör. Eş Şebab 2012 Şubat ayında El Kaide’nin bir şubesi haline geldi. Ancak yukarıda da değindiğim gibi, Zevahiri liderliğindeki El Kaide’den ayrılıp IŞİD’e katılacağı (ya da katılmış olduğu) yolunda ciddi iddialar var.

Afrika'da El Kaide ile IŞİD arasındaki rekabet artık IŞİD’in stratejisini benimsediği söylenen Eş Şebap ile El Kaide’ye halen bağlı olan El Murabitun üzerinden sürüyor. Kenya eylemini Eş Şebab’ın El Kaide adına yapmasının, El Kaide’nin eleman kaybı göz önüne alınırsa ihtimal dışı olduğu söylenebilir. Bu IŞİD tarafından da kabul edilen bir eylemdir. Bölgedeki mali açıdan en zengin örgütlerden biri olan İMEK içindeki baskın gruplar IŞİD adına yapılan Kenya saldırısına karşılık Burkina Faso saldırısını gerçekleştirdi.

Taraflardan birinin diğerine biat edeceği ana kadar Afrika bu iki örgüt için önce rekabet daha sonra da bir savaş alanına dönecek gibi görünüyor.

KOMOR ADALARI'NIN TUTUMU NE ANLAMA GELİYOR?

İran’la ilişkilerini keserek İran karşıtı “Sünni Eksen”e katılan Komor Adaları’nın Mavi Marmara ile de bağı var

Komor Adaları Federal İslam Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan’la ilişkileri bir hayli gergin olan İran’la diplomatik ilişkilerini kesmesi medyada hak ettiği yeri almadı. Oysa gelişme birçok açıdan bir hayli önem taşıyor. Arap Birliği’nin bu 700 bin nüfusluk küçük ülkesi, Sünni ülkelerin İran’ı “yalnızlaştırma” politikasına katılan ülkeler kervanına dahil oldu.

Bu adım hem Afrika Birliği’nin nasıl bir “teşkilat” olduğunu hem de Suudi Arabistan’ın mali gücüyle desteklediği Sünni yönetimlerin Riyad için nasıl “hazır kıta asker” haline getirildiğini gösteriyor. Halkının sadece yüzde 9’u Arap olan (yüzde doksanı yerli Sahavili’lerden oluşuyor) Komor adalarının Arap Birliği üyesi oluşu da başlı başına ilginçtir. Ülkede yaşayan Müslümanların neredeyse tamamı Sünni, bu Sünnilerin çoğu Şafi, az sayıda da Hanefi var. Nakşiliğin de yaygın olduğunu belirtelim. Şiiliğin bir kolu olan Rafizilik de ülkede mevcut. Ancak siyasi yaşamda Rafizilerin daha baskın olduğu dönemler de oldu.

1975’deki Bağımsızlıktan sonra başa gelen devlet Başkanı Ali Süveylih, laik ama batı yanlısı biriydi. Laik uygulamaları özellikle tesettüre karşı tavırları ülkedeki Müslümanların tepkisini çekti. Sonunda yolsuzluk başta olmak üzere bir dizi gerekçeyle, bir Rafizi olan Ahmed Abdullah Samibi tarafından 1978’de devrildi. Ülkenin adını Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti’ne dönüştüren kişi bu Samibi’dir. Çok sayıda genci İran’a eğitim için gönderen Samibi döneminde ülkedeki İran etkisi İmam Humeyni İmdad Komisyonu Merkezi, Tibyan Merkezi, İran Kızılay Merkezi, İslami Çalışmalar ve Hukuk Çalışmaları Fakülteleri ile Farsça Öğrenim Merkezleri adını taşıyan kurumların varlığından ötürü kolayca anlaşılabilir. İran’ın, ekonomisi bir hayli zayıf olan bu ülkeye mali yardımda bulunduğu da sır değil.

Sünnileştirmenin başlangıcı

Samibi’nin 1992’de batının da desteklediği bir darbe sonucu iki oğluyla birlikte öldürülmesinden sonra yerine Said Muhammed Çuhar’ın gelmesiyle birlikte Sünni İslam dünyasının ilgisi bu küçük devlete yönelir. Özellikle Suudi Arabistan’ın etkisinin kendisini gösterdiği, Şafiliğin de devletin resmi mezhebi olarak kabul edildiği dönemdir bu. O günden beri başta Şii’lik olmak üzere diğer mezhepler üzerinde ciddi bir baskı var bu ülkede.

Mavi Marmara’nın bayrağı

Gelişmeleri yakından izleyebilenlerin fark edebileceği küçük bir ayrıntıyı da hatırlatalım. Gazze’ye yönelik İsrail ambargosunu delmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisinin bayrağı bu ülkenindi. Dolayısıyla İsrail saldırısına uğrayan Mavi Marmara Komor Adaları’nındır. Uluslararası hukuk açısından İsrail’i gemisini vurduğu için yargılatabilme olanağı var. Ama buna hiç bir zaman teşebbüs etmedi.

Komor Adaları’nın oluşturan adalardan biri olan Anjuvan adasında Muhammed Bekr adlı albayın başkanlığını ilan etmesiyle başlayan siyasi karışıklıklar üzerine Afrika Birliği asker yollayarak Bekr’i saf dışı etti. Ülke birliğini Afrika Birliği’ne borçlu bir anlamda.

İslam coğrafyasında da dünya politikasında da hiç bir etkisi olmayan bu küçük ülkenin Suudi Arabistan istedi diye İran’la ilişkisini kesmesi, mezhepçi politikaların her fırsatı kullandığını göstermesi açısından bir hayli öğretici. Bir başka örnek de Komor Adaları’nın kararından kısa bir süre önce İran’la diplomatik bağını kesen Cibuti olmalıdır. Bu Müslüman ülke İran’la bağını kopardı ama hala ilişkisini sürdürdüğü İsrail ile çok ama çok sıkı bir siyasi ilişki içinde.
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
KADIN OLMANIN AĞIRLIĞI22 Temmuz 2020
NEDEN Mİ YAZMADIM? İŞTE YANITI17 Temmuz 2020
AYASOFYA, DERELER VS.13 Temmuz 2020
SİVAS, 02 TEMMUZ 1993, MADIMAK…01 Temmuz 2020
ERDOĞAN AKSU; BU VİRÜS HER ŞEYİ FETHEDER…25 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ, PAZAR KAHVESİ…19 Haziran 2020
PANDEMİ VE BABALAR GÜNÜ…19 Haziran 2020
FEROMON, FENOMEN, FONDÖTEN ÇIKMAZI...18 Haziran 2020
GECENİN KARANLIĞINDAN KORKMAZDIK16 Haziran 2020
ADI KONMAMIŞ AV08 Haziran 2020
VİRÜS DEPREMİ-ERDOĞAN AKSU03 Haziran 2020
GEZİ, KAZANMAK VEYA KEYBETMEK DEĞİL, DİRENMEKTİ...03 Haziran 2020
PANDEMİDE ANORMAL NORMALLEŞME02 Haziran 2020
GEZİDEN MİRAS, GEZİ RUHU29 Mayıs 2020
PANDEMİDE İLK CUMA...29 Mayıs 2020
​PANDEMİ MECLİSİNDE BORCA KARŞILIK CAMİİ… 29 Mayıs 2020
AKPINAR ESİNTİSİ…28 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; SAĞDUYULU BAYRAM, SOLDUYULU SEYRAN...24 Mayıs 2020
TEK YOL DEVRİM…19 Mayıs 2020
Gidersin Yokluğun Kalır11 Mayıs 2020
KADIN, KADIN OLMAK11 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ARTIK CAMİİLER DE AÇILMALI...11 Mayıs 2020
GİRDAPTAN ÇIKMAK (7)-DUYGU…09 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…07 Mayıs 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (25) OSMANLI'DA 1 MAYIS01 Mayıs 2020
CORONA VİRÜSÜN BOYU26 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; CORONAVİRÜS CEPHESİNDE DEĞİŞEN...25 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -5- SAĞLIK…22 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TARİH YAZILDI22 Nisan 2020
YARINLARDA SOKAKTAYIM...21 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -4- MASKELİ DÜNYA…21 Nisan 2020
FARKLI DÜNYALAR…20 Nisan 2020
MORUKLAR06 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK - 102 Nisan 2020
İZOLASYON!!!26 Mart 2020
KRİZ SOSYALİZMİ HATIRLATTI...22 Mart 2020
CORONA VİRÜS17 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU; REİS PAŞA...06 Mart 2020
DEPREM GAZI03 Şubat 2020
DEPREM SİYASETİ... 30 Ocak 2020
DEPREM BÖLGELERİNDE OKULLAR 10 ŞUBAT'TA AÇILACAK...29 Ocak 2020
ELAZIĞ'DA, ENKAZDAN 45 CAN27 Ocak 2020
RAHŞAN ECEVİT, EŞİ BÜLENT ECEVİT'İN YANINA...18 Ocak 2020
KAPLAN, “MAZLUMLARIN SESİNİ BİZLER DUYURABİLİRİZ...”13 Ocak 2020
İMAMOĞLU; KANAL İSTANBUL ŞAHSİ MESELEM DEĞİL...09 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; FİZAN TEZKERESİ...02 Ocak 2020
ASMA KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ...02 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; MERHABA 2020…30 Aralık 2019
ESENLER İZCİLERİ SARIKAMIŞ'TA...30 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; İSTANBUL MARMARA, MARMARA TÜRKİYE'DİR...26 Aralık 2019
İMAMOĞLU; "16 MİLYONUN EMANETİNE İHANET ETMEDİK”26 Aralık 2019
İMAMOĞLU, İSTANBUL'DA ULAŞIM ÖMÜR TÖRPÜSÜ...17 Aralık 2019
KENAN EVREN ADI SİLİNECEK...25 Kasım 2019
KAFTANCIOĞLU; BU GAZETECİLİK NASIL OLDU DA BU HALE GELDİ...25 Kasım 2019
UĞUR DÜNDAR; BELGESİ OLMAYAN HABER GAZETECİLİK ETİĞİNE SIĞMAZ...23 Kasım 2019
Öztrak: "CHP'yi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez..."21 Kasım 2019
SOKAKBAŞI EKİM DEVRİMİ18 Kasım 2019
İSTANBUL SİS ALTINDA18 Kasım 2019
MÜMTAZ SOYSAL HOCA'YI KAYBETTİK...11 Kasım 2019
​HÜNEROĞLU’NUN ACI GÜNÜ…04 Kasım 2019
CHP ESENLER'DEN FENER ALAYI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; CUMHURİYET...30 Ekim 2019
SİRKECİ, HAYDARPAŞA…24 Ekim 2019
​ŞAHİN; “BÜTÇENİN %20’Sİ ARSA SATIŞINDAN…15 Ekim 2019
İMAMOĞLU; İSTANBUL’A İHANET ETMEYECEĞİZ, ETTİRMEYECEĞİZ...21 Ekim 2019
İMAMOĞLU; DEPREM SEFERBERLİĞİ...15 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; SAVAŞ VE BARIŞ.. BARIŞ…10 Ekim 2019
İMAMOĞLU'NUN 100 GÜNÜ...07 Ekim 2019
TBMM 27. DÖNEM 3. YASAMA YILI AÇILDI02 Ekim 2019
5,8 SONRASI 144 ARTÇI DEPREM...27 Eylül 2019
TAM 39 YIL ÖNCE...12 Eylül 2019
CHP; YÜZ YILLIK ÇINAR09 Eylül 2019
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'DE İSRAF 05 Eylül 2019
EGE'DE DEPREM...08 Ağustos 2019
BAYRAMDA YİD PROJELER HARİÇ TOPLU TAŞIMA VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ...07 Ağustos 2019
İMAMOĞLU METROYU İNCELEDİ...30 Temmuz 2019
SURİYELİ GERÇEĞİ...24 Temmuz 2019
İSPARK'DA İSTİFA ÖNCESİ İHALE...19 Temmuz 2019
DARBE ÜSTÜNE DARBE...12 Temmuz 2019
BAYRAMLARDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ...11 Temmuz 2019
ESENLER OTOGARI İSPARK'A...11 Temmuz 2019
MECLİS'TE YEMEĞE ZAM...05 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; 2 TEMMUZ 93, MADIMAK…02 Temmuz 2019
ESENLERLİ KIBRIS GAZİLERİNE BERAT...25 Haziran 2019
SAĞANAK YURDU VURACAK...21 Haziran 2019
TRABZONU HES VURDU...20 Haziran 2019
GEZİ'YE TAKSİM KAPATILDI...01 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İBB KAYNAKLARI ÇARÇUR...25 Mayıs 2019
Yanardağ: Çarşının Karışacağı Bir Seçim...20 Mayıs 2019
BURASI TRABZON (1) DUYGU SAĞIROĞLU VE BİTMEYEN YOL16 Mayıs 2019
AKSU; PİS YEDİLİ…10 Mayıs 2019
İLKYAZ, BAŞLANGIÇ YAZI...03 Mayıs 2019
1 MAYIS KUTLANDI...01 Mayıs 2019
Esenler Esnaf Odası İstihdam Paneli25 Nisan 2019
BÜYÜK TAŞINMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ...07 Nisan 2019
İSTANBUL'DA YOLLAR KAPALI...24 Mart 2019
GÖKSU KAYBETTİ, BASIN KAZANDI...13 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; BU 8 MART UNUTULMAZ...11 Mart 2019
BENZİNE GECE ZAMMI11 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…07 Mart 2019
İNCE İNCE KAR YAĞACAK...23 Şubat 2019
"Pazarcılar; Biz Tanzim satıştan daha ucuza satarız..." 16 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; HANEDAN SALTANAT KAYIĞINDA...08 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU; 24 OCAK...24 Ocak 2019
ÖZER AİLESİNİN ACI GÜNÜ 26 Aralık 2018
DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK...16 Aralık 2018
YENİ YÖNETMELİK GAZETECİLERİ HEDEF ALIYOR...16 Aralık 2018
TREN KAZASI15 Aralık 2018
Esenler’de Dünya Engelliler Günü...03 Aralık 2018
AZAR TOPLUMU...20 Kasım 2018
İDO İÇ HAT SEFERLERİNİ DURDURUYOR...20 Kasım 2018
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI'NDAN GAZETECİ TÜRKOĞLU'NA MÜDAHALE...14 Kasım 2018
ATATÜRK ESENLER'DE ANILDI10 Kasım 2018
EBEDİ BAŞKOMUTAN...07 Kasım 2018
ANADOLU CUMHURİYETİ...27 Ekim 2018
YENİ VALİ; ALİ YERLİKAYA 27 Ekim 2018
ÇOCUKLAR ŞEHRİN GÜLLERİDİR...25 Ekim 2018
YAS GAZETECİ YAS...22 Ekim 2018
ESENLER KAYMAKAMLIĞI AFET TATBİKATI...18 Ekim 2018
"EKİMON"...10 Ekim 2018
YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU'DAN “MENDİL” ÖYKÜ KİTABI…09 Ekim 2018
M. KEMAL ERDEMOL BİRGÜN'DEN AYRILDI, CUMHURİYET'E GEÇTİ...29 Eylül 2018
REİS BAŞKANLARI UYARDI...16 Eylül 2018
YARIM ÖMÜR 12 EYLÜL’DE YAŞANMAZI YAŞAMAK...12 Eylül 2018
Usta’dan “Uygulama İmar Değişikliğine” İtiraz22 Ağustos 2018
ESENLER’E MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ EK HİZMET BİNASI…24 Temmuz 2018
MECLİSTE İLK KAVGA...24 Temmuz 2018
ESENLER'DE 100 FOTOĞRAFLA 15 TEMMUZ SERGİSİ14 Temmuz 2018
DEMİRDEN KORKMA GÜNLERİ 09 Temmuz 2018
ÇORLU'DA TREN FACİASI...09 Temmuz 2018
2 TEMMUZ DOKSAN ÜÇ, ELLİ SEKİZ MADIMAK…02 Temmuz 2018
CUMHURUN REİSİ MÜBAREK OLSUN…28 Haziran 2018
MİTİNGLER, KIRMIZI KARANFİL VE GÜVERCİNLER…20 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI ÖNCESİ EN SON ANKET AÇIKLANDI…13 Haziran 2018
DİSK; ‘15-16 Haziran’ın ışığında ülkemize sahip çıkacağız!’13 Haziran 2018
PİAR ANKETİ; MİLLET İTTİFAKI MECLİSİ ALIYOR...11 Haziran 2018
‘SAHUR SİYASETİ’NE BULAŞANLAR İLE BULAŞMAYANLAR…10 Haziran 2018
KASKET, FES VE MİLLET KIRAATHANESİ…09 Haziran 2018
CHP ESENLER ‘DÖRT İMAR TADİLİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR…08 Haziran 2018
ESENLER KAYMAKAMI ŞAHİN, ŞOFÖRLER ODASI’NI KABUL ETTİ…07 Haziran 2018
YSK SİSTEMİ AÇILDI...02 Haziran 2018
GÖLGELERİN EFENDİSİ SİYASETİ VE SEÇİMLER…01 Haziran 2018
SON ANKET BIÇAK SIRTI...29 Mayıs 2018
SURİYELİLERE KİMLİK KARTI İDDİASI...29 Mayıs 2018
İNCE'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR...28 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ZİRVEDE...26 Mayıs 2018
O KANUNLARI CUMHURBAŞKANI ONAYLADI...18 Mayıs 2018
ESENLER'E 'RAMAZAN DİRİLİŞTİR' KONSEPTİ...14 Mayıs 2018
Birlik Mahallesi Eski Muhtarı Şemsettin Çelik Vefat Etti...14 Mayıs 2018
ANA VE ‘VALDE MEKTEBİ’ ÇOCUĞU ‘PERTEV’…13 Mayıs 2018
Muhtarlardan Siyasi Partilere Ziyaret...10 Mayıs 2018
AYDIN ÇIKMAZI VE SEÇİM…08 Mayıs 2018
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA...02 Mayıs 2018
SAVAŞ GİBİ B1R MAYIS...02 Mayıs 2018
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye Programı... 30 Nisan 2018
FELEK ŞAŞIRTAN GÜNLER VE ERKEN SEÇİM…27 Nisan 2018
CUMHUR İTTİFAKI 46,9...26 Nisan 2018
Bayrakçı; “16 yıl sonra Erdoğan'ın mağlup edilebileceğini düşünüyorum”25 Nisan 2018
"BUGÜN 23 NİSAN, NEŞE DOLUYOR İNSAN”…22 Nisan 2018
BÖLÜKBAŞI; YAŞASIN DEMOKRASİ...19 Nisan 2018
ESENLER'DE ÇIFIT ÇARŞISI KERMESLER19 Nisan 2018
SEÇİMLER 24 HAZİRAN'DA...18 Nisan 2018
ANKETLER İKİNCİ TURU İŞARET EDİYOR...17 Nisan 2018
​MARMARA ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ OKÇULAR VAKFI’NA…17 Nisan 2018
Tekstilkent'te Genel Kurul Vardı...02 Nisan 2018
ESENLER RUMELİLİLER KONGRESİ 1 NİSAN’DA…20 Mart 2018
GÜRSEL TEKİN; " ŞEHRİNİZE, EKMEĞİNİZE, AŞINIZA SAHİP ÇIKIN..."19 Mart 2018
​“ESENLER GÜNDEM” YAYINDA11 Mart 2018
ESENLER BELEDİYESİ'NDEN SURİYELİ KADINLARA TÜRKÇE KURSU...02 Mart 2018
İSKİ SONDURAK'TA...26 Şubat 2018
Yalçınkaya “Üretim Faktörlerini Satıyorlar...”25 Şubat 2018
CHP ESENLER, ÇOCUK İSTİSMARINI PROTESTO ETTİ...22 Şubat 2018
ÜNAL BAŞKAN ESENLERDEYDİ...21 Şubat 2018
SÖZ VE BELGE21 Şubat 2018
ERBAKAN HOCA 3 MART'TA ANILACAK...15 Şubat 2018
ESENLER'DE SİNEMA VE TİYATRO15 Şubat 2018
ESENLER RUMELİLİLER KIŞ KONSERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…05 Şubat 2018
ZEYTİN DALINA DESTEK02 Şubat 2018
Gazeteci Uğur Mumcu'nun 25. yıl dönümü...24 Ocak 2018
​YAVAŞ; YAVUZ SELİM MAHALLESİ %65’E YAKLAŞTI…23 Ocak 2018
GÖKTEPE ANILDI...09 Ocak 2018
​HOŞGELDİN 2018; EKİM YILI DİKİM YILI, GÜLE GÜLE… 30 Aralık 2017
PROJE 'BİZ ANADOLUYUZ'05 Aralık 2017
​BEKÇİ SÖZLÜ SINAVINA GİRİŞ BELGESİ DAĞITIMI30 Kasım 2017
AFET KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI30 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER İÇİN CHP'NİN TALEPLERİ24 Kasım 2017
YEŞİL ALANA DİNİ TESİS24 Kasım 2017
GEZİCİ; "AKP VE MHP'NİN %51'İ YAKALAMASI ZOR..."21 Kasım 2017
ESENLER'DE OĞUZ-1 UYGULAMASI...16 Kasım 2017
ESENLER'İN ÇÖPÜNDE ÇETELEŞME...16 Kasım 2017
​ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI… 13 Kasım 2017
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI...13 Kasım 2017
MADENCİLERİ PARA CEZASI...09 Kasım 2017
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ BAŞVURULARI 8-22 KASIM’DA01 Kasım 2017
​RUMELİLERDEN CUMHURİYET MEVLİDİ…01 Kasım 2017
Gazetecilerden Cumhuriyet Gençlerine Plaket30 Ekim 2017
Sedat Erdem Şenbağlar Derneği Yeni Başkanı 30 Ekim 2017
FEHMİ İLHAN KORKUTTU...30 Ekim 2017
ZİRVE ESENLER TAMAMLANDI...24 Ekim 2017
ESENLER'DE KÜLTÜR SANAT YENİ SEZON05 Ekim 2017
İBB BAŞKANI UYSAL...28 Eylül 2017
KILIÇDAROĞLU GİRESUN'DA FINDIK MİTİNGİNE KATILDI...20 Eylül 2017
UTANÇ GÜNLERİ; 6-7 EYLÜL07 Eylül 2017
SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR...06 Eylül 2017
HASAN KOÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI08 Ağustos 2017
ERTEM AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ07 Ağustos 2017
Esenler'de Uyuşturucu Operasyonu31 Temmuz 2017
27 TEMMUZ SEL FELAKETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ29 Temmuz 2017
Cumhuriyet'e 7 Tahliye... 29 Temmuz 2017
"15 Temmuz'ların yaşanması her zaman olanaklıdır..."15 Temmuz 2017
YANITSIZ SORULAR15 Temmuz 2017
METRİS'TE 15 TEMMUZ PROGRAMI15 Temmuz 2017
90 BİN CAMİİDE IŞIKLAR YANACAK15 Temmuz 2017
ESENLER 544 PARSEL MUAMMASI...04 Temmuz 2017
2 TEMMUZ 199301 Temmuz 2017
ÇÖL SICAKLARI GELİYOR28 Haziran 2017
ADALET BAYRAMI GECİKİNCE…24 Haziran 2017
SOSYALİST ENTERNASYONEL’DEN AÇIKLAMA19 Haziran 2017
YÜRÜYÜŞ 4. GÜNÜNDE...18 Haziran 2017
MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU TUTUKLANDI...14 Haziran 2017
Meclis Üyesi Mustafa USTA’dan Engellilere İftar08 Haziran 2017
ESENLER’DE RAMAZAN LEZZET AYI OLDU…05 Haziran 2017
564. yıl kutlandı...29 Mayıs 2017
ESENLER’DE RAMAZAN… 28 Mayıs 2017
YILDIZ DAVUTPAŞA'YA TAŞINIYOR...23 Mayıs 2017
TÜRKİYE 19 MAYIS'I KUTLADI...19 Mayıs 2017
DÜNYANIN EN EN EN AKILLI ŞEHRİ; ESENLER… 18 Mayıs 2017
ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ14 Mayıs 2017
ESENLER'DE 59 ÜLKEDEN 300 ÖĞRENCİ...08 Mayıs 2017
KARA KÖR KUYU SİYASETİ 08 Mayıs 2017
REFERANDUM MANŞETLERİ...17 Nisan 2017
"Bu referanduma “Hayır, hayır, hayır” 03 Nisan 2017
BÖLÜK; “GÖREV GEREĞİ BİZE SALDIRDILAR…”20 Mart 2017
KAYMAKAM HULUSİ ŞAHİN; “SİZLERİN EMRİNDEYİZ…”20 Mart 2017
“Dur yolcu, Çanakkale Geçilmez…”18 Mart 2017
HELİKOPTER DÜŞTÜ...10 Mart 2017
EĞER YAŞASAYDILAR28 Şubat 2017
MARMARA MEZUNLARINDAN BASIN BİLDİRİSİ17 Şubat 2017
ESENLER’DE BÜYÜK ARAÇ KAOSU…15 Şubat 2017
KAR GELİYOR...10 Şubat 2017
ESENLER NÜFUSU AYNİ KALDI…09 Şubat 2017
KENT KONSEYİ DEPREME KİLİTLENDİ…09 Şubat 2017
SALI PAZARI YENİ YERİNDE...26 Ocak 2017
24 OCAKLARI YAŞAMAMIŞ VE GÖRMEMİŞ OLANLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2017
BAŞKAN KAN VERDİ…24 Ocak 2017
BÖYLE OLACAĞI ÇOKTAN BELLİYDİ… 21 Ocak 2017
Memleket 2017’ye Katliamla Girdi...01 Ocak 2017
ESENLERLİ ENGELLİLER DARICA'DA MORAL DEPOLADI...27 Aralık 2016
TERÖR KAYSERİ’Yİ VURDU…18 Aralık 2016
YÜKSEK TİCARETLİLER TERÖR SALDIRILARINI KINADI…17 Aralık 2016

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER