Ana Sayfa > GÜNCEL

BOMBALI ARAÇ 90 YILDIR VAR…
15 Aralık 2016
Bu uğursuz saldırı silahı neredeyse yaklaşık 90 yıldır toplumlar için gerçek bir korku kaynağı durumunda. Konunun uzmanları bu tür saldırıların atası olarak ABD’nin New York kentinde Amerikan Kapitalizminin Kalbi Wall Street’e yönelik gerçekleştirilen bir bombalı araç eylemini gösterirler.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
BOMBALI ARAÇ 90 YILDIR VAR…
 
İstanbul’da çok sayıda güvenlik görevlisinin yaşamına mâl olan saldırı, işin içinde bir intihar bombacısı da vardı elbette ama bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirildi bilindiği gibi. İstanbul saldırısı bombalı araç eylemlerinin en kanlılarından biri oldu.
 
Bu uğursuz saldırı silahı neredeyse yaklaşık 90 yıldır toplumlar için gerçek bir korku kaynağı durumunda. Konunun uzmanları bu tür saldırıların atası olarak ABD’nin New York kentinde Amerikan Kapitalizminin Kalbi Wall Street’e yönelik gerçekleştirilen bir bombalı araç eylemini gösterirler.
 
Yıl 1920, sıcak bir Eylül günüdür. Wall Street’de, ülkenin dünya çapındaki tröstü ünlü J.P. Morgan and Company binasının geniş toplantı salonunda firmanın ortaklarından Thomas Lamont ile Dwight Morrow mali meseleleri konuşmaktadırlar. J.P. Morgan and Company binasının çok yakınında, bir tünel inşaatından çalınmış dinamitle, çok sayıda metal parçasıyla doldurulup büyük bir bombaya dönüştürüldüğü sonradan anlaşılan bir at arabası büyük bir gürültüyle havaya uçar. Patlama o kadar şiddetlidir ki, Wall Street’de kocaman bir krater açılır. Gökyüzü dumanla kaplanmıştır, gökdelenlerdeki insanlar kendilerini can havliyle sokaklara atmaktadır. Panik öylesine büyüktür ki New York borsası tarihinde ilk kez işlem yapmaz. Wall Street’e yapılan bu saldırı üzerine ülkede “ulusal alarm” ilan edilir.
 
Bu taşıma araçlarının bir silah olarak kullanıldığı ilk eylem olarak tarihe geçer. Aynı zamanda Amerikan kapitalizmine yönelik en büyük eylemdir bu. Saldırıda 40 kişi yaşamını yitirmiş, 200’den fazla insan yaralanmıştır. Asıl hedef olan J.P. Morgan ise saldırı sırasında İskoçya’da av partisindedir. Eylemi gerçekleştiren İtalyan göçmeni anarşist Mario Buda için bu kuşkusuz büyük bir hayal kırıklığıdır.
 
Eylemin elbette savunulacak yanı yoktur, ama tarihte ilk olması açısından önemlidir. Buda’nın bombalı araçların prototipi kabul edilen at arabası, önemsiz, fark edilmeyecek bir aracın nasıl ölümcül bir silaha dönüşebileceğinin de ilk örneğidir. Devamı da kısa süre sonra gelecektir. Yirmi yılı biraz geçe bu kez 12 Ocak 1947’de Hayfa’da bir İngiliz karakoluna bomba yüklü bir kamyon yaklaşarak patlayacak, dört kişinin ölümüne yol açan eylemi sağcı Yahudi terör örgütü Stern Çetesi üstlenecektir. Bu eylemden sonra bombalı araç saldırıları yaşamımızın bir parçası olacaktır adeta. 1952’de Saygon’da, 1962’de Cezayir’de, 1963’de Palermo’da çeşitli gruplarca gelişi güzel kullanılan bir “silah” olmuştur artık. Ama “cehennemin kapılarını açan” asıl olay 1972’de İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) tarafından amonyum nitrat yüklü bir aracın, söylenenlere göre yanlışlıkla, havaya uçurulmasıdır. Çok sayıda kişinin hayatını yitirdiği “kör bir terör” eylemidir bu.
 
Yarattığı can kaybı ile yol açtığı tahribattan ötürü amaçlanan neyse genellikle sonuç alınan bir saldırı yöntemi olduğuna örnek olarak Beyrut’ta ABD güçlerine yönelik gerçekleştirilen Hizbullah eylemleri gösterilir. 1983’de Beyrut’ta ABD elçiliği ile ABD deniz üssüne ait yerleşim birimleri bir bombalı araçla yerle bir edildiğinde, çok sayıda can kaybına yol açan eylemin ardından ABD Lübnan’dan güçlerinin büyük bir bölümünü çekmek zorunda kalmıştı. Hizbullah 80’li yıllarda ABD, Fransa, İsrail gibi ülkelerin modern silahlarının karşısına, uzmanların “kusursuz” olarak tarif ettikleri bombalı araçlarla karşı çıktı.
 
Suudi sermayeli CIA eğitimi

Buda’nın kendi olanaklarıyla patlayıcı yükleyip gerçekleştirdiği eylemin üzerinden geçen bunca yıl sonra bombalı araç eylemlerinin çok daha modern hale getirildiğini, kimi ülkelerin uğursuz istihbarat örgütlerinin hedef aldıkları ülkeleri istikrarsızlaştırmak, mezhep/etnik kargaşa yaratmak için bu bombalı araç eylemcileri yetiştirdiğini artık bilmeyen yok.
 
Suudi Arabistan sermayesi ile CIA ve ISI’nın (Pakistan İstihbarat Örgütü) eğitim kamplarında binlerce bombalı araç eylemcisi yetiştirildi örneğin. Sovyetlere karşı eğitilen Afgan mücahitler bombalı araç eylemleri konusunda bu kamplarda ustalaştılar. Sri Lanka, Rusya, Türkiye, Mısır, Kuveyt, Endonezya, Irak, Suriye gibi ülkelerde gerçekleştirilen bombalı araçların eylemcileri hep Suudi-CIA okulu çıkışlı “öğrenciler”. 1992-1998 arasında 16 bombalı araç saldırısında 13 farklı kentte 1050 kişi ölmüş 12 bin kişi yaralanmıştı bu “öğrencilerin” eylemleri sonucu.
 
ABD Pakistan Gizli Servisi mensuplarına yüksek patlayıcı teknolojisi konusunda eğitim verdi yıllarca. Söz konusu mensuplar amonyum nitrat yapımını da biliyorlar bir iddiaya göre. Pakistanlı istihbaratçı Muhammed Yusuf liderliğinde yüzlerce kişi eğitildi CIA tarafından. Yüzlerce Afgan ve yabancı mücahit yani. Aralarında geleceğin El Kaide liderleriolmuş olanlar da vardı. Onların yetiştirdiği mücahitler Afganistan’da ülkenin önde gelen aydınlarını da aynı yöntemle yok ettiler. Tiyatrolar, kültür merkezleri, sinemalar hep bombalı araçlarla vuruldu.
 
Son yıllarda bombalı araç saldırılarına en çok tanık olunan ülke elbette ABD işgali sırasındaki Irak’tı. 2003 Temmuzu ile 2005 Haziranı arasında geçen sürede 9 bin kişinin hayatına mal oldu bu eylemler. Irak’taki mezhep savaşlarında bombalı araçlarla saldırıya uğrayan yerlerin başında Şiilere ait camiler, kutsal yerler geliyordu.
 
Mafya da kullandı

Sadece dini ya da siyasi amaçlı örgütler değil, önemi keşfedildikten sonra Mafya’nın da baş vurduğu suikast silahı haline geldi bombalı araçlar. 1964’deki İlk Mafya Savaşı’nın bitiminden önce Sicilya sakinleri mafya içi savaşlarda tanık oldular bu tür saldırılara. Mafia topluluğu Cosa Nostra liderleri bombalı araç eylemlerinden yargılandılar 1990’larda. Bu eylemlerin en bilineni “traktör” lakaplı Provenzano ile çetesinin 1993’de Florence’de gerçekleştirdiği, beş kişinin ölümüne yol açan dünyaca ünlü Uffizi Gallery’ye yönelik olanıydı.
 
İlk nesil bombalı araçlar, Buda’nın at arabası örneğin, bombayla donatılması kolay araçlardı, ama yine de çalıntı sanayi ya da askeri malzemelere ihtiyaç duyardı yapmak isteyen. Günümüzde ise evinde bile bomba üretebiliyor dileyen. Çünkü patlayıcı yapmaya yarayan malzemelere sanal ortamda da ulaşılabiliyor, bu konuda yazılmış “tarif” kitaplarından yararlanılıyor. Bunun ne kadar büyük bir tehlike olduğunu Boston Maratonu’nda evlerinde yaptıkları bombayla çok sayıda kişiyi öldüren iki kardeşten biliyoruz. Malzemelerin en önemlisi olan amonyum nitrat korkunç bir silaha dönüştürülebilir. Korunması bu malzeme için ayrılmış alanlarda bile kolay değil. Bazen bu madde kaynaklı kazalar da yaşandı geçmişte. 1921’de Almanya’da Oppau’da bir kimyasal tesiste meydana gelen patlamanın şok dalgaları onlarca km uzağa gitmişti. Ama en korkuncu 1947’de yaşanan Teksas City’deki faciaydı, 600 kişi hayatını yitirmiş, kentin yüzde 90’ı mahvolmuştu. İşte bu maddeye ulaşabilmek artık günümüzde kolay. Dolayısıyla bombalı araç eylemleri için de ideal.
 
Neden rağbet görüyor?

Bu kadar sık sık kullanılmasının ilk nedeni çok ucuza mal edilmiş olması. Çalınmış bir otomobil, kamyon, kamyonet yeterli. Sentetik maddeler, gübre çok kolay ulaşılabilecek materyaller günümüzde. Biraz para harcayarak bir aracı donatmak mümkün. Bombalı araç eylemleri konusunda bir numara sayılan, 1993’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yömnelik saldırının sorumlusu Remzi Yusuf’un eylemini çok ucuz getirmekle övündüğü ortaya çıkmıştı sonradan ele geçen konuşmalarında. Haklıydı çünkü eylemin masrafı sadece 3 bin dolar civarındaydı, o sıralar bir Amerikan Cruise füzelerinin deniz aşırı terör karşıtı operasyonlarının maliyeti ise 1.1. milyon dolardı.
 
İkincisi normal trafikte fark edilmeleri zor araçlar bunlar. Diğer araçlardan ayırmak mümkün değil. Üçüncüsü organize edilmesinin kolaylığı. Buna örnek olarak da Oklahama bombacıları (200’den fazla insanın ölümüne yol açmışlardı) Timothy McVeigh ile Terry Nichols gösterilebilir. Hiçbir odaktan ya da devletten yardım almamışlar (kendi iddiaları tabii) piyasa da satılan kitaplardan öğrenmişlerdi bombalı araç yapımını. Dördüncüsü çok ölüme yol açtığı için uğursuz örgütlerin birinci tercihi. Beşinci ve en önemli özelliği geride fazla ipucu bırakmamasıdır. İsrail gizli servisi MOSSAD bu özelliği nedeniyle çok sık kullandı bombalı araç eylemlerini. Özellikle Beyrut’ta Filistinli liderleri yok etmek için. Hasan Kanfani’yi böyle öldürdüler 72’de.
 
Kaosu, paniği arttırıcı özelliğiyle, bilerek ya da bilmeyerek “yol verilmesiyle” bombalı araç faciasından kurtulmak pek kolay görünmüyor ne yazık ki.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
GEZİDEN MİRAS, GEZİ RUHU29 Mayıs 2020
PANDEMİDE İLK CUMA...29 Mayıs 2020
​PANDEMİ MECLİSİNDE BORCA KARŞILIK CAMİİ… 29 Mayıs 2020
AKPINAR ESİNTİSİ…28 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; SAĞDUYULU BAYRAM, SOLDUYULU SEYRAN...24 Mayıs 2020
TEK YOL DEVRİM…19 Mayıs 2020
Gidersin Yokluğun Kalır11 Mayıs 2020
KADIN, KADIN OLMAK11 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ARTIK CAMİİLER DE AÇILMALI...11 Mayıs 2020
GİRDAPTAN ÇIKMAK (7)-DUYGU…09 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…07 Mayıs 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (25) OSMANLI'DA 1 MAYIS01 Mayıs 2020
CORONA VİRÜSÜN BOYU26 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; CORONAVİRÜS CEPHESİNDE DEĞİŞEN...25 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -5- SAĞLIK…22 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TARİH YAZILDI22 Nisan 2020
YARINLARDA SOKAKTAYIM...21 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -4- MASKELİ DÜNYA…21 Nisan 2020
FARKLI DÜNYALAR…20 Nisan 2020
MORUKLAR06 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK - 102 Nisan 2020
İZOLASYON!!!26 Mart 2020
KRİZ SOSYALİZMİ HATIRLATTI...22 Mart 2020
CORONA VİRÜS17 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU; REİS PAŞA...06 Mart 2020
DEPREM GAZI03 Şubat 2020
DEPREM SİYASETİ... 30 Ocak 2020
DEPREM BÖLGELERİNDE OKULLAR 10 ŞUBAT'TA AÇILACAK...29 Ocak 2020
ELAZIĞ'DA, ENKAZDAN 45 CAN27 Ocak 2020
RAHŞAN ECEVİT, EŞİ BÜLENT ECEVİT'İN YANINA...18 Ocak 2020
KAPLAN, “MAZLUMLARIN SESİNİ BİZLER DUYURABİLİRİZ...”13 Ocak 2020
İMAMOĞLU; KANAL İSTANBUL ŞAHSİ MESELEM DEĞİL...09 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; FİZAN TEZKERESİ...02 Ocak 2020
ASMA KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ...02 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; MERHABA 2020…30 Aralık 2019
ESENLER İZCİLERİ SARIKAMIŞ'TA...30 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; İSTANBUL MARMARA, MARMARA TÜRKİYE'DİR...26 Aralık 2019
İMAMOĞLU; "16 MİLYONUN EMANETİNE İHANET ETMEDİK”26 Aralık 2019
İMAMOĞLU, İSTANBUL'DA ULAŞIM ÖMÜR TÖRPÜSÜ...17 Aralık 2019
KENAN EVREN ADI SİLİNECEK...25 Kasım 2019
KAFTANCIOĞLU; BU GAZETECİLİK NASIL OLDU DA BU HALE GELDİ...25 Kasım 2019
UĞUR DÜNDAR; BELGESİ OLMAYAN HABER GAZETECİLİK ETİĞİNE SIĞMAZ...23 Kasım 2019
Öztrak: "CHP'yi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez..."21 Kasım 2019
SOKAKBAŞI EKİM DEVRİMİ18 Kasım 2019
İSTANBUL SİS ALTINDA18 Kasım 2019
MÜMTAZ SOYSAL HOCA'YI KAYBETTİK...11 Kasım 2019
​HÜNEROĞLU’NUN ACI GÜNÜ…04 Kasım 2019
CHP ESENLER'DEN FENER ALAYI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; CUMHURİYET...30 Ekim 2019
SİRKECİ, HAYDARPAŞA…24 Ekim 2019
​ŞAHİN; “BÜTÇENİN %20’Sİ ARSA SATIŞINDAN…15 Ekim 2019
İMAMOĞLU; İSTANBUL’A İHANET ETMEYECEĞİZ, ETTİRMEYECEĞİZ...21 Ekim 2019
İMAMOĞLU; DEPREM SEFERBERLİĞİ...15 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; SAVAŞ VE BARIŞ.. BARIŞ…10 Ekim 2019
İMAMOĞLU'NUN 100 GÜNÜ...07 Ekim 2019
TBMM 27. DÖNEM 3. YASAMA YILI AÇILDI02 Ekim 2019
5,8 SONRASI 144 ARTÇI DEPREM...27 Eylül 2019
TAM 39 YIL ÖNCE...12 Eylül 2019
CHP; YÜZ YILLIK ÇINAR09 Eylül 2019
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'DE İSRAF 05 Eylül 2019
EGE'DE DEPREM...08 Ağustos 2019
BAYRAMDA YİD PROJELER HARİÇ TOPLU TAŞIMA VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ...07 Ağustos 2019
İMAMOĞLU METROYU İNCELEDİ...30 Temmuz 2019
SURİYELİ GERÇEĞİ...24 Temmuz 2019
İSPARK'DA İSTİFA ÖNCESİ İHALE...19 Temmuz 2019
DARBE ÜSTÜNE DARBE...12 Temmuz 2019
BAYRAMLARDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ...11 Temmuz 2019
ESENLER OTOGARI İSPARK'A...11 Temmuz 2019
MECLİS'TE YEMEĞE ZAM...05 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; 2 TEMMUZ 93, MADIMAK…02 Temmuz 2019
ESENLERLİ KIBRIS GAZİLERİNE BERAT...25 Haziran 2019
SAĞANAK YURDU VURACAK...21 Haziran 2019
TRABZONU HES VURDU...20 Haziran 2019
GEZİ'YE TAKSİM KAPATILDI...01 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İBB KAYNAKLARI ÇARÇUR...25 Mayıs 2019
Yanardağ: Çarşının Karışacağı Bir Seçim...20 Mayıs 2019
BURASI TRABZON (1) DUYGU SAĞIROĞLU VE BİTMEYEN YOL16 Mayıs 2019
AKSU; PİS YEDİLİ…10 Mayıs 2019
İLKYAZ, BAŞLANGIÇ YAZI...03 Mayıs 2019
1 MAYIS KUTLANDI...01 Mayıs 2019
Esenler Esnaf Odası İstihdam Paneli25 Nisan 2019
BÜYÜK TAŞINMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ...07 Nisan 2019
İSTANBUL'DA YOLLAR KAPALI...24 Mart 2019
GÖKSU KAYBETTİ, BASIN KAZANDI...13 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; BU 8 MART UNUTULMAZ...11 Mart 2019
BENZİNE GECE ZAMMI11 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…07 Mart 2019
İNCE İNCE KAR YAĞACAK...23 Şubat 2019
"Pazarcılar; Biz Tanzim satıştan daha ucuza satarız..." 16 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; HANEDAN SALTANAT KAYIĞINDA...08 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU; 24 OCAK...24 Ocak 2019
ÖZER AİLESİNİN ACI GÜNÜ 26 Aralık 2018
DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK...16 Aralık 2018
YENİ YÖNETMELİK GAZETECİLERİ HEDEF ALIYOR...16 Aralık 2018
TREN KAZASI15 Aralık 2018
Esenler’de Dünya Engelliler Günü...03 Aralık 2018
AZAR TOPLUMU...20 Kasım 2018
İDO İÇ HAT SEFERLERİNİ DURDURUYOR...20 Kasım 2018
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI'NDAN GAZETECİ TÜRKOĞLU'NA MÜDAHALE...14 Kasım 2018
ATATÜRK ESENLER'DE ANILDI10 Kasım 2018
EBEDİ BAŞKOMUTAN...07 Kasım 2018
ANADOLU CUMHURİYETİ...27 Ekim 2018
YENİ VALİ; ALİ YERLİKAYA 27 Ekim 2018
ÇOCUKLAR ŞEHRİN GÜLLERİDİR...25 Ekim 2018
YAS GAZETECİ YAS...22 Ekim 2018
ESENLER KAYMAKAMLIĞI AFET TATBİKATI...18 Ekim 2018
"EKİMON"...10 Ekim 2018
YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU'DAN “MENDİL” ÖYKÜ KİTABI…09 Ekim 2018
M. KEMAL ERDEMOL BİRGÜN'DEN AYRILDI, CUMHURİYET'E GEÇTİ...29 Eylül 2018
REİS BAŞKANLARI UYARDI...16 Eylül 2018
YARIM ÖMÜR 12 EYLÜL’DE YAŞANMAZI YAŞAMAK...12 Eylül 2018
Usta’dan “Uygulama İmar Değişikliğine” İtiraz22 Ağustos 2018
ESENLER’E MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ EK HİZMET BİNASI…24 Temmuz 2018
MECLİSTE İLK KAVGA...24 Temmuz 2018
ESENLER'DE 100 FOTOĞRAFLA 15 TEMMUZ SERGİSİ14 Temmuz 2018
DEMİRDEN KORKMA GÜNLERİ 09 Temmuz 2018
ÇORLU'DA TREN FACİASI...09 Temmuz 2018
2 TEMMUZ DOKSAN ÜÇ, ELLİ SEKİZ MADIMAK…02 Temmuz 2018
CUMHURUN REİSİ MÜBAREK OLSUN…28 Haziran 2018
MİTİNGLER, KIRMIZI KARANFİL VE GÜVERCİNLER…20 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI ÖNCESİ EN SON ANKET AÇIKLANDI…13 Haziran 2018
DİSK; ‘15-16 Haziran’ın ışığında ülkemize sahip çıkacağız!’13 Haziran 2018
PİAR ANKETİ; MİLLET İTTİFAKI MECLİSİ ALIYOR...11 Haziran 2018
‘SAHUR SİYASETİ’NE BULAŞANLAR İLE BULAŞMAYANLAR…10 Haziran 2018
KASKET, FES VE MİLLET KIRAATHANESİ…09 Haziran 2018
CHP ESENLER ‘DÖRT İMAR TADİLİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR…08 Haziran 2018
ESENLER KAYMAKAMI ŞAHİN, ŞOFÖRLER ODASI’NI KABUL ETTİ…07 Haziran 2018
YSK SİSTEMİ AÇILDI...02 Haziran 2018
GÖLGELERİN EFENDİSİ SİYASETİ VE SEÇİMLER…01 Haziran 2018
SON ANKET BIÇAK SIRTI...29 Mayıs 2018
SURİYELİLERE KİMLİK KARTI İDDİASI...29 Mayıs 2018
İNCE'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR...28 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ZİRVEDE...26 Mayıs 2018
O KANUNLARI CUMHURBAŞKANI ONAYLADI...18 Mayıs 2018
ESENLER'E 'RAMAZAN DİRİLİŞTİR' KONSEPTİ...14 Mayıs 2018
Birlik Mahallesi Eski Muhtarı Şemsettin Çelik Vefat Etti...14 Mayıs 2018
ANA VE ‘VALDE MEKTEBİ’ ÇOCUĞU ‘PERTEV’…13 Mayıs 2018
Muhtarlardan Siyasi Partilere Ziyaret...10 Mayıs 2018
AYDIN ÇIKMAZI VE SEÇİM…08 Mayıs 2018
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA...02 Mayıs 2018
SAVAŞ GİBİ B1R MAYIS...02 Mayıs 2018
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye Programı... 30 Nisan 2018
FELEK ŞAŞIRTAN GÜNLER VE ERKEN SEÇİM…27 Nisan 2018
CUMHUR İTTİFAKI 46,9...26 Nisan 2018
Bayrakçı; “16 yıl sonra Erdoğan'ın mağlup edilebileceğini düşünüyorum”25 Nisan 2018
"BUGÜN 23 NİSAN, NEŞE DOLUYOR İNSAN”…22 Nisan 2018
BÖLÜKBAŞI; YAŞASIN DEMOKRASİ...19 Nisan 2018
ESENLER'DE ÇIFIT ÇARŞISI KERMESLER19 Nisan 2018
SEÇİMLER 24 HAZİRAN'DA...18 Nisan 2018
ANKETLER İKİNCİ TURU İŞARET EDİYOR...17 Nisan 2018
​MARMARA ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ OKÇULAR VAKFI’NA…17 Nisan 2018
Tekstilkent'te Genel Kurul Vardı...02 Nisan 2018
ESENLER RUMELİLİLER KONGRESİ 1 NİSAN’DA…20 Mart 2018
GÜRSEL TEKİN; " ŞEHRİNİZE, EKMEĞİNİZE, AŞINIZA SAHİP ÇIKIN..."19 Mart 2018
​“ESENLER GÜNDEM” YAYINDA11 Mart 2018
ESENLER BELEDİYESİ'NDEN SURİYELİ KADINLARA TÜRKÇE KURSU...02 Mart 2018
İSKİ SONDURAK'TA...26 Şubat 2018
Yalçınkaya “Üretim Faktörlerini Satıyorlar...”25 Şubat 2018
CHP ESENLER, ÇOCUK İSTİSMARINI PROTESTO ETTİ...22 Şubat 2018
ÜNAL BAŞKAN ESENLERDEYDİ...21 Şubat 2018
SÖZ VE BELGE21 Şubat 2018
ERBAKAN HOCA 3 MART'TA ANILACAK...15 Şubat 2018
ESENLER'DE SİNEMA VE TİYATRO15 Şubat 2018
ESENLER RUMELİLİLER KIŞ KONSERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…05 Şubat 2018
ZEYTİN DALINA DESTEK02 Şubat 2018
Gazeteci Uğur Mumcu'nun 25. yıl dönümü...24 Ocak 2018
​YAVAŞ; YAVUZ SELİM MAHALLESİ %65’E YAKLAŞTI…23 Ocak 2018
GÖKTEPE ANILDI...09 Ocak 2018
​HOŞGELDİN 2018; EKİM YILI DİKİM YILI, GÜLE GÜLE… 30 Aralık 2017
PROJE 'BİZ ANADOLUYUZ'05 Aralık 2017
​BEKÇİ SÖZLÜ SINAVINA GİRİŞ BELGESİ DAĞITIMI30 Kasım 2017
AFET KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI30 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER İÇİN CHP'NİN TALEPLERİ24 Kasım 2017
YEŞİL ALANA DİNİ TESİS24 Kasım 2017
GEZİCİ; "AKP VE MHP'NİN %51'İ YAKALAMASI ZOR..."21 Kasım 2017
ESENLER'DE OĞUZ-1 UYGULAMASI...16 Kasım 2017
ESENLER'İN ÇÖPÜNDE ÇETELEŞME...16 Kasım 2017
​ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI… 13 Kasım 2017
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI...13 Kasım 2017
MADENCİLERİ PARA CEZASI...09 Kasım 2017
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ BAŞVURULARI 8-22 KASIM’DA01 Kasım 2017
​RUMELİLERDEN CUMHURİYET MEVLİDİ…01 Kasım 2017
Gazetecilerden Cumhuriyet Gençlerine Plaket30 Ekim 2017
Sedat Erdem Şenbağlar Derneği Yeni Başkanı 30 Ekim 2017
FEHMİ İLHAN KORKUTTU...30 Ekim 2017
ZİRVE ESENLER TAMAMLANDI...24 Ekim 2017
ESENLER'DE KÜLTÜR SANAT YENİ SEZON05 Ekim 2017
İBB BAŞKANI UYSAL...28 Eylül 2017
KILIÇDAROĞLU GİRESUN'DA FINDIK MİTİNGİNE KATILDI...20 Eylül 2017
UTANÇ GÜNLERİ; 6-7 EYLÜL07 Eylül 2017
SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR...06 Eylül 2017
HASAN KOÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI08 Ağustos 2017
ERTEM AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ07 Ağustos 2017
Esenler'de Uyuşturucu Operasyonu31 Temmuz 2017
27 TEMMUZ SEL FELAKETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ29 Temmuz 2017
Cumhuriyet'e 7 Tahliye... 29 Temmuz 2017
"15 Temmuz'ların yaşanması her zaman olanaklıdır..."15 Temmuz 2017
YANITSIZ SORULAR15 Temmuz 2017
METRİS'TE 15 TEMMUZ PROGRAMI15 Temmuz 2017
90 BİN CAMİİDE IŞIKLAR YANACAK15 Temmuz 2017
ESENLER 544 PARSEL MUAMMASI...04 Temmuz 2017
2 TEMMUZ 199301 Temmuz 2017
ÇÖL SICAKLARI GELİYOR28 Haziran 2017
ADALET BAYRAMI GECİKİNCE…24 Haziran 2017
SOSYALİST ENTERNASYONEL’DEN AÇIKLAMA19 Haziran 2017
YÜRÜYÜŞ 4. GÜNÜNDE...18 Haziran 2017
MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU TUTUKLANDI...14 Haziran 2017
Meclis Üyesi Mustafa USTA’dan Engellilere İftar08 Haziran 2017
ESENLER’DE RAMAZAN LEZZET AYI OLDU…05 Haziran 2017
564. yıl kutlandı...29 Mayıs 2017
ESENLER’DE RAMAZAN… 28 Mayıs 2017
YILDIZ DAVUTPAŞA'YA TAŞINIYOR...23 Mayıs 2017
TÜRKİYE 19 MAYIS'I KUTLADI...19 Mayıs 2017
DÜNYANIN EN EN EN AKILLI ŞEHRİ; ESENLER… 18 Mayıs 2017
ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ14 Mayıs 2017
ESENLER'DE 59 ÜLKEDEN 300 ÖĞRENCİ...08 Mayıs 2017
KARA KÖR KUYU SİYASETİ 08 Mayıs 2017
REFERANDUM MANŞETLERİ...17 Nisan 2017
"Bu referanduma “Hayır, hayır, hayır” 03 Nisan 2017
BÖLÜK; “GÖREV GEREĞİ BİZE SALDIRDILAR…”20 Mart 2017
KAYMAKAM HULUSİ ŞAHİN; “SİZLERİN EMRİNDEYİZ…”20 Mart 2017
“Dur yolcu, Çanakkale Geçilmez…”18 Mart 2017
HELİKOPTER DÜŞTÜ...10 Mart 2017
EĞER YAŞASAYDILAR28 Şubat 2017
MARMARA MEZUNLARINDAN BASIN BİLDİRİSİ17 Şubat 2017
ESENLER’DE BÜYÜK ARAÇ KAOSU…15 Şubat 2017
KAR GELİYOR...10 Şubat 2017
ESENLER NÜFUSU AYNİ KALDI…09 Şubat 2017
KENT KONSEYİ DEPREME KİLİTLENDİ…09 Şubat 2017
SALI PAZARI YENİ YERİNDE...26 Ocak 2017
24 OCAKLARI YAŞAMAMIŞ VE GÖRMEMİŞ OLANLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2017
BAŞKAN KAN VERDİ…24 Ocak 2017
BÖYLE OLACAĞI ÇOKTAN BELLİYDİ… 21 Ocak 2017
Memleket 2017’ye Katliamla Girdi...01 Ocak 2017
ESENLERLİ ENGELLİLER DARICA'DA MORAL DEPOLADI...27 Aralık 2016
TERÖR KAYSERİ’Yİ VURDU…18 Aralık 2016
YÜKSEK TİCARETLİLER TERÖR SALDIRILARINI KINADI…17 Aralık 2016
DİYANETİN CUMA HUTBESİNİ BEĞENMEYEN DİN GÖREVLİSİ…16 Aralık 2016
5 SORUDA YOLSUZLUK09 Aralık 2016
ÜZGÜN GÖZLÜ, NUR YÜZLÜ HAYATLAR İÇİN…02 Aralık 2016
BAŞKAN BENLİ'DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDET PROTESTOSU...25 Kasım 2016
MALUM TASARI KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ...22 Kasım 2016
ESENLER HAVAALANI'NDA KENTSEL DÖNÜŞÜM SONRASI HAYAT SORUNLU...14 Kasım 2016
KURTULMUŞ AİLESİNİN ACI KAYBI…10 Kasım 2016
ATATÜRK’Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 78. YILINDA, SAYGIYLA ANIYORUZ…10 Kasım 2016
ESENLER’DE GECE KANA BULANDI…08 Kasım 2016
ESENLER YAVUZSELİM’DE CUMHURİYET BAYRAMI VE ŞEHİTLER YÜRÜYÜŞÜ…04 Kasım 2016
CUMHURİYET’TEN KAMUOYUNA…01 Kasım 2016
KAYMAKAM ATEŞ’TEN “CUMHURİYET BAYRAMI” MESAJI…26 Ekim 2016
ESDEF MUSTAFA KAPLAN İLE YÜRÜYECEK...24 Ekim 2016

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER