Ana Sayfa > SİYASET

CHP’DEN “YÜZYILIN PROJESİ”…
21 Mayıs 2015
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da hazırlıkları yaklaşık bir yıldır süren partisinin yeni vizyon projesi “Yüzyılın Projesi”ni açıkladı…
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
CHP’DEN “YÜZYILIN PROJESİ”…
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da hazırlıkları yaklaşık bir yıldır süren partisinin yeni vizyon projesi “Yüzyılın Projesi”ni açıkladı…
 

Merkez Türkiye projesinin Türkiye'yi uluslararası mal ve hizmetlerin transfer üssü yapması hedefleniyor. Bunun için Anadolu'da şimdilik yeri açıklanmayan bir kent kurulacağı duyuruldu. Proje ile kamu ve özel sektör işbirliğiyle 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirileceği, inşa edilecek mega kentle çevredeki tüm illerin ve Türkiye'nin kalkındırılmasının amaçlandığı belirtildi.

TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞ PROJESİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş'taki bir otelde gerçekleştirilen "Türkiye'nin Ekonomik Yüksel Projesi" olarak da adlandırılan projenin tanıtım toplantısına ekonomi kurmaylarıyla birlikte geldi. Faik Öztrak ve Selin Sayek Böke, Kılıçdaroğlu'na eşlik etti. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'la birlikte salona giren Kılıçdaroğlu ayakta karşılandı. 

BARIŞ PROJESİ 

Planlandığı saatte başlayan toplantıda projesi bizzat Kılıçdaroğlu açıkladı. "Biz Türkiye'yi düşünüyoruz. Çocuklarımızı düşünüyoruz. Bölgeyi düşünüyoruz" diyen Kılıçdaroğlu," Bir gerçeği hepimiz kabul ediyoruz. Coğrafi konum olarak eşsiz bir durumdayız. Nüfusta da avantajlarımız var. Bu üstünlüklerimizi bizim avantaja dönüştürmemiz lazım. Ülkemizin rekabet gücünü arttırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Projenin 6 dakikalık tanıtım filmini izleten Kılıçdaroğlu, "Eğer biz gücümüzü kullanırsak, genç nüfusumuzun emeğini kullanabilirsek Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecektir. Küresel dünyada söz sahibi olacaktır. Bu projeyi sadece bir ekonomik büyüme projesi olarak görmüyoruz. Barış projesi olarak da görüyoruz" dedi,

ANADOLU'NUN KALBİNE AKILLI KENT

Anadolu'da kurulacak mega kentin sadece bir ticaret merkezi olmayacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Eğer dünya bizi konuşacaksa bu megakent bir kültür, bir sanat, bir fuar merkezi olacak. Dünyanın gözü megakentte olacak. Buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulur olsun. Mega kent kendi enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız. Anadolu'nun kalbinde yapacağız ?" ifadesini kullandı.

ANADOLU SES VERECEK

Proje ile Türkiye'yi orta gelir tuzağından çıkarmayı da hedeflediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu," Megakent için özel yasa çıkaracağız. Özel yasayla yönetilecek o kent. Bu bölge için özel teşvikler getireceğiz. Ürünleriyle dünyaya ses veren bir kent haline dönüştüreceğiz. Anadolu ses verecek. Bugün içi boşalan bir Anadolu var. Bölgesel eşitsizlikler var. Belki böyle bir projeyi beklemiyordu kamuoyu. Türkiye'nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. Denize olmayan ülkeler için Türkiye'yi bir liman haline dönüştürüyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN KURUCU PARTİSİYİZ...

Açıkladığı projenin daha önce açıkladıkları projelerle bütünleşik olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu Türkiye'nin olağanüstü bir sıçrama yapması demektir. Bu proje diğer bütün projelerimizle uyum içinde. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu projeyi hazırlarken nitelikli uzmanlarla çalıştık. Neyi nasıl yapabiliriz onu tartıştık. Madem ki Türkiye'nin kurucu partisiyiz. Anadolu'yu ve Trakya'yı öksüz bırakamayız. Türkiye'nin kendi iç kavgalarıyla enerjisini tüketmesini kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu.

BİZE GÜVEN TÜRKİYE

"Yüzyılın projesini sadece Türkiye'nin değil dünyanın önünü koyuyoruz" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyayla entegre olmak istiyoruz. Güçlü bir Türkiye, sözü dinlenen bir Türkiye, demokrasisi gelişmiş bir Türkiye, insan hakları gelişmiş bir Türkiye, refahı tabana yayılmış bir Türkiye. Kişi başına geliri, 35 bin dolar olan bir Türkiye. Bunu hedefliyor, bunu düşlüyoruz. Biz bunu yapacağız, kararlıyız. Ama yetkiyi millet bize verecek. O nedenle ben buradan bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Güçlü olmak mı istiyorsun ? Türkiye'nin güçlü olmasını mı istiyorsun ? Bayrağının gönderde şerefle mi dalgalanmasını istiyorsun. Siyasetinin onurlu olmasını mı istiyorsun? Her kuruşun hesabının bu millete verildiği bir siyaset mi istiyorsun ?Ödediğin vergilerin sana kazanç olarak dönmesini mi istiyorsun ?Senin yıllık gelirinin 30 bin doların altına düşmemesini mi istiyorsun ? Adresin belli kardeşim. Eski kavgaları bir tarafa bırak. Eski algıları bir tarafa bırak. Adresin belli, yerin belli. Belli olmak zorunda. Ya büyüyeceğiz, ya bu treni kaçıracağız. Büyümekten yanayım. Gelişmekten yanayız. Bu güzel ülkede sokaklarda çatık kaşla gezmemeliyiz. Güler yüzle gezmeliyiz. Kendi ülkemizle kıvanç duymalıyız. İç kavgalarımızdan uzak olmalıyız. Gel kardeşim yüzyılın projesini hep beraber hayata geçirelim. Eğer CHP iktidarına evet derseniz yüzyılın projesine hep beraber merhaba diyeceğiz. Asla umutsuz değiliz. Güzel şeyler yapacağız. Çok güzel şeyler yapacağız. Türkiye'yi kısır çekişmelerin ötesinde görkemli bir ülke yapacağız. Azimliyiz ve kararlıyız. Bize güven Türkiye..." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri ayakta alkışlandı.

DÜNYANIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI ÖNEMLİ BİR GÜCÜ OLMA İDDİASINDAYIZ

Kemal Kılıçdaroğlu, sadece projenin öngördükleri yeniden bir proje olmadığını ifade ederek, "Tanıtım filminde izlediniz, 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere. Düğmeye basılmış ve üzerinde çalışılıyor. Latin Amerika'da, Güney Amerika Bölgesel alt yapıları birleştirme projesi. Devasa bir proje. İkincisi; Güney Doğu Asya'da tüm tren yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan demiryolu projesi. Üçüncüsü; 2013'de Çinliler açıkladılar, İpek Yolu Ekonomik Kuşak Gelişimi ve 21. yüzyıl deniz İpek Yolu Projesi. Biz 4. projeyi, küresel dördüncü projeyi Türkiye'de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Dünyanın önemli bir gücü, önemli bir parçası olma iddiasındayız. Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

PROJENİN AMACI

Kemal Kılıçdaroğlu proje ile amaçladıklarını şöyle sıraladı:

"Bu proje ile biz şunu amaçlıyoruz; 4.5 saatlik bir uçuş mesafesinde, 58 ülkeye ulaşıyoruz, 1.5 milyar nüfusa ulaşıyoruz, 21.6 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşıyoruz. Hiç bir ülkeye nasip olamayacak olağan üstü bir avantaj. Ama bu avantaj bugüne kadar hep göz ardı edildi. Biz bu avantajı kullanmak istiyoruz, bundan yararlanmak istiyoruz. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz, küresel ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz."

"BU BÖLGEDE HER ŞEYİN MERKEZİ TÜRKİYE OLACAK"

Türkiye'nin proje ile demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme entegre olacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Proje hayata geçtiğinde, Bağdat'ın ürününü Köstence'ye, Şangay'ın Tebriz'e, Aşkabat'ın ürününü Hamburg'a ulaştırmak mümkün olacak. Üstelik maliyetleri bir hayli düşürerek, herkese avantaj sağlayarak. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Sadece, kara, deniz, hava, demir yolunu birleştirmiyoruz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu'da bir mega kent oluşturuyoruz. Bu mega kentten ürünler Avrupa'ya, Asya'ya, Afrika'ya ulaşacak. O nedenle biz 21. Yüzyılın Projesi, Yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik. Her şeyin merkezi bu bölgede Türkiye olacak" şeklinde konuştu.

PRJE NELER KAZANDIRACAK

Kılıçdaroğlu, "Bu proje bölgemize ne kazandıracak?" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek, yoksulluğu bitirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Şangay'dan yüklenen bir mal eğer Bakü'ye gidecekse 50-55 gün geçiyor. Bu proje hayata geçtiğinde o mal 15 gün içinde o mal Bakü'de olacak, Merkez Türkiye'den. Maliyetlerde en az yüzde 15-20'lik avantaj sağlanacak."

PROJE NE KADAR SÜRECEK?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, projenin maliyeti konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

"Projenin yapımı nasıl ve ne kadar sürecek? Kamu-özel işbirliği ile bu projeyi gerçekleştireceğiz. Projeyi gerçekleştirirken sadece Türkiye'nin fonlarını değil, uluslararası bu tür projelere destek veren Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, Asya kalkınma Bankası gibi pek çok fondan yararlanacağız. İşe Türkiye'de Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu'da ki karayolu, demir yolu alt yapılarını yeniden ele alıp düzetmeyle başlayacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji altyapısını yeniden düzenleyerek başlayacağız. Samsun ve Trabzon'u mega kent ile buluşturacağız. Mersin ve İskenderun'u mega kent ile buluşturacağız. Altyapılarını mükemmel bir şekilde hayata geçireceğiz. Mega kentin yapımı etap etap gerçekleştireceğiz ve güçlendireceğiz. Aklınıza şu soru gelebilir, 'Neden etap etap' diye. Çünkü mega kent projesi birbirini tamamlayan ve içten içe büyüyen bir proje olacak. 2015'de olgunlaşacaktır, ama 2035'te ama 2035'den sonra kendi içinde kendi iç dinamikleriyle kendi büyümesini sağlayacaktır."

"VALİ ATANACAK"

Mega kentin yönetimi konusunda ise Kılıçdaroğlu, "Merkez Türkiye Projesi'nin kalbini oluşturan mega kent özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. Vali atanacak, ama yönetimi büyük ölçüde sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Kente serbest ticaret bölgesi, organize sanayi bölgesi ve tekno park yerleşkesi olacak. Aynı zamanda bilim üssü olacak, bilgi üretecek burası. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Nakliyeciler Derneği, Uluslararası taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri üretenleri Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi ekonomi ile doğrudan doğruya ilişkisi olan pek çok kuruluş burada görev alacak" dedi.

PROJENİN MALİYETİ

Kılıçdaroğlu, "Maliyeti ne olacak? 20 yılda tamamlanacak olan bu projenin maliyeti 200 milyar dolar olacak. Bunun 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek. Proje başladığı andan itibaren dünyanın bütün önemli kuruluşları bu projede yer almak için yarışacaklar" şeklinde konuştu.

TANITIM FİLMİ GÖSTERİLDİ

CHP'nin "Merkez Türkiye" adını verdiği proje 6 dakikalık tanıtım filmi de gösterildi. Tanıtım filmine göre; dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye projesi ise dördüncü olacak. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020'de faaliyete geçecek ve büyüyecek 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. Yeni bir şehir, küresel bir proje. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035'te 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5'in altına inecek büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek.

TÜM TÜRKİYE'Yİ KALKINDIRACAK

Türkiye, petrol ve doğal gazı dünya piyasalarına taşıyor. Şimdi "Merkez Türkiye" ile artık dünyanın yükünü, ürününü taşıyacak, işleyecek, katma değer yaratacak ve yeniden ihraç edecek. "Merkez Türkiye" ile, Orta Doğu, Kafkasya ve Orta Asya Bölgeleri Türkiye limanlarıyla Avrupa'ya ve küresel ticaret yollarına bağlanacak. Afro-Avrasya coğrafyasında önemli bir ticari merkez haline gelecek. Çevresindeki bütün illeri ve tüm Türkiye'yi kalkındıracak. GAP bölgesinin ve diğer illerimizin üreteceği ürünler bu merkezden Kafkasya'ya, Asya'ya, Orta Doğu'ya, Afrika'ya, Karadeniz'e, Avrupa'ya dağılacak.

YATIRIM TUTARI 317 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

"Merkez Türkiye" projesi önümüzdeki 20 yılda toplam 200 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilecek. Bu yatırım tutarının 40 milyar dolarını önümüzdeki 20 yılda doğrudan kamu yapacak. Kamunun yapacağı yatırımlar önden yüklemeli olacak. Bu çerçevede kamu yatırımlarının % 70'i 2023'e kadar tamamlanacak. Merkez Türkiye'nin inşası için yapılacak yatırımlar, geri bağlantılarla, tüm ekonomide 117 milyar dolarlık bir yatırımı daha tetikleyecek. Dolayısıyla daha ilk kazma vurulduğu anda Türkiye'nin her yerinde yeni yatırım imkanları doğacak. Böylece Türkiye genelinde toplam yatırım tutarı 317 milyar dolara ulaşacak.

DÜNYANIN VE TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ FİRMALARI MERKEZ TÜRKİYE'DE 

Dünyanın lider lojistik, finans, hafif imalat, otomotiv markaları bu merkezde yer alacak. Ayrıca ambalajlama ve paketleme, paket tasarımı, yeniden işleme, ısı kontrollü depolama ve dağıtım, ürün montajı, etiketleme, yapı malzemeleri imalat ve dağıtımı, ilaç depolama ve dağıtımı, tarımsal gıda işleme, standartizasyon- gözetim ve sertifikasyon, fuarcılık, yedek parça dağıtımı, tarımsal gıda işleme, tahıl depolama siloları, ürün borsaları, lojistiği destekleyen yan sanayi, sigorta şirketleri, teknoloji şirketleri bu merkezde konuşlanacak.

15 SAATTE İSTENİLEN ÜRÜNE KAVUŞULABİLECEK

Bu projeyle, tüm Orta Doğu, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika'ya erişim daha kolay hale gelecek. Küresel ticaret yollarına uzak olan bölgelerle ticaret kolaylaşacak. Çin'in Şangay Limanından gemiye yüklenen bir ürün Mersin veya İskenderun limanlarına ulaştıktan sonra tren yoluyla "Merkez Türkiye" ye gelecek. Ürünler burada depolanacak, işlenecek, ambalajlanacak ve Türkiye'nin çeşitli yerlerine, Orta ve Güney Avrupa'ya, Rusya'ya, Azerbaycan'a, İran'a, Kazakistan'a, Türkmenistan'a "Merkez Türkiye" den gönderilebilecek. Örneğin Şangay Limanından Bakü'ye gönderilen bir mal daha önce 50-55 günde alıcısına ulaşırken, "Merkez Türkiye"de depolanan mallar trenle 15 saatte Bakü'ye ulaşacak. Bakü'deki alıcı her mal siparişinde 50-55 gün beklemek yerine "Merkez Türkiye"den 15 saatte istediği ürüne kavuşabilecek. Firmaların stoklama maliyeti de gerileyecek. Bunlar, bölgede refahın artmasına, insanların alım gücünün yükselmesine ve ticaretin daha da gelişmesine imkan tanıyacak. Yine bölgemizdeki ekonomiler arasında ulaşım bağlantılarının gelişmesi bu bağlantı yolları üzerinde tedarik ve değer zincirleri oluşturacak. Bu zincirler etrafında "doğrudan yabancı sermaye yatırımları" artacak, tüm bölge yeni bir büyüme ve yatırım iklimine kavuşacak.

KOBİ'LER DÜNYA EKONOMİSİYLE ENTEGRE OLACAK

Diğer yandan ulaşım bağlantılarının güçlenmesi gerek diğer ülkelerdeki, gerekse bizdeki KOBİ'lerin küresel ekonomiye eklemlenmesini ve küresel değer zincirleri içinde rol almalarını kolaylaştıracak. Her ulaşım yolu, petrol ve doğalgaz hattı, enerji nakil ve iletişim hattı ülkeleri birbirine yaklaştırmakta; barış, huzur ve istikrar için ekonomik bir neden sunmaktadır. Kamu-Özel Sektör İşbirliğinin Başarılı Bir Örneği "Merkez Türkiye" Projesi, Kamu-Özel İşbirliği Modeli çerçevesinde inşa edilecek. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası gibi büyüme ve kalkınma amaçlı uluslararası fon kaynaklarından azami ölçüde faydalanılacak.

 İNŞAATINA 2017'DE BAŞLANACAK

Şehrin inşaatına ise CHP'nin ikinci iktidar yılında yani 2017'de başlanacak. Etap etap inşa edilecek. 2020'de ülke ekonomisine katkı verir hale gelecek. Tüm ulaştırma, lojistik, hafif sanayi, turizm-konaklama, eğitim, sağlık ve yaşam alanlarıyla beraber 20 yıl sonra yani 2035'de tamamen bitecek ve bölgesinde önemli bir çekim merkezi olacak. Altyapısı en gelişmiş teknolojiler kullanılarak oluşturulacak bu şehir, bölgedeki diğer şehirlerin kaynaklarını çeken, onlara rakip bir şehir olmayacak. Aksine diğer illerdeki gelişmeyi destekleyen, bu illerdeki iktisadi ve sosyal gelişmeyi özendiren, tetikleyen bir işlev görecek.

ÖZEL YÖNETİM MODELİ

"Merkez Türkiye" nin özel bir yasası olacak. Vali özel yetkilerle güçlendirilecek, dinamik bir yönetim anlayışı uygulanacak. Valinin görevi şehirde bürokrasiyi mümkün olduğunca azaltmak ve ticareti kolaylaştırmak olacak. "Merkez Türkiye" de kurulacak serbest ticaret bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi ve Teknopark yerleşkeleri kendi kendini yönetecek. "Merkez Türkiye" nin yönetiminde ise TOBB, TİM, UND, UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmetler Üretenleri Derneği), Turizm Yatırımcıları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının yer almasını sağlayacak bir yapı kurulacak.

2035 YILINDA KİŞİ BAŞINA GELİR 33 BİN 323 DOLAR OLACAK

"Merkez Türkiye" projesi 2035 yılına gelindiğinde doğrudan 100 milyar dolarlık katma değer yaratacak. Bu katma değerin 20 milyar doları lojistik ve ulaştırma sektöründen gelecek. 2035 yılına gelindiğinde "Merkez Türkiye" de kişi başına gelir 33 bin 323 dolar olacak. Gerek Türkiye'de gerekse, bölgede önemli bir cazibe merkezi haline gelecek. Kurulacak şehir 1 milyon 633 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak. Yine diğer illerimizde yapılacak yatırımlar nedeniyle bu illerimizde de ilave 550 bin civarında istihdam imkanı doğacak. Kurulacak bu yeni merkez 2035 yılına gelindiğinde en az 65 milyar dolarlık ihracat yapacak. Diğer illerimizin ihracatına da katkı sunacak.

İNSAN İHTİYACI GÖZ ÖNÜNE ALARAK GELİŞTİRİLMİŞ

Bu rastgele seçilmiş bir yıl değildir. Önümüzdeki 20 yıl bize çok önemli bir fırsat sunuyor. Çalışma çağındaki nüfusumuzun, çalışamayacak durumdaki nüfusumuzdan daha fazla olduğu bir dönemin içindeyiz. 20 yıl sonra şu an açık olan bu fırsat penceresi kapanacak. Türkiye yaşlı ülkeler sınıfına geçecek. Dolayısıyla şu anda içinde bulunduğumuz "orta gelir" ve " orta teknoloji" tuzağından çıkabilmek, insani gelişmişlikte ilk 20 ülke arasına girebilmek için önümüzde sadece 20 yıllık bir zaman dilimi var. Bu nedenle sahip olduğumuz iki önemli mukayeseli üstünlüğümüzü yani coğrafyamızı ve genç nüfus avantajımızı eş zamanlı olarak kullanacak strateji, politika ve projelere büyük ihtiyaç var. "Merkez Türkiye" projesi bu ihtiyaç göz önüne alınarak geliştirilmiştir. Bu iki avantajımızı iyi kullanarak Türkiye'yi her alanda içine düştüğü vasatlık tuzağından kurtarmak CHP'nin öncelikli hedefidir.

690 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ VE İLK 20'YE GİREN BİR TÜRKİYE

2035 yılına gelindiğinde ülkemizin (2014 Dolar Kuru ve Fiyatlarıyla) 2,7 trilyon dolarlık bir ekonomi olması sağlanacak, ihracat 690 milyar dolara taşınacak. Önümüzdeki 20 yılda yaklaşık 20 milyon ilave istihdam yaratılacak. 2035 yılına gelindiğinde insani gelişmişlikte bugün bulunduğu 69. sıradan ilk 20'ye taşınmış bir Türkiye olacak.

3 MİLYON NÜFUSLU CAZİBE MERKEZİ

"Merkez Türkiye" , sadece küresel bir lojistik merkez olmayacak. Büyüyecek, gelişecek, 2035 yılına gelindiğinde 3 milyon nüfusa ulaşacak, yaşanacak bir cazibe merkezi, alt yapısı mükemmel, yepyeni ve akıllı bir kent olacak. Ağırlıklı olarak güneş enerjisinden yararlanacak. Tüm bölgenin en yeşil, en planlı şehri olacak.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYAT ZENGİNLEŞECEK

"Merkez Türkiye" tüm yakın coğrafyanın önemli bir üniversite ve bilim yuvası olacak. Sadece bizim öğrencilerimiz değil; Azeri, Gürcü, İtalyan, İranlı, Iraklı, Amerikalı, Alman, Türkmen, Kazak, Özbek ve dünyanın daha pek çok yerinden gençler bu şehire okumaya gelecek. Bölgenin önemli bir sanat, bilim, kültür ve fuar merkezi olacak. Bundan 92 yıl önce Anadolu bozkırının ortasında yeni bir şehri, Ankara'yı inşa etmeye başlayan CHP, şimdi yine Anadolu'nun bir başka köşesinde bu sefer önemli bir küresel ticari-lojistik merkez ve yaşam alanı inşa edecek.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
İNCE; "İSTİFA ET ADAY OL"...30 Aralık 2018
İTHAL ADAY TERCİHİ SORGULAMASI...29 Aralık 2018
AKP İSTANBUL ADAYLARI BELLİ OLDU...29 Aralık 2018
YEDİTEPE VE APOLET SİYASETİ… 21 Aralık 2018
İMAMOĞLU CHP İL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ20 Aralık 2018
İNCE SAHAYA İNDİ...15 Aralık 2018
KÖPRÜLERİ ATMA-YAKMA EĞİLİMİ...14 Aralık 2018
CHP İLE İYİ PARTİ 21 İLDE...13 Aralık 2018
BAŞKA KİM VAR Kİ?07 Aralık 2018
YSK'DAN ADAYLIK İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA26 Kasım 2018
CHP İSTANBUL YEREL BASINI İLE BULUŞTU...09 Kasım 2018
EKİM DEVRİMİ 101 YAŞINDA...07 Kasım 2018
MUTLU; " HER KESİMDEN OY ALACAK ADAYIM..."26 Ekim 2018
Fettah Dindar; “İhalelerde Ahbap Çavuş ilişkisi...”17 Ekim 2018
ÖNSEZİ VE ÖNSEÇİM...15 Ekim 2018
AYNİ MASADA İKİ LİDER15 Eylül 2018
USTA'DAN VEDA PROVASI...07 Eylül 2018
KOBRA CHP'DEN İSTİFA ETTİ...06 Eylül 2018
METROPOLL'DE GÜVEN KAYBI...05 Eylül 2018
İMZALAR BUGÜN GENEL MERKEZDE...02 Ağustos 2018
İMZA DA SON GÜN, MYK TOPLANDI...30 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY 9 EYLÜL'DE...24 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İÇİN 527 İMZA...20 Temmuz 2018
KURULTAY DELEGELERİ EN İYİSİNİ BİLİR… 16 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY SÜRECİ...16 Temmuz 2018
KIYAMETE SEVK SİYASETİ 11 Temmuz 2018
KABİNE AÇIKLANDI...10 Temmuz 2018
KILIÇDAROĞLU; BİR PARTİ BAŞKANI YEMİN EDİYOR...09 Temmuz 2018
CUMHURBAŞKANI YEMİN ETTİ...09 Temmuz 2018
YENİ SİSTEME GEÇİLİYOR...03 Temmuz 2018
SİMÜLASYON SEÇİMLER VE DÜŞKÜNLÜK İLANI…26 Haziran 2018
İNCE CHP'Yİ GEÇTİ...25 Haziran 2018
YSK; SALT ÇOĞUNLUK ERDOĞAN'IN...25 Haziran 2018
600 VEKİLLİK PARLAMENTO İSİM İSİM BELLİ OLDU...25 Haziran 2018
İNCE; "ÖZGÜR TÜRKİYE HAYALİ KURALIM...20 Haziran 2018
İNCE'DEN OHAL'İN KALDIRILMASINA TWİT-YANIT...14 Haziran 2018
KILIÇDAROĞLU BAKAN SOYLU'YA TAZMİNAT DAVASI AÇTI...13 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI BAŞLIYOR...13 Haziran 2018
KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN ADAMIN KRALI… 11 Haziran 2018
İNCE, ERDOĞANA TAZMİNAT DAVASI AÇTI...11 Haziran 2018
İNCE; "RESTORASYON SÜRESİ İKİ YIL..."10 Haziran 2018
CHP İFTARI ESENLERİ BULUŞTURDU…09 Haziran 2018
İNCE, KADIKÖY GECE MİTİNGİNDE YÜZBİNLERLE BULUŞTU...09 Haziran 2018
BAKAN SOYLU VE BAKAN BAK ESENLER'DE SAHURA KALDILAR..09 Haziran 2018
TEYİP’TEN PROMPTER’E GELİŞEN SİYASET…07 Haziran 2018
İNCE'DEN 33 GÜNDE 70 MİTİNG...07 Haziran 2018
BAKAN SOYLU ESENLER'DE AKP’YE OY İSTEDİ…07 Haziran 2018
İNCE, %30'U AŞTI...06 Haziran 2018
SANAT, SPOR VE SİYASETTE DEĞİŞİM…04 Haziran 2018
İNCE; "SÖYLERSEM ERDOĞAN’A SÖYLERSİNİZ”31 Mayıs 2018
İYİ PARTİ VAADLERİNİ AÇIKLADI...31 Mayıs 2018
ESENLER'DEN ANADOLU'YU MAYALAMAYA DEVAM...30 Mayıs 2018
EVLERİNE DÖNMELERİ LAZIM...30 Mayıs 2018
MUHARREM…28 Mayıs 2018
CHP SEÇİM BİLDİRGESİ AÇIKLANDI...26 Mayıs 2018
CHP’NİN SEÇİM SLOGANI BELLİ...24 Mayıs 2018
KARAMOLLAOĞLU OY ORANLARINI AÇIKLADI...24 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE; EKONOMİ BATIYOR...23 Mayıs 2018
LİSTELERİN EFENDİLERİ BÖYLE BUYURDU…22 Mayıs 2018
HDP LİSTESİ AÇIKLANDI...22 Mayıs 2018
CHP MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ...22 Mayıs 2018
İYİ PARTİ LİSTESİ22 Mayıs 2018
SAADET LİSTESİ...22 Mayıs 2018
AKP'DE TARTIŞILABİLECEK LİSTE... 22 Mayıs 2018
SEÇİM PUSULASI BELİRLENDİ...20 Mayıs 2018
YALÇINKAYA; "BU KADAR KIZGINLIK, GERGİNLİK VE KUTUPLAŞMA NİÇİN?"19 Mayıs 2018
İNCE’NİN 18 MAYIS - 24 HAZİRAN MİTİNG VE ETKİNLİK PROGRAMI 18 Mayıs 2018
İTTİFAKLAR ARASI FARK YOK...17 Mayıs 2018
CUMHURBAŞKANLIĞI SIRALAMASINDA MUHARREM İNCE BİRİNCİ...14 Mayıs 2018
İNCE, ANNELER GÜNÜNDE ZÜBEYDE HANIM'I ZİYARET ETTİ...13 Mayıs 2018
AKP ANA MUHALEFET OLUYOR13 Mayıs 2018
AKP'NİN YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ11 Mayıs 2018
CHP'Lİ VEKİLLER EVİNE DÖNDÜ...10 Mayıs 2018
ADAYLIK İMZALARINDA SON DURUM09 Mayıs 2018
SEÇİM TAKVİMİ İŞLİYOR...08 Mayıs 2018
ESENLER'DE MİLLET İTTİFAKI... 08 Mayıs 2018
CHP BAYRAMPAŞA GECESİNDE ŞÖLEN HAVASI...07 Mayıs 2018
İNCE: HEPİMİZ BU MEMLEKETİN EVLATLARIYIZ!07 Mayıs 2018
İNCE; "GELECEĞİMİZİ GERİ ALACAĞIZ..."04 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ADAY...04 Mayıs 2018
“İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN” 04 Mayıs 2018
YATAĞA BAĞIMLI VE ENGELLİLER EVİNDE OY VERECEK…03 Mayıs 2018
​ŞAHİN; GENEL BAŞKANIMIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAKTIR…”01 Mayıs 2018
CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI CUMAYA...01 Mayıs 2018
“AKP’NİN ARTIK TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEMESİ GEREKİR…”27 Nisan 2018
CHP'DEN SIFIR BARAJ İTTİFAKI TEKLİFİ...26 Nisan 2018
MECLİS 23 NİSAN'DA KARIŞTI...24 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU'NDAN TARİHİ DEMOKRASİ HAMLESİ...22 Nisan 2018
İYİ PARTİ YSK'YA BAŞVURDU...22 Nisan 2018
CHP'DEN DEMOKRASİ HAMLESİ…22 Nisan 2018
SEÇİM SARMALINA GİRİLDİ20 Nisan 2018
SEÇİMDEN BESLENME…17 Nisan 2018
​CHP 81 İLDE OHAL’İ PROTESTO ETTİ…17 Nisan 2018
​AKŞENER; “1997’DEKİ GİBİ BÜYÜK BİR KARARTMA İLE KARŞILAŞTIK…”17 Nisan 2018
KAFTANCIOĞLU ESENLER CHP’DE…13 Nisan 2018
YÖNETME YÖNETİLME ZAAFI…13 Nisan 2018
​AYHAN BÖLÜKBAŞI İYİ PARTİ GİK ÜYESİ OLDU… 10 Nisan 2018
​BÖKE; “KOLTUKTAN OLMAK PAHASINA SİYASETTE OLMAK LAZIM…” 08 Nisan 2018
DİNDAR; "2017 BORCUMUZ 145 MİLYON 844 BİN...”05 Nisan 2018
BATI DOĞU TÜRBÜLANSI…04 Nisan 2018
​VARDAR, “PARTİMİN İKTİDARINI GÖRMEDEN GÖÇMEK İSTEMİYORUM”02 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU; "İTTİFAK 43.5..."27 Mart 2018
KAFTANCIOĞLU: 'PROJEDEN VAZGEÇİN'21 Mart 2018
Esenler’de TKH üyelerine saldırı...21 Mart 2018
​544 PARSEL ÜZERİNDEN SİYASİ ROL KAPMA YARIŞI19 Mart 2018
İTTİFAKÇILIK14 Mart 2018
SİLBAŞTAN CHP TÜZÜĞÜ11 Mart 2018
​KILIÇ; “BUGÜN SAYENİZDE TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ…11 Mart 2018
CHP TÜZÜK KURULTAYI BAŞLADI...09 Mart 2018
Meclis Üyesi Yüksel Kılıç’tan 8 Mart Mesajı07 Mart 2018
CHP'DE TÜZÜK KURULTAYI; ÖNERİLER...23 Şubat 2018
ESENLER AFRİN'İ DEĞERLENDİRDİ...22 Şubat 2018
Kaftancıoğlu'ndan Berberoğlu İçin Kampanya 19 Şubat 2018
BÖLÜKBAŞI AKŞENER'İN DANIŞMANLIĞINA ATANDI...16 Şubat 2018
MODERN SİYASET VE DEMOKRASİ16 Şubat 2018
AKSU; MODERN DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLEŞME13 Şubat 2018
Kılıçdaroğlu'nun A Takımını Seçti...13 Şubat 2018
İNCE; “SUSMAYACAĞIM, BU YARIŞ BİTMEDİ…”06 Şubat 2018
CHP 36. KURULTAYI YAZISI06 Şubat 2018
Mecliste Ortak Deklarasyon…06 Şubat 2018
CHP'DE LİDER ADAYLARINA NEREDEN NE OY ÇIKTI05 Şubat 2018
CHP PARTİ MECLİSİ BELLİ OLDU05 Şubat 2018
KILIÇDAROĞLU GENEL BAŞKAN05 Şubat 2018
CHP KURULTAYI HAFTA SONU... 02 Şubat 2018
CHP BÜYÜK KURULTAYI HAFTA SONU30 Ocak 2018
24 OCAKLARI GÖRMEMİŞ VE YAŞAMAMIŞLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2018
SANAL-SOSYAL ÂLEMDE SİYASET…19 Ocak 2018
CANAN YOLDAŞ SAHAYA İNDİ...18 Ocak 2018
KAFTANCIOĞLU'NDAN YANIT...18 Ocak 2018
SÖZDE SİYASETİN SONU…15 Ocak 2018
CHP İSTANBUL'DA YOLDAŞLIK KAZANDI; CANAN KAFTANCIOĞLU...15 Ocak 2018
​ŞUAYİP BABA’YA VEFA ÖDÜLÜ…11 Ocak 2018
Canan Kaftancıoğlu CHP İl Başkanı adayı11 Ocak 2018
TEŞEKKÜRLER, CHP DELEGELERİ…27 Aralık 2017
KILIÇDAROĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMALAR...12 Aralık 2017
CHP ESENLER 10. OLAĞAN KONGRESİ 24 ARALIK'TA...08 Aralık 2017
KONGRELER KALDIĞI YERDEN...05 Aralık 2017
AKSU; SİYASET “İDE İLE OLUR, Bİ DENE İLE OLMADI Bİ DAHA DENE İLE” OLMAZ...01 Aralık 2017
CHP KURULTAYI 3-4 ŞUBAT'TA...30 Kasım 2017
AKSU; YER YARILMAZ GÖK ÇATLAMAZ İSE ADAYIZ…16 Kasım 2017
SİYASETİN ALFABESİNİ BİLENLERE…09 Kasım 2017
AKSU'DAN DAVET....09 Kasım 2017
​KILIÇDAROĞLU; “DAVASINA İNANAN BAŞKAN İSTİYORUM”09 Kasım 2017
ERDOĞAN AKSU; HEP AYNİ Mİ OLACAK? HAYIR OLMAMALI…06 Kasım 2017
​AKSU; PARTİDE VE SİYASETTE UZLAŞI ŞART…01 Kasım 2017
BÖLÜKBAŞI; "İYİ TÜRKİYE, İYİ YARINLAR İÇİN..."01 Kasım 2017
TKP'li Belediye Başkanı Esenler'de30 Ekim 2017
“EFENDİLER YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ…”30 Ekim 2017
AKŞENER: “BU İKTİDAR GİDİCİ…”25 Ekim 2017
BAYKAL'IN YENİ SAĞLIK DURUMU AÇIKLAMASI...24 Ekim 2017
ERDOĞAN: HATA YAPTIK, KIYMETİNİ BİLEMEDİK, BEN DE SORUMLUYUM!24 Ekim 2017
ADAYIM VE DELEGEYE GÜVENİYORUM…21 Ekim 2017
BAYKAL YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI...18 Ekim 2017
Yüksel Kılıç Trafik Kazası Geçirdi!18 Ekim 2017
ESENLER’İN 2018 BÜTÇESİ 320 MİLYON TL...09 Ekim 2017
EVET, İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM…13 Ekim 2017
KOÇ ÖRGÜTÜN VİCDANINA HAVALE ETTİ13 Ekim 2017
MÜCADELEYE DEVAM 29 Eylül 2017
KOÇ SİYASİ EMEKLİLİĞE IŞIK YAKTI...28 Eylül 2017
TOPBAŞ'IN YERİNE İKİ ADAY...22 Eylül 2017
TOPBAŞ İSTİFA ETTİ...22 Eylül 2017
NİCE 94 YILLARA…09 Eylül 2017
YENİ KABİNE20 Temmuz 2017
İNCE; “Aynı ideali paylaşan kardeşler topluluğuyuz” diyorlardı...15 Temmuz 2017
AKP ANKETİNDEN YÜRÜYÜŞE DESTEK...30 Haziran 2017
‘GÜBRE OLAYINI CHP’LİLER YAPMIŞ OLABİLİR’29 Haziran 2017
14. GÜN...28 Haziran 2017
HEDEF İSTANBUL22 Haziran 2017
GÜN...19 Haziran 2017
TBMM, 15 TEMMUZA KADAR ARA VERECEK18 Haziran 2017
YOLLAR YÜRÜMEKLE AŞINIR18 Haziran 2017
YÜRÜMEK FAKRU ZARURET… 15 Haziran 2017
ADALET YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI...15 Haziran 2017
"Terör Bitecek Dediler, Terör Başladı..."13 Haziran 2017
KATAR; ASIL HEDEF BİZİZ?08 Haziran 2017
Katar Tezkeresi TBMM’den Geçti...08 Haziran 2017
KILIÇDAROĞLU; "1 MİLYON 600 BİN İŞÇİ, SESSİZ KALIYOR"05 Haziran 2017
GEZİ'NİN 4. YILI...02 Haziran 2017
15 TEMMUZ BİLANÇOSU; 50 BİN TUTUKLAMA...29 Mayıs 2017
CHP'DEN "19 MAYIS" UYARISI...18 Mayıs 2017
TEDBİRLİ DİSİPLİN08 Mayıs 2017
AKP'DE DEVİR TESLİM GÜNÜ...02 Mayıs 2017
ERDOĞAN AKSU YAZDI; REFERANDUM: ANALİZ, KATALİZ, KATALİZATÖR…23 Nisan 2017
ESENLER VE İSTANBUL'DA REFERANDUM SONUÇLARI18 Nisan 2017
ARTIK İKİ TÜRKİYE VAR…17 Nisan 2017
YSK'DAN AÇIKLAMA17 Nisan 2017
CHP İSTANBUL 35 İLÇE SONUCUNA İTİRAZ ETTİ...17 Nisan 2017
KILIÇDAROĞLU; HALKIN EN AZ %50'Sİ HAYIR DEDİ...17 Nisan 2017
SON ANKET ARAŞTIRMASI14 Nisan 2017
HAYIRLI DÜŞÜŞ…12 Nisan 2017
TDH; "ÜLKEMİZ İÇİN HAYIR DİYORUZ..."12 Nisan 2017
ERDOĞDU; BAŞKANLIK VARSA ÖZGÜRLÜK YOK, HUKUK YOK...11 Nisan 2017
DİNDAR; “BELEDİYEMİZİN BORCU 170.622.627 TL…” 07 Nisan 2017
DİDEM ENGİN'DEN NEZAKET DERSİ...07 Nisan 2017
REFERANDUM İÇİN SON ANKET05 Nisan 2017
HAYIRCILAR; “AYŞENUR ABLA’YA HİÇ YAKIŞMADI…”30 Mart 2017
CHP ESENLER HAYIRA ÇALIŞIYOR30 Mart 2017
CUMHURBAŞKANI PAZAR GÜNÜ ESENLER'DE...24 Mart 2017
KIRMIZI; “TÜM BASKILARA RAĞMEN HAYIR KAZANACAK”20 Mart 2017
CHP ESENLER BASIN AÇIKLAMASI; “BELEDİYE BAŞKANI’NIN ANLATIMI GERÇEK DIŞIDIR…”16 Mart 2017
ERDOĞAN AKSU YAZDI; ROTTERDAM BELEDİYE BAŞKANI 14 Mart 2017
KILIÇDAROĞLU KARADENİZLİLERLE BULUŞTU...14 Mart 2017
DİPLOMASİ SANATI…13 Mart 2017
TEKİN VE BERBEROĞLU'NDAN HAYIR LOKMASI 06 Mart 2017
ESENLER CHP'YE ANTİDEMOKRATİK UYGULAMA...05 Mart 2017
ERDOĞAN AKSU; KIRILMA NOKTASI 27 Şubat 2017
SEÇMEN LİSTELERİ MUHTARLIKLARDA ASKIDA...21 Şubat 2017
“HAYIR” DİYENLER BULUŞUYOR…17 Şubat 2017
CHP ESENLER HAYIR İÇİN MUHTARLAR İLE BULUŞTU…13 Şubat 2017
MEMLEKET HAYRA DURDU…13 Şubat 2017
REFERANDUM TAKVİMİ PERŞEMBEYE AÇIKLANIYOR...13 Şubat 2017
CHP ESENLER “HAYIR” İÇİN TOPLANDI…13 Şubat 2017
ERDOĞAN AKSU; TÜCCAR SİYASETİ VE FON… 07 Şubat 2017
CAHİLLİK VE GAFLET… 27 Ocak 2017
CHP İSTANBUL SOL KANAT, “DİKTATÖRLÜĞE GEÇİT VERMEYECEK”24 Ocak 2017
TÜRKİYE BU REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİ KALDIRAMAZ...21 Ocak 2017
İNCE; "FERMAN VARSA DADALOĞLU DA VAR"19 Ocak 2017
Anayasa Değişiklik Teklifinde İkinci Tur16 Ocak 2017
SİYASETİN SİHRİ; DOLAR…16 Ocak 2017
Belediye Başkanı İlçe Başkanlarıyla Buluştu...12 Ocak 2017
REJİMİN OYLANACAĞI KRİTİK GÖRÜŞMELER BAŞLADI...09 Ocak 2017
MECLİSTE ÜST AKIL TARTIŞMASI...06 Ocak 2017
CHP'DEN OCAK AYINDA İKİ ÖNERGE...06 Ocak 2017
SÖZDE VE SAHTE AYDINLAR SUÇLU VE SORUMLUDUR…01 Ocak 2017
YÜKSEK TİCARET’TE ‘KOCASAKAL’ RÜZGÂRI…13 Aralık 2016
OĞUZHAN MÜFTÜOĞLU: TOPLUMDA SANILDIĞINDAN BÜYÜK TEPKİ VAR…12 Aralık 2016
2016 YILININ SON MECLİSİ...06 Aralık 2016
Kılıçdaroğlu; Şehitler için kanun teklifi vereceğiz...29 Kasım 2016
CHP PARTİ MECLİSİ BİLDİRİSİ…07 Kasım 2016
BAYKAL: ‘HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ BİR KARARDIR’01 Kasım 2016
YALÇINKAYA; “BİR GÖZÜ İLE DOLAR DİĞERİYLE EURO GÖRENLER ELEŞTİRİLERİMİZİ GÖRMEDİLER…”22 Ekim 2016
FETTAH DİNDAR BAYRAMPAŞA MECLİSİNİ TERLETTİ...22 Ekim 2016
CHP ESENLER’DEN CUMHURİYET MEYDANI’NDA AŞURA İKRAMI…17 Ekim 2016
ABD İLE RUSYA ARASINDAKİ SALINCAK; TÜRKİYE13 Ekim 2016
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ 3 EKİM’DE…30 Eylül 2016
“YARIN SEÇİM VARMIŞ GİBİ ÇALIŞMALIYIZ”25 Eylül 2016
12 EYLÜL FAŞİZMİ16 Eylül 2016
CHP Belediye Meclis üyelerinden 30 Ağustos mesajı...29 Ağustos 2016
OHAL NEDİR? NE KADAR SÜRE İLAN EDİLEBİLİR? TEDBİR VE YAPTIRIMLARI NEDİR?21 Temmuz 2016
NewYork Times: 15 Temmuz her türlü muhalifi bastırmak için kullanılıyor...19 Temmuz 2016
CHP’den Geri Dönüşüm Önergesi14 Temmuz 2016
“KILIÇDAROĞLU’NA MERMİ ATAN AKP’Lİ…”09 Haziran 2016
BİR KİŞİ ÖLÜRÜZ BİN KİŞİ GELİRİZ…09 Haziran 2016
CANPOLAT; FATİH SULTAN MEHMET VAKFI ARAZİLERİNE NE OLDU?30 Mayıs 2016
DOKUNULMAZLIK DA İLK TUR… 18 Mayıs 2016
ESENLER DEMOKRAT PARTİ İLÇE KONGRESİ… 05 Mayıs 2016
BAĞIMSIZ ADAYLIK DÜNYANIN EN ZOR İŞİ…27 Nisan 2016
23 NİSAN MECLİSİ...24 Nisan 2016
SAADET TEKSTİLİ DEĞERLENDİRDİ...19 Nisan 2016
DİNDAR; “BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NİN BORCU 109.714767.92 TL.”12 Nisan 2016

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER