Ana Sayfa > DÜNYA

DARBE GİRİŞİMİNE DÜNYADAN TEPKİ…
16 Temmuz 2016
Püskürtülen darbe girişimine çok sayıda ülke tepki gösterdi. Devlete destek mesajları geldi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
DARBE GİRİŞİMİNE DÜNYADAN TEPKİ…
 
 
Püskürtülen darbe girişimine çok sayıda ülke tepki gösterdi. Devlete destek mesajları geldi.
 
Avrupa Parlamentosu
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, FETÖ'nün darbe girişimin başarısız olmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'de hukuk kaidesine dönülmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.
 Yunanistan
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, darbe girişiminde Yunanistan'ın Türkiye'nin yanında yer aldığını belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Çipras, "Türkiye'deki gelişmeleri yakından izleyen Yunan hükümeti ve halkı, güçlü bir şekilde demokrasi ve anayasal düzeni destekliyor." ifadelerini kullandı.
 Çin
Çin, FETÖ'nün darbe girişimine tepkisini, yazılı açıklamayla ortaya koydu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang'ın açıklamasında "Türkiye'deki durumu yakından takip ediyoruz ve umarız Türkiye en kısa sürede düzen ve istikrara geri kavuşur." ifadeleri yer aldı.
Endonezya
Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, FETÖ'nün darbe girişimine karşı Türk hükümetini ve demokrasisini desteklediklerini söyledi. Kalla, Türkiye'deki darbe teşebbüsünün endişe verici olduğunu belirtti.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, darbe girişiminde Türkiye'nin demokratik kurumları ve yöneticilerini desteklediklerini bildirdi. Konseyden yapılan yazılı açıklamada, Agramunt'un, Türkiye'de demokratik kurumlar ve Avrupa Konseyi standartlarına saygı çağrısı yaptığı belirtilerek, "Türkiye üye ülkemiz ve Türkiye'nin demokratik kurumlarını ve yöneticilerini destekliyoruz." ifadesi kullanıldı.
Demokratik yollarla seçilmiş bir hükümetin zorbalıkla değiştirilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunun altı çizilen açıklamada şiddet olayları kınandı. Açıklamada, "Şimdi önemli olan, düzeni sağlamak, sükunet ile demokratik kurum ve prensipleri savunmaktır. AKPM ve tüm Avrupa Konseyi kurumları, destek için Türkiye'nin yanındadır." ifadesine yer verildi.
Almanya
Almanya Başbakanı Angela Merkel, FETÖ'nün darbe girişimini en sert şekilde kınadı. Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, çok sayıda insanın darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybetmesinin trajik bir durum olduğunu belirtti.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, “Türkiye’de temel demokratik düzeni şiddet yoluyla değiştirmeyi amaçlayan her türlü girişimi" en sert şekilde kınadı.
Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstererek, demokrasiye ve anayasal düzene saygı gösterilmesini istedi. Son gelişmelerin derin endişeye yol açtığını belirten Steinmeier, “Türkiye’de temel demokratik düzeni şiddet yoluyla değiştirmeyi amaçlayan her türlü girişimi en sert şekilde kınıyorum. Tüm ilgili taraflara, Türkiye’deki demokratik düzene saygı duymaları, anayasal düzene uymaları çağrısında bulunmak istiyorum.” ifadesini kullandı.
Ukrayna
Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, FETÖ'nün darbe girişimi kınandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti halkını ve demokratik, seçilmiş yönetim organlarını kararlı bir şekilde destekliyor" ifadesi kullanıldı. Cumhurbaşkanı ve hükümetin hızlı şekilde Türkiye'de düzeni ve istikrarı sağlamasının umut edildiği belirtilen açıklamada, "Suçluların saldırısı sonucu hayatını kaybedenlere içtenlikle başsağlığı diliyoruz" değerlendirilmesi yer aldı.
Azerbaycan
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, darbe girişimini sert şekilde kınadı. Azerbaycan'ın Türkiye devletinin ve Türk milletinin her zaman yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk vatandaşlarının demokratik yolla seçtiği iktidarı sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.
Aliyev, Türkiye'deki darbe girişiminin, alınan önlemlerle başarısız olmasından memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, "Kardeş ülkede kısa sürede durumun normale döneceğinden eminim" dedi.
Kanada
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, silah zoruyla Türkiye'nin demokratik kurumlarını yıkmak için yapılan tüm girişimleri kınadıklarını bildirdi. Trudeau, açıklamasında, "Tüm Kanadalıların adına, Türkiye'de yaşanan olaylarla ilgili kaygılarımızı ifade etmek istiyorum. Tüm taraflara itidal çağrısında bulunuyoruz. Kanada, Türk demokrasisinin muhafazasını destekler." ifadesine yer verdi.
Dışişleri Bakanı Stephane Dion da yaptığı yazılı açıklamada, Kanada'nın demokratik bir Türkiye'yi desteklediğini belirtti. Dion, Türk demokrasisini şiddet kullanarak yıkmak isteyen grupların derhal bu girişimlerini durdurması ve şiddet içeren eylemlerden kaçınması gerektiğini kaydetti.
Bulgaristan
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili "Türkiye’deki barış ve istikrar bizim için birincil önem taşır." açıklamasında bulundu. Plevneliev, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Bulgaristan'ın hem komşusu, hem de stratejik ortağı olduğunun altını çizerek, Türkiye'de hem barış ve istikrarın hem de insan haklarının önemli olduğunu belirtti. Plevneliev, Türkiye’deki her türlü şiddet eylemlerini kınadığını, Bulgaristan’ın bu ülkenin demokratik yoldan seçilmiş kurumlarına tam destek verdiğini kaydetti.
Avusturya
Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türkiye'deki darbe girişimi ile ilgili olarak "Hukuk devletinde güç kullanılması çözüm değil." dedi. Kern, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, FETÖ'nün darbe girişiminde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu. Hukuk devletinde şiddetin kabul edilemeyeceğini belirten Kern, vatandaşların özgürlüğü ve güvenliği için hukukun üstünlüğü ve demokratik seçimlere saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.
Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise insan hayatının korunması, hukukun ve demokrasinin üstünlüğüne saygı için "anayasal düzene geri dönülmesi" çağrısı yaptı. Kurz, Türkiye'deki zor ve gergin siyasi durum nedeniyle endişeli olduğunu belirtti.
Bosna Hersek
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, darbe girişimini "hain bir plan" şeklinde nitelendirerek kınadı. Başkent Saraybosna'da düzenlenen basın toplantısında konuşan İzetbegovic, Türkiye'de durumun kontrol altına alındığını belirterek, "Hedeflenenin tam tersi olacak, yaşananlar belli başlı sıraları temizleyecektir. Kimin güvenilmez olduğu ortaya çıkmıştır." dedi.
İzetbegovic, FETÖ'nün darbe girişimini "hain bir plan" şeklinde nitelendirerek, toplumda kaos oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi. Zvizdic, Başbakan Binali Yıldırım'a gönderdiği mesajında, demokrasinin hiçbir şekilde darbeyle sağlanamayacağına işaret ederek, "Türkiye, tüm dünya için önemli bir stratejik konuma sahiptir. Bu bağlamda, Türkiye'nin istikrarı hem bölge hem de dünya politikası için önemlidir." ifadelerine yer verdi.
Macaristan
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, FETÖ'nün darbe girişiminin terör faaliyeti olduğunu söyledi.
Szijjarto, düzenlediği basın toplantısında, Macaristan hükümetinin Türkiye'de gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini en sert biçimde kınadığını belirtti. "Bu darbe girişimi, uygulanış biçimi ve hayatını kaybedenlerin sayısına bakarak bir terör faaliyeti olarak da adlandırabilir" diyen Szijjarto, demokratik seçimlerle yönetimde bulunan Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti.
İran
İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, FETÖ'nün darbe girişimini kınadı.
Darbe girişiminin başından beri Türk yetkililerle yakın temas halinde olduklarını belirten Şemhani, "Siyasi değişimin en temel ölçüsü, halkın istek ve iradesinin kendisidir. İran, Türkiye'nin meşru hükümetini destekleyerek bu ülkedeki istikrar ve güvenliği hedef alan her türlü girişimi halkın çıkarlarına aykırı kabul edip, karşısında duruyor." ifadesini kullandı.
Belçika
Belçika Başbakanı Charles Michel, FETÖ'nün darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını bildirdi.
Michel, yaptığı yazılı açıklamada, Belçika hükümetinin Türkiye'nin demokratik kurumlarına destek verdiğini vurguladı. "Darbe girişiminin sona ermesinden memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullanan Michel, hukuk kaidesi ve anayasal düzene saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.
Irak
Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) binasına yönelik saldırıyı kınadı. Cuburi açıklamasında, "Meclise saldırmak ülkenin en yüksek yasama yetkisinin prestijine saldırmak demektir. Anayasal ve hukuki meşruiyete saygı duyulması gerekiyor." ifadesini kullandı.
Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi de darbe girişiminin engellenmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada Türk devlet kurumlarının muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti.
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, darbe girişimine karşı Türkiye yönetiminin yanında olduklarını belirtti. Masum, yazılı açıklamasında "Irak'ın, komşu ülke Türkiye'nin bu krizi aşması için ümitleri çok yüksektir. Türkiye'nin içerisinde olduğu olağanüstü durumu atlatabileceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani de FETÖ'nün darbe girişiminin başarılı bir şekilde önüne geçilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binalı Yıldırım'ı tebrik etti.
Etiyopya
Etiyopya hükümet sözcüsü Getachew Reda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinin, Türk halkının ve demokratik seçimle iş başına gelmiş Türk hükümetinin yanında olduğunu belirtti. Reda, Etiyopya'nın demokrasiye karşı her türlü darbenin karşısında yer aldığını vurguladı.
Cibuti
Cibuti Cumhurbaşkanı Sözcüsü Necib Ali Tahir de ülkesinin Türkiye'deki darbe girişimini kınadığını belirterek, "Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına yolladığı destek mesajında ülkesinin her türlü darbeyi reddettiğinin altını çizdi." dedi.
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma da Ruanda'nın başkenti Kigali'de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki darbe girişimini kınayarak, birliğin Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu kaydetti. "Afrika Birliği, Türk demokrasisine saygı gösteriyor." diyen Zuma, birliğin, Türk halkının demokratik seçimle göreve getirdiği parlamento ve hükümeti desteklediğini ifade etti.
Lübnan
Lübnan'daki Müstakbel Hareketi lideri ve eski Başbakan Saad Hariri yaptığı yazılı açıklamada, Türk halkıyla dayanışma mesajı vererek, "Türkiye'nin selameti ve halkının kazanımları, bölge halklarıyla, İslam aleminin güvencesidir." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, askeri darbe girişimi karşısındaki tutumundan övgüyle söz eden Hariri, açıklamasında, "Durumun normale dönmesi ve ülkenin Erdoğan'ın liderliğinde güvenli bir limana ulaştırılmasından duyduğumuz mutluluğu dile getirmek isteriz." değerlendirmesi yaptı.
Sırbistan
Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, yaptığı basın toplantısında başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde en kısa sürede barış ve istikrarın sağlanacağına inandığını belirterek, "Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülkenin karşı karşıya kaldığı tüm sıkıntıların üstesinden geleceğine inanıyorum." dedi. Ayrıca, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde Türkiye’deki darbe girişimine karşı milli iradeye destek verdi.  FETÖ’cü darbe girişimi protesto edildi.
Arnavutluk
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Türkiye'de demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek ve anayasal düzeni yıkmak isteyen darbe girişimini yakından takip ettiğini ifade ederek, "İktidarı şiddet kullanarak ele geçirmek isteyen bu tarz eylemleri kınıyorum. Türkiye'deki huzurun hemen geri gelmesini temenni ediyorum." dedi.
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin böylesine zor geçen bir geceden başarıyla çıkmış olmasından mutluyum." ifadelerini kullandı.
Kosova
Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin istikrarı bölge istikrarını anahtarıdır. Türkiye'nin seçilmiş hükümeti, hukuku ve düzenini destekliyoruz." ifadelerini kullandı.
Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise Kosova'nın Türkiye hükümetini desteklediğini belirterek, "Demokratik toplumlarda halk tarafından iktidara getirilenler devleti yönetir. Türkiye'deki durumun en kısa zamanda istikrara kavuşmasını ve artık masum insanların kurban olmamasını diliyorum." ifadelerini kullandı.
Suriye muhalefeti
Suriye muhalefeti, FETÖ'nün darbe girişimine karşı Türk hükümetini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekledilerini açıkladı.
Suriye geçici hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Dr. Cevad Ebu Hatab ve tüm bakanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve demokratik yollarla seçilmiş hükümetin yanında yer aldıkları vurgulandı. Açıklamada, "Bölge ülkelerinin desteğiyle kalkışılan darbeye karşı, Allah, dost Türk halkını ve hükümetini korusun." ifadesi yer aldı.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonundan (SMDK) yapılan yazılı açıklamada da Türk halkının, darbe girişimine karşı demokrasinin yanında yer almasından övgüyle söz edildi. SMDK'nın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:
"Demokrasi ve özgürlüğünün değerini bilen ve meyvelerini toplayan Türk halkı, askeri yönetim getirerek Türkiye'yi onlarca yıl geriye götürmeye çalışan bir grup darbecinin ümitsiz girişimine müsaade etmeyecektir. Türkiye'deki hükümet ve siyasi partiler ülkedeki demokrasinin devamına muktedir olduğunu göstermiştir. Biz, Suriye halkının temsilcisi SMDK olarak, Türk kardeşlerimizin mukavemetini tebrik ediyoruz. Türk halkının liderleri ve kadroları ile meydana getirdiği iradeyi saygıyla takdir ediyoruz. Türk halkı ve yöneticileri ülkeleri için çok köklü ve önemli başarılar gerçekleştirmiştir."
AGİT
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.
AGİT Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, darbe girişimi kınandı. Türkiye'deki askeri darbe girişiminden "derin kaygı" duyulduğu belirtilen açıklamada, demokratik kurumlara saygılı olunması çağrısı yapıldı.
Fransa
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, FETÖ'nün darbe girişimini kınadıklarını bildirdi. Ayrault, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, anayasal ve demokratik düzene darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Fransa'nın, bu darbe girişimini en sert şekilde kınadığını kaydeden Ayrault, "Fransa olarak Türkiye'de çok hızlı bir şekilde sükunetin tekrar sağlanmasını diliyor, ülkenin bu demokrasi sınavından başarıyla çıkmasını umut ediyoruz." ifadesini kullandı.
Ayrault, Türk halkının, canı pahasına sergilediği cesaret ve onurlu mücadelesinin takdire şayan olduğunu vurguladı.
İtalya
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, FETÖ’nün darbe girişiminin püskürtülmesiyle Türkiye'de istikrar ve demokratik kurumların üstünlüğünün tesis edilmeye başlandığını belirtti. Renzi, yaptığı açıklamada, Türkiye’de gece boyunca yaşanan gelişmeleri yakından izlediğini, darbe girişiminin bertaraf edilmesinden dolayı rahatladığını belirtti.
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, FETÖ'nün darbe girişiminin püskürtülmesini memnuniyetle karşıladı. İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Gentiloni, kurumların savunması ve halkın seferberliğinin üstünlüğünden duyulan memnuniyeti ifade etmek için Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi." ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, Çavuşoğlu’nun “teröristçe” diye tanımladığı darbe teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlandığını onayladığı da belirtildi.
Avrupa Birliği
Avrupa Birliği (AB), FETÖ'nün püskürtülen darbe girişimini kınadı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, ortak yazılı açıklama yaptı.
"Türkiye'deki darbe girişimlerini kınıyor ve Türkiye'nin demokratik kurumlarına olan tam desteğimizi yineliyoruz." ifadesi kullanılan açıklamada, Türk yetkilileri ile irtibat halinde olunduğu ve durumun yakından takip edildiği kaydedildi. Ölümlerden üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, daha fazla can kaybının önüne geçilebilmesi için sorumlu davranılması ve şiddet kullanılmasına son verilmesi istenerek, "AB, Türkiye ve halkıyla dayanışma içinde." ifadesine yer verildi.
Slovakya
Slovakya'da, Başbakan Robert Fico, Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ve İçişleri Bakanı Robert Kalinak, Türkiye'ye destek mesajlarında FETÖ'nün darbe girişimini kınadı.
Başbakan Fico, Slovakya Haber Ajansı'na (TASR) yaptığı açıklamada, ''Dünya liderleri, Avrupa Birliği'nin (AB), demokratik yollarla seçilmiş Türk hükümetini ve Cumhurbaşkanını desteklemesi gerektiği konusunda hemfikir.'' ifadelerini kullandı.
Fas
Fas Başbakanı Abdulillah Benkiran, FETÖ'nün darbe girişimini "utanç verici bir eylem" şeklinde nitelendirerek seçilmiş iradeye sahip çıkan Türk halkını tebrik etti.
Benkiran, Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı olarak imzaladığı açıklamada, "Türk halkını, seçilmiş iradeyi, darbe karşıtı siyasi parti liderlerini ve emniyet güçlerini darbe girişimine karşı gösterdikleri çabadan dolayı kutluyoruz. Darbecilere karşı kazanılan bu büyük zaferle istikrar, demokrasi ve özgürlük kazandı." ifadelerini kullandı.
Makedonya
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov da ülkesinin Türk hükümetini desteklediğini vurguladığı açıklamasında, "Türkiye, Makedonya'nın önemli bir stratejik ortağıdır. Durumun sakinleşmesinden ötürü mutluluk duyuyorum." ifadelerine yer verdi.
Karadağ
Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, imamlara çağrıda bulunarak, "Bugün öğle namazıyla birlikte Karadağ'daki camilerdeki bütün imamlar şükür duası etmek ve şükür namazı kıldırmak ile yükümlüdür. Türkiye'ye karşı yapılmaya çalışılan darbe girişiminin başarısız olmasından dolayı Allah'a şükrediyorum. Türk devleti ve halkı, Karadağ'ın dualarındadır." dedi.
NATO
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, FETÖ'nün püskürtülen darbe girişimi ile ilgili olarak Türk halkı ve siyasi partilerinin demokrasi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümete destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Stoltenberg, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamasında Stoltenberg, "Türk halkı ve siyasi partilerinin demokrasi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümete gösterdiği güçlü destekten memnuniyet duyuyorum." ifadesini kullandı.
 Kazakistan
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, demokratik yollarla seçilen ülke liderinin başında olduğu Türk halkının tüm zorlukların üstesinden geleceğinden ve demokrasiye sahip çıkarak istikrarlı gelişimini sürdüreceğinden şüphelerinin bulunmadığını bildirdi.
Romanya
Romanya Başbakanı Dacian Cioloş, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin "Türkiye için tek yol anayasal düzen ve hukuk devletine dönüştür" ifadesini kullanarak, Türkiye’nin Romanya ve AB için önemli bir ortak olduğunu kaydetti.
Suudi Arabistan
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, FETÖ'nün darbe girişiminin püskürtülmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Türkiye'nin güvenliği, istikrarı ve halkın refahını hedef alan darbe girişiminin endişeyle takip edildiği belirtildi. Açıklamada, "Suudi Arabistan, kardeş Türkiye'de gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin püskürtülmesinden,Cumhurbaşkanı Erdoğan ve seçilmiş hükümet yönetiminde anayasasal çerçevede işlerin rayına oturmasından memnuniyet duyuyor." ifadeleri kullanıldı.
Türkmenistan
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un, Türk halkına ve Türkiye'ye desteklerini ifade ettiğini ve ülkede istikrarın tekrar sağlanacağına güveninin tam olduğu bildirildi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, darbe girişimiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen haberlerin Türkmenistan'da ciddi endişeyle karşılandığı belirtildi. Berdimuhammedov'un Türk halkı ve devletine desteklerini ifade ettiği ve ülkede istikrarın tekrar sağlanacağına güveninin tam olduğunu kaydedilen açıklamada, Türkmenistan'ın Türkiye'ye tarihi ve kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğu ifade edildi.
Kuveyt
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "meşru başarı, demokratik zafer ve Türk halkının iradesi" dolasıyla tebrik telgrafı gönderdi.
Kuveyt resmi haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Erdoğan'a gönderdiği telgrafta, kazanılan "meşru başarı ve demokratik zafer" ile "anayasal kazanımları koruyan Türk halkının iradesi"ni tebrik etti.
Avustralya
Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Türkiye'nin seçilmiş hükümetine desteğini iletti. Turnbull, FETÖ'nün darbe girişimi ile ilgili Facebook sayfası üzerinden mesaj yayımladı. Turnbull, "Avustralya, demokratik olarak seçilen sivil Türk hükümetini destekliyor ve herkesi Türkiye'nin demokratik kurumlarına saygı göstermeye davet ediyor." ifadesini kullandı.
Somali
Somali hükümeti, Türk hükümetinin talebi üzerine Fethullah Gülen liderliğindeki paralel yapılanmaya bağlı Nile Academy'nin faaliyetlerini durdurdu. Hükümet tarafından yapılan açıklamada kurumun çalışanlarına ülkeyi terk etmeleri için bir hafta süre tanındığı belirtildi. Açıklamaya göre, söz konusu kurumun hizmetlerinin Türkiye ile dayanışma içerisinde yeni bir yönetim tayin edilerek devam etmesi kararlaştırıldı.
Açıklamada ayrıca Türkiye'yi geriye götürmeye çalışan başarısız darbe girişimi kınanarak, Türk hükümetine ve halkına demokrasi direnişi sırasında hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralananlar için ise acil şifa dilekleri iletildi.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DÜNYA Haberleri

Başlık Tarih
 
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSSEL BAYRAM FORMATI…23 Mayıs 2020
19 MAYIS20 Mayıs 2020
Haritacı ve Kaşif: Piri Reis 19 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; İZMİR'DE KURTULUŞA SIKILAN İLK KURŞUN...15 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ANNELERE, ANNEME...09 Mayıs 2020
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2020
BABALARA "4-6 MAYIS"…05 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİVA B1R MAYIS, YAŞASIN B1R MAYIS...30 Nisan 2020
TOKSİK ERKEKLİK BAŞA BELA...29 Nisan 2020
MİLLİ EGEMENLİK...23 Nisan 2020
SALGIN SONRASI ÇİN DIŞ POLİTİKASI07 Nisan 2020
CORONA GERÇEKLERİ03 Nisan 2020
DÜNYADA DAYANIŞMA26 Mart 2020
BRAİLA; İBRAHİM PAŞA'NIN ŞEHRİ…14 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; ÖYLESİNE SAVAŞ...07 Ocak 2020
TEZKERE GEÇTİ...02 Ocak 2020
ERDEMOL, BTGB YEMEĞİ İÇİN LONDRA'DA...26 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; DENİZ GÖZLÜ, KARAKALPAKLI DEVRİMCİ…09 Kasım 2019
SULTANAHMET MEYDANI "CUMHURİYET" KUTLAMALARI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; COĞRAFYA KADERDİR-KADER ÇIKMAZIDIR…15 Ekim 2019
DÜNYANIN 821 MİLYONU AÇ...16 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; SINIR BAYRAMI...03 Haziran 2019
Financial Times, "Türkiye vahim bir şekilde demokrasiden sapıyor"...09 Mayıs 2019
DENİZLER ANILDI...06 Mayıs 2019
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ...20 Kasım 2018
BÜYÜK KURTARICI'YA SAYGIYLA...10 Kasım 2018
​44 YIL ÖNCE “AYŞE TATİLE ÇIKTI”…20 Temmuz 2018
YURT DIŞI OYLARDA REKOR...20 Haziran 2018
TARİHİ TOKALAŞMA...12 Haziran 2018
İNGİLİZ TIMES; "ERDOĞAN RAKİPLERİNİN GÖLGESİNDE KALDI..."11 Haziran 2018
1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ...31 Mayıs 2018
HAMAS İLE ISRAİL ANLAŞTI MI?31 Mayıs 2018
MÜLTECİLER DE MEMLEKET GELECEĞİNİ OYLAYACAK…29 Mayıs 2018
Evanjelizm Nedir25 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; BİR MEMLEKET İSTİYORUM, EKONOMİSİ BATMAYAN… 24 Mayıs 2018
KİTAPLI MUSA’NIN KİTAPSIZLARI…18 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; KATİL UŞAK ISRAiL VE AMERİKA…15 Mayıs 2018
ABD KUDÜS'TE ELÇİLİK VİCDANLARDA YARA AÇTI...15 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; 1 MAYIS GAYRİMEŞRULAŞTIRILDIKÇA “B1R MAYIS”…01 Mayıs 2018
BÖLGEDE SAVAŞ; EMPERYALİSTLER SURİYE'YE SALDIRDI14 Nisan 2018
VALİLİK 2018 GÖSTERİ ALANLARINI AÇIKLADI01 Şubat 2018
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI FARKINDA MI?15 Aralık 2017
CHE 50 YILDIR YAŞIYOR...13 Ekim 2017
ONLARI PETROL DEĞİL YOKSULLUK YAKTI...28 Haziran 2017
BAYRAM YOĞUNLUĞU UYARISI22 Haziran 2017
BABAM, DENİZ VE BEN…06 Mayıs 2017
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: TÜRKİYE 180 ÜLKE ARASINDA 155'İNCİ...04 Mayıs 2017
ZARRAB BUGÜN YARGIÇ KARŞISINDA...02 Mayıs 2017
Hilal Dokuzcan’dan Davet 28 Mart 2017
ÇOKBİLMİŞLERE YENİYIL…31 Aralık 2016
ESENLER'DE ACİL TOPLANMA YERLERİ...29 Aralık 2016
İSMET İNÖNÜ'YÜ MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ...26 Aralık 2016
GİZLİ KOD; TERÖR…23 Aralık 2016
ROMANYA’YA TÜRK, MÜSLÜMAN VE KADIN BAŞBAKAN…23 Aralık 2016
RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV ÖLDÜRÜLDÜ...20 Aralık 2016
“ DÖRT ARALIK MADENCİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN… 04 Aralık 2016
ADİOS FİDEL CASTRO…26 Kasım 2016
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…20 Kasım 2016
ABD’YE TURP GİBİ BAŞKAN; TRUMP…09 Kasım 2016
DIŞ BASINDA CUMHURİYET…02 Kasım 2016
CUMHURİYET’E OPERASYON DIŞ BASINDA…01 Kasım 2016
BEKLENEN MUSUL OPERASYONU BAŞLADI...17 Ekim 2016
YÜKSEK TİCARET SEZON AÇILIŞ YEMEĞİ 1 EKİM’DE…27 Eylül 2016
RUMELİ FEDERASYONU’NDAN MAKEDONYA’YA YARDIM…08 Eylül 2016
69 MİLYON ÇOCUK ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA…28 Haziran 2016
İNGİLTERE REFERANDUMU SAĞIN ZAFERİ…28 Haziran 2016
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2016
İSRAİL, ÜYESİ OLMADIĞI NATO’DA ‘EV SAHİBİ’05 Mayıs 2016
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ...03 Mayıs 2016
KÖYLÜ YURTSUZ KALACAK...03 Mayıs 2016
EMEĞİN BAYRAMI 1 MAYIS KUTLU OLSUN!30 Nisan 2016
TEHCİR, YÜZ YILLIK İDDİA…27 Nisan 2016
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 151. SIRA...20 Nisan 2016
17 NİSAN FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR GÜNÜ 18 Nisan 2016
İŞGALCİLERİN VE ÖRGÜTLERİN HEDEFİ TARİHİ ESERLER...14 Nisan 2016
KÜBA'DA 1 MAYIS...14 Nisan 2016
PANAMA BELGELERİ DÜNYAYI SARSTI…04 Nisan 2016
BÜTÜN GÜÇ SAHİPLERİ BİRBİRİNİN AKRABASIDIR...31 Mart 2016
PALMİRA’NIN KURTULUŞU NE ANLAMA GELİYOR?29 Mart 2016
AB BAKANIN'NDAN PASAPORT AÇIKLAMASI...28 Mart 2016
İŞTE BELÇİKAYI VURAN TERÖRÜN KODLARI24 Mart 2016
BRÜKSEL HAVALİMANINDA ÇİFTE PATLAMA...22 Mart 2016
TÜRKİYE'Lİ IŞİDÇİLER...22 Mart 2016
AKP’NİN AFRİKA SEVGİSİ NEREDEN?04 Mart 2016
HİLAFET KALKALI 92 YIL…03 Mart 2016
REFORMCULAR KAZANIRSA BAŞKA BİR İRAN...01 Mart 2016
TROÇKİ’NİN İSTANBUL GÜNLERİ…23 Şubat 2016
SURİYE'DE ATEŞKES...22 Şubat 2016
ERDEMOL; FAS NEDEN PATLADI?22 Şubat 2016
ANKARA DÜNYA BASININDA...18 Şubat 2016
ERDEMOL; “ERDOĞAN’IN TAMPON BÖLGE SİLAHI: MÜLTECİLER…”16 Şubat 2016
ERDEMOL; MÜSLİM'İN AÇIKLAMASI NASIL OKUNMALI?12 Şubat 2016
TÜRKİYE NÜFUSU 79 MİLYON...28 Ocak 2016
ILIMLI İSLAM’IN KAYBETTİĞİ ÜLKE: TUNUS26 Ocak 2016
ESENLER’DE KAR YAĞIŞI ARALIKLI SÜRÜYOR…22 Ocak 2016
DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN...10 Aralık 2015
4. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ ÜÇ GÜN SÜRECEK…04 Aralık 2015
25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ...24 Kasım 2015
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ 400 METRELİK PANKART…23 Kasım 2015
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü...20 Kasım 2015
AB-TR SİYASETTE KADIN SİVİL AĞI PROJESİ PROGRAMI ESENLER’DE…13 Kasım 2015
ESENLER'DEN ATA'YA SAYGI...11 Kasım 2015
GECE SAATLER 1 SAAT GERİ ALINACAK...07 Kasım 2015
ROMANYA BAŞBAKANI PONTA BİR KULÜBDE 32 KİŞİ ÖLÜNCE İSTİFA ETTİ…05 Kasım 2015
PROMETHEUS'TA YENİ BİR YAŞAM DÜZENİ… 23 Ekim 2015
CHE'NİN AYAK İZLERİNDE...10 Ekim 2015
ERDOĞAN AKSU; GAZETECİLİK ZOR ZANAAT…01 Ekim 2015
21 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ!21 Eylül 2015
ERDOĞAN AKSU; BU GÜNDEN TEZİ YOK, BARIŞ ŞART…03 Ağustos 2015
ERDOĞAN; "BİZİM TEK DERDİMİZ VAR, İSLAM, İSLAM, İSLAM..."31 Temmuz 2015
ŞANLIURFA SURUÇ’TA KATLİAM; BOMBALI İNTİHAR SALDIRISI… 21 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; HER RAMAZAN YİNE SAVAŞ, YİNE KAN…07 Temmuz 2015
ESENLER’DE 2 TEMMUZ’U ANMA YÜRÜYÜŞÜ…06 Temmuz 2015
KABOTAJ BAYRAMI KUTLU OLSUN…01 Temmuz 2015
YEZİDİLER ESENLER OTOGARI’NDAN MARDİN’E GÖNDERİLDİ…29 Haziran 2015
CAN DÜNDAR'A İKİ MÜEBBET, 42 YIL...03 Haziran 2015
OR-Gİ ORDU GİRESUNHAVALİMANI RESMEN AÇILDI…23 Mayıs 2015
1 MAYIS, KUTLU OLSUN…01 Mayıs 2015
AKINCI, KIBRIS'IN 4. CUMHURBAŞKANI...28 Nisan 2015
DENİZLER GÖÇMEN MEZARLIĞINA DÖNDÜ... 21 Nisan 2015
“NEVRUZ” KUTLU OLSUN…20 Mart 2015
ERDEMOL; “KRİSTALİZE OLMUŞ BİR TOPLUM HALİNE GELDİK…”03 Mart 2015
SODEV 21. GENEL KURULU'NU YAPTI...03 Mart 2015
DUVARDA ‘VOSVOS’; BU BİR REKLAM HABER DEĞİLDİR…24 Şubat 2015
HAC DUYURUSU...16 Şubat 2015
ALEVİ DERNEKLERİ; "AYRICALIK İSTEMİYORUZ"...08 Şubat 2015
CUMHURİYET DÜNYA BASINININ GÜNDEMİNDE...15 Ocak 2015
25 KASIM, KELEBEKLERE ÖZGÜRLÜK…25 Kasım 2014
ROMANYA’DAKİ DEPREM İSTANBUL’DA DA HİSSEDİLDİ…23 Kasım 2014
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2014
ATATÜRK’Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 76. YILINDA, SEVGİ, SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ…10 Kasım 2014
İSKEÇE MÜFTÜSÜ METE; “ PATRİKHANE VE RUMLAR İÇİN FEDA EDİLEN TÜRKLERİZ BİZ…” 05 Kasım 2014
3. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ BAŞLADI…05 Kasım 2014
BAKAN BOZKIR, 2014 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NU DEĞERLENDİRDİ…09 Ekim 2014
ERDEMOL; “IŞİD’İN, BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE ÇOK SAYIDA “DOSTU” VARDI…” 23 Eylül 2014
ERDOĞAN AKSU; URUMELİ DE, BALKANLAR DA BİZİMDİR, ANADOLU DA... GÖÇ; ATEŞTEN GÖMLEKTİR,...10 Temmuz 2014
“RAMAZAN’DA DÖKÜLEN KANIN SORUMLUSU BOB EŞBAŞKANI ERDOĞAN’DIR…”10 Temmuz 2014
21 YILLIK YANGIN, YASAKLAR, YASAKLI ANMALAR...02 Temmuz 2014
YÜKSEK TİCARET GENEL MERKEZİ 40. KONGRESİNİ YAPTI…29 Haziran 2014
IŞİD IRAK'TA TÜM DENGELERİ BOZACAK...11 Haziran 2014
ÇAVUŞOĞLU, AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ…29 Mayıs 2014
‘SOMA’ ONCA ACIDAN SONRA ‘TOMA’ İLE DE TANIŞTI…16 Mayıs 2014
SOMA DÜNYADA BİRİNCİ HABER…15 Mayıs 2014
DIŞ BASINDA MUTA…27 Mart 2014
‘BERKİN’ DÜNYANIN GÜNDEMİNDE…12 Mart 2014
8 MART, DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…08 Mart 2014
PAYLAŞINCA GÜZEL DE, DİYETİ ÖDEME GÜNÜ GELİNCE…06 Mart 2014
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN…10 Ocak 2014
"HOŞ GELDİN 2014, MUTLU YILLAR DÜNYA…"31 Aralık 2013
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ…10 Aralık 2013
ATATÜRK EBEDİYETE İNTİKALİNİN 75. YILINDA DEVLET TÖRENLERİYLE ANILDI…11 Kasım 2013
ÖĞRENCİ EVLERİ DÜNYA BASININDA … 06 Kasım 2013
“BALKANLAR’DA DERNEKÇİLİK YAPMAK ÇOK ZOR”…31 Ekim 2013
CUMHURİYET'İN 90. YILI KUTLU OLSUN…29 Ekim 2013
BALKANLARDA BELEDİYE BAŞKANI OLMAK…26 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” SONA ERDİ… 24 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” BAŞLADI… 23 Ekim 2013
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…14 Ekim 2013
BARIŞ HAREKÂTI VE “KIPRIS’IN TOROSU”20 Temmuz 2013
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...11 Temmuz 2013
MISIR'DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI DÜNYA, ABD VE ÜLKE MEDYASINDA FLAŞ HABER... 04 Temmuz 2013
ESENLER AMERİKAN TIME’DE21 Haziran 2013
"DURAN İNSAN"LAR DÜNYA BASININDA MANŞETLERDE...19 Haziran 2013
ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN ACİL EYLEM ÇAĞRISI...11 Haziran 2013
TAKSİM-GEZİ PARKI DÜNYA BASININDA…10 Haziran 2013
BAĞIŞ; “HABERLERİNİZDEN RAHATSIZ OLDUK…”06 Haziran 2013
TAKSİM’DE “F TİPİ” BİR ŞEYLERİN DAKİKA DAKİKA ÜLKEYE YANSIMASI… 01 Haziran 2013
1 Haziran Dünya Çocuk Günü…01 Haziran 2013
BÜKREȘ’TE TÜRK FESTİVALİ DÜZENLENDİ…29 Mayıs 2013
İNSAN HAKLARI İÇİN ULUSLARARASI FEDERASYON’UN 38. ULUSLARARASI KONGRESİ İSTANBUL'DA…24 Mayıs 2013
YARIN HAVA YOLLARI GREVİ BAŞLAYACAK...14 Mayıs 2013
HATAY REYHANLI’DA BOMBA YÜKLÜ İKİ ARAÇ PATLADI… 11 Mayıs 2013
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.22 Nisan 2013
HUGO CHAVEZ HAYATINI...06 Mart 2013
MEVLİT KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN...23 Ocak 2013
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun…10 Aralık 2012
1. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ’NDE 2. GÜN DE TAMAMLANDI...07 Aralık 2012
TÜRK ŞEHİTLİKLERİ DÖRT BİR YANDA20 Kasım 2012
BUGÜN “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2012
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin 29. yılı Resepsiyonu16 Kasım 2012
Sarıgül, Harvard Üniversitesi'nde Konferans Verdi13 Ekim 2012
DÜBAMDER 1. Genel Kurulunu Yaptı14 Temmuz 2012
Rumeli Balkan Federasyonu, Bulgaristan Adalet Federasyonu İle İşbirliği Protokolü.21 Haziran 2012
Türk vatandaşları 73 ülkeye vizesiz seyahat edebilecek...31 Mayıs 2012
OECD Bakanlar Konseyi`nde Türkiye, 2012 dönem başkanlığını üstlenecek.22 Mayıs 2012
Erdoğan Aksu Takip Etti: Uluslararası Balkan Savaşları Sempozyumu Sona Erdi...14 Mayıs 2012
Anacığım diye namlandırılan ve dahi tüm analar;13 Mayıs 2012
7. Yatırım Danışma Konseyi toplantısı İstanbul'da10 Mayıs 2012
ERDOĞAN AKSU-ESENLER’DE “ESENLER TİME” YAYINDA09 Nisan 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER