Ana Sayfa > DÜNYA

ERDEMOL; “KRİSTALİZE OLMUŞ BİR TOPLUM HALİNE GELDİK…”
03 Mart 2015
Gazeteci yazar Mustafa Kemal Erdemol son günlerde yaşanan üzücü olayları solcu ve Marksist çerçevede değerlendirdi; "Bunlar hep Kristalize olmuş bir toplum haline gelmemizin sonucu…"
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
ERDEMOL; KRİSTALİZE OLMUŞ BİR TOPLUM HALİNE GELDİK…”

Gazeteci yazar Mustafa Kemal Erdemol son günlerde yaşanan üzücü olayları solcu ve Marksist çerçevede değerlendirdi; "Bunlar hep Kristalize olmuş bir toplum haline gelmemizin sonucu…"

Yaşanan gelişmeler konusunda ne düşünüyorsunuz? Üniversiteli bir kadın öldürüldü, bir başka genç kartopu oynarken katledildi. Ve topluma bir öfke hâkim. Tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her gün başka bir vahşetle karşılaşıyoruz. Gencecik bir kadın minibüste katledildi. Başka bir genç arkadaşımız kartopu oynarken bir esnaf tarafından bıçaklandı, akıl almaz bir durum aslında.

Geçmişten bakmak gerekirse, aslında bugünden farklı olduğunu söylemem lazım. Bugün hükümete kesinlikle karşı olan bir toplam var Türkiye’de, eskiden bu kadar değildi. Benim gençliğimde bir toplumsal onay vardı iktidara, şimdi artık bunun kalmadığını görüyoruz. Sebebi kristalize olmuş bir toplum haline gelmiş olmamız. Artık "benim kurbanım", "benim katilim" gibi kavramlar kullanılıyor.
Biraz Özgecan’dan bahsedelim; bütün toplumun görüşünü yansıtmaz ama bunun dile getirilebilmesi bize bir şeyler gösteriyor: "O bir Alevi"ydi. Ve devamında söylemeye dilimin varmadığı ama gerisini hepimizin getirebileceği argümanlar. Artık böyle şeyler söylenip yazılabiliyor.

Böyle bir olayla karşılaştığında insanlar "Acaba hangi mezhepten, mezhebimize ya da ideolojimize ne kadar uygun" diye bakıyor. Kristalize olmuş bir toplum haline geldik. Bunlar hep Kristalize olmuş bir toplum haline gelmemizin sonucu.

Özgecan’ın nasıl bir ailesi olduğunu biliyoruz, küçük, emekçi, muhtemelen aydınlanmış bir aileden geliyor. Ona sempati beslemeyenler, hatta antipati besleyenler de yine bu ailenin sınıfsal kökenine sahip insanlar.

Eskiden biz sınıf mücadelesi verirdik ve eskiden sınıfların mücadelesi vardı. Şimdi her sınıfın bir de kendi içerisinde kategorik mücadelesi var. Emekçinin emekçiye almış olduğu olumsuz bir tutum var. Bunun esas acı olan sonucu bu tür olaylara karşı toplumsal tepkinin çok büyük boyutlarda olmaması.

Nuh’un uğradığı vahşi saldırı sonucu ne oldu? Asla küçümsenmeyecek bir toplam katledildiği yerde bir eylemlilik gerçekleştirdi. Ancak bunun çok daha büyük boyutta olması lazım. Her yeri yakalım, yıkalım demiyorum asla ama toplumsal kesimler birer baskı unsurudur.
Siz de bir gençlik yapılanmasının içerisindesiniz, bizler, hepimiz birer baskı unsuru olmalıyız. Baskı unsurları neden vardır? Yaşadıkları ülkenin “adaletine” etki etsinler diye. Peki, böyle bir gücümüz var mı? Maalesef yok. Bizi dinliyorlar mı? Hayır. Tüm bunlar bu öfke birikmesinin bir sebebi. Bugünkü duruma biraz böyle bakıyorum.

Siz nasıl solculaştınız, 80leri gördünüz ve bugüne dek devam ettiniz?

Ben tabi bir solcuyum, bir marksistim ve ömrümün sonuna kadar da böyle kalmaya kararlıyım. Bu kalın kafalılığımdan ya da ikna olmaya kapalı olduğumdan değil ki, ikna edebiliyorlarsa etsinler, ben de vazgeçeyim. İman eder gibi değil, bilinçle yapılan bir şey bu.
Nasıl solculaştım meselesine gelirsek, el yordamıyla diyebilirim. Şimdi solculuk olduğunu anladığım bir takım tavırlara sahiptim. Mesela küçükken ne bileyim, hayvanları seviyordum, arkadaşlarımla iyi geçiniyordum, bir başkasının acısını kendi acım gibi hissediyordum… Ya da "Ne demek bu Kürt, bu Arap, hepimiz burada kardeşiz" diye düşünüyordum.

Bunları hissetmek için bir şeylerin sana öğretilmiş olması gerekmiyor. İçgüdüsel olarak insan sosyalist olmalıdır demiyorum tabii (gülüyor). Bu tarz tavırlar aslında sola içkin şeyler. İnsanların hakaret olarak kullanıp aslında bilmeden solculara iltifat ettiği bir şey vardır, benim gençliğimde daha çok vardı: "Sen hep eşitlikten, özgürlükten, kadın haklarından falan bahsediyorsun, komünist misin yoksa ulan sen" diye. Bunlarla karşılaşınca siyasi olarak da olman gereken tarafı anlıyorsun.

Beni de sola getiren bu oldu, kesinlikle içgüdüsel demiyorum aman, ama el yordamıyla oldu. Dışarıda bizler gibi düşünen binlerce insan var, sen onlara bilinç götürdüğün zaman bu insanlar solculaşıyor, benim için de öyle oldu. Babam sosyalist bir insandı, tabii ki onunda etkisi olmuştur, ama babam bana bunları öğretmeseydi bile az önce bahsettiklerim ve sonrasında çelişkiyi görmek beni bu yola itecekti.
Çelişkiyi gördüğü zaman doğal olarak bunu neyin yarattığını da düşünüyor insan ve sonrasında kendisine bir taraf seçiyor. Çelişkiyi yaratanların yanında olamıyorsun doğal olarak ve bir karşıtlık durumu doğuyor. Sonrasında da yoğun okumalarla, emek harcayarak bir bilince sahip oluyor insan. Bunun yaşla alakası yok, beni sizlerden ayıran tek şey daha çok yaşamış olmam.

Meselenin daha çok içinde olan bir gazeteci olarak siz ne düşünüyorsunuz? Mesela sosyal medya direnişe katkı mı koyuyor yoksa gençleri pasifleştiriyor mu?

Bugünün gençliği için olumsuz şeyler söylemeyi bir ihtiyar olarak çok yanlış buluyorum. Biz Haziran öncesinde bu gençlikten bir şey olmaz, bunların bir şey yapma ihtimali yok diyorduk. Ama ne oldu gençler bizi utandırdılar. Çok mutluyum bu utancı yaşamaktan, o kadar muhteşem şeyler yaptılar ki.

Biz 12 Eylül’den önce Gezi’de toplananların bin katını toplamıştık. Türkiye belki dünyanın en büyük sokak hareketine sahipti. Değerlendiremedik, zorladık ama hayata geçiremedik. Gezi ile karşılaştırırsak daha büyük, etki gücü daha fazla olan şeyler yaptık ama dönüştürücü olamadık. Gezi’nin ise toplumsal karşılığı çok oldu. Orası İstanbul Gezi Parkı olmaktan çıktı; Mersin’de de Gezi görebilirsin, Harput’ta da… Bu gençler Tayyip Erdoğan’ı başkanlık hayalinden etti.

Ben bu konuda küçük bir kitap yazdım, merak eden bakabilir: Yazılama Yayınevi’nden "Gezi Direnişi: Küçük Bahçede Büyük Kıyamet" isimli. Sosyal medya kısmına gelirsek, özellikle gençler, biz sizlerden öğreniyoruz, ellerinde güçlü bir araçla geziyorlar ama esas önemli olan bu aracı nasıl kullandığınız. Sosyal medya önemli bir araç olabilir, Gezi’de böyle oldu mesela.

Ancak bizler nasıl kullanıyorsak egemenler de iyi kullanıyorlar. Ayrıca çıkardıkları kanunlarla, sosyal medyadaki bir paylaşımınız için ceza alabiliyor, tutuklanabiliyorsunuz. Medya en yalın anlamıyla nedir? Haberleşme. İktidarlar her zaman bunu önlemek isterler, Gezi sayesinde bunu yapma şansları oldu. Bu da korkularının büyüklüğünü gösteriyor.

Küçük bir anekdot; eski zamanlarda telefon, telgraf yokken, kilise çanı sosyal medyanın "çağırıcılık" görevini üstlenirdi. Fransa’daki ekmek ayaklanmasında insanlar kilise çanını işaret olarak kullanarak meydanlarda toplandılar. Sonrasında telgraf bu görevi üstlendi. Şimdi de twitter, facebook çıktı. Tüm bu avantajlarının yanında handikapları da var tabi, bir kere kişiyi asosyalleştiriyor. Bir de oraya ait bir dil oluşturmaya başladık. Türkçe zaten olanakları çok zengin olan bir dil değilken, bir de yüz kırk karaktere sığdırmaya çalışıyoruz her şeyi.

Bir gazeteci olarak, gençlere “tavsiyeleriniz” var mıdır?

Haber alma araçları var, soL Dergisi var, önceden soL Gazetesi vardı. Başka yayın organları da var. Ancak tepkiler bir seviyede kalıyor. Evet, bir korku toplumu oluşturuluyor ama daha önemlisi insanlar ekonomik bağlarla bu hükümeti kendilerini bağlamış oldular.

Genel değil ama basit bir örnek vereyim; TOKİ Evleri. O kadar avantajlı görünüyor ki küçük emekçiye, kira öder gibi az miktarlarla ev sahibi oluyorsun. Bu hiç dillendirilmez ama alttan bir “Falanca hükümeti gelirse ilk önce sizin borcunuz artacak, evleriniz elinizden gidecek” tehdidi gider. Bu korkuyla insanlar sandıkta fikir değiştirdiler. Bunu yapan bir kitle o toplumsal itiraza güveniyor olsa bile orada fiziksel olarak yer almayacaktır.

Bizim zorluğumuz burada. Yani AKP hükümeti diğer baskıcı hükümetlere göre bu konuda çok daha “başarılı”dır, kitleleri kendine bağlamak konusunda. O nedenle toplumsal itirazın çapı küçük kalıyor. Mesela Özgecan için ortalığı yıkmalıydık, kesinlikle çıkan sesleri küçümsemek için söylemiyorum sakın beni harcamayasın). Popüler kişilerce ele alındığı için, ne mutlu ki, bu kadar gündem oldu.
Bir de herkes kendi günahını Özgecan üzerinden temizlemeye çalıştı. Bu şiddet kültürünü, kadına yönelik cinsel azgınlık kültürünü besleyenler bile gözyaşı döktü. Ama biz biliyoruz ki, çok ikiyüzlüler ve alçakça davranıyorlar, hepimiz bunun farkındayız.

Bakın bir meslektaşımızı kaybettik. Saçma sapan, aptalca, beyinsizce yani insanlık onurunun, aklının almayacağı biçimde bir hayat söndü. Bu ülkede kartopu oynarken öldürülebiliyoruz. Bunu Nuh’u kaybederek öğrendik. Yıkılmalıydı oralar, kışkırtmak için söylemiyorum. Öfkemizi nasıl dile getireceğiz? Tamam, adalete güvenelim, güvenmemek için milyonlarca sebebimiz varken, yine de güvenelim diyelim, ama olmuyor işte.

Buraya gelirken Nuh’un öldürüldüğü yerden geçtim ve neredeyse tüm dükkânların camında Nuh’a yoldaşım diyen bildiriler vardı. Bu insanlar Nuh’un yoldaşı olmayabilir, hatta solcu da olmayabilirler ve bunu yapmak için hiçbir zorunlulukları yok, ama yapıyorlar. İşte buralardan umut, mutluluk çıkarıyoruz.

Şu an örgütlülük önemli, şu parti bu örgüt demiyorum ama ancak bu şekilde çıkabiliriz bu karanlıktan.
 Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DÜNYA Haberleri

Başlık Tarih
 
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSSEL BAYRAM FORMATI…23 Mayıs 2020
19 MAYIS20 Mayıs 2020
Haritacı ve Kaşif: Piri Reis 19 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; İZMİR'DE KURTULUŞA SIKILAN İLK KURŞUN...15 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ANNELERE, ANNEME...09 Mayıs 2020
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2020
BABALARA "4-6 MAYIS"…05 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİVA B1R MAYIS, YAŞASIN B1R MAYIS...30 Nisan 2020
TOKSİK ERKEKLİK BAŞA BELA...29 Nisan 2020
MİLLİ EGEMENLİK...23 Nisan 2020
SALGIN SONRASI ÇİN DIŞ POLİTİKASI07 Nisan 2020
CORONA GERÇEKLERİ03 Nisan 2020
DÜNYADA DAYANIŞMA26 Mart 2020
BRAİLA; İBRAHİM PAŞA'NIN ŞEHRİ…14 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; ÖYLESİNE SAVAŞ...07 Ocak 2020
TEZKERE GEÇTİ...02 Ocak 2020
ERDEMOL, BTGB YEMEĞİ İÇİN LONDRA'DA...26 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; DENİZ GÖZLÜ, KARAKALPAKLI DEVRİMCİ…09 Kasım 2019
SULTANAHMET MEYDANI "CUMHURİYET" KUTLAMALARI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; COĞRAFYA KADERDİR-KADER ÇIKMAZIDIR…15 Ekim 2019
DÜNYANIN 821 MİLYONU AÇ...16 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; SINIR BAYRAMI...03 Haziran 2019
Financial Times, "Türkiye vahim bir şekilde demokrasiden sapıyor"...09 Mayıs 2019
DENİZLER ANILDI...06 Mayıs 2019
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ...20 Kasım 2018
BÜYÜK KURTARICI'YA SAYGIYLA...10 Kasım 2018
​44 YIL ÖNCE “AYŞE TATİLE ÇIKTI”…20 Temmuz 2018
YURT DIŞI OYLARDA REKOR...20 Haziran 2018
TARİHİ TOKALAŞMA...12 Haziran 2018
İNGİLİZ TIMES; "ERDOĞAN RAKİPLERİNİN GÖLGESİNDE KALDI..."11 Haziran 2018
1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ...31 Mayıs 2018
HAMAS İLE ISRAİL ANLAŞTI MI?31 Mayıs 2018
MÜLTECİLER DE MEMLEKET GELECEĞİNİ OYLAYACAK…29 Mayıs 2018
Evanjelizm Nedir25 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; BİR MEMLEKET İSTİYORUM, EKONOMİSİ BATMAYAN… 24 Mayıs 2018
KİTAPLI MUSA’NIN KİTAPSIZLARI…18 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; KATİL UŞAK ISRAiL VE AMERİKA…15 Mayıs 2018
ABD KUDÜS'TE ELÇİLİK VİCDANLARDA YARA AÇTI...15 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; 1 MAYIS GAYRİMEŞRULAŞTIRILDIKÇA “B1R MAYIS”…01 Mayıs 2018
BÖLGEDE SAVAŞ; EMPERYALİSTLER SURİYE'YE SALDIRDI14 Nisan 2018
VALİLİK 2018 GÖSTERİ ALANLARINI AÇIKLADI01 Şubat 2018
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI FARKINDA MI?15 Aralık 2017
CHE 50 YILDIR YAŞIYOR...13 Ekim 2017
ONLARI PETROL DEĞİL YOKSULLUK YAKTI...28 Haziran 2017
BAYRAM YOĞUNLUĞU UYARISI22 Haziran 2017
BABAM, DENİZ VE BEN…06 Mayıs 2017
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: TÜRKİYE 180 ÜLKE ARASINDA 155'İNCİ...04 Mayıs 2017
ZARRAB BUGÜN YARGIÇ KARŞISINDA...02 Mayıs 2017
Hilal Dokuzcan’dan Davet 28 Mart 2017
ÇOKBİLMİŞLERE YENİYIL…31 Aralık 2016
ESENLER'DE ACİL TOPLANMA YERLERİ...29 Aralık 2016
İSMET İNÖNÜ'YÜ MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ...26 Aralık 2016
GİZLİ KOD; TERÖR…23 Aralık 2016
ROMANYA’YA TÜRK, MÜSLÜMAN VE KADIN BAŞBAKAN…23 Aralık 2016
RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV ÖLDÜRÜLDÜ...20 Aralık 2016
“ DÖRT ARALIK MADENCİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN… 04 Aralık 2016
ADİOS FİDEL CASTRO…26 Kasım 2016
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…20 Kasım 2016
ABD’YE TURP GİBİ BAŞKAN; TRUMP…09 Kasım 2016
DIŞ BASINDA CUMHURİYET…02 Kasım 2016
CUMHURİYET’E OPERASYON DIŞ BASINDA…01 Kasım 2016
BEKLENEN MUSUL OPERASYONU BAŞLADI...17 Ekim 2016
YÜKSEK TİCARET SEZON AÇILIŞ YEMEĞİ 1 EKİM’DE…27 Eylül 2016
RUMELİ FEDERASYONU’NDAN MAKEDONYA’YA YARDIM…08 Eylül 2016
DARBE GİRİŞİMİNE DÜNYADAN TEPKİ…16 Temmuz 2016
69 MİLYON ÇOCUK ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA…28 Haziran 2016
İNGİLTERE REFERANDUMU SAĞIN ZAFERİ…28 Haziran 2016
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2016
İSRAİL, ÜYESİ OLMADIĞI NATO’DA ‘EV SAHİBİ’05 Mayıs 2016
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ...03 Mayıs 2016
KÖYLÜ YURTSUZ KALACAK...03 Mayıs 2016
EMEĞİN BAYRAMI 1 MAYIS KUTLU OLSUN!30 Nisan 2016
TEHCİR, YÜZ YILLIK İDDİA…27 Nisan 2016
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 151. SIRA...20 Nisan 2016
17 NİSAN FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR GÜNÜ 18 Nisan 2016
İŞGALCİLERİN VE ÖRGÜTLERİN HEDEFİ TARİHİ ESERLER...14 Nisan 2016
KÜBA'DA 1 MAYIS...14 Nisan 2016
PANAMA BELGELERİ DÜNYAYI SARSTI…04 Nisan 2016
BÜTÜN GÜÇ SAHİPLERİ BİRBİRİNİN AKRABASIDIR...31 Mart 2016
PALMİRA’NIN KURTULUŞU NE ANLAMA GELİYOR?29 Mart 2016
AB BAKANIN'NDAN PASAPORT AÇIKLAMASI...28 Mart 2016
İŞTE BELÇİKAYI VURAN TERÖRÜN KODLARI24 Mart 2016
BRÜKSEL HAVALİMANINDA ÇİFTE PATLAMA...22 Mart 2016
TÜRKİYE'Lİ IŞİDÇİLER...22 Mart 2016
AKP’NİN AFRİKA SEVGİSİ NEREDEN?04 Mart 2016
HİLAFET KALKALI 92 YIL…03 Mart 2016
REFORMCULAR KAZANIRSA BAŞKA BİR İRAN...01 Mart 2016
TROÇKİ’NİN İSTANBUL GÜNLERİ…23 Şubat 2016
SURİYE'DE ATEŞKES...22 Şubat 2016
ERDEMOL; FAS NEDEN PATLADI?22 Şubat 2016
ANKARA DÜNYA BASININDA...18 Şubat 2016
ERDEMOL; “ERDOĞAN’IN TAMPON BÖLGE SİLAHI: MÜLTECİLER…”16 Şubat 2016
ERDEMOL; MÜSLİM'İN AÇIKLAMASI NASIL OKUNMALI?12 Şubat 2016
TÜRKİYE NÜFUSU 79 MİLYON...28 Ocak 2016
ILIMLI İSLAM’IN KAYBETTİĞİ ÜLKE: TUNUS26 Ocak 2016
ESENLER’DE KAR YAĞIŞI ARALIKLI SÜRÜYOR…22 Ocak 2016
DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN...10 Aralık 2015
4. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ ÜÇ GÜN SÜRECEK…04 Aralık 2015
25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ...24 Kasım 2015
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ 400 METRELİK PANKART…23 Kasım 2015
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü...20 Kasım 2015
AB-TR SİYASETTE KADIN SİVİL AĞI PROJESİ PROGRAMI ESENLER’DE…13 Kasım 2015
ESENLER'DEN ATA'YA SAYGI...11 Kasım 2015
GECE SAATLER 1 SAAT GERİ ALINACAK...07 Kasım 2015
ROMANYA BAŞBAKANI PONTA BİR KULÜBDE 32 KİŞİ ÖLÜNCE İSTİFA ETTİ…05 Kasım 2015
PROMETHEUS'TA YENİ BİR YAŞAM DÜZENİ… 23 Ekim 2015
CHE'NİN AYAK İZLERİNDE...10 Ekim 2015
ERDOĞAN AKSU; GAZETECİLİK ZOR ZANAAT…01 Ekim 2015
21 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ!21 Eylül 2015
ERDOĞAN AKSU; BU GÜNDEN TEZİ YOK, BARIŞ ŞART…03 Ağustos 2015
ERDOĞAN; "BİZİM TEK DERDİMİZ VAR, İSLAM, İSLAM, İSLAM..."31 Temmuz 2015
ŞANLIURFA SURUÇ’TA KATLİAM; BOMBALI İNTİHAR SALDIRISI… 21 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; HER RAMAZAN YİNE SAVAŞ, YİNE KAN…07 Temmuz 2015
ESENLER’DE 2 TEMMUZ’U ANMA YÜRÜYÜŞÜ…06 Temmuz 2015
KABOTAJ BAYRAMI KUTLU OLSUN…01 Temmuz 2015
YEZİDİLER ESENLER OTOGARI’NDAN MARDİN’E GÖNDERİLDİ…29 Haziran 2015
CAN DÜNDAR'A İKİ MÜEBBET, 42 YIL...03 Haziran 2015
OR-Gİ ORDU GİRESUNHAVALİMANI RESMEN AÇILDI…23 Mayıs 2015
1 MAYIS, KUTLU OLSUN…01 Mayıs 2015
AKINCI, KIBRIS'IN 4. CUMHURBAŞKANI...28 Nisan 2015
DENİZLER GÖÇMEN MEZARLIĞINA DÖNDÜ... 21 Nisan 2015
“NEVRUZ” KUTLU OLSUN…20 Mart 2015
SODEV 21. GENEL KURULU'NU YAPTI...03 Mart 2015
DUVARDA ‘VOSVOS’; BU BİR REKLAM HABER DEĞİLDİR…24 Şubat 2015
HAC DUYURUSU...16 Şubat 2015
ALEVİ DERNEKLERİ; "AYRICALIK İSTEMİYORUZ"...08 Şubat 2015
CUMHURİYET DÜNYA BASINININ GÜNDEMİNDE...15 Ocak 2015
25 KASIM, KELEBEKLERE ÖZGÜRLÜK…25 Kasım 2014
ROMANYA’DAKİ DEPREM İSTANBUL’DA DA HİSSEDİLDİ…23 Kasım 2014
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2014
ATATÜRK’Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 76. YILINDA, SEVGİ, SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ…10 Kasım 2014
İSKEÇE MÜFTÜSÜ METE; “ PATRİKHANE VE RUMLAR İÇİN FEDA EDİLEN TÜRKLERİZ BİZ…” 05 Kasım 2014
3. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ BAŞLADI…05 Kasım 2014
BAKAN BOZKIR, 2014 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NU DEĞERLENDİRDİ…09 Ekim 2014
ERDEMOL; “IŞİD’İN, BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE ÇOK SAYIDA “DOSTU” VARDI…” 23 Eylül 2014
ERDOĞAN AKSU; URUMELİ DE, BALKANLAR DA BİZİMDİR, ANADOLU DA... GÖÇ; ATEŞTEN GÖMLEKTİR,...10 Temmuz 2014
“RAMAZAN’DA DÖKÜLEN KANIN SORUMLUSU BOB EŞBAŞKANI ERDOĞAN’DIR…”10 Temmuz 2014
21 YILLIK YANGIN, YASAKLAR, YASAKLI ANMALAR...02 Temmuz 2014
YÜKSEK TİCARET GENEL MERKEZİ 40. KONGRESİNİ YAPTI…29 Haziran 2014
IŞİD IRAK'TA TÜM DENGELERİ BOZACAK...11 Haziran 2014
ÇAVUŞOĞLU, AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ…29 Mayıs 2014
‘SOMA’ ONCA ACIDAN SONRA ‘TOMA’ İLE DE TANIŞTI…16 Mayıs 2014
SOMA DÜNYADA BİRİNCİ HABER…15 Mayıs 2014
DIŞ BASINDA MUTA…27 Mart 2014
‘BERKİN’ DÜNYANIN GÜNDEMİNDE…12 Mart 2014
8 MART, DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…08 Mart 2014
PAYLAŞINCA GÜZEL DE, DİYETİ ÖDEME GÜNÜ GELİNCE…06 Mart 2014
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN…10 Ocak 2014
"HOŞ GELDİN 2014, MUTLU YILLAR DÜNYA…"31 Aralık 2013
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ…10 Aralık 2013
ATATÜRK EBEDİYETE İNTİKALİNİN 75. YILINDA DEVLET TÖRENLERİYLE ANILDI…11 Kasım 2013
ÖĞRENCİ EVLERİ DÜNYA BASININDA … 06 Kasım 2013
“BALKANLAR’DA DERNEKÇİLİK YAPMAK ÇOK ZOR”…31 Ekim 2013
CUMHURİYET'İN 90. YILI KUTLU OLSUN…29 Ekim 2013
BALKANLARDA BELEDİYE BAŞKANI OLMAK…26 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” SONA ERDİ… 24 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” BAŞLADI… 23 Ekim 2013
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…14 Ekim 2013
BARIŞ HAREKÂTI VE “KIPRIS’IN TOROSU”20 Temmuz 2013
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...11 Temmuz 2013
MISIR'DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI DÜNYA, ABD VE ÜLKE MEDYASINDA FLAŞ HABER... 04 Temmuz 2013
ESENLER AMERİKAN TIME’DE21 Haziran 2013
"DURAN İNSAN"LAR DÜNYA BASININDA MANŞETLERDE...19 Haziran 2013
ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN ACİL EYLEM ÇAĞRISI...11 Haziran 2013
TAKSİM-GEZİ PARKI DÜNYA BASININDA…10 Haziran 2013
BAĞIŞ; “HABERLERİNİZDEN RAHATSIZ OLDUK…”06 Haziran 2013
TAKSİM’DE “F TİPİ” BİR ŞEYLERİN DAKİKA DAKİKA ÜLKEYE YANSIMASI… 01 Haziran 2013
1 Haziran Dünya Çocuk Günü…01 Haziran 2013
BÜKREȘ’TE TÜRK FESTİVALİ DÜZENLENDİ…29 Mayıs 2013
İNSAN HAKLARI İÇİN ULUSLARARASI FEDERASYON’UN 38. ULUSLARARASI KONGRESİ İSTANBUL'DA…24 Mayıs 2013
YARIN HAVA YOLLARI GREVİ BAŞLAYACAK...14 Mayıs 2013
HATAY REYHANLI’DA BOMBA YÜKLÜ İKİ ARAÇ PATLADI… 11 Mayıs 2013
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.22 Nisan 2013
HUGO CHAVEZ HAYATINI...06 Mart 2013
MEVLİT KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN...23 Ocak 2013
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun…10 Aralık 2012
1. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ’NDE 2. GÜN DE TAMAMLANDI...07 Aralık 2012
TÜRK ŞEHİTLİKLERİ DÖRT BİR YANDA20 Kasım 2012
BUGÜN “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2012
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin 29. yılı Resepsiyonu16 Kasım 2012
Sarıgül, Harvard Üniversitesi'nde Konferans Verdi13 Ekim 2012
DÜBAMDER 1. Genel Kurulunu Yaptı14 Temmuz 2012
Rumeli Balkan Federasyonu, Bulgaristan Adalet Federasyonu İle İşbirliği Protokolü.21 Haziran 2012
Türk vatandaşları 73 ülkeye vizesiz seyahat edebilecek...31 Mayıs 2012
OECD Bakanlar Konseyi`nde Türkiye, 2012 dönem başkanlığını üstlenecek.22 Mayıs 2012
Erdoğan Aksu Takip Etti: Uluslararası Balkan Savaşları Sempozyumu Sona Erdi...14 Mayıs 2012
Anacığım diye namlandırılan ve dahi tüm analar;13 Mayıs 2012
7. Yatırım Danışma Konseyi toplantısı İstanbul'da10 Mayıs 2012
ERDOĞAN AKSU-ESENLER’DE “ESENLER TİME” YAYINDA09 Nisan 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER