Ana Sayfa > BİLİM TEKNİK

ERDOĞAN AKSU YAZDI; KUTSAL ORTAM YETİŞKİNLERİ…
23 Eylül 2014
Kutsal ortamlarda yetişmemiş ama kendi kendine kutsal kazanımlar biriktirenlerin Kutsal ortamlarda yetişmişlerin yetkinliğini ve yetişkinliklerini ispata davet çağrısı günden güne geç kalıyor, güçleşiyor ve zorlaştırılıyor. Oysa Kutsal ortamlarda yetişmiş kutsal ortam yetişkinlerinin yetkinliğinin artık sorgulanması gerektiği su götürmez bir gerçekliktir...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
KUTSAL ORTAM YETİŞKİNLERİ…

Kutsal ortamlarda yetişmemiş ama kendi kendine kutsal kazanımlar biriktirenlerin Kutsal ortamlarda yetişmişlerin yetkinliğini ve yetişkinliklerini ispata davet çağrısı günden güne geç kalıyor, güçleşiyor ve zorlaştırılıyor. Oysa Kutsal ortamlarda yetişmiş kutsal ortam yetişkinlerinin yetkinliğinin artık sorgulanması gerektiği su götürmez bir gerçekliktir...

Kutsal ortamlarda yetişmişliği mirasyediler gibi bol kepçeden harcayanları gördükçe, bu iktidar mevhumunu anlama rahatsızlığı bir yana tüm yaşanan hükümsel boşlukları kendi çapında doldurmak kendine insanım diyenlerin başlıca yükümlülüğüdür sözün kısası. Sabahı olmayacağı aşikar bir gece ve geçmiş veya gelecek gecelerin karanlığı asılmış ise gölgeli duvarlara başka da çare yok sanki. Birbiri ardına sıralanan kutsallara ters köşe, iktidar oyunlarını ve olayları görmezden gelmek gece körlüğüdür en harbisinden. Benim de kutsallarım var diyenlerin bu kör baltaların her ağızda kutsallarına sövmesine de asla izin vermemesi gerekir ortalığın esenliği için.

Yangından kaçarcasına ve yangından kaçırırcasına sınırları belirsiz ama belli bir şuurla genellemeler yaparak, tarihi mirasla övünüp durup çarpık kapitalist dünya düzeninin bir uzantısı ve uygulayıcısı olmak hangi insanlık kutsalı ölçeğine uyar veya uydurulur anlamak mümkün değil. Bu garip atmosferde memleket insanlarını gizli kulaklar ve gizli gözlerin alenen dolaşacağı ve en mahreme bile ulaşıp değebilecek kara yıllar bekliyor aslında.

Manzara bu, kutsal ortam yetişkinlerinin orta mektep kaçkını münazaralarından fırsat kalırsa eğer, görülecek ki manzara çok vahim.

Bu beceriklilik panayırında neyin nasıl niye becerildiği in ve cine de sorulduğunda hep ayni imgesel yanıt; kutsal ortamlarda yetişmişlik sarmalı…

Kutsal ortamlarda yetişmişler daha ne olsun. Birbiri ardına sıralanan ve artan sorunları açmazları, cılız açılımlarla hallediyor, halledecek veya hale yola koyacak sanılan bu kutsiyet de bir yere kadar ama düşünen yok. Aslında o sona yaklaşıldığı bilinerek bilmezden gelenler ile görmezden gelenlerin gayri ihtiyari kurduğu geçici ittifakta göbekten çatlamak üzere. En fazla üç beş yıla belki de görmez sepet koluna, herkes kendi yoluna havası eser memlekette.

Kutsal topraklarda, kutsal ortamlarda yetişmişliğin beş paraya gittiği görüldüğünde yıktığıyla ve yıktığınca övünülen başka ne kutsallara sarılacak ve saldıracak acaba bu kutsal yetişkinleri. Kutuları depmece dolduran bu yetişkin kutsallık yanılgısı çok yakında acaba başka hangi yangınları kıvılcımlayacak.

Oysa kendilerini sakladıklarının içine gizleyenlere fildişi sandıklar da kar etmez. Bilinen odur ki tarihin tüm kanlı, canlı savaşları hiç de kendilerine ait olmayan sandıkları birbirlerinden kapabilmek için çıkmış veya çıkarılmıştır. Sadece almayı bilip de vermeyi bilmeyenler veya tenezzül etmeyenler ise bu savaşları daima kaybetmişlerdir. Bu öyle bir kaybediş ve büyük bir kayıptır ki, kutsal ortamlarda yetişmişlik de fayda etmez ve zevatı kurtarmaz asla. Çünkü karanlıkta hiç kimsenin yüzü tam görülmez ve hiç kimsenin yüzü tam tanınmaz.

Kutsal ortamlarda yetişmiş yetişkinlerin mukaddesat öyle mukadderat böyle diyerek memleket insanlarının alın yazılarını çalmalarıdır mukad olan…

Çok yüzlülüğü kutsallaştıran bu dar çerçeveli, kör çevreli ortam ortacıları götürdüğünü her memleket evladının geleceğinden götürüyor. Bu gerçek eninde sonunda iyice anlaşıldığında acaba hangi yüzle çıkacaklar milletin karşısına. Minareli minaresiz her ortamda, kutsal ortamda yetişmişliğine vurgu yapılan bu mevcudiyet, mevcudun kaçta kaçını kendi hanesine saydırmış gün olur gün yüzüne çıkar. O yontmalar bir bir belgelendiğinde o içten veya hariçten gazellerin, atıp tutmaların faturası kime kesilecek belli ki belli. Ama o yüzleşmelerde, hangi kutsal ortamlarda yetişmişlik hangi yetişkinleri kurtaracak görülecek.

Görüntü bu minval üzere akarken kutsal ortamlarda yetişmişlikle övülenlerin, övenlerin sofrasına kaç öğün nafaka yumuşatmış ortaya çıktığında kim nasıl tekrardan sertleşebilecek görülecek.

Kutsal ortamlarda yetişmişliği kafi görenlerin kutsal ortamlarda yetişmemişliği ise Kaf dağının ardında görenlerin bu görgüsüzlüğü de nereye kadar pek yakında görülecek. Bu görgüsüzlük kutsalların bir bir yok oluşunu hazırlıyor ve hızlandırıyor ise bu izni her fırsatta sorgusuz sualsiz verenler ilahi kürsi de defteri kebirlerine günah üstüne günah mı yoksa külliyen sevap mı yazdırmışlar görecekler.

Ortamı geren, yeren, yiyen, yedikçe doymayan bu eksik yetişmişlik daha çok kutsalı bozuk para gibi harcar bu gidişle. Ancak Kutsal ortamlarda yetişmiş yetişkinlerden olsalar da neyi ne kadar harcarlarsa harcasınlar bu iktidar mevhumu yeni mahvoluşlar hazırlar, en sonunda onları da hükümsüzlüğe ve hükümlüye devşirir.

Yeter ki, Kutsal ortamlarda yetişmemiş ama kendi kendine kutsal kazanımlar biriktirenlerin Kutsal ortamlarda yetişmişlerin yetkinliğini ve yetişkinliklerini ispata davet çağrısı günden güne artsın ve Kutsal ortamlarda yetişmiş kutsal ortam yetişkinlerinin yetkinliğinin artık sorgulanması gerektiği su götürmez bir gerçeklik olarak algılansın…Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer BİLİM TEKNİK Haberleri

Başlık Tarih
 
ERDOĞAN AKSU; VİRÜS VAR–UMUT WAR…28 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TERMİK SANTRALLERE FİLTRE04 Aralık 2019
UZAYDAN FOTOĞRAF; SPELFİE...23 Kasım 2019
ÇAĞLAR AKSU; “SENSEMORE” ÇEŞİTLİ SEKTÖRLERE HİZMET VERECEK…07 Kasım 2019
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI, “GENÇ BİLİM İNSANI” ÖDÜLLERİ VERİLDİ09 Ekim 2019
İMAMOĞLU; TOPLANMA ALANI 77 ADET...27 Eylül 2019
UZMANLARDAN DEPREM AÇIKLAMALARI24 Eylül 2019
İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH...23 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; UÇAĞI KAÇIRMAK...05 Mart 2019
Marmara'da korkutan deprem30 Kasım 2018
21. Yüzyılın En Uzun 'Ay Tutulması' Yaşanacak...20 Temmuz 2018
​GÖÇMEN; SARRAFLIK BAŞKA ŞEY…16 Temmuz 2018
İSTANBUL'A CEVİZ GİBİ DOLU YAĞACAK...26 Haziran 2018
SALİHOĞLU; ‘YENİ NESİL ŞARJ CİHAZI’ ÇOK YAKINDA HAZIR…10 Haziran 2018
BU PAZAR SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?01 Mayıs 2018
BEKLENEN KAR ÇARŞAMBA...26 Şubat 2018
MEMLEKET RÜZGARI DA SATILIK...29 Temmuz 2017
SON NOKTA 03 Temmuz 2017
SANCAR: "EVRİM GERÇEKTİR..."29 Haziran 2017
Hawking: Dünya’yı 100 yıl içerisinde terk etmeliyiz...04 Mayıs 2017
UZAY AJANSI KURULUYOR...13 Mart 2017
ESENLER'İN “TAŞ CAMİİ” EKSİĞİ GİDERİLEMEDİ…01 Şubat 2017
ULUSLARARASI TEKNOLOJİ BANKASI GEBZE'DE KURULACAK...26 Aralık 2016
İNSANOĞLU KÖLELEŞEBİLİR...21 Ekim 2016
İNSANLIK DÜNYASI, DENİZİ DERYASI… 01 Haziran 2016
4,5 G TARİFELERİ…01 Nisan 2016
BELEDİYEDEN MUHTARLARA BİLGİSAYAR…05 Mart 2016
PERŞEMBE GÜNÜ SICAKLIKLARDA ANİ DÜŞÜŞ...03 Şubat 2016
MARS'TA SU VE ATMOSFER...06 Kasım 2015
PROF. AZİZ SANCAR NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI...07 Ekim 2015
ESENLERLİ GENCİN BAŞARISI…22 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; MUHASEBE YAPMAK LAZIM…04 Temmuz 2015
ESENLER İBRAHİM TURHAN ANADOLU LİSESİ TÜBİTAK YARIŞMASINDA ÜÇÜNCÜ…16 Nisan 2015
ERDDOĞAN AKSU YAZDI; DEMOKRATIN KILICI VE ÖNSEÇİM...01 Nisan 2015
KAYMAKAMLIKTAN “HAYATIN RENKLERİ” PROJESİ…24 Şubat 2015
ESENLER'DE HANGİ İLDEN KAÇ KİŞİ YAŞIYOR...16 Şubat 2015
İSTANBUL İLÇELERİNİN VE ESENLER'İN MAHALLE NÜFUSLARI...08 Şubat 2015
HOŞGELDİN YENİ YIL, HOŞ GELDİN 2015…31 Aralık 2014
ERDOĞAN AKSU; KİTLE İLETİŞİMİ VE İLİNTİLER VE DÜŞÜNCELER…25 Ekim 2014
EYİDOĞAN; “HER YIL KUZEY MARMARA’DA BÜYÜK DEPREM OLMA OLASILIĞI ARTMAKTADIR...”30 Mayıs 2014
ESENLER NEYYİR TURHAN İLKOKULU ÖDÜL BİRİNCİSİ…22 Mayıs 2014
MADENİN “KİRACI” PATRONU HER FIRSATTA SALLAMIŞ…15 Mayıs 2014
BİRLİK VAKFI’NDAN "İNOVASYON" SEMİNERİ…13 Mayıs 2014
İNTERNET YASASINDA OLUMLU GELİŞME…18 Şubat 2014
BU GECE AY TUTULACAK…25 Nisan 2013
İNSAN IRKI BİN YIL AYAKTA KALAMAZ…18 Nisan 2013
ÜÇ YENİ GEZEGEN...22 Nisan 2013
İSTANBUL’DA DEPREM…19 Mart 2013
ERDOĞAN AKSU RÖPORTAJ: DOĞU KARADENİZ’DE HES YAĞMASI23 Mayıs 2012
ECZANELERE YENİ KANUN05 Mayıs 2012
SES EMİCİ DUVARLAR GÜNDEMDE05 Mayıs 2012
111 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI05 Mayıs 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER