Ana Sayfa > BİLİM TEKNİK

ERDOĞAN AKSU; KİTLE İLETİŞİMİ VE İLİNTİLER VE DÜŞÜNCELER…
25 Ekim 2014
Kitle iletişim araçlarının her nevine sahip olanlar veya üzerinde söz hakkı bulunanlar hak etse de hak etmese de daima kazanır, toplum ise gizli maksatların pençesine düşer ve ila nihaye daima kaybeder. Doğru ve dürüst bir genel yargının kazanımı yerine, yerinden doğrulmadan, yan yatarak kazananlara genel geçer piyasada faydacı zihniyet ilkesizliği pastalanır, cilalanır.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
KİTLE İLETİŞİMİ VE İLİNTİLER VE DÜŞÜNCELER…

Kitle iletişim araçlarına sahip olanlar veya üzerinde söz sahibi bulunanlar toplumu gizli maksatlarla bilgilendirmelerde yanıltabilir, yönlendirilebilir, aldatabilir veya şartlandırabilirler...

İşlerine gelmeyen, dişlerine dişlilerine uymayan her olay ve her konuda ise Kaptan Kusto’yu mezarından kaldıracak uyduruk belgesellere saplanırlar ya da eskiden kalma kakma saplı ibrikleri ekranda donuklaştırırlar.

Ve minyatür işlemali bakır ibrikler, ibriklerin göbeğinde sarı kelebekler, benek bezek, kanat kanat ve ibrikten dökülen koruyucu melekler araya girerek televizyonun tarihi boyunca karikatürlük malzeme olur...

Çocukluk algılarından süzülüp gelen bilgilerin yanı sıra yıllarca verilen çarpık eğitimin ve farklı çevre mahalle etkileşimlerinin öğretileri doğrultusunda tırnak içinde gelişir ve güzelleşir o özel boyalı dünyalar. Dünya yükü doğru bilgilenme çabalamasının sonucunda ise tümden o renkli kutulara teslim olunur. Her neden ise esaret günden güne yıldan yıla sürer ve artar. Hangi yarışma benim, hangi dizi senin, hangi maç kimin, hangi siyasi sağın solun ortanın devam eder temaşa. Sonuç tarihin iki binlik ilk çağlarından bu yana bir arpa boyu yol yolsuzluğu.

Her yeni anlayış, yapı ve düzen bilumum ekranlardan bin bir türlü metotlar kullanılarak zerk edilir. İyidir kötüdür vesair, aç bilaç bakan gözlere kalır reyting tahlilleri. Arz edilen ürünler silsilesi çoğaldıkça anlamsızlaşır ama paralanır pullanır sahte dünyalar. Çeşit çeşit ar-gesi yapılmış gerisingeri üretimlerle eksik yaratımlar içindir her şey, saltanat sürsün içindir. Ekran sever yine aç tok izler ve över çok açık bir kara gerçeklik taşımasına karşın tüm numaraları, kırk numara kırkayakları. Ve inanır inandırılır gözden öze, özelce.

Hep kazanmaya ve kazlamaya dönüktür ekranın yüzü…

Kitle iletişim araçlarının her nevine sahip olanlar veya üzerinde söz hakkı bulunanlar hak etse de hak etmese de daima kazanır, toplum ise gizli maksatların pençesine düşer ve ila nihaye daima kaybeder. Doğru ve dürüst bir genel yargının kazanımı yerine, yerinden doğrulmadan, yan yatarak kazananlara genel geçer piyasada faydacı zihniyet ilkesizliği pastalanır, cilalanır.

Ve adam yetiştirme yerine, adama yetiştirme ilintisi iletişim ağlarının tümüne egemen olur. Millet, memleket bekası ve memleket kalkınması kalıp sözleriyle, tek doğru karşılığı bulunmayan yanardöner bir aldatı aracına dönüşür sihir alemi.

Üzerine minyatürler işlenmiş ibrikler ve de sürahiler göbeklerinde kırmızı kelebekler, benek denek, sanal banal araya karışır. Ve ibriklerden sürahilerden dökülüverir yeşil koruyucu melekler. İşlerine gelmeyen her konuda ve her konumda ucuz, uyduruk ve kuduruk belgesellere saplanırlar ya da çakma saplı ibrikleri ekranda dolaştırırlar.

İsteğe ve talebe göre arzuhalci mantığıyla kotarılmış total bilgiler görüntülü ve sesli karadan, uydudan, kablodan, sanal, yanal ve masal yollarla sağlamlaştırılarak ortalığa yayıldıkça, uygulanan siyasal modelin doğruluğunu düşünmeler ve onaylar da tartışma götürür. Ulusal, bölgesel ve yerel çapta sürdürülen ve pazara sürülen görsel ve işitsel argümanlar alabildiğine durağan bir demokrasi çarpıtması yaşatır ve aç ve taze beyinler geleceğe dönük bir demokratik yanılgı yaşarlar.

Öyle ki; sözde çığır açan, lafta sınır aşan ve de haddini aşan konseptler televizyonlu on sekiz milyon haneye girer, çıkar, girer. Bile bile ladestir akıl ve hatıra kıyımından sızan. Frekans frekans yayılır siyasal frikikler ve sosyo-ekonomik ofsayta düşmeler. Ama bakan gözler görmez, gören gözler bakmaz olmuştur can-cin-con kutusuna, top her sıkışmada taca atılır.

Hep reklama rakkama dönüktür ekranın yüzü…

Yüz güldürmez platformların ve bin beş yüz kuruluşun kurumlandırılmasıyla kurulmalar kurumlanmalar, hiç hak edilmeyen sosyo-siyasal ve ekonomik medyasal bilgi kirliliğine yol açar. Antenler uydulaşıp yuvarlaklaşınca bir şeyler yumuşar ve tek bir anten ile çalar saatler ve saat başı ajanslar.

Ve bakır ibriklerden, uydurma kaydırma belgesellere kayar keskin muhalifliğin muhafazakarca terbiyelendirilmesi. İhlaller ve cezalandırmalar büyük ihtimalle faşist ihtilallerin yerini tutar eylülde meylülde, enlemde boylamda, eylemde tekdirde on iki dakikalığına. Takdir tekbir ise ağlara takılanlara kalır.

Aldatı dünyasına aldanmalar ve göz bantları reklam bandlarına dönüşür, olduk olmadık yerde ve egemen emperyal ellerde. Millet çoluk çocuk yok denilen illet bir zihin kurmacasına taptırılır. Eskidendi farz ettirilen ve sırası geldiğince feyz alınan verilen devlet tekeli sarmalına savrulur tüm esnalar yesmanlar, esmeler gürlemeler. Bu salınış ve savruluş teknolojik gelişmeler ile de desteklenince üst kurul filan da küçüklere ve büyüklere hikâye olur. Üstten aşağıya, tepeden tırnağa gücü yetenin üyesi bol derin olanın borusu öter. Bağımsızlık otoritesi, belgeli otoritelik nasıl bir olguysa artık yine iktidarın dediği olur, tam yerinde rest gelir, tam yerine belgeseller koyulur. Denetimlerin görsel ve işitsel boyutu ise racon kesmelerle, esrimelerle, besmelelerle kesinleşir ve müzminleşir.

Bu müzmün müzaferede keskin muhaliflik de hepten dinden imandan, meselden meshepten çıkar, günahları vebali olanların ve günah keçilerinin boynuna...

Kitle iletişim araçlarına sahip olanların ve üzerinde söz sahibi olanların, işbaz şahbaz emperyalların hep tip, her tip, tipitip gizli maksadına açıktır ekranların yüzü. İster parasına, ister gazozuna ister ise paparaya oynanır galibi mağlubü baştan belli, keli felli, beyli paşalı, eli maşalı maçlar…

Yüz görümlüğü peçe hak getire, habire kamusal hizmet habire tamusal hezimet. Kamu yayıncılığı denilip, durulup özerkliği her kıskaçta, belli kıstasta özelleştirmek demokratik açıdan asla savunulamayacak negatif bir durumdur. Bu sınır içi, sınır dışı eğreti durumda İnternet üzerinden doğrudan denetimi zor bağımsız iddialı kurumsallaşmalar da olmasa, direkt direktifsiz çıkışlarda yapılmasa ses seda çıkmayacak, şu;

Kitle iletişim araçlarına sahip olanlar veya üzerinde söz sahibi bulunanların toplumu izli ve gizli maksatlarla bilgilendirmelerle yanıltma, yönlendirme, aldatma veya şartlandırmalarına.
 
İletişimsel ilintilere bakıldığında uşağı kuşağı, yavşağı kavşağı bol reklam kuşağı, yeni yeniyetme reklam kuşaklarını doğurdukça kim kazanır, kim kaybeder belli; uyutulan ve uyuşturulan halk…


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer BİLİM TEKNİK Haberleri

Başlık Tarih
 
ERDOĞAN AKSU; VİRÜS VAR–UMUT WAR…28 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TERMİK SANTRALLERE FİLTRE04 Aralık 2019
UZAYDAN FOTOĞRAF; SPELFİE...23 Kasım 2019
ÇAĞLAR AKSU; “SENSEMORE” ÇEŞİTLİ SEKTÖRLERE HİZMET VERECEK…07 Kasım 2019
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI, “GENÇ BİLİM İNSANI” ÖDÜLLERİ VERİLDİ09 Ekim 2019
İMAMOĞLU; TOPLANMA ALANI 77 ADET...27 Eylül 2019
UZMANLARDAN DEPREM AÇIKLAMALARI24 Eylül 2019
İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH...23 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; UÇAĞI KAÇIRMAK...05 Mart 2019
Marmara'da korkutan deprem30 Kasım 2018
21. Yüzyılın En Uzun 'Ay Tutulması' Yaşanacak...20 Temmuz 2018
​GÖÇMEN; SARRAFLIK BAŞKA ŞEY…16 Temmuz 2018
İSTANBUL'A CEVİZ GİBİ DOLU YAĞACAK...26 Haziran 2018
SALİHOĞLU; ‘YENİ NESİL ŞARJ CİHAZI’ ÇOK YAKINDA HAZIR…10 Haziran 2018
BU PAZAR SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?01 Mayıs 2018
BEKLENEN KAR ÇARŞAMBA...26 Şubat 2018
MEMLEKET RÜZGARI DA SATILIK...29 Temmuz 2017
SON NOKTA 03 Temmuz 2017
SANCAR: "EVRİM GERÇEKTİR..."29 Haziran 2017
Hawking: Dünya’yı 100 yıl içerisinde terk etmeliyiz...04 Mayıs 2017
UZAY AJANSI KURULUYOR...13 Mart 2017
ESENLER'İN “TAŞ CAMİİ” EKSİĞİ GİDERİLEMEDİ…01 Şubat 2017
ULUSLARARASI TEKNOLOJİ BANKASI GEBZE'DE KURULACAK...26 Aralık 2016
İNSANOĞLU KÖLELEŞEBİLİR...21 Ekim 2016
İNSANLIK DÜNYASI, DENİZİ DERYASI… 01 Haziran 2016
4,5 G TARİFELERİ…01 Nisan 2016
BELEDİYEDEN MUHTARLARA BİLGİSAYAR…05 Mart 2016
PERŞEMBE GÜNÜ SICAKLIKLARDA ANİ DÜŞÜŞ...03 Şubat 2016
MARS'TA SU VE ATMOSFER...06 Kasım 2015
PROF. AZİZ SANCAR NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI...07 Ekim 2015
ESENLERLİ GENCİN BAŞARISI…22 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; MUHASEBE YAPMAK LAZIM…04 Temmuz 2015
ESENLER İBRAHİM TURHAN ANADOLU LİSESİ TÜBİTAK YARIŞMASINDA ÜÇÜNCÜ…16 Nisan 2015
ERDDOĞAN AKSU YAZDI; DEMOKRATIN KILICI VE ÖNSEÇİM...01 Nisan 2015
KAYMAKAMLIKTAN “HAYATIN RENKLERİ” PROJESİ…24 Şubat 2015
ESENLER'DE HANGİ İLDEN KAÇ KİŞİ YAŞIYOR...16 Şubat 2015
İSTANBUL İLÇELERİNİN VE ESENLER'İN MAHALLE NÜFUSLARI...08 Şubat 2015
HOŞGELDİN YENİ YIL, HOŞ GELDİN 2015…31 Aralık 2014
ERDOĞAN AKSU YAZDI; KUTSAL ORTAM YETİŞKİNLERİ…23 Eylül 2014
EYİDOĞAN; “HER YIL KUZEY MARMARA’DA BÜYÜK DEPREM OLMA OLASILIĞI ARTMAKTADIR...”30 Mayıs 2014
ESENLER NEYYİR TURHAN İLKOKULU ÖDÜL BİRİNCİSİ…22 Mayıs 2014
MADENİN “KİRACI” PATRONU HER FIRSATTA SALLAMIŞ…15 Mayıs 2014
BİRLİK VAKFI’NDAN "İNOVASYON" SEMİNERİ…13 Mayıs 2014
İNTERNET YASASINDA OLUMLU GELİŞME…18 Şubat 2014
BU GECE AY TUTULACAK…25 Nisan 2013
İNSAN IRKI BİN YIL AYAKTA KALAMAZ…18 Nisan 2013
ÜÇ YENİ GEZEGEN...22 Nisan 2013
İSTANBUL’DA DEPREM…19 Mart 2013
ERDOĞAN AKSU RÖPORTAJ: DOĞU KARADENİZ’DE HES YAĞMASI23 Mayıs 2012
ECZANELERE YENİ KANUN05 Mayıs 2012
SES EMİCİ DUVARLAR GÜNDEMDE05 Mayıs 2012
111 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI05 Mayıs 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER