Ana Sayfa > EĞİTİM KÜLTÜR SANAT

GÜNDÜZ DÜŞ GÖRENLER
Flaş Haber
19 Haziran 2017
Tehlikeli gündüz düşleri görülen son günlerde Ortadoğu kan kaybediyor. Ateş çemberi dünyayı kuşatıyor. Nail Kitabevi’nce bu yıl yayımlanan ‘Gündüz Düş Görenler’ isimli roman kısmen de olsa yüzyıllık tarihsel süreçte Ortadoğu’da yaşanacakları ve yüz yıl önce yaşananları gözler önüne seriyor. Bir tamlama modelinin altını çiziyor. ‘Gündüz Düş Görenler’ Ortadoğu'nun emperyalistlerce biçimlendirildiği 1921 Kahire’sine sürüklenen bir yolculuk romanı aslında.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
GÜNDÜZ DÜŞ GÖRENLER
 
Tehlikeli gündüz düşleri görülen son günlerde Ortadoğu kan kaybediyor. Ateş çemberi dünyayı kuşatıyor. Nail Kitabevi’nce bu yıl yayımlanan ‘Gündüz Düş Görenler’ isimli roman kısmen de olsa yüzyıllık tarihsel süreçte Ortadoğu’da yaşanacakları ve yüz yıl önce yaşananları gözler önüne seriyor. Bir tamlama modelinin altını çiziyor. ‘Gündüz Düş Görenler’ Ortadoğu'nun emperyalistlerce biçimlendirildiği 1921 Kahire’sine sürüklenen bir yolculuk romanı aslında. Coğrafyanın o dönemini masaya yatıran ve imparatorlukların çöktüğü Birinci Dünya Savaşı'nın hemen ertesinde üst düzey buluşmalarla kurgulanmış bir gerçeklik kitabesi.
 
Öyle ki romanın tamamında içsel ve tarihsel bir yolculuk söz konusu. Fon mütevazı bir yaşamı olan Ohio’lu orta yaşlarını süren bir öğretmenin değişimi. Bu kişisel ve ruhsal metamorfoz temelinde Ortadoğu haritasının yüzyıl başlarında İngilizlerce nasıl çizildiğinin de çarpıcı öyküsü. Tüm tarihsel gerçekler Amerikalı bir öğretmenin ciddi tanıklığında, kadın penceresinden bir anlatışla bugünlere taşınıyor.
 
‘Gündüz Düş Görenler’ yüz yıl sonra Ortadoğu'da yaşananlara bakıldığında zamanında oluşturulan planlı siyasetin süreç içinde sistematik uygulanışını da açıkça gösteren bir roman. Her ne kadar egzotik bir atmosferde geçse de ince bir zekâ ile örülmüş hayali kişiliklerle desteklenmiş olarak bir döneme siyasi ayna tutuluyor. Tarihe yön veren emperyalist dünyanın öne çıkardığı kimlikler de bu eşsiz yolculuğun birer parçası yapılıyorlar. Özellikle romanın çevresinde döndüğü kadın öğretmen ve yolculuğun diğer kahramanları 1921’lerdeki Kahire Barış Konferansı ekseninde makamlı mekânlı, siyasi entrikaların ve kaynayan Ortadoğu kazanının tam içine düşüyor.
 
Romanın yazarı Marry Doria Russel ‘Gündüz Düş Görenler ’de dönemi bir şekilde harmanlayarak Churchill’inden Lawrence’ine kadar,  Avrupalı ajanların da cirit attığı ve çarpıştığı o tarihi ortamı bir güzel dokuyor. Geniş bir girişten sonra yüzyıl başındaki Mısır'ın Kahire’sine gönderiyor Amerikalı kadın öğretmeni.  Yani Amerika'nın orta batısından Mısır merkezli Ortadoğu’ya, sonrasında tekrardan Ohio’ya dönüşle biten ya da bitmeyen bumerang bir yolculuk anlatılıyor. Ve o gizemli yolculukta kendini bulan değişen, özgürleşen ve dönüşen bir ilkokul öğretmeni. Baştan sona küçük anekdotlarla daha kadınların seçme hakkı bile olmayan bir dönemde duruş ve bakışını yenilemiş bir kadının başkaldırısı akılda kalan.
 
Yazar romanda konu edilen uyarınca 19. yüzyıl başlarında Amerika’yı kasıp kavuran İspanyol nezlesi salgınında tüm ailesini kaybedip, bir köpeği ile kalan ve yalnızlaşan ufaktan dünyayı gezecek bir servete de konan, kırklarını süren öğretmen bir kadının anlatısı boyutunda okuru değişik konuların içine içine çekiyor.  Salgın yüzünden ailenin yıkımıyla ufak bir servet edinmenin ardından annesinin işgüzarlığıyla engelli doğmuş dakhund sosis av köpeği ile birlikte Kahire’ye yolculuğa endeksleniyor macera. Tüm gaye bir anda inceden örülerek bu oluyor.
 
Ancak bir ara Nil boyunca yaptığı turistik gezilere, hacı olma girişimleri ve piramitlere deve üstünde ziyaretlere evriliyor yolculuk. Diğer yandan Kudüs, Filistin, Irak, Suriye ve Yahudilere devlet planlaması çerçevesinde yaklaşık yüz yıl öncesinin Ortadoğu cehenneminde bir tür araştırmaya yöneliyor roman. Sosyal ve siyasi açıdan gerçekçi tahlillerle konu konuyu açıyor. Araya da nice kimlikler, gözlemler ve ayrıntılar gizlenerek değişen yaşam felsefesine dönük nice uyarılar serpiştiriliyor.
 
Elbette baştan sona siyasi bir roman izlenimi vermiyor ‘Gündüz Düş Görenler’. Bir kadın hikâyesi ve kadın romanı sanki. Ama birçok eleştirel yaklaşımlar hiç çekinmeden ustaca romanın sayfalarına perçinleniyor. Dinlerden memleketlere, ekonomiden sefalete, yerli insanlardan sömürenlere keskin bir hat döşüyor. Ve yüz yıl evvel bile Ortadoğu’da ‘Bahşiş’ verilmeden adım atılmayacağı vurgusu netleştiriliyor. Yani tümü değerlemeye tabi tutulduğunda ciddi bir isyan ve ağır yolculukların işlendiği bir roman  ‘Gündüz Düş Görenler’…                      
 
Her konuda bir iç hesaplaşma yapıyor ve okurlara da düşünsel yol veriyor, daima sorgulama yapılması gerekliliğini diriltiyor; “Neden her şey olduğundan farklı olmuyor? Tanrı Havva’nın yaptıklarından neden küçük kelebekleri sorumlu tutuyor. Eğer İsa Tanrı ise ve Tanrı çarmıha gerilme olayından sonra ilk günahı affedecekse ve baba oğul kutsal ruh bütün bunların gerçekleşeceğini biliyorsa, neden hala İsa'nın çarmıhta ölmesi gerekiyor?” diyor romanın başkahramanı öğretmen kadın. Ve ekliyor; “Sonuçta bu bana hiç de mantıklı gelmiyor.”
 
Cesaretle üzerine gidiyor düzmece dağınıklığın; “Biz sonsuzluğu anlayamayız. Tanrı neden olumlu bir insanı sonsuza kadar cezalandırsın ki? Ve ölümlü bir insan ebedi bir mükâfatı hak edebilmek için ne yapabilir ki? Diyerek tüm dinlere de gönderme yapabiliyor.
 
Siyasi açıdan da benzer dokundurmalar söz konusu. Örneğin; “ Paris Barış Konferansı'nın ardından Avrupa'da yeni dönem. Ve tam da o günlerde devletin önemli işleri ile uğraşan Başkan Wilson’u düşündüğüm oluyordu. Başkanın bizi Birinci Dünya Savaşı'na sokuşuna alkış tutanlardan değildim” denilerek radikal bir tavırlılık gözetiliyor. Ve devamında bir dönemi bitiren projeye atıfta bulunuluyor; “ Bay Wilson yüce gönüllülüğe yatkın olabilirdi ama kazanan diğer liderler hiç öyle değildi. Amaçları kıyma makinesini çalıştıranları cezalandırmaktı. Yani Almanya Avusturya ve Türkiye'nin savaşma gücünü sonsuza kadar yok edeceklerdi.”
 
Her devirde tarihe gönül verenlere doğru gelebilecek saptamaların sadece bir kısmı bunlar. Ama yine de konu geliyor bir yere dayandırılıyor; “ Barış planı basitçe şöyleydi daha büyük ve güçlü Amerika.”…
 
Yetinilmeyerek Başkan ağzıyla da lord ağzıyla da işleniyor bazı tarihsel gerçekler; “ Bütün uluslara bizim gibi bir ülke. Versay’daki en büyük müttefikleri yenilgiye uğrayan Üçlü ittifak ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun çökmesi ve dağılmasının ardından ortaya çıkmaya başlayan çok sayıdaki küçük Balkan ve Ortadoğu uluslarıydı” denilerek ebedi kaos derinleştiriliyor.
 
Ayrıca ‘Gündüz Düş Görenler ‘Arabistanlı Lawrence’i de bir başka çehreye sokuyor bir başka yönüyle aktarıyor. Özellikle romanın merkezi kadın öğretmen ile Lawrence, kız kardeş üzerinden dostluklarını ilerletiyorlar. Karşılıklı diyaloglar ve şüpheler olmadık bir şeyleri de açıklığa kavuşturuyor; “Arap milliyetçiliği bir aldatmacadır. Onların sadakati kendi kabilelerine karşıdır. Onların demokrasi anlayışı yoktur. Özgürlüğün toplu posta yoluyla gelen bir paket gibi dağıtılabilecek bir şey olduğuna inanıyorlar.”
 
Amerikalı öğretmenin aykırı cevabı ise gecikmiyor;  “Eminim ki özgürlüğün ne olmadığını iyi biliyorlar. Topraklarının her karışında İngiliz askeri birliklerinin olması özgürlük değildir. Temsil edilmeksizin kendilerine vergi konulması da değil.” Yani her seferinde bir ikilem yaşatılıyor okurlara. Bu da yazarın uyanıklığı olsa gerek.
 
Ve oradan buradan derken Amerika'ya uzanıyor konu. okurlara feminizm kapısı açık bırakılarak başka bir gerçeğe ulaşmanın yolu deneniyor; “Amerika'da kadınlar altmış yıldır nezaketlerinden ödün vermeden oy kullanmayı talep ediyorlar. Yüz binlerce imza topladık ve dilekçe biriktirdik. Siyasetçilerle tekrar tekrar görüşmeler yaptık. Verdikleri bütün sözlerden döndüler ve yalanlarını yüzlerine vurduğumuzda oy kullanmak için fazla duygusal olduğumuzu söylediler.” Diyor öğretmen. Ve Arabistanlı Lawrence; “Arapların beş belasına dönüşmek için 60 yıl bekleyeceklerine şüpheliyim.” Diyerek romanı yine Arap dünyasına çekiyor. Bir nevi kendi aralarında paslaşıyor kahramanlar.
 
Amerikalı öğretmen sanal kurgu birlikteliklerin birinde emperyalist sömürüye de isyan bayrağını çekiyor; “Bayan Bell Arapları yönetmek istiyor gizlice. Albay Wilson ve Lord Cox ise açıkça. Bay Churchill tasarruf etmek istiyor ve ucuza yönetmek. Siz ne istiyorsunuz Albay Lawrence?” diye soruyor.
 
Arabistanlı Lavrence’nin yanıtı tam da bu günleri yansıtıyor; ” Kürtler için bir devlet. Bir de Ermeniler için. Basra ve Bağdat için ayrı krallıklar. Filistin'deki Yahudiler için bir ulus devlet ve Fransızları Suriye'den kovmak”  
 
İşte böyle bir roman ‘Gündüz Düş Görenler’.  Belki bir aşk ve seyahat romanı gibi gözüküyor. Bir yol ve yolculuk hikâyesi anlatılıyor gibi. İzlenim bu. Ancak romanın ardında kalan tortusu siyasi. Romanın böyle gideceği Amerikalı ilkokul öğretmeninin daha Mısır'a adımını attığında adam kavuran trende beyefendilerden, -romanda da beyefendi olarak geçer- birinin söylediğinden belli; “ Mısır daha iyi bir iklimin olduğu bir yere taşınsa maddi yönden gelişme kaydeder.” Diğer bir beyefendi cevaben; “ Görünen o ki bütün sömürgelerimizi dünyanın en kötü coğrafyalarına yerleştirmişiz.” Diyor. Sömürgeci anlayışın özü işte bu kadar basit bir cümlede kayıt altına alınıyor.  
 
‘Gündüz Düş Görenler’in sayfalarında her dokunulan konu bir başka roman konusu aslında. Olabildiğince sıradan bir yaşam öyküsü etrafında gündüz düş görenler bir bir sıralanıyor. Roman sonlara doğru kapitalizmin ağa babası Amerika’da borsa ve çok kazanç günlerinden Kara Perşembe ile sokağa düşüşü de betimliyor. Romanın başkişisi kadın öğretmenin tüm mirasını kaybedişini ve tekrar başa dönüşünü de resimliyor. Öğretmenlik ve “ kütüphanedeki hoş ve yaşlı hanımefendi” günlerini.
 
Bu arada roman boyunca kadın kahramana eşlik eden her şeyi görüp duyan sosis köpek ölüyor. O ölüş bir anlamda tarihi anılarında gömülmesinin tasviri. Veya bu romanın ortaya çıkışının da belirtisi.
 
Yaş kemale erdiğinde veya ömrün sonuna gelindiği hissiyle teolojik açıdan sonuca varılmak da isteniyor; “ Paganlar dünyaya hükmetmeye çalıştıklarında Yehova onları engellemişti. Yahudiler dünyayı düzeltmeye çalıştıkların da ise İsa onları dağıtmıştı. Hristiyanlar dünyayı kurtarmaya çalıştıklarında Allah onları alçaltmıştı. Müslümanlar dünyayı arındırmaya çalıştıklarında Servet Tanrısı Mammon onları ayartmıştı. Bu yüzden de Buda mücadeleye son verme tavsiyesinde bulundu. Dünyaya tahammül edin dedi.” Ne denirse densin yine öğretici vasfı öne çıkarılıyor anlatıcının.
 
Yazarın veya anlatıcının deyimi ile “ Evet bu küçük hikâyemi bilgece ve ruhları coşturan bir şeyler söyleyerek tamamlamayı isterdim. Ama korkarım elimden gelenin en iyisi bu. Fırsatım olduğunda daha çok felsefe okumuş olsaydım belki de size bırakacağım daha etkileyici şeyler olabilirdi.” diyerek felsefeye de sınıf atlattırılıyor.
 
Bir okur açısından baktığımızda daha ne olsun ki diyoruz. Birinci Dünyası Savaşı sonrasında başlayan gelgitleri sağlam temellere bağlanmış ve kendi küçük hikâyesinde ikinci Dünya Savaşı'ndaki tiranların bozgununu görecek kadar yaşamış bir Kadın öğretmen öğretisi  ‘Gündüz Düş Görenler’.  Ve hala insanların savaşlardan kalıcı dersler alması gerektiğini düşleyen barışsever bir adım.
 
Adım adım sona yaklaşılırken; “Gündüz düş gören biri diğerlerinin kendinden aşağı olduğuna inandığında tehlikeli olur” diyerek sonlandırılabilecek ya da sonlandırılamayacak bir içe kapanış veya dışa dönük haykırış panaroması.
 
Çünkü tehlike geçmiş değil hala devam ediyor…
 
“Gündüz Düş Görenler
 Roman
 Nail Kitabevi”

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM KÜLTÜR SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
1922 EYLÜL’ÜNDE İŞGAL ALTINDAKİ İSTANBULDAN KESİTLER...28 Mayıs 2020
ÇIRAĞAN SARAYININ SIRRI27 Mayıs 2020
İSTANBUL TURU24 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU YAZDI; SÜREKLİ DEVRİM19 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU YAZDI; 19 MAYIS, NUTKU TUTULMUŞLUKTAN, NUTKA GEÇİŞ... 18 Mayıs 2020
PANDEMİ ÖNCESİ OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZ17 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; 19 MAYIS, ANTİEMPERYALİST RUHTUR…16 Mayıs 2020
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER İŞLEVİ13 Mayıs 2020
İLAÇ NEŞTER MOLA, BERHAVA...08 Mayıs 2020
Hak'ka Erimin Dervişleri…08 Mayıs 2020
KAHVEHANE KÜLTÜRÜ06 Mayıs 2020
KİTAPLIK ÖNÜNDE POZ...06 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YARIN, YARINLARDA...03 Mayıs 2020
SALGIN GÜNLERİ28 Nisan 2020
“İNSANIZ İNSANLARDAN SÖZ EDERİZ”27 Nisan 2020
KÖYDEYİM27 Nisan 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (23) DENİZLİ, İBRAHİM ÇALLI, NİLSU ŞİRİN26 Nisan 2020
KORONAVİRÜS GEÇER, BAKALIM GERİDE NE KALIR26 Nisan 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (18) 24 NİSAN, CHARLES AZNAVOUR VS...24 Nisan 2020
KÖY ENSTİTÜLERİNİ KÜÇÜMSEYENLER KİMLER Dİ?21 Nisan 2020
EĞİTİMDE CORONA DÜZENİ24 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU; İRTİFA KAYBI-YÜKSEK İRTİFA...23 Mart 2020
ESENLER'DE OKULLARIN ENLERİ...15 Şubat 2020
ESENLER'DE SEVDANIN SİHİRLİ NAMELERİ...03 Şubat 2020
Kıvırcık Ali Esenler'de Türkülerle Anıldı14 Ocak 2020
METİN GÖKTEPE ANILDI...09 Ocak 2020
TÜRK MEDYASI 2019'DA KAYBETTİ...02 Ocak 2020
ESENLER’DE ‘AKİF’ BELGESELİ VE SÖYLEŞİ30 Aralık 2019
RESSAM TURAN BÜYÜKKAHRAMAN SERGİSİ, PİRAMİD SANAT’TA…12 Aralık 2019
ÇAKIRÖZER; TUTUKLANAN GAZETECİLER 16 YILDA 10 KAT ARTTI...11 Aralık 2019
ESENLER, ŞEHİR VE DİL İLİŞKİSİ04 Aralık 2019
“YASASIZLAR” ÇIKTI…29 Kasım 2019
KARABULUT’UN KİTABI “DANABURNU’ YAKINDA…28 Kasım 2019
EĞİTİMDE GERİCİ TATİL18 Kasım 2019
ATATÜRK SEVDİĞİ ŞARKILARLA ANILDI...13 Kasım 2019
ESENLER CHP İLÇESİ-ESENLER YSM KOROSU ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI…05 Kasım 2019
​ ESENLER 2. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI…25 Ekim 2019
PERTEVNİYAL LİSESİ ‘GELENEKSEL PİLAV VE AŞURE GÜNÜ’...21 Ekim 2019
AKDOĞAN’DAN YENİ KİTAP; “MEKTUP BİZDEN SELAM SÖYLE”09 Eylül 2019
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Başladı...09 Eylül 2019
DİJİTAL YAYINCILIĞA DENETİM...01 Ağustos 2019
24 TEMMUZ SANSÜRÜN KALDIRILIŞI VE BASIN BAYRAMI...23 Temmuz 2019
MUSTAFA K. ERDEMOL'DAN "KİTAP KOKUSU"...03 Temmuz 2019
Esenler İbrahim Turhan Lisesi Pilav Günü17 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; HAYAL TACİRLİĞİ VE POLİTİKA...28 Mayıs 2019
ERDOĞAN AKSU; 19 MAYIS; ANTİEMPERYALİST RUHTUR...19 Mayıs 2019
ERDOĞAN AKSU; İLK KURŞUN...15 Mayıs 2019
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü…03 Mayıs 2019
ATIŞALANI ANADOLU LİSESİ'NDE KİTAP KAMPANYASI15 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; İNCE ARMAN...01 Mart 2019
AYTAÇ ARMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI...01 Mart 2019
AYTAÇ ARMAN'A VEDA...27 Şubat 2019
ESENLER YAVUZSELİM MAHALLESİ TSM KOROSU'NDAN KONSER...18 Şubat 2019
ŞUBAT AYI TİYATRO VE SİNEMA PROGRAMI08 Şubat 2019
ESENLER YAVUZ SELİM TSM KOROSU'NDAN KONSER...04 Şubat 2019
Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü; Barış Yıldız...29 Ocak 2019
ERDOĞAN AKSU; ON OCAK KUTLU OLSUN...10 Ocak 2019
ESKİDEN YILBAŞI KARTPOSTALLARI VARDI.31 Aralık 2018
GÖBEKLİTEPE; ÇÖKÜŞ VE DOĞUŞ… 10 Aralık 2018
ATANMIŞ DEĞİL ADANMIŞ EĞİTİMCİLER İHTİYAÇ VAR...07 Aralık 2018
ESENLER'DE ERASMUS PROJESİ...01 Aralık 2018
İHSAN ELİAÇIK, ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI’NDA01 Aralık 2018
UNUTULMAZ ÖĞRETMENLERE SEVGİ VE SAYGIYLA...23 Kasım 2018
ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEN RANT DEVŞİRİLİYOR...12 Kasım 2018
Eğitimde "Kaynak Kitap" Vurgunu...08 Kasım 2018
TAYDER ÇAĞDAŞ T.S.M. KOROSU; “NOTALARIN AHENGİ” KONSERİ…18 Ekim 2018
ESENLER'DE KÜLTÜR SANAT SEZONU...12 Ekim 2018
DOSTLAR TSM KOROSU BAŞLADI12 Ekim 2018
​ORTAK YAŞAM’DA RESİM SERGİSİ; ‘BAŞKALAŞIMLAR’… 19 Eylül 2018
OKULLARDA MADDİ MANEVİ ŞİDDET OLMASIN...16 Eylül 2018
KÖŞE YAZARIMIZ İNCESU'DAN “MENDİL” ADLI ÖYKÜ KİTABI…29 Ağustos 2018
LGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI...30 Temmuz 2018
24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI...24 Temmuz 2018
ÇANAKKALE KÜLTÜR TURLARI BAŞLIYOR20 Temmuz 2018
​FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ’NE KÜTÜPHANE…16 Temmuz 2018
ESENLER, BİR MİLYON KİTAP FUARI14 Temmuz 2018
YÜKSEK TİCARET GENEL MERKEZİ, 42. KONGRESİ…01 Temmuz 2018
MİLYONLARCA ÖĞRENCİ SINAVDA...30 Haziran 2018
ESENLER YAZ OKULLARI...28 Haziran 2018
BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNE ŞARTLI TAHLİYE...07 Haziran 2018
MESAM KAYYUMU GÖNDERDİ...01 Haziran 2018
​“SON DAKİKA ESENLER” YAYINDA…31 Mayıs 2018
ESENLER BİLİM ŞENLİĞİ TANITIMI...28 Mayıs 2018
KOÇ; “YILLARDIR ESENLER’DE HALK OZANLIĞI GELENEĞİNİ YAŞATIYORUM…”28 Mayıs 2018
LİSELERE GİRİŞ TERCİH KLAVUZU 25 HAZİRAN'DA...24 Mayıs 2018
DİRİLİŞ ERTUĞRUL OYUNCULARI ESENLER'DE...23 Mayıs 2018
Atışalanı Ortaokulu'nda "Gıda Güvenilirliği” eğitimi verildi...22 Mayıs 2018
“19 MAYIS” ANTİEMPERYALİST RUHTUR…19 Mayıs 2018
ESDEF, ENGELLİLER HAFTASI PROGRAMI...16 Mayıs 2018
YURDUM TV YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR14 Mayıs 2018
6 MAYIS; BABAM, DENİZ, BEN VE İNCE…07 Mayıs 2018
Ozan İsa Koç, “Karanlıklar Sanat ile Aydınlanır”08 Mayıs 2018
Esenler İbrahim Turhan Anadolu Lisesi Pilav Günü...07 Mayıs 2018
ESENLER YABANCI ÖĞRENCİ BULUŞLMASI05 Mayıs 2018
ESEV'Lİ EV HANIMLARINDAN RÖLYEF SERGİSİ...02 Mayıs 2018
​İSTANBUL YÜKSEK TİCARET GÜRPINAR İLE DEVAM KARARI ALDI… 30 Nisan 2018
İSMEK FIRINCILIK VE PASTACILIK OKULU'NA ÖDÜL...30 Nisan 2018
​YÜKSEK TİCARET’İN ADAYI GÜRPINAR; ‘GELECEK BİZİ BEKLER’…27 Nisan 2018
SEVİMSOY; ‘DÜNDEN BU GÜNE, BU GÜNDEN GELECEĞE’27 Nisan 2018
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET’TE ÖMER FARUK GÜRPINAR ADAY…26 Nisan 2018
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ'NİN BÖLÜNMESİNE TEPKİLER ARTIYOR...26 Nisan 2018
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET KONGRESİ 28 NİSAN'DA...26 Nisan 2018
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE SON KERTE...25 Nisan 2018
​YAVUZ SELİM MAHALLESİ TSM KOROSU KURDU… 20 Nisan 2018
ESENLER'DE DOKUZUNCU BARIŞ EKMEĞİ...20 Nisan 2018
EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTILARINA DEVAM EDİLDİ19 Nisan 2018
​M. ALİ OSMANLI’DAN ‘AŞKA DAİR ŞİİRLER’… 03 Nisan 2018
ESENLER'DE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI... 19 Mart 2018
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ...02 Mart 2018
UĞUR OKULLARI GÜNGÖREN KAMPÜSÜ TANITIMI YAPILDI 16 Şubat 2018
MARMARA İŞLETMELİLER BAHÇELİEVLER'E VEDA ETTİ...07 Şubat 2018
ESENLER RUMELİLİLER’DEN KIŞ KONSERİ…30 Ocak 2018
Esenler Ortaokulu 1970-71 Mezunları Buluşması...18 Aralık 2017
EN GÜZEL OKUL BENİM OKULUM07 Aralık 2017
ŞEHİR VE TİCARET ATÖLYESİ..02 Aralık 2017
Ercan “İddiaların gerçekle ilgisi yok”01 Aralık 2017
24 KASIM ESENLER'DE KUTLANDI...25 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER UMUTSUZ, BORÇLU VE BASKI ALTINDA24 Kasım 2017
BETÜL ŞÜKÜR’DEN, GENÇ YAŞTA İKİ ROMAN; “LİMON ÇİÇEĞİ VE CERRAH GİBİ”19 Kasım 2017
OKUL YERİNE AVM18 Kasım 2017
ESENLER RUMELİLİLER KONSERİ 11 KASIM'DA...06 Kasım 2017
RUMELİLİLERDEN ATATÜRK'ÜN SEVDİĞİ ŞARKILAR...30 Ekim 2017
YAZARIMIZ HATİCE EROĞLU AKDOĞAN'IN YENİ KİTABI; “KADINLARIMIZ”…20 Ekim 2017
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI AÇILDI...10 Ekim 2017
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI AÇILIŞI 7 EKİM'DE...05 Ekim 2017
KAYIT PARASI YASAL DEĞİL, VELİ BAĞIŞA ZORUNLU TUTULAMAZ…15 Eylül 2017
EĞİTİM SABAH SEKİZDE BAŞLAYACAK13 Eylül 2017
İKİNCİ ÜNİVERSİTE SINAVSIZ…11 Eylül 2017
KAYMAKAMLIKTA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TOPLANTISI10 Eylül 2017
ESKİ TAS ESKİ HAM…06 Eylül 2017
"KAHVE TADINDA TARİH VE SİYASET" TÜRKÖLMEZ'İN YENİ KİTABI...01 Ağustos 2017
Kaymakam Şahin; Esenler’e 40 Okul, 1000 Derslik Lazım...31 Temmuz 2017
ESENLER DİJİTAL KÜTÜPHANESİ’NDE YER BULMAK ZOR…05 Temmuz 2017
DİRİLİŞ ESENLER'DE...13 Haziran 2017
LYS Duyurusu09 Haziran 2017
OKULLAR YAZ TATİLİNE GİRDİ.09 Haziran 2017
İLÇE MİLLİ EĞİTİM SPORCU ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ…27 Mayıs 2017
ESENLER OKULLARINDAN PROJE BAŞARISI 25 Mayıs 2017
ESENLER ORTOPEDİK ENGELLİLER 4. İSTANBUL SERAMİK SERGİSİNDE…25 Mayıs 2017
AYVALIDERE İLKOKULU’NDA EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI…09 Mayıs 2017
23 NİSAN KUTLU OLSUN...23 Nisan 2017
ESENLER AYVALIDERE İLKOKULU’NA ÇOK AMAÇLI SALON…20 Nisan 2017
EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR…31 Mart 2017
BAM TELİNE DOKUNDU...21 Mart 2017
YGS PAZAR GÜNÜ...10 Mart 2017
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…08 Mart 2017
‘TUNÇ YAYINCILIK VE KARDELEN’ CNR’DA …03 Mart 2017
ESENLER'DE ÜNİVERSİTE TANITIMI...22 Şubat 2017
ESENLER RUMELİLİLER'DEN GELENEKSEL COŞKU...06 Şubat 2017
ESENLER RUMELİLİLER FOLKLOR EKİBİ 4 ŞUBAT’A HAZIR…30 Ocak 2017
ESENLER RUMELİLİLER KONSERİ 4 ŞUBAT’TA …25 Ocak 2017
EĞİTİME AYAR ÇEKİLDİ...14 Ocak 2017
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NDE GÖKTEPE'Yİ UNUTMADIK...10 Ocak 2017
YÜKSEK TİCARET ANKARA ŞUBESİ’NDEN PROFİLO’DA TSM KONSERİ…24 Kasım 2016
"24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" KUTLU OLSUN...24 Kasım 2016
TEOG Maratonu iki gün sürecek22 Kasım 2016
FUARI SOLDAN DALGALANDIRDIK…20 Kasım 2016
KÖŞE YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU TÜYAP’TA "MERHABA MAVİ" Yİ İMZALADI.16 Kasım 2016
İBRAHİM TURHAN LİSESİ’NİN İLK MÜDÜRÜ; FAİK KUBİLAY…15 Kasım 2016
YÜKSEK TİCERETLİLER ATATÜRK’Ü ANDI…15 Kasım 2016
ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI…14 Kasım 2016
KÖŞE YAZARLARIMIZ TÜYAP KİTAP FUARI’NDA KİTAPLARINI İMZALIYOR… 11 Kasım 2016
YAZAR RECEP S. TATAR ESENLER TİME’DE…08 Kasım 2016
TAKSİM SAHAF FESTİVALİ’NİN TARİHİ UZATILDI…03 Kasım 2016
ESENLER RUMELİLİLER DERNEĞİ-TSM KOROSUNDAN 12 KASIM CUMARTESİ "ATATÜRK" İÇİN KONSER…08 Kasım 2016
SAHAF FESTİVALİ TAKSİM’DE BAŞLADI…26 Ekim 2016
ESENLER RUMELİLİLER DERNEĞİ HALK OYUNLARI KURSU BAŞLADI…26 Ekim 2016
ANTALYA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ...24 Ekim 2016
EĞİTİMDE VOYVOT’A SÜRECİ…17 Ekim 2016
ANTALYA FİLM FESTİVALİ 16 EKİMDE BAŞLIYOR...11 Ekim 2016
YÜKSEK TİCERETLİLER KAHVALTIDA BULUŞTU…10 Ekim 2016
EĞİTİM SİLBAŞTAN...05 Ekim 2016
ŞEREF ÇETİN’DEN “ÖLÜ KUŞLAR”01 Ekim 2016
GÖYNÜM SENİ ARIYOR…26 Eylül 2016
SANAT HAYATTIR, TIPKI TARIK TAHSİN…24 Eylül 2016
EĞİTİM SÖZLEŞMESİ…22 Eylül 2016
İSTANBULDA EDEBİYAT VE ŞİİR GÜNLERİ…22 Eylül 2016
TARIK AKAN UĞURLANDI…19 Eylül 2016
ÇOCUK İŞÇİLER OKUL YERİNE İŞE…19 Eylül 2016
OKULLAR AÇILDI; İLK DERS 15 TEMMUZ…19 Eylül 2016
“KARADENİZ SOLDAN DALGALANIR, HER EYLÜLDE…” OSEN KİTABEVİ’NDE 18 Eylül 2016
“Engelli Çocuklara Eğitim Engeli” 07 Eylül 2016
NAŞİDE GÖKTÜRK HAYATINI KAYBETTİ...31 Ağustos 2016
VEDAT TÜRKALİ VEFAT ETTİ...29 Ağustos 2016
'YÜKSEK TİCARET' DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI...19 Temmuz 2016
ESENLERİN EĞİTİMİNDE BİTENLER?13 Temmuz 2016
ESENLER’DE TAYİN VE ATAMALAR BAŞLADI…12 Temmuz 2016
YAŞAR NURİ ÖZTÜRK GÖÇTÜ…23 Haziran 2016
ESENLER TACİRLER'DE FOTOĞRAF SERGİSİ...17 Haziran 2016
AYVALIDERE İLKOKULU; “KÜÇÜK YAZARLARDAN BÜYÜK ÖYKÜLER”17 Haziran 2016
YAZ TATİLİ BAŞLADI; 3 AY…17 Haziran 2016
SUHTE İSYANLARINDAN AYDINLANMA MÜCADELESİNE LİSELİLER15 Haziran 2016
AYVALIDERE İLKOKULU; “KÜÇÜK ŞAİRLERDEN BÜYÜK ŞİİRLER”04 Haziran 2016
HAYDARPAŞA GARI’NDA KİTAP GÜNLERİ… 01 Haziran 2016
Esenler'de "Münir Nurettin Selçuk'a Saygı Gecesi"...03 Mayıs 2016
“CEMEVİ YERİ, NE ULUFEDİR, NE BİR SADAKADIR…”29 Nisan 2016
ESENLER YAVUZ SELİM MAHALLESİ ÇOCUKLARININ “23 NİSAN” HEYECANI…27 Nisan 2016
ESENLER AYVALIDERE İLKÖĞRETİM OKULU SERGİSİ BÜYÜLEDİ…25 Nisan 2016
TEOG SINAVI 27-28 NİSAN'DA...24 Nisan 2016
ÖZDEMİROĞLU VEDA ETTİ...21 Nisan 2016
HİCİV POLİTİK BİR SİLAHTIR...19 Nisan 2016
KÖY ENSTİTÜLERİ 76 YAŞINDA...18 Nisan 2016
TÜRKİYE 13. VERGİ KONGRESİ 08-09 NİSAN’DA…07 Nisan 2016
'KARADENİZ SOLDAN DALGALANIR, HER EYLÜLDE' NAİL KİTABEVİ RAFLARINDA…01 Nisan 2016
ESENLER BELEDİYESİ KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ…29 Mart 2016
TÜRKİYE 13. VERGİ KONGRESİ 08-09 NİSAN’DA…31 Mart 2016
GÖNÜLLERİN AYNASI-BAĞIMLILAR DÜNYASI…17 Mart 2016
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET’TEN 5 MARTTA “ KADIN OLMAK” PANELİ… 03 Mart 2016
RUMELİLİER TSM KONSERİ VE FOLKLOR GÖSTERİSİ 5 MARTTA…24 Şubat 2016
'Karadeniz Soldan Dalgalanır… Her Eylül’de...' Yeni Bir Kitap...02 Şubat 2016
EĞİTİMDE 2015-2016 ESENLER’İ…16 Şubat 2016
ESEV’DEN MÜZEYYEN SENAR ŞARKILARI…10 Şubat 2016
OKULLAR AÇILDI...08 Şubat 2016
İSTANBUL’UN EN İYİ KİTAPÇISI; “NAİL KİTABEVİ”03 Şubat 2016
TANPINAR ESENLER’DE ANILDI…26 Ocak 2016
GAZETECİLER "GAZETECİLER GÜNÜ"NÜ KUTLAMADI...10 Ocak 2016
“Seneler Seneler Kötü Seneler, Gidip te Gelmesin Kötü Seneler…”31 Aralık 2015
İSTİKLAL ŞAİRİ ANILDI...26 Aralık 2015
ŞEHİR TİYATROLARI’NDAN 16 OYUN…15 Aralık 2015
“ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKEDE SİNEMA OLMAZ” 07 Aralık 2015
KAYMAKAMLIKTAN SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI…05 Aralık 2015
AYVALIDERE İLKOKULU; “LÖSEMİYE KARŞI BİN YÜREK…”01 Aralık 2015
ESENLER’DE METRO MÜZİSYENİ NEDEN YOK?30 Kasım 2015
GEVHER HOCAM, ÖĞRETMENLER GÜNÜN KUTLU OLSUN...24 Kasım 2015
ESENLER’DE İZ BIRAKAN ÖĞRETMENLER FOTOĞRAF SERGİSİ…24 Kasım 2015
KAYMAKAMLIKTAN 24 KASIM’A PROGRAM…24 Kasım 2015
KAYYUM CUMHURİYETİ...20 Kasım 2015
KARADENİZ'DE UNUTULMUŞ BİR KÜLTÜR VARLIĞI; PAŞA KÖYÜ MERKEZ CAMİİ...19 Kasım 2015
YAZARIMIZ MUSTAFA KEMAL ERDEMOL, 34. KİTAP FUARI'NDA…16 Kasım 2015
YAZARIMIZ AKDOĞAN, 34. KİTAP FUARINDA, İMZA GÜNÜNDE…11 Kasım 2015
KİTAP OKUMAK LAZIM...11 Kasım 2015
"SÜS DEĞİLLER, HEPSİNİN BİR AMACI VAR"07 Kasım 2015
'ENGİN CAN' PROJEDE REKOR KIRDI…07 Kasım 2015
ÇETİN ALTAN VEFAT ETTİ...23 Ekim 2015
KARKON, KARADENİZ GÜNLERİ’Nİ SÜRDÜRÜYOR…23 Ekim 2015
BEŞ YENİ DERSLİK!21 Ekim 2015
LEVENT KIRCA......12 Ekim 2015
KARADENİZ RÜZGÂRI ATAŞEHİR’DE ESİYOR06 Ekim 2015
KAYMAKAMLIK EĞİTİM KURUMLARI SAYISINI AÇIKLADI...01 Ekim 2015
2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI...28 Eylül 2015
ESENLERLİ ENGELLİ ÇOCUKLARA HİPOTERAPİ-ATLI TERAPİ…31 Temmuz 2015
ORTOPEDİKLERDEN TİYATRO…30 Temmuz 2015
KÖY ENSTİTÜLÜ FİKRET CAN...14 Temmuz 2015
TEOG AÇIKLANDI, ZORAKİ İMAM HATİP…30 Haziran 2015
NEYYİR TURHAN İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ÇANAKKALE KAHRAMANLARINI YAŞATIYOR…27 Haziran 2015
CÜNEYT ARCAYÜREK HAYATINI KAYBETTİ…23 Haziran 2015
KÖŞE YAZARIMIZIN KIZI "KİNEM" MEZUN OLDU...12 Haziran 2015
ÜÇ BOYUTLU EĞİTİM SİSTEMİ…12 Haziran 2015
3. EĞİTİM VE BİLİM FESTİVALİ BAŞLADI...26 Mayıs 2015
“PSİKOLOJİDE ÇOCUKLA İLGİLİ MUTLAK BİR DÖKÜMANTASYON YOK.” 09 Mayıs 2015

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER