Ana Sayfa > GÜNCEL

İNCE'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR...
28 Mayıs 2018
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, özel hayatına dair ve seçimle ilgili samimi açıklamalar yaptı...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

İNCE'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR...

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, özel hayatına dair ve seçimle ilgili samimi açıklamalar yaptı...


Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Hürriyet'ten İpek Özbey röportaj verdi. İnce :

Siyasete ilk ilgi duyduğunuz günleri hatırlıyor musunuz?

11 yaşında politik yazılar okuyan bir çocuktum. Arkadaşlarım futbolcuları, artistleri ezberlerdi, ben politikacıları bilirdim.

Evde siyaset konuşulur muydu?

Hayır, özel bir meraktı…

Bir lider, bir ideoloji… Kimden, neden etkilendiniz?

Öncelikle Ecevit’ten, sonra da okuduğum kitaplardan etkilendim.

Hangi kitaplardı?

Jack London’ın ‘Vahşetin Çağrısı’, Erdal Öz’ün ‘Gülünün Solduğu Akşam’, Fakir Baykurt’un ‘Anadolu Garajı’, Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’…

Muhafazakâr bir ailenin solcu çocuğusunuz. Sizi ailenizden farklı düşünmeye iten neydi?

Demokrat Partili bir ailenin çocuğuyum. Köyde de farklıydım. Onlar gibi düşünmüyordum. Bu konuda çok azar işittim, tokat da yedim. 1979 ara seçimleriydi. Bir gece köyü boyadık. Adalet Partili birisi babama söylemiş. Babam da beni tokatladı. Bunu rahmetli Demirel’e anlattım. “Ben Ecevitçiydim, babam Demirelci. Sizin yüzünüzden bana tokat attı” dedim. Rahmetli babamın adı Şerif’ti, Demirel, “Şerif, neden öyle yaptı ki” dedi. (Demirel’in sesiyle anlatıyor bunu)

Hayat değişiyor. Sizin o siyasete ilgi duymaya başladığınız çocukluk yıllarından sonra çizginizde neler değişti?

Size bir şey anlatayım: Babamın kamyonunda çalışan bir şoför vardı. Ben de orada muavinlik yapıyordum. Bir gün Adana’ya gidiyoruz. Kaç para maaş aldığını sordum. Hesapladım. Sonra dönerken, “Salih abi babam seni sömürüyor, zam istemelisin” dedim. 16 yaşındaydım. Dönüşte Salih abi zammı istemiş. Babam da veremeyeceğini söylemiş. “Neden zam istiyorsun” diye de sormuş. Salih abi “Muharrem söyledi, sen beni sömürüyormuşsun” demiş. Babamdan iyi bir fırça yemiştim. O gün hangi çizgideysem bugün de aynı çizgideyim.

Adaylık sürecinde muhafazakâr isimler telaffuz edilince CHP’li bir kısım seçmenin İYİ Parti’ye kaydığı iddia edildi. Hata mıydı bu isimleri tartışmak?

Kayacaktı. Bunu sayın genel başkan ve parti yöneticileri de gördü. Evet; sadece CHP’lilerin oyu yetmez. Bir büyük şemsiye, uzlaşma lazım. Bu uzlaşmanın içinde muhafazakârlar, ülkücüler, sosyalistler, Kürtler, Aleviler, merkez sağdakiler olacak. Büyük uzlaşmayı insanları kandırarak yapmayacaksınız. “Bu benim partimin evladı ama seninle de barışacak, uzlaşacak, birlikte yönetecek” iddiasını ortaya koymak lazım. Bu uzlaşmayı sağlarsa partinin evlatları sağlar, transferlerle bunu denemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Çatı aday formülü birinci turda doğru değildir. Çatıyı kuracaksa halk kurar, siz kurarsanız o çatı çöker, millet kurarsa sağlam olur.

Fransız AFP ajansı şu yorumu yaptı: “İnce, CHP’nin yıllardır destek bulamadığı kesimlerle köprüler kurmaya başladı”… Partinin bu tür bir sıkıntısı var mıydı?

Çook.

Köprüler kurmakta zorlanmanın nedeni neydi?

Belki söylemde, belki de eylemde hata vardı. Ben içimden geldiği gibi davranıyorum. Bazen çevremdeki danışmanları da dinlemiyorum. Osmaniye’ye giderken bir çiftçi gördüm. Saman balyalıyordu, ortalık toz içindeydi. Otobüs şoförüne “Bir dakika dur” dedim, indim. Traktör kullanmayı da biliyorum. Fotoğrafı gördüyseniz fark etmişsinizdir, orada ben çiftçiye sarılmamışım, çiftçi bana sarılmış. Sarılırken de “Helal olsun, seni destekliyorum” diyor. Bisiklete binme meselesi de öyle oldu. Çocuklar getirdi, bindim. Kendiliğinden oluyor, onun için köprü kurabiliyoruz. Ama Kırklareli’de bir olay oldu, buna üzüldüm.
 

Paylaşır mısınız bizimle?

Kırklareli’de belediye, miting alanı ve tarihi cami yan yana. Miting bitti, belediyeye çıktık üzerimizdeki gömleği değiştirdik. Abdestimizi aldık, yandaki camiye cuma namazına gittik. İçeri girerken vatandaşın biri kulağıma eğildi, “Biz Ak Partiliyiz. Dün iddiaya girdik, mitingin tam Cuma saatinde bitiyordu, CHP cumhurbaşkanı adayı cumaya gelmez diye düşündük” dedi. Onları yanılttığımı, oylarını bana vereceklerini söylediler. Ama onların oyunu almak için gitmedim ki cumaya, 15 yaşından beri gidiyorum.

Her cuma…

Tabii. Kaçırdığım enderdir.

Neden böyle bir algı var, hiç sorguladınız mı?

Bilmiyorum ki; üniversite yıllarında da böyleydim ben. Sol grubun içindeydim, lakabım ‘hacı’ydı. Kendime göre değerlerim var. Bunları kimseyle tartışmam, sorgulatmam. Kimin, ne düşündüğü umurumda değil. Nasıl yaşamak istiyorsam, öyle yaşıyorum. Bu 15 yaşımdan beri yaptığım bir şey, seçim için ya da göstermelik değil. Çocukluk arkadaşlarım, ailem, herkes bilir. Kendime göre inançlarım var, abdestsiz sokağa çıkmışlığım yoktur. Hiçbir mitingime Ayet-el Kürsi okumadan başlamam. Bunlar benim inançlarım, isteyen beğenir isteyen beğenmez.

Bir öğretmen olarak önceliğinizin gençler olduğunu biliyoruz.. Nasıl tarif edersiniz onları?

15-29 yaş arasında 18 milyon gencimiz var. Ne yazık ki bunların içinde 5 milyonunun kaydı yok. Okulda değil, kursta değil, işte değil; sokakta. Bu benim içimi acıtıyor. Ben bu çocuklara 16 yıl fizik anlattım. Kimlere anlattım: Doktor, mühendis olacaklara… Benim evlatlarım, Fransız, İngiliz, Alman çocukları kadar zeki değil mi? Neden işsizler? Çünkü Türkiye kötü yönetiliyor. Erdoğan, yerli otomobil yapacakmış. 20 yıl geriden takip ediyor dünyayı. Dünya şunu tartışıyor: Otomobili yapan mı güçlü, otomobili yapan robotu yapan mı güçlü, robotun yazılımını yapan mı güçlü? Ben robotun yazılımını yapmaya talibim, Erdoğan hamallığını yapmaya.

Hiç mi iyi bir şey yapmadı Ak Parti? Seçmenin 16 yıldır iktidara taşıdığı düşünülürse…

Bunlar siyasette olabilir. Bakın 450 milyar dolar borcumuz var. Bunun 320 milyar doları 16 yılda alınmış. Bu aldıkları parayı fabrikaya, üretime değil, taşa, toprağa, betona yatırmışlar. Dolar yükseliyor, “Dış mihraklar var” diyorlar. Bu mantığa aykırı. 450 milyar dolar alacağı var bu dış güçlerin. Alacağı olan biri seni niye batırmaya çalışsın? O parayı tahsil etmek ister. Türkiye’nin bu gidişattan çıkışı hukuk devletiyle olacak.

CHP adaylarından Prof. İbrahim Kaboğlu “Hukuka ve anayasaya dönüş yıllar alacak” diyor.

Ben daha iyimserim.

Türkiye’nin bir numaralı sorunu hukuk mudur?

Yargıdır, eğitimdir, dış politikadır, terördür. Askeri birliklerde “Önce Vatan” yazar. Bu doğru değildir, önce adalet. Adalet yoksa vatan yoktur. Orası bir toprak parçasıdır sadece. Önce herkes için adalet.

Şu anda cezaevinde yatan, sizin de affedeceğiniz bir isim var mı?

Hayır, kişi bazında yok. Aftan önce aklımda adalet var. Adaleti gerçekleştiremezseniz sürekli af peşinde koşarsınız.

Seçildikten sonra parlamenter sisteme dönüşte kararlı mısınız?

Hemen değil. Onarım sürecini tamamlayacağız. Yargıyı düzeltip, aksaklıkları gidereceğiz. Bunları yapmadan teknik olarak isteseniz de dönemezsiniz.

“Ben gelince dolar düşecek”, “ben gelince hukuk sistemi düzelecek” iddianız var. İyi de nasıl olacak?

AKP öyle kanunlar çıkardı, o kadar çok yetki verdi ki, iyi niyetle kullanıldığında bozması gibi düzeltmesi de kolay olacak. Bir kere para güvenli bir liman ister. Biz mahkemelerimizin güvenli olduğunu önce milletimize anlatacağız. Millet buna inanınca Amerikalı da İngiliz de Türkiye’ye güven duyacak ve gerisi gelecek. Ekonomik kurullara liyakatli insanlar atayacağız. Başörtülü, başörtüsüz, sağcı, solcu buna bakmayacağız. İdeolojik saplantılarımız olmayacak. Bunlardan uzak duracağız. Güvenilir bir yatırım ortamı kuracağız. İsraftan vazgeçeceğiz, millete kemer sık demeyeceğiz, devlet kendisi kemer sıkacak.

Mesela… Milletvekili maaşları da düşürülecek mi?

Gazeteciler bu popülist laflara bayılıyor ama şunu söylemek istiyorum. Şu odanın içinde bir kesme şekerin kapladığı yeri bile kaplamaz milletvekili maaşları. Milletvekillerine hiç maaş vermeseniz okyanus kenarında bir çay bardağı su kadardır. Derdimiz popülizm değil, sorunu çözmek.

Nereden başlayacaksınız?

İsraftan. 300 arabayla, 3 bin koruma polisiyle gezmeyeceğiz…40 milyar doları Suriyelilere harcamayacağız. 20 bin kişinin geçtiği köprüye 40 bin garanti vermeyeceğiz. Allah’ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumuzda acil olmayan kamu yatırımlarını hemen erteleyeceğiz. Gelir gider tablosuna bakacağız. Gider fazlaysa ne borç alacağız, ne para basacağız. Giderleri kısacağız. Vatandaştan değil, devletten başlayarak savurganlığa son vereceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ TRT’DE TARTIŞALIM

En büyük dertlerimizden biri de terör… Teröre karşı hangi adımları, nasıl atacaksınız?

İki konuda amansız mücadelemiz olacak, biri terör, diğeri yolsuzluklar. “Senin teröristin, benim teröristim” gibi bir bakış açısı olmayacak. İster PKK, ister IŞİD, ister FETÖ… Pazarlıksız, kararlı bir mücadele götürülecek.

Sizinle birlikte bir çözüm süreci daha başlar mı?

Benim için tartışma yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir, milletten gizli Dolmabahçe ya da Oslo değildir. Çözüm yeri halkın gözünün önüdür, televizyonlardır. TRT’nin zaten bir işe yaradığı yok. TRT kanallarından birini bu işe ayırabiliriz. Tartışalım, kırmızıçizgi yok, herkes eteğindekini döksün. Kimse birbirine kızmasın, ötekileştirmesin. Kürt vatandaşlarımızla terör mafyasını birbirine karıştırmayalım. Kürt sorunu bir demokratikleşme sorunudur, kültürel, ekonomik bir sorundur. Ama aynı zamanda bir siyasi ahlak sorunudur. Politikacılar bunu hep kötüye kullandılar. Diyarbakır’a gidip, Kürtlerin hoşuna gidecek laflar ettiler, Trabzon’a Edirne’ye gidip milliyetçi söylemlerde bulundular.

Yakında siz de Diyarbakır’a gideceksiniz… Orada ne diyeceksiniz?

Hakkari’de ne konuştuysam Rize’de onu konuştum. Diyarbakır’a gittiğimde Sayın Demirtaş’ın evine de uğrayacağım. Ziyaretine gittiğimde benden böyle bir isteği oldu. “Diyarbakır’a gidecek misin” dedi, “Gideceğim” dedim. “Gittiğinde evime de uğrar mısın, çocuklarıma, eşime selam söyler misin” dedi, “Tabii memnuniyetle” dedim, eşimle birlikte gideceğiz.

İş ikinci tura kalırsa Kürt seçmen size oy verir mi?

Ben birinci turda kazanacağım. Öyle bir şey olursa, neden vermesinler. Bir sıkıntı görmüyorum.

Ya kazanamazsanız?

Yok kazanacağım, ben bunu görüyorum. Sloganım; “Allah’ın izni, milletin isteğiyle bu iş olacak…”

MAALESEF TÜRKİYE’NİN GENÇ NÜFUSU EĞİTİMSİZ

Dış politikaya gelirsek… ABD, Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ile ilişkiler konusunda hangi adımları atacaksınız?

Bir kere ilkeli, tutarlı, meydanlarda bağırmadan, uzmanları aşağılamadan, onlara “Monşerler” demeden diplomasi yoluyla meseleleri çözeceğiz. Amerika ile ilişkilerimiz problemli; evet ama geçmişte Bosna’da, Kosova’da büyük işler yaptık. Yine yapabiliriz. Barışabiliriz, uzlaşabiliriz. Rusya’yla soğuk savaş döneminde bile ilişkilerimizi kesmedik. İç politikaya oynadığınız zaman ne Rusya’dan Antalya’ya turist gelir ne de Antalya’dan Moskova’ya domates gider.

Suriye konusunda ne yapacaksınız?

Toprak bütünlüğü korunmalıdır. Suriye’ye yeni bir anayasa lazımdır. Suriye içinde ve dışında yaşayanların tümünün katıldığı BM gözetiminde bir seçim gereklidir. Bu yapı kurulduğunda Türkiye’de yaşayan Suriyeliler güle oynaya memleketlerine gidecektir.

Esad kırmızı çizgi. Sizin için de öyle mi?

Benim ne özel bir sempatim ne özel bir antipatim var. Devlet yönetiminde küsmek olmaz. Türkiye’yi yöneten birinin kişisel duygularıyla hareket etme hakkı yoktur.

Ya Avrupa Birliği?

Onlara şunu anlatacağız: Benim ülkemde AB karşıtları var mı? Var. Sizde Türkiye karşıtları var mı, var. Biz Türkiye’de AB karşıtlarına teslim olmuyorsak siz de kendi ülkenizde Türkiye karşıtlarına teslim olmayın. Siz tek dinli bir yapı mısınız yoksa seküler bir yapı mı? Seküler bir yapıysanız bize ihtiyacınız var. Genç nüfus bizde… ABD ile rekabet etmenizin tek yolu ARGE… ARGE’yi de genç nüfus yapar. Genç nüfus nerede; Türkiye’de… Tabii genç nüfus derken, eğitimli bir genç nüfustan bahsediyorum. Maalesef Türkiye’nin genç nüfusu eğitimsiz. Bizim yapmamız gereken eğitmek.

Bir örnek verirseniz…

Güney Kore. 1980’de Türkiye ile Güney Kore’nin milli geliri 2 bin dolar. Birbirimize eşitiz. 1996’da Asya kriziyle birlikte Güney Kore iflas ediyor. Devlet beş büyük şirketi çağırıyor. “Birbirinizle rekabetten vazgeçin. Gücünüzü birleştirin. Size ARGE desteği vereceğim ve sermaye katkısı sağlayacağım” diyor. Şimdi bu beş şirketin toplam ihracatı 250 milyar dolar. Bunu neyle yapıyor Güney Kore? Eğitimli mühendisleri var. Demek ki biz yatırımımızı çocuklarımıza yapacağız, onları iyi eğiteceğiz. Türkiye’nin eğitim ortalaması bir yıl artarsa, Gayri Safi Milli Hasılamız yüzde 10 artıyor.

HER MAHALLEYE BİR KREŞ

“Her çocuğa üç dil öğreteceğiz” dediniz…

Ayrıntısını partimizin yetkilileri açıklayacak. Ama şu kesin: Çocuklarımıza resmi dil, evlerinde konuştukları ana dil ve uluslararası bir dil olmak üzere üç dil öğreteceğiz. Böyle olmuyor, ben bu ülkenin üniversitelerinde okudum, yabancı dili öğrenemedim. Çocuklar niye benim gibi olsun. Yunan üniversitesinde okuyan bir Yunan çocuğu İngilizceyi konuşabiliyor da Türk çocuğu neden konuşamıyor?

Ya kadınlar için ne düşünüyorsunuz?

Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 32. Bunu yüzde 50’ye çıkarmamız lazım. Kamuda işe alımlarda pozitif ayrımcılık yaparak bunu başarabiliriz. Ev kadınlarının sigorta meselesini çözeceğiz. Onların emeklilik işlemleri için adımlar atacağız. Kadınların iş gücüne katılmalarının en iyi yolu, her mahalleye bir kreş açmaktır.”

NÂZIM HİKMET VE CEMAL SÜREYA HAYRANIYIM

Takım tuttuğunuzu biliyoruz. Futbolu çok sever misiniz?

Yok; çok sevmem. Ama keyifli bir iştir, arada izliyorum tabii.

Statlardaki şiddeti önlemek için bir projeniz var mı?

Passolig’i kaldıracağız. Passolig insanları terbiye etmek ve yandaşlara para kazandırmak için üretilmiş bir şeydir. İnsanların protesto hakkı vardır. Siz memleketi doğru yönetin, stadyuma gittiğinizde alkış alın. “Seni fişlerim, sen beni protesto edemezsin” yaklaşımı doğru değil. Benim cumhurbaşkanlığımda bir yıl sonra maça gittiğimde insanlar beni alkışlamıyorsa ülkeyi kötü yönetiyorum demektir. Toplumsal tepkinin en büyük dışavurumudur orası, bir göstergedir. Tam tersine ben orayı diri tutmak isterim. Göreyim, nasıl düşünüyor insanlar.

Sanatla aranız nasıl? Sinemaya, tiyatroya gider misiniz?

En son Nisan sonunda Fikri Sağlar’ın eşi Serap Hanım’ın oyununu izledim. Sonra da süreç başladı zaten. Şiirle aram çok iyidir. Çok severim, kendi şiirlerim de var. En bayıldığım alandır. Nazım Hikmet ve Cemal Süreya’yı çok severim.

ÇOK PARA DELİKANLIYI BOZAR

Parayla aranız nasıl?

Mutluyum. Evim, arabam, namerde muhtaç olmayacak kadar param var, çocuğumu evlendirdim, hiçbir sıkıntım yok Allah’a şükür. Daha çoğunu istemem, çok para delikanlıyı bozar.

Ne kadar bağış topladınız?

Herhalde 9 milyon civarında, ben takip edemiyorum. Vekillerimiz Engin Altay ve Yaşar Tüzün takip ediyor. Üniversite öğrencisi beş lira göndermiş, asgari ücretli bir arkadaşımız 50 lira, biri tüm emekli maaşını yollamış. Öğrencilerimden de gönderen var…

Adaylık sürecinden mutlu kaldınız mı?

Çok. Hatta kazandığımda sokakların bayram meydanına döneceğini görüyorum.

Oturur oturmaz ne yapacaksınız?

İlk işimiz ekonomi tabii ki…

 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
GEZİDEN MİRAS, GEZİ RUHU29 Mayıs 2020
PANDEMİDE İLK CUMA...29 Mayıs 2020
​PANDEMİ MECLİSİNDE BORCA KARŞILIK CAMİİ… 29 Mayıs 2020
AKPINAR ESİNTİSİ…28 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; SAĞDUYULU BAYRAM, SOLDUYULU SEYRAN...24 Mayıs 2020
TEK YOL DEVRİM…19 Mayıs 2020
Gidersin Yokluğun Kalır11 Mayıs 2020
KADIN, KADIN OLMAK11 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ARTIK CAMİİLER DE AÇILMALI...11 Mayıs 2020
GİRDAPTAN ÇIKMAK (7)-DUYGU…09 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…07 Mayıs 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (25) OSMANLI'DA 1 MAYIS01 Mayıs 2020
CORONA VİRÜSÜN BOYU26 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; CORONAVİRÜS CEPHESİNDE DEĞİŞEN...25 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -5- SAĞLIK…22 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TARİH YAZILDI22 Nisan 2020
YARINLARDA SOKAKTAYIM...21 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -4- MASKELİ DÜNYA…21 Nisan 2020
FARKLI DÜNYALAR…20 Nisan 2020
MORUKLAR06 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK - 102 Nisan 2020
İZOLASYON!!!26 Mart 2020
KRİZ SOSYALİZMİ HATIRLATTI...22 Mart 2020
CORONA VİRÜS17 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU; REİS PAŞA...06 Mart 2020
DEPREM GAZI03 Şubat 2020
DEPREM SİYASETİ... 30 Ocak 2020
DEPREM BÖLGELERİNDE OKULLAR 10 ŞUBAT'TA AÇILACAK...29 Ocak 2020
ELAZIĞ'DA, ENKAZDAN 45 CAN27 Ocak 2020
RAHŞAN ECEVİT, EŞİ BÜLENT ECEVİT'İN YANINA...18 Ocak 2020
KAPLAN, “MAZLUMLARIN SESİNİ BİZLER DUYURABİLİRİZ...”13 Ocak 2020
İMAMOĞLU; KANAL İSTANBUL ŞAHSİ MESELEM DEĞİL...09 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; FİZAN TEZKERESİ...02 Ocak 2020
ASMA KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ...02 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; MERHABA 2020…30 Aralık 2019
ESENLER İZCİLERİ SARIKAMIŞ'TA...30 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; İSTANBUL MARMARA, MARMARA TÜRKİYE'DİR...26 Aralık 2019
İMAMOĞLU; "16 MİLYONUN EMANETİNE İHANET ETMEDİK”26 Aralık 2019
İMAMOĞLU, İSTANBUL'DA ULAŞIM ÖMÜR TÖRPÜSÜ...17 Aralık 2019
KENAN EVREN ADI SİLİNECEK...25 Kasım 2019
KAFTANCIOĞLU; BU GAZETECİLİK NASIL OLDU DA BU HALE GELDİ...25 Kasım 2019
UĞUR DÜNDAR; BELGESİ OLMAYAN HABER GAZETECİLİK ETİĞİNE SIĞMAZ...23 Kasım 2019
Öztrak: "CHP'yi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez..."21 Kasım 2019
SOKAKBAŞI EKİM DEVRİMİ18 Kasım 2019
İSTANBUL SİS ALTINDA18 Kasım 2019
MÜMTAZ SOYSAL HOCA'YI KAYBETTİK...11 Kasım 2019
​HÜNEROĞLU’NUN ACI GÜNÜ…04 Kasım 2019
CHP ESENLER'DEN FENER ALAYI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; CUMHURİYET...30 Ekim 2019
SİRKECİ, HAYDARPAŞA…24 Ekim 2019
​ŞAHİN; “BÜTÇENİN %20’Sİ ARSA SATIŞINDAN…15 Ekim 2019
İMAMOĞLU; İSTANBUL’A İHANET ETMEYECEĞİZ, ETTİRMEYECEĞİZ...21 Ekim 2019
İMAMOĞLU; DEPREM SEFERBERLİĞİ...15 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; SAVAŞ VE BARIŞ.. BARIŞ…10 Ekim 2019
İMAMOĞLU'NUN 100 GÜNÜ...07 Ekim 2019
TBMM 27. DÖNEM 3. YASAMA YILI AÇILDI02 Ekim 2019
5,8 SONRASI 144 ARTÇI DEPREM...27 Eylül 2019
TAM 39 YIL ÖNCE...12 Eylül 2019
CHP; YÜZ YILLIK ÇINAR09 Eylül 2019
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'DE İSRAF 05 Eylül 2019
EGE'DE DEPREM...08 Ağustos 2019
BAYRAMDA YİD PROJELER HARİÇ TOPLU TAŞIMA VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ...07 Ağustos 2019
İMAMOĞLU METROYU İNCELEDİ...30 Temmuz 2019
SURİYELİ GERÇEĞİ...24 Temmuz 2019
İSPARK'DA İSTİFA ÖNCESİ İHALE...19 Temmuz 2019
DARBE ÜSTÜNE DARBE...12 Temmuz 2019
BAYRAMLARDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ...11 Temmuz 2019
ESENLER OTOGARI İSPARK'A...11 Temmuz 2019
MECLİS'TE YEMEĞE ZAM...05 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; 2 TEMMUZ 93, MADIMAK…02 Temmuz 2019
ESENLERLİ KIBRIS GAZİLERİNE BERAT...25 Haziran 2019
SAĞANAK YURDU VURACAK...21 Haziran 2019
TRABZONU HES VURDU...20 Haziran 2019
GEZİ'YE TAKSİM KAPATILDI...01 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İBB KAYNAKLARI ÇARÇUR...25 Mayıs 2019
Yanardağ: Çarşının Karışacağı Bir Seçim...20 Mayıs 2019
BURASI TRABZON (1) DUYGU SAĞIROĞLU VE BİTMEYEN YOL16 Mayıs 2019
AKSU; PİS YEDİLİ…10 Mayıs 2019
İLKYAZ, BAŞLANGIÇ YAZI...03 Mayıs 2019
1 MAYIS KUTLANDI...01 Mayıs 2019
Esenler Esnaf Odası İstihdam Paneli25 Nisan 2019
BÜYÜK TAŞINMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ...07 Nisan 2019
İSTANBUL'DA YOLLAR KAPALI...24 Mart 2019
GÖKSU KAYBETTİ, BASIN KAZANDI...13 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; BU 8 MART UNUTULMAZ...11 Mart 2019
BENZİNE GECE ZAMMI11 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…07 Mart 2019
İNCE İNCE KAR YAĞACAK...23 Şubat 2019
"Pazarcılar; Biz Tanzim satıştan daha ucuza satarız..." 16 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; HANEDAN SALTANAT KAYIĞINDA...08 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU; 24 OCAK...24 Ocak 2019
ÖZER AİLESİNİN ACI GÜNÜ 26 Aralık 2018
DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK...16 Aralık 2018
YENİ YÖNETMELİK GAZETECİLERİ HEDEF ALIYOR...16 Aralık 2018
TREN KAZASI15 Aralık 2018
Esenler’de Dünya Engelliler Günü...03 Aralık 2018
AZAR TOPLUMU...20 Kasım 2018
İDO İÇ HAT SEFERLERİNİ DURDURUYOR...20 Kasım 2018
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI'NDAN GAZETECİ TÜRKOĞLU'NA MÜDAHALE...14 Kasım 2018
ATATÜRK ESENLER'DE ANILDI10 Kasım 2018
EBEDİ BAŞKOMUTAN...07 Kasım 2018
ANADOLU CUMHURİYETİ...27 Ekim 2018
YENİ VALİ; ALİ YERLİKAYA 27 Ekim 2018
ÇOCUKLAR ŞEHRİN GÜLLERİDİR...25 Ekim 2018
YAS GAZETECİ YAS...22 Ekim 2018
ESENLER KAYMAKAMLIĞI AFET TATBİKATI...18 Ekim 2018
"EKİMON"...10 Ekim 2018
YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU'DAN “MENDİL” ÖYKÜ KİTABI…09 Ekim 2018
M. KEMAL ERDEMOL BİRGÜN'DEN AYRILDI, CUMHURİYET'E GEÇTİ...29 Eylül 2018
REİS BAŞKANLARI UYARDI...16 Eylül 2018
YARIM ÖMÜR 12 EYLÜL’DE YAŞANMAZI YAŞAMAK...12 Eylül 2018
Usta’dan “Uygulama İmar Değişikliğine” İtiraz22 Ağustos 2018
ESENLER’E MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ EK HİZMET BİNASI…24 Temmuz 2018
MECLİSTE İLK KAVGA...24 Temmuz 2018
ESENLER'DE 100 FOTOĞRAFLA 15 TEMMUZ SERGİSİ14 Temmuz 2018
DEMİRDEN KORKMA GÜNLERİ 09 Temmuz 2018
ÇORLU'DA TREN FACİASI...09 Temmuz 2018
2 TEMMUZ DOKSAN ÜÇ, ELLİ SEKİZ MADIMAK…02 Temmuz 2018
CUMHURUN REİSİ MÜBAREK OLSUN…28 Haziran 2018
MİTİNGLER, KIRMIZI KARANFİL VE GÜVERCİNLER…20 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI ÖNCESİ EN SON ANKET AÇIKLANDI…13 Haziran 2018
DİSK; ‘15-16 Haziran’ın ışığında ülkemize sahip çıkacağız!’13 Haziran 2018
PİAR ANKETİ; MİLLET İTTİFAKI MECLİSİ ALIYOR...11 Haziran 2018
‘SAHUR SİYASETİ’NE BULAŞANLAR İLE BULAŞMAYANLAR…10 Haziran 2018
KASKET, FES VE MİLLET KIRAATHANESİ…09 Haziran 2018
CHP ESENLER ‘DÖRT İMAR TADİLİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR…08 Haziran 2018
ESENLER KAYMAKAMI ŞAHİN, ŞOFÖRLER ODASI’NI KABUL ETTİ…07 Haziran 2018
YSK SİSTEMİ AÇILDI...02 Haziran 2018
GÖLGELERİN EFENDİSİ SİYASETİ VE SEÇİMLER…01 Haziran 2018
SON ANKET BIÇAK SIRTI...29 Mayıs 2018
SURİYELİLERE KİMLİK KARTI İDDİASI...29 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ZİRVEDE...26 Mayıs 2018
O KANUNLARI CUMHURBAŞKANI ONAYLADI...18 Mayıs 2018
ESENLER'E 'RAMAZAN DİRİLİŞTİR' KONSEPTİ...14 Mayıs 2018
Birlik Mahallesi Eski Muhtarı Şemsettin Çelik Vefat Etti...14 Mayıs 2018
ANA VE ‘VALDE MEKTEBİ’ ÇOCUĞU ‘PERTEV’…13 Mayıs 2018
Muhtarlardan Siyasi Partilere Ziyaret...10 Mayıs 2018
AYDIN ÇIKMAZI VE SEÇİM…08 Mayıs 2018
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA...02 Mayıs 2018
SAVAŞ GİBİ B1R MAYIS...02 Mayıs 2018
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye Programı... 30 Nisan 2018
FELEK ŞAŞIRTAN GÜNLER VE ERKEN SEÇİM…27 Nisan 2018
CUMHUR İTTİFAKI 46,9...26 Nisan 2018
Bayrakçı; “16 yıl sonra Erdoğan'ın mağlup edilebileceğini düşünüyorum”25 Nisan 2018
"BUGÜN 23 NİSAN, NEŞE DOLUYOR İNSAN”…22 Nisan 2018
BÖLÜKBAŞI; YAŞASIN DEMOKRASİ...19 Nisan 2018
ESENLER'DE ÇIFIT ÇARŞISI KERMESLER19 Nisan 2018
SEÇİMLER 24 HAZİRAN'DA...18 Nisan 2018
ANKETLER İKİNCİ TURU İŞARET EDİYOR...17 Nisan 2018
​MARMARA ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ OKÇULAR VAKFI’NA…17 Nisan 2018
Tekstilkent'te Genel Kurul Vardı...02 Nisan 2018
ESENLER RUMELİLİLER KONGRESİ 1 NİSAN’DA…20 Mart 2018
GÜRSEL TEKİN; " ŞEHRİNİZE, EKMEĞİNİZE, AŞINIZA SAHİP ÇIKIN..."19 Mart 2018
​“ESENLER GÜNDEM” YAYINDA11 Mart 2018
ESENLER BELEDİYESİ'NDEN SURİYELİ KADINLARA TÜRKÇE KURSU...02 Mart 2018
İSKİ SONDURAK'TA...26 Şubat 2018
Yalçınkaya “Üretim Faktörlerini Satıyorlar...”25 Şubat 2018
CHP ESENLER, ÇOCUK İSTİSMARINI PROTESTO ETTİ...22 Şubat 2018
ÜNAL BAŞKAN ESENLERDEYDİ...21 Şubat 2018
SÖZ VE BELGE21 Şubat 2018
ERBAKAN HOCA 3 MART'TA ANILACAK...15 Şubat 2018
ESENLER'DE SİNEMA VE TİYATRO15 Şubat 2018
ESENLER RUMELİLİLER KIŞ KONSERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…05 Şubat 2018
ZEYTİN DALINA DESTEK02 Şubat 2018
Gazeteci Uğur Mumcu'nun 25. yıl dönümü...24 Ocak 2018
​YAVAŞ; YAVUZ SELİM MAHALLESİ %65’E YAKLAŞTI…23 Ocak 2018
GÖKTEPE ANILDI...09 Ocak 2018
​HOŞGELDİN 2018; EKİM YILI DİKİM YILI, GÜLE GÜLE… 30 Aralık 2017
PROJE 'BİZ ANADOLUYUZ'05 Aralık 2017
​BEKÇİ SÖZLÜ SINAVINA GİRİŞ BELGESİ DAĞITIMI30 Kasım 2017
AFET KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI30 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER İÇİN CHP'NİN TALEPLERİ24 Kasım 2017
YEŞİL ALANA DİNİ TESİS24 Kasım 2017
GEZİCİ; "AKP VE MHP'NİN %51'İ YAKALAMASI ZOR..."21 Kasım 2017
ESENLER'DE OĞUZ-1 UYGULAMASI...16 Kasım 2017
ESENLER'İN ÇÖPÜNDE ÇETELEŞME...16 Kasım 2017
​ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI… 13 Kasım 2017
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI...13 Kasım 2017
MADENCİLERİ PARA CEZASI...09 Kasım 2017
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ BAŞVURULARI 8-22 KASIM’DA01 Kasım 2017
​RUMELİLERDEN CUMHURİYET MEVLİDİ…01 Kasım 2017
Gazetecilerden Cumhuriyet Gençlerine Plaket30 Ekim 2017
Sedat Erdem Şenbağlar Derneği Yeni Başkanı 30 Ekim 2017
FEHMİ İLHAN KORKUTTU...30 Ekim 2017
ZİRVE ESENLER TAMAMLANDI...24 Ekim 2017
ESENLER'DE KÜLTÜR SANAT YENİ SEZON05 Ekim 2017
İBB BAŞKANI UYSAL...28 Eylül 2017
KILIÇDAROĞLU GİRESUN'DA FINDIK MİTİNGİNE KATILDI...20 Eylül 2017
UTANÇ GÜNLERİ; 6-7 EYLÜL07 Eylül 2017
SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR...06 Eylül 2017
HASAN KOÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI08 Ağustos 2017
ERTEM AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ07 Ağustos 2017
Esenler'de Uyuşturucu Operasyonu31 Temmuz 2017
27 TEMMUZ SEL FELAKETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ29 Temmuz 2017
Cumhuriyet'e 7 Tahliye... 29 Temmuz 2017
"15 Temmuz'ların yaşanması her zaman olanaklıdır..."15 Temmuz 2017
YANITSIZ SORULAR15 Temmuz 2017
METRİS'TE 15 TEMMUZ PROGRAMI15 Temmuz 2017
90 BİN CAMİİDE IŞIKLAR YANACAK15 Temmuz 2017
ESENLER 544 PARSEL MUAMMASI...04 Temmuz 2017
2 TEMMUZ 199301 Temmuz 2017
ÇÖL SICAKLARI GELİYOR28 Haziran 2017
ADALET BAYRAMI GECİKİNCE…24 Haziran 2017
SOSYALİST ENTERNASYONEL’DEN AÇIKLAMA19 Haziran 2017
YÜRÜYÜŞ 4. GÜNÜNDE...18 Haziran 2017
MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU TUTUKLANDI...14 Haziran 2017
Meclis Üyesi Mustafa USTA’dan Engellilere İftar08 Haziran 2017
ESENLER’DE RAMAZAN LEZZET AYI OLDU…05 Haziran 2017
564. yıl kutlandı...29 Mayıs 2017
ESENLER’DE RAMAZAN… 28 Mayıs 2017
YILDIZ DAVUTPAŞA'YA TAŞINIYOR...23 Mayıs 2017
TÜRKİYE 19 MAYIS'I KUTLADI...19 Mayıs 2017
DÜNYANIN EN EN EN AKILLI ŞEHRİ; ESENLER… 18 Mayıs 2017
ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ14 Mayıs 2017
ESENLER'DE 59 ÜLKEDEN 300 ÖĞRENCİ...08 Mayıs 2017
KARA KÖR KUYU SİYASETİ 08 Mayıs 2017
REFERANDUM MANŞETLERİ...17 Nisan 2017
"Bu referanduma “Hayır, hayır, hayır” 03 Nisan 2017
BÖLÜK; “GÖREV GEREĞİ BİZE SALDIRDILAR…”20 Mart 2017
KAYMAKAM HULUSİ ŞAHİN; “SİZLERİN EMRİNDEYİZ…”20 Mart 2017
“Dur yolcu, Çanakkale Geçilmez…”18 Mart 2017
HELİKOPTER DÜŞTÜ...10 Mart 2017
EĞER YAŞASAYDILAR28 Şubat 2017
MARMARA MEZUNLARINDAN BASIN BİLDİRİSİ17 Şubat 2017
ESENLER’DE BÜYÜK ARAÇ KAOSU…15 Şubat 2017
KAR GELİYOR...10 Şubat 2017
ESENLER NÜFUSU AYNİ KALDI…09 Şubat 2017
KENT KONSEYİ DEPREME KİLİTLENDİ…09 Şubat 2017
SALI PAZARI YENİ YERİNDE...26 Ocak 2017
24 OCAKLARI YAŞAMAMIŞ VE GÖRMEMİŞ OLANLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2017
BAŞKAN KAN VERDİ…24 Ocak 2017
BÖYLE OLACAĞI ÇOKTAN BELLİYDİ… 21 Ocak 2017
Memleket 2017’ye Katliamla Girdi...01 Ocak 2017
ESENLERLİ ENGELLİLER DARICA'DA MORAL DEPOLADI...27 Aralık 2016
TERÖR KAYSERİ’Yİ VURDU…18 Aralık 2016
YÜKSEK TİCARETLİLER TERÖR SALDIRILARINI KINADI…17 Aralık 2016
DİYANETİN CUMA HUTBESİNİ BEĞENMEYEN DİN GÖREVLİSİ…16 Aralık 2016
BOMBALI ARAÇ 90 YILDIR VAR… 15 Aralık 2016
5 SORUDA YOLSUZLUK09 Aralık 2016
ÜZGÜN GÖZLÜ, NUR YÜZLÜ HAYATLAR İÇİN…02 Aralık 2016
BAŞKAN BENLİ'DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDET PROTESTOSU...25 Kasım 2016
MALUM TASARI KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ...22 Kasım 2016
ESENLER HAVAALANI'NDA KENTSEL DÖNÜŞÜM SONRASI HAYAT SORUNLU...14 Kasım 2016
KURTULMUŞ AİLESİNİN ACI KAYBI…10 Kasım 2016
ATATÜRK’Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 78. YILINDA, SAYGIYLA ANIYORUZ…10 Kasım 2016
ESENLER’DE GECE KANA BULANDI…08 Kasım 2016
ESENLER YAVUZSELİM’DE CUMHURİYET BAYRAMI VE ŞEHİTLER YÜRÜYÜŞÜ…04 Kasım 2016
CUMHURİYET’TEN KAMUOYUNA…01 Kasım 2016
KAYMAKAM ATEŞ’TEN “CUMHURİYET BAYRAMI” MESAJI…26 Ekim 2016
ESDEF MUSTAFA KAPLAN İLE YÜRÜYECEK...24 Ekim 2016

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER