Ana Sayfa > DÜNYA

İŞGALCİLERİN VE ÖRGÜTLERİN HEDEFİ TARİHİ ESERLER...
14 Nisan 2016
Hem işgalcilerin hem örgütlerin ortak hedefi tarihi eserler. IŞİD de ABD’de kültürel hafızayı vurdular. ABD Irak başta olmak üzere girdiği topraklarda, IŞİD ve benzeri örgütler de etkili oldukları yerlerde önce kültürel mirası yok ettiler...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

İŞGALCİLERİN VE ÖRGÜTLERİN HEDEFİ TARİHİ ESERLER...

Hem işgalcilerin hem örgütlerin ortak hedefi tarihi eserler. 
IŞİD de ABD’de kültürel hafızayı vurdular. ABD Irak başta olmak üzere girdiği topraklarda, IŞİD ve benzeri örgütler de etkili oldukları yerlerde önce kültürel mirası yok ettiler...

Başta Orta Doğu olmak üzere birçok çatışma bölgesinde sayıları binlerle ifade edilen can kaybının yanı sıra, insanlığın evrensel kültür mirası da ciddi kayıplar yaşadı. Orta Doğu’da başta ABD olmak üzere batılı güçlerin askeri operasyonlarında tarihi eserlerin korunduğu müzeler ile değerli kitapların bulunduğu kütüphaneler de sıklıkla hedef alındı.

Bunlar arasında yakın tarihte yaşanan en korkunç kültürel kıyım Bosna Savaşı sırasında Viyeçnitsa Kütüphanesi’nin Sırp milliyetçilerce tahrip edilmesiydi. “Başkasına tahammülsüzlüğün” en üst sınırı olan, “başkasının kültürünü yok etme” deyince akla bu kütüphane gelir hemen. Tarihteki en büyük kütüphane kıyımı İskenderiye Kütüphanesi’nin tabii ki bu konuda önüne geçen bir örnek yok.

Saraybosna’da bulunan o olağanüstü güzellikteki kemerli taş köprü “milliyetçi” hezeyanların simgesi de olagelmiş bir tarihi bir yapı. Dönemin gelişmeleri adına da yansımış hatta. Latin Köprüsü dendiği zamanlar da olmuş, Frenk Köprüsü dendiği dönemler de. Hatta bir ara Birinci Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen ünlü suikastın faali, yani Avusturya- Macaristan İmparatorluğu’nun Veliaht Prensi Ferdinand’ın katili Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip’in adı da bu köprüye verilmiş bir ara. Köprünün Yugoslavya’nın parçalanmasına yol açan iç savaşta Sırp faşistlerce hedef alınmasının nedenlerinden biri de köprünün bu özelliği.

Vandallık değil politika
 

Yapılan tabii ki bir Vandallık (serserilik), ancak sadece bununla açıklanabilecek bir tarafı yok durumun. Bu düpedüz bir politika çünkü. Başkasına ait kültürleri yok etme Romalılardan miras bize. Başta Kartacalılar olmak üzere düşman gördükleri her toplumun kültür adına önemli neleri varsa onları tamamen yok ederdi Romalılar. Bu uğursuz eylemin neyi hedeflediği de adından belliydi zaten: “Damnatio Memoriae” (Hafızanın Lanetlenmesi).

Bu aynı zamanda onursuzlaştırmak demekti. Aslında ülke sınırları içinde sevilmeyen kim varsa onlara karşı uygulanırdı. Bu uygulama gereği birçok Roma imparatorunun heykelleri tahrip de edilmiştir. Günümüzün emperyal güçleri hafızayı yok etmek için Romalıları takip ettiler. İngiltere’nin Afyon Savaşları sırasında, 1860’da Pekin’deki Eski Yaz Sarayı’nı yok etmesi de ABD’nin Kore savaşlarında 1500 yıllık bir tapınağı ortadan kaldırması da Damnatio Memoriae’nin en çarpıcı örneklerinden.

Daha yakın zamanda ABD’nin Irak işgalinde tarihi Samarra Camii’ni bombalaması, İsrail’in Gazze’deki Memluklu döneminden kalma El Ömeri Camiisi’ni tahrip etmesi örnek verilebilir. Bağdat’daki dünyaca ünlü Bağdat Kütüphanesi’ni de yerle bir eden ABD Irak’tan o kadar çok tarihi eser kaçırdı ki, dünyaca ünlü müzayede evi Christie yağmalanmış sanat eserlerini satmaya çalıştığı gerekçesiyle Irak hükümeti tarafından dava da edilmişti.

ABD de IŞİD gibi

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kültürel yapılara, eserlere saldırması, onları yok etmesi için Romalıları örnek almasına gerek olmadı. Çünkü, dinin Selefi yorumuna takılı bu uğursuz örgüt, heykelleri put, tarihi eserlere ev sahipliği yapan müze gibi kurumları da mabet, tapınak gibi görüyor. Bu nedenle Irak’ta özellikle, Musul müzesini yağmaladı, 3 bin yıllık Asuri kenti Nimrud’u neredeyse yok etti, Hatra’da bulunan 2 bin yıllık kaleyi tahrip etti. 8 binden fazla tarihi kitabın, el yazması eserin bulunduğu Musul Kütüphanesi’ni ateşe verdi.

Taliban’ın Buda Heykeli Kıyımı

ABD’nin de Irak’taki kültürel eserlerin yok edilmesinde büyük payı var. ABD işgali sırasında 15 binden fazla eser yurt dışına kaçırıldı. Bunlardan sadece 1200’ü Irak’a geri verildi. ABD’nin roket saldırıları Babil İmparatorluğu’ndan kalan en güzel tapınak Ur Zigurratı tahrip etti. Bağdat’ta en büyük, en eski Sünni camii Ebu Hanife Camisinin yanı sıra Felluce’deki Hulafa El Raşid Camii yıkıldı.

Gelmiş geçmiş en büyük kültürel kıyım olarak Afganistan’daki devasa Buda heykellerinin 2002 yılında yıkılması gösterilebilir. Biri, 55 metre (MS. 554 yılına tarihleniyor), diğeri 33 metre (MS.507’ye tarihleniyor) boyunda, 5. yüzyılda mevcut olan Gandhara antik krallığına ait bu heykeller Taliban tarafından bombalarla, top atışlarıyla yok edildi. Tarihin bölgede hüküm süren diğer fatihlerin bile dokunmadığı heykeller insanlığın evrensel kültür mirası içinde artık sadece “bir zamanlar var” oluşuyla anımsanacak. Çok ama çok büyük bir kayıptı bu. Japonya’nın yıkılmaması için Taliban’a adeta yalvardığı söylenir. Japonların heykellerin parça parça Japonya’ya götürülmesi ya da bulundukları yerde üzerlerinin örtülmesi önerilerine Taliban’ın verdiği yanıt “siz de Müslüman olun” demek oldu. Uluslararası baskıların yanı sıra, İslam dünyasının ünlü fetva merkezi Kahire’deki El Ezher medresesinin şeyhinin “yıkılması dinen haram” demesi, Taliban lideri Molla Ömer üzerinde etkili olmuş, ancak Ömer müdahale etmekte geç kalmıştır denir.

Sonrasında gelecek kuşaklara hiç değilse nasıl bir sanat şaheseri olduğu konusunda bir fikir versin diye çeşitli girişimler yapıldı. Sonucu en başarılı olan proje bir Çinli çifte ait olan hologram yöntemiyle heykellerin yüzlerce yıl durduğu oyukta yansıtılması oldu. Janson Yu ve Liyan Hu adlı çift 120 bin dolara mal ettikleri hologram projektörünü Afganistan hükümetine hediye ettiler.

Başka heykeller de olabilir

Afganistan'da Buda heykelleri gibi birçok heykelin olabileceği düşünülüyor. Bölgede araştırma yapan arkeologlar ne mutlu ki, Taliban tarafından tahrip edilmiş 1800 yıllık diğer Buda heykellerini onarmaya başladılar.

İşin bir başka tarafı daha var. Kültür düşmanlığı için gerekçe çok. Afganistan’daki Buda heykelleri yıkıldığı için Hindistan’la Pakistan arasında ciddi sorunlara yol açan Keşmir’in Ladah bölgesinde yaşayan Budistler de Müslümanlara ait camileri, tarihi eserleri tahrip etmeye başladılar.

Taliban’ın Kabil Ulusal Müzesi’ni de bombalamasıyla benzeri olmayan nice tarihi eser de yok edildi, geriye kalanlar ise yağmalandı.

“Arap Baharı” adı verilen süreçte büyük toplumsal gösterilere sahne olan Mısır’da, özellikle başkent Kahire’de de büyük kültürel yıkımlar gerçekleşti. Göstericiler Rabiatül Adeviye bölgesindeki Malavi müzesinden 2 bine yakın eşsiz değerde eseri çaldılar. Yüz yıldan fazla bir zamandır faaliyet gösteren İslam Sanatı Müzesi de vandal şiddetinden payını aldı. El Ariş Ulusal Müzesi de öyle.

Yıkılan Suriye

Emperyal güçler ile Türkiye’nin silahlandırdığı İslamcı cihatçı çeteler Şam’da bulunan 8'inci yüzyıla ait Emevi Camii'nin mozaiklerini param parça ettiler. Selahattin Eyyubi’nin karargah olarak kullandığı Şam Kalesi’ni de hedef aldı cihatçılar. Daha IŞİD ortyaya çıkmadan önce El Nusra Cephesi adlı cihatçı çete de Ayn el Arus kasabasında bulunan İbrahim peygamber ile eşi Sara için yapılan tarihi türbelere saldırdılar.

 

ABD işgal ettiği bölgelerde “kültürel hafıza”yı yok ederek Amerikan çağının kültürünü tekleştirmenin peşinde koşarken IŞİD ile benzerleri de kendi inançlarının dışındaki tüm kültürel izleri yok etmek için çaba gösteriyor. Her iki odağın da bu Vandal eylemleri onarılması güç, hatta olanaksız kültürel kıyımlara yol açtı, daha da açacak.
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DÜNYA Haberleri

Başlık Tarih
 
MUSTAFA KEMAL, 30 AĞUSTOS VE ZAFER…29 Ağustos 2020
SOYKIRIMI ÇAĞIRAN MÜZİK21 Temmuz 2020
DİZ ÇÖKME DEYİP GEÇİLMEZ13 Temmuz 2020
ULUS DEVLET VE TÜRKİYE09 Temmuz 2020
ÇİN HİNDİSTAN GERİLİMİ19 Haziran 2020
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSSEL BAYRAM FORMATI…23 Mayıs 2020
19 MAYIS20 Mayıs 2020
Haritacı ve Kaşif: Piri Reis 19 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; İZMİR'DE KURTULUŞA SIKILAN İLK KURŞUN...15 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ANNELERE, ANNEME...09 Mayıs 2020
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2020
BABALARA "4-6 MAYIS"…05 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİVA B1R MAYIS, YAŞASIN B1R MAYIS...30 Nisan 2020
TOKSİK ERKEKLİK BAŞA BELA...29 Nisan 2020
MİLLİ EGEMENLİK...23 Nisan 2020
SALGIN SONRASI ÇİN DIŞ POLİTİKASI07 Nisan 2020
CORONA GERÇEKLERİ03 Nisan 2020
DÜNYADA DAYANIŞMA26 Mart 2020
BRAİLA; İBRAHİM PAŞA'NIN ŞEHRİ…14 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; ÖYLESİNE SAVAŞ...07 Ocak 2020
TEZKERE GEÇTİ...02 Ocak 2020
ERDEMOL, BTGB YEMEĞİ İÇİN LONDRA'DA...26 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; DENİZ GÖZLÜ, KARAKALPAKLI DEVRİMCİ…09 Kasım 2019
SULTANAHMET MEYDANI "CUMHURİYET" KUTLAMALARI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; COĞRAFYA KADERDİR-KADER ÇIKMAZIDIR…15 Ekim 2019
DÜNYANIN 821 MİLYONU AÇ...16 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; SINIR BAYRAMI...03 Haziran 2019
Financial Times, "Türkiye vahim bir şekilde demokrasiden sapıyor"...09 Mayıs 2019
DENİZLER ANILDI...06 Mayıs 2019
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ...20 Kasım 2018
BÜYÜK KURTARICI'YA SAYGIYLA...10 Kasım 2018
​44 YIL ÖNCE “AYŞE TATİLE ÇIKTI”…20 Temmuz 2018
YURT DIŞI OYLARDA REKOR...20 Haziran 2018
TARİHİ TOKALAŞMA...12 Haziran 2018
İNGİLİZ TIMES; "ERDOĞAN RAKİPLERİNİN GÖLGESİNDE KALDI..."11 Haziran 2018
1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ...31 Mayıs 2018
HAMAS İLE ISRAİL ANLAŞTI MI?31 Mayıs 2018
MÜLTECİLER DE MEMLEKET GELECEĞİNİ OYLAYACAK…29 Mayıs 2018
Evanjelizm Nedir25 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; BİR MEMLEKET İSTİYORUM, EKONOMİSİ BATMAYAN… 24 Mayıs 2018
KİTAPLI MUSA’NIN KİTAPSIZLARI…18 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; KATİL UŞAK ISRAiL VE AMERİKA…15 Mayıs 2018
ABD KUDÜS'TE ELÇİLİK VİCDANLARDA YARA AÇTI...15 Mayıs 2018
ERDOĞAN AKSU; 1 MAYIS GAYRİMEŞRULAŞTIRILDIKÇA “B1R MAYIS”…01 Mayıs 2018
BÖLGEDE SAVAŞ; EMPERYALİSTLER SURİYE'YE SALDIRDI14 Nisan 2018
VALİLİK 2018 GÖSTERİ ALANLARINI AÇIKLADI01 Şubat 2018
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI FARKINDA MI?15 Aralık 2017
CHE 50 YILDIR YAŞIYOR...13 Ekim 2017
ONLARI PETROL DEĞİL YOKSULLUK YAKTI...28 Haziran 2017
BAYRAM YOĞUNLUĞU UYARISI22 Haziran 2017
BABAM, DENİZ VE BEN…06 Mayıs 2017
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: TÜRKİYE 180 ÜLKE ARASINDA 155'İNCİ...04 Mayıs 2017
ZARRAB BUGÜN YARGIÇ KARŞISINDA...02 Mayıs 2017
Hilal Dokuzcan’dan Davet 28 Mart 2017
ÇOKBİLMİŞLERE YENİYIL…31 Aralık 2016
ESENLER'DE ACİL TOPLANMA YERLERİ...29 Aralık 2016
İSMET İNÖNÜ'YÜ MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ...26 Aralık 2016
GİZLİ KOD; TERÖR…23 Aralık 2016
ROMANYA’YA TÜRK, MÜSLÜMAN VE KADIN BAŞBAKAN…23 Aralık 2016
RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV ÖLDÜRÜLDÜ...20 Aralık 2016
“ DÖRT ARALIK MADENCİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN… 04 Aralık 2016
ADİOS FİDEL CASTRO…26 Kasım 2016
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…20 Kasım 2016
ABD’YE TURP GİBİ BAŞKAN; TRUMP…09 Kasım 2016
DIŞ BASINDA CUMHURİYET…02 Kasım 2016
CUMHURİYET’E OPERASYON DIŞ BASINDA…01 Kasım 2016
BEKLENEN MUSUL OPERASYONU BAŞLADI...17 Ekim 2016
YÜKSEK TİCARET SEZON AÇILIŞ YEMEĞİ 1 EKİM’DE…27 Eylül 2016
RUMELİ FEDERASYONU’NDAN MAKEDONYA’YA YARDIM…08 Eylül 2016
DARBE GİRİŞİMİNE DÜNYADAN TEPKİ…16 Temmuz 2016
69 MİLYON ÇOCUK ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA…28 Haziran 2016
İNGİLTERE REFERANDUMU SAĞIN ZAFERİ…28 Haziran 2016
ANALARDIR ADAM EDEN ADAMI…09 Mayıs 2016
İSRAİL, ÜYESİ OLMADIĞI NATO’DA ‘EV SAHİBİ’05 Mayıs 2016
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ...03 Mayıs 2016
KÖYLÜ YURTSUZ KALACAK...03 Mayıs 2016
EMEĞİN BAYRAMI 1 MAYIS KUTLU OLSUN!30 Nisan 2016
TEHCİR, YÜZ YILLIK İDDİA…27 Nisan 2016
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 151. SIRA...20 Nisan 2016
17 NİSAN FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR GÜNÜ 18 Nisan 2016
KÜBA'DA 1 MAYIS...14 Nisan 2016
PANAMA BELGELERİ DÜNYAYI SARSTI…04 Nisan 2016
BÜTÜN GÜÇ SAHİPLERİ BİRBİRİNİN AKRABASIDIR...31 Mart 2016
PALMİRA’NIN KURTULUŞU NE ANLAMA GELİYOR?29 Mart 2016
AB BAKANIN'NDAN PASAPORT AÇIKLAMASI...28 Mart 2016
İŞTE BELÇİKAYI VURAN TERÖRÜN KODLARI24 Mart 2016
BRÜKSEL HAVALİMANINDA ÇİFTE PATLAMA...22 Mart 2016
TÜRKİYE'Lİ IŞİDÇİLER...22 Mart 2016
AKP’NİN AFRİKA SEVGİSİ NEREDEN?04 Mart 2016
HİLAFET KALKALI 92 YIL…03 Mart 2016
REFORMCULAR KAZANIRSA BAŞKA BİR İRAN...01 Mart 2016
TROÇKİ’NİN İSTANBUL GÜNLERİ…23 Şubat 2016
SURİYE'DE ATEŞKES...22 Şubat 2016
ERDEMOL; FAS NEDEN PATLADI?22 Şubat 2016
ANKARA DÜNYA BASININDA...18 Şubat 2016
ERDEMOL; “ERDOĞAN’IN TAMPON BÖLGE SİLAHI: MÜLTECİLER…”16 Şubat 2016
ERDEMOL; MÜSLİM'İN AÇIKLAMASI NASIL OKUNMALI?12 Şubat 2016
TÜRKİYE NÜFUSU 79 MİLYON...28 Ocak 2016
ILIMLI İSLAM’IN KAYBETTİĞİ ÜLKE: TUNUS26 Ocak 2016
ESENLER’DE KAR YAĞIŞI ARALIKLI SÜRÜYOR…22 Ocak 2016
DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN...10 Aralık 2015
4. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ ÜÇ GÜN SÜRECEK…04 Aralık 2015
25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ...24 Kasım 2015
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ 400 METRELİK PANKART…23 Kasım 2015
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü...20 Kasım 2015
AB-TR SİYASETTE KADIN SİVİL AĞI PROJESİ PROGRAMI ESENLER’DE…13 Kasım 2015
ESENLER'DEN ATA'YA SAYGI...11 Kasım 2015
GECE SAATLER 1 SAAT GERİ ALINACAK...07 Kasım 2015
ROMANYA BAŞBAKANI PONTA BİR KULÜBDE 32 KİŞİ ÖLÜNCE İSTİFA ETTİ…05 Kasım 2015
PROMETHEUS'TA YENİ BİR YAŞAM DÜZENİ… 23 Ekim 2015
CHE'NİN AYAK İZLERİNDE...10 Ekim 2015
ERDOĞAN AKSU; GAZETECİLİK ZOR ZANAAT…01 Ekim 2015
21 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ!21 Eylül 2015
ERDOĞAN AKSU; BU GÜNDEN TEZİ YOK, BARIŞ ŞART…03 Ağustos 2015
ERDOĞAN; "BİZİM TEK DERDİMİZ VAR, İSLAM, İSLAM, İSLAM..."31 Temmuz 2015
ŞANLIURFA SURUÇ’TA KATLİAM; BOMBALI İNTİHAR SALDIRISI… 21 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; HER RAMAZAN YİNE SAVAŞ, YİNE KAN…07 Temmuz 2015
ESENLER’DE 2 TEMMUZ’U ANMA YÜRÜYÜŞÜ…06 Temmuz 2015
KABOTAJ BAYRAMI KUTLU OLSUN…01 Temmuz 2015
YEZİDİLER ESENLER OTOGARI’NDAN MARDİN’E GÖNDERİLDİ…29 Haziran 2015
CAN DÜNDAR'A İKİ MÜEBBET, 42 YIL...03 Haziran 2015
OR-Gİ ORDU GİRESUNHAVALİMANI RESMEN AÇILDI…23 Mayıs 2015
1 MAYIS, KUTLU OLSUN…01 Mayıs 2015
AKINCI, KIBRIS'IN 4. CUMHURBAŞKANI...28 Nisan 2015
DENİZLER GÖÇMEN MEZARLIĞINA DÖNDÜ... 21 Nisan 2015
“NEVRUZ” KUTLU OLSUN…20 Mart 2015
ERDEMOL; “KRİSTALİZE OLMUŞ BİR TOPLUM HALİNE GELDİK…”03 Mart 2015
SODEV 21. GENEL KURULU'NU YAPTI...03 Mart 2015
DUVARDA ‘VOSVOS’; BU BİR REKLAM HABER DEĞİLDİR…24 Şubat 2015
HAC DUYURUSU...16 Şubat 2015
ALEVİ DERNEKLERİ; "AYRICALIK İSTEMİYORUZ"...08 Şubat 2015
CUMHURİYET DÜNYA BASINININ GÜNDEMİNDE...15 Ocak 2015
25 KASIM, KELEBEKLERE ÖZGÜRLÜK…25 Kasım 2014
ROMANYA’DAKİ DEPREM İSTANBUL’DA DA HİSSEDİLDİ…23 Kasım 2014
“ 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2014
ATATÜRK’Ü ARAMIZDAN AYRILIŞININ 76. YILINDA, SEVGİ, SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ…10 Kasım 2014
İSKEÇE MÜFTÜSÜ METE; “ PATRİKHANE VE RUMLAR İÇİN FEDA EDİLEN TÜRKLERİZ BİZ…” 05 Kasım 2014
3. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ BAŞLADI…05 Kasım 2014
BAKAN BOZKIR, 2014 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NU DEĞERLENDİRDİ…09 Ekim 2014
ERDEMOL; “IŞİD’İN, BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE ÇOK SAYIDA “DOSTU” VARDI…” 23 Eylül 2014
ERDOĞAN AKSU; URUMELİ DE, BALKANLAR DA BİZİMDİR, ANADOLU DA... GÖÇ; ATEŞTEN GÖMLEKTİR,...10 Temmuz 2014
“RAMAZAN’DA DÖKÜLEN KANIN SORUMLUSU BOB EŞBAŞKANI ERDOĞAN’DIR…”10 Temmuz 2014
21 YILLIK YANGIN, YASAKLAR, YASAKLI ANMALAR...02 Temmuz 2014
YÜKSEK TİCARET GENEL MERKEZİ 40. KONGRESİNİ YAPTI…29 Haziran 2014
IŞİD IRAK'TA TÜM DENGELERİ BOZACAK...11 Haziran 2014
ÇAVUŞOĞLU, AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ…29 Mayıs 2014
‘SOMA’ ONCA ACIDAN SONRA ‘TOMA’ İLE DE TANIŞTI…16 Mayıs 2014
SOMA DÜNYADA BİRİNCİ HABER…15 Mayıs 2014
DIŞ BASINDA MUTA…27 Mart 2014
‘BERKİN’ DÜNYANIN GÜNDEMİNDE…12 Mart 2014
8 MART, DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…08 Mart 2014
PAYLAŞINCA GÜZEL DE, DİYETİ ÖDEME GÜNÜ GELİNCE…06 Mart 2014
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN…10 Ocak 2014
"HOŞ GELDİN 2014, MUTLU YILLAR DÜNYA…"31 Aralık 2013
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ…10 Aralık 2013
ATATÜRK EBEDİYETE İNTİKALİNİN 75. YILINDA DEVLET TÖRENLERİYLE ANILDI…11 Kasım 2013
ÖĞRENCİ EVLERİ DÜNYA BASININDA … 06 Kasım 2013
“BALKANLAR’DA DERNEKÇİLİK YAPMAK ÇOK ZOR”…31 Ekim 2013
CUMHURİYET'İN 90. YILI KUTLU OLSUN…29 Ekim 2013
BALKANLARDA BELEDİYE BAŞKANI OLMAK…26 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” SONA ERDİ… 24 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” BAŞLADI… 23 Ekim 2013
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…14 Ekim 2013
BARIŞ HAREKÂTI VE “KIPRIS’IN TOROSU”20 Temmuz 2013
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...11 Temmuz 2013
MISIR'DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI DÜNYA, ABD VE ÜLKE MEDYASINDA FLAŞ HABER... 04 Temmuz 2013
ESENLER AMERİKAN TIME’DE21 Haziran 2013
"DURAN İNSAN"LAR DÜNYA BASININDA MANŞETLERDE...19 Haziran 2013
ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN ACİL EYLEM ÇAĞRISI...11 Haziran 2013
TAKSİM-GEZİ PARKI DÜNYA BASININDA…10 Haziran 2013
BAĞIŞ; “HABERLERİNİZDEN RAHATSIZ OLDUK…”06 Haziran 2013
TAKSİM’DE “F TİPİ” BİR ŞEYLERİN DAKİKA DAKİKA ÜLKEYE YANSIMASI… 01 Haziran 2013
1 Haziran Dünya Çocuk Günü…01 Haziran 2013
BÜKREȘ’TE TÜRK FESTİVALİ DÜZENLENDİ…29 Mayıs 2013
İNSAN HAKLARI İÇİN ULUSLARARASI FEDERASYON’UN 38. ULUSLARARASI KONGRESİ İSTANBUL'DA…24 Mayıs 2013
YARIN HAVA YOLLARI GREVİ BAŞLAYACAK...14 Mayıs 2013
HATAY REYHANLI’DA BOMBA YÜKLÜ İKİ ARAÇ PATLADI… 11 Mayıs 2013
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.22 Nisan 2013
HUGO CHAVEZ HAYATINI...06 Mart 2013
MEVLİT KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN...23 Ocak 2013
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun…10 Aralık 2012
1. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ’NDE 2. GÜN DE TAMAMLANDI...07 Aralık 2012
TÜRK ŞEHİTLİKLERİ DÖRT BİR YANDA20 Kasım 2012
BUGÜN “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”…19 Kasım 2012
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin 29. yılı Resepsiyonu16 Kasım 2012
Sarıgül, Harvard Üniversitesi'nde Konferans Verdi13 Ekim 2012
DÜBAMDER 1. Genel Kurulunu Yaptı14 Temmuz 2012
Rumeli Balkan Federasyonu, Bulgaristan Adalet Federasyonu İle İşbirliği Protokolü.21 Haziran 2012
Türk vatandaşları 73 ülkeye vizesiz seyahat edebilecek...31 Mayıs 2012
OECD Bakanlar Konseyi`nde Türkiye, 2012 dönem başkanlığını üstlenecek.22 Mayıs 2012
Erdoğan Aksu Takip Etti: Uluslararası Balkan Savaşları Sempozyumu Sona Erdi...14 Mayıs 2012
Anacığım diye namlandırılan ve dahi tüm analar;13 Mayıs 2012
7. Yatırım Danışma Konseyi toplantısı İstanbul'da10 Mayıs 2012
ERDOĞAN AKSU-ESENLER’DE “ESENLER TİME” YAYINDA09 Nisan 2012

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER