Ana Sayfa > GÜNCEL

Nezih Şahin: Arşivcilik konusunda önemli çalışmalar var
17 Aralık 2012
Arşivcilik konusunda dünyanın sayılı isimleri arasına giren Hatt Arşiv’in kurucusu ve yönetim kurulu üyesi Nezih Şahin, sektörle ilgili önemli tespitlerde bulundu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Şahsi bir merakı sonucu araştırmalara başlayan ve daha sonra kurduğu şirket ile arşivcilik konusunda dünyanın sayılı isimleri arasına giren Hatt Arşiv’in kurucusu ve yönetim kurulu üyesi Nezih Şahin, sektörle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Nezih Şahin’le arşivcilik ve restorasyonun Türkiye ve dünyadaki gelişimi hakkında yaptığımız röportajın, büyük bir kesimin dikkatini çekeceğini ümit ediyoruz. Ayrıca bu söyleşi genç nesillere de ışık tutacaktır.

Röportaj: Ahmet ÖZSEMA

Sayın Şahin, röportajımıza başlarken okuyucularımıza kendinizi anlatır mısınız?

Malatya’da 1973 yılında doğdum. İlk, orta ve liseyi Malatya’da bitirdim. Gazi Üniversitesi  İşletme Fakültesi’ni okudum. 1994-95 yılında İstanbul’a yerleştim.

Arşivcilik merakı nasıl başladı?

İstanbul’da kağıt işiyle uğraşırken Arşivcilikle tanıştım. Polis Teşkilatı’nın 168. Yılı kara kuvvetleri 180. Yılı gibi beyanları görünce Türkiye Cumhuriyeti 1923’te kurulmuştu. Peki, neden böyle yüzlerle ifade edilen kuruluş yıldönümleri anlatılıyordu. O sırada Osmanlı’nın ne olduğunu anlamaya çalıştım. Osmanlı’nın Evrak Hazine Dairesi bulunduğunu, normal hazineden daha yüksek güvenlikle Evrak Hazine Dairesi’nin korunduğunu öğrendim. Bu merakım daha da artmasını sağladı. Buradaki evrakların zamanla bozulduğunu gördük. Bu bozulan evrakların yeniden istifade edilebilir bir hale getirilebileceğini gördük. Yaptığım araştırmalar neticesinde Japonya ve Amerika’da bunun yapılabileceği ürünlerin olduğunu öğrendik. Ecdadın bu kadar evrakının nasıl yapılabileceğini öğrendik. Bunun araştırmasını yaptığımızda biz de bu işe girelim istedik. Şu anda dünyada bu işi yapan 12 firmadan biri haline geldik. Başladığımız zaman bunu devlete anlatamıyorduk. Son olarak 2002 yılında tam randımanla çalışmaya başladık. Bunu şimdiki hükümetin onayı olduğu için yapabildik. Önceki hükümetlere bunu anlatamamıştık. Osmanlı evraklarının Bulgaristan’a hurda kağıt olarak satıldığını biliyorduk. Bir iddiaya göre darbe hükümeti bu arşivi satmış Bulgaristan’a. Tabii dediğim gibi iddia sadece. Çünkü elimizde buna dair bir belge yok. Bunları rahmetli Turgut Özalfark etmiş ve geri aldırıp getirtmiş. Hasan Celal Güzel beyin müsteşar olduğu dönemde bu iş yapılmıştır. Rahmetli Özal bu evrakları o günün şartlarında güzel bir binaya koydurdu. Toplam 600 tane personel alındı. Özal’ın rahmetli olmasıyla birlikte 1992 yılından 2002 yılına kadar bu iş tamamen unutuldu. Yine eski zamana dönülüyor bu arada.

Sizin bu işe dahil oluşunuzla ilgili bilgi verebilir misiniz?

 Biz 1994 yılında çalışmalarımıza Ankara’da devam ediyorduk. 1995 yılında İstanbul’a geldik ve ilk satışımızı gerçekleştirdik. Şu anki Başbakanımız İstanbul Belediye Başkanıydı o dönemde. Belediye bünyesinde bir arşiv ve restorasyon birimi açtı. Arşivlerin düzenlemesi herhalde 1000 yıl sürer diye düşünüyorum. Selçuklu döneminden Cumhuriyet dönemine kadar ki bölümü İstanbul’da bulunmaktadır. Cumhuriyet döneminden bugün kadar olan bölüm ise Ankara’dadır. Ankara’da Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bulunmaktadır. İstanbul’daki Osmanlı Arşivleri de onun daire başkanlığıdır.

Arşiv ne demek?

Eğer bir eser 30 yıllıksa arşivdir. Resmi yazışmaların 30 yıldan sonrası arşiv demektir. Dünyada ilk arşiv belgeleri milattan önce 2000 yılına kadar gidiyor. Bunlar taşa, deriye veya yapraklara yazılmış. Savaşlar, anlaşmalar veya resmi emirler yan yana konulmuştur. Çok sonradan bu saklama şekline arşiv adı verilmiştir. Anadolu’da Hititliler döneminde ilk arşiv bir odada sıralanmış tabletler olarak bulunuyor. Selçuklular döneminde kağıda yazılarak başlıyor. Selçuklu bir Türk İslam medeniyet olması hasebiyle kul hakkına riayet amaçlı yazışmalar yapılmıştır. Osmanlı arşivinin amacı da kul hakkına riayet etmekti.  Osmanlı bir Vakıf medeniyetidir. Devlet kendi eliyle ticaret veya köprü yapmaz. Bunu bir kişiye ihale eder ve ona yaptırırdı. Bütün bunların kayıt altına alınması gerekmiştir. Dünyada ilk arşiv binası Osmanlı döneminde yapılmıştır.

Osmanlı bu belgeleri nasıl saklamıştır?

O dönemde Osmanlı’da saklanacak bütün belgeler el yapımı kağıtlarla hazırlanmıştır. Bunlar bozulmayan kağıtlardır. Aherli dediğimiz bir kağıttan yapılırdı. Bu yüzden günümüze kadar gelmiştir bunlar. Osmanlı arşive büyük önem vermiştir. Bütün yazışmalar saklanmıştır. Hemen her olayın bir açıklaması mutlaka kaydedilmiştir. Ayrıca Osmanlı önemli gördüğü belgeleri altınla veya deriyle sararak saklamıştır.

Restorasyon atölyeleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Günümüzde yaklaşık 23 tane kağıt restorasyon atölyesi vardır. Şu anda ortalama bin tane restoratör bulunuyor. Daha önce lise mezunları çıraklıktan yetişiyordu. Şu anda ise İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki bölümlerden mezun olanlar restoratörlük yapıyorlar.

Türkiye’deki arşivlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Şu anda Türkiye’deki el yazması eserlerin bulunduğu Topkapı Sarayı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Şer-iye Sicilleri Arşivi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivleri bulunmaktadır.  Bu arada Süleymaniye Kitaplığı ismi de değiştirilerek, Kültür Bakanlığı’na bağlı El Yazmaları Başkanlığı geliştirilmiştir.

Restorasyonda izlenen yolu anlatabilir misiniz?

Kağıttaki hastalıklara göre metodlar var. Fiziksel, kimyasal, haşere, nem, maya, yanlış katlamalar ve toz gibi hastalıklar vardır. Önce hastalığın tespiti yapılır. Bunların özel makineleri de var. Daha önce elle yapılıyordu. Şimdi yeni yeni makinelerle yapılmaya başladı. Elle yapılan restorasyonda yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye’de 2 bin yılı bulacak bir iş yükü var. Ancak makineleşmeyle birlikte bu süre 100 yıla kadar çekilebilir. Arşivcilikte 100 veya 200 yılın hiçbir önemi yoktur.

Elimizdeki arşivler, herkese açık mı?

 

Bunlar bütün araştırmacılara açıktır. Türkiye’deki bütün arşivler açıktır. Osmanlıca bilmeyen bir insan ben araştırma yapacağım derken. Hata yapar. Bunlar günümüz Türkçesine çevrilmeye başlandı. Osmanlı’nın elinde 56 ülkenin belgeleri vardır. Günümüzde İsrail ve Mısır arasında geçen bir arazi anlaşmazlığı Osmanlı Arşivi sayesinde çözülmüştür. Osmanlı dipkoçan denilen sistemi kullanmıştır. Bu sistemde bir belge en az iki nüsha hazırlanır, biri mutlaka arşive kaldırılırdı. Bütün kayıtlar vardır. Nüfus kayıtları vardır. Bir adamın yedi göbek sülalesinin kaydı bulunmaktadır. 1299 yılına ait kayıtlar var Osmanlı Arşivi’nde. 1560 yılından sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde nüfus sayımı yapılmıştır. Hatta insanların fiziki özellikleri dahi yazılmıştır. Ailenin lakabı veya yaptığı işle birlikte kaydedilmiştir.  Osmanlı Arşivi 12 binadan müteşekkil bir binaya geçiyor. Osmanlı’nın Arşiv binası dünyanın en büyük arşivini yapmıştı. Şimdi sayın Başbakanımız da dünyanın en büyük arşivini yaptırıyor.

Arşivcilikle ilgili gençlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Arşivcilik denilince sadece Osmanlı Arşivi değil, günlük arşivler de tutulabilir. Her ne kadar her şey bilgisayara kaydedilse de yine de kağıda geçirilmektedir. Arşiv sadece onarmakla bitmez, tasnif etmek ve korumaktır. 2002 yılından sonra gelişen arşivcilik olayının daha da gelişmesi gerekmektedir. Her kurumun arşivinin kurulması, korunması ve istifade edilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Günümüzde hemen hemen her şey arşivdir. Dünyada muteber olan en büyük iş kollarından biri arşivciliktir. Gençlere bu işi tavsiye ediyorum. Ölmez bir meslektir bu. Gençlere Osmanlıca’yı öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Ecdadı tanıyarak yaşamak çok önemlidir.

Siz aynı zamanda sosyal derneklerdeki çalışmalarınızı anlatabilir misiniz?

Türk Arşivciler Derneği’niın 400 üyesi bulunan yönetimindeyiz. Yeni kurulan Dünya Basın Mensupları Derneği’nde yönetimdeyiz. Turizmden sorumlu Genel Başkan yardımcısıyım. Dünya Basın Mensupları Derneğini daha da ileri gidebilecek bir dernek olarak görüyorum.

FREKANS DERGİSİ

 

 
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
KADIN OLMANIN AĞIRLIĞI22 Temmuz 2020
NEDEN Mİ YAZMADIM? İŞTE YANITI17 Temmuz 2020
AYASOFYA, DERELER VS.13 Temmuz 2020
SİVAS, 02 TEMMUZ 1993, MADIMAK…01 Temmuz 2020
ERDOĞAN AKSU; BU VİRÜS HER ŞEYİ FETHEDER…25 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ, PAZAR KAHVESİ…19 Haziran 2020
PANDEMİ VE BABALAR GÜNÜ…19 Haziran 2020
FEROMON, FENOMEN, FONDÖTEN ÇIKMAZI...18 Haziran 2020
GECENİN KARANLIĞINDAN KORKMAZDIK16 Haziran 2020
ADI KONMAMIŞ AV08 Haziran 2020
VİRÜS DEPREMİ-ERDOĞAN AKSU03 Haziran 2020
GEZİ, KAZANMAK VEYA KEYBETMEK DEĞİL, DİRENMEKTİ...03 Haziran 2020
PANDEMİDE ANORMAL NORMALLEŞME02 Haziran 2020
GEZİDEN MİRAS, GEZİ RUHU29 Mayıs 2020
PANDEMİDE İLK CUMA...29 Mayıs 2020
​PANDEMİ MECLİSİNDE BORCA KARŞILIK CAMİİ… 29 Mayıs 2020
AKPINAR ESİNTİSİ…28 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; SAĞDUYULU BAYRAM, SOLDUYULU SEYRAN...24 Mayıs 2020
TEK YOL DEVRİM…19 Mayıs 2020
Gidersin Yokluğun Kalır11 Mayıs 2020
KADIN, KADIN OLMAK11 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; ARTIK CAMİİLER DE AÇILMALI...11 Mayıs 2020
GİRDAPTAN ÇIKMAK (7)-DUYGU…09 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…VİRÜSLE TARİHİ YOLCULUK…07 Mayıs 2020
KAHVE MUHABBETLERİ (25) OSMANLI'DA 1 MAYIS01 Mayıs 2020
CORONA VİRÜSÜN BOYU26 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; CORONAVİRÜS CEPHESİNDE DEĞİŞEN...25 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -5- SAĞLIK…22 Nisan 2020
ERDOĞAN AKSU; TARİH YAZILDI22 Nisan 2020
YARINLARDA SOKAKTAYIM...21 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK -4- MASKELİ DÜNYA…21 Nisan 2020
FARKLI DÜNYALAR…20 Nisan 2020
MORUKLAR06 Nisan 2020
GİRDAPTAN KURTULMAK - 102 Nisan 2020
İZOLASYON!!!26 Mart 2020
KRİZ SOSYALİZMİ HATIRLATTI...22 Mart 2020
CORONA VİRÜS17 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU; REİS PAŞA...06 Mart 2020
DEPREM GAZI03 Şubat 2020
DEPREM SİYASETİ... 30 Ocak 2020
DEPREM BÖLGELERİNDE OKULLAR 10 ŞUBAT'TA AÇILACAK...29 Ocak 2020
ELAZIĞ'DA, ENKAZDAN 45 CAN27 Ocak 2020
RAHŞAN ECEVİT, EŞİ BÜLENT ECEVİT'İN YANINA...18 Ocak 2020
KAPLAN, “MAZLUMLARIN SESİNİ BİZLER DUYURABİLİRİZ...”13 Ocak 2020
İMAMOĞLU; KANAL İSTANBUL ŞAHSİ MESELEM DEĞİL...09 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; FİZAN TEZKERESİ...02 Ocak 2020
ASMA KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ...02 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU; MERHABA 2020…30 Aralık 2019
ESENLER İZCİLERİ SARIKAMIŞ'TA...30 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; İSTANBUL MARMARA, MARMARA TÜRKİYE'DİR...26 Aralık 2019
İMAMOĞLU; "16 MİLYONUN EMANETİNE İHANET ETMEDİK”26 Aralık 2019
İMAMOĞLU, İSTANBUL'DA ULAŞIM ÖMÜR TÖRPÜSÜ...17 Aralık 2019
KENAN EVREN ADI SİLİNECEK...25 Kasım 2019
KAFTANCIOĞLU; BU GAZETECİLİK NASIL OLDU DA BU HALE GELDİ...25 Kasım 2019
UĞUR DÜNDAR; BELGESİ OLMAYAN HABER GAZETECİLİK ETİĞİNE SIĞMAZ...23 Kasım 2019
Öztrak: "CHP'yi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez..."21 Kasım 2019
SOKAKBAŞI EKİM DEVRİMİ18 Kasım 2019
İSTANBUL SİS ALTINDA18 Kasım 2019
MÜMTAZ SOYSAL HOCA'YI KAYBETTİK...11 Kasım 2019
​HÜNEROĞLU’NUN ACI GÜNÜ…04 Kasım 2019
CHP ESENLER'DEN FENER ALAYI...30 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; CUMHURİYET...30 Ekim 2019
SİRKECİ, HAYDARPAŞA…24 Ekim 2019
​ŞAHİN; “BÜTÇENİN %20’Sİ ARSA SATIŞINDAN…15 Ekim 2019
İMAMOĞLU; İSTANBUL’A İHANET ETMEYECEĞİZ, ETTİRMEYECEĞİZ...21 Ekim 2019
İMAMOĞLU; DEPREM SEFERBERLİĞİ...15 Ekim 2019
ERDOĞAN AKSU; SAVAŞ VE BARIŞ.. BARIŞ…10 Ekim 2019
İMAMOĞLU'NUN 100 GÜNÜ...07 Ekim 2019
TBMM 27. DÖNEM 3. YASAMA YILI AÇILDI02 Ekim 2019
5,8 SONRASI 144 ARTÇI DEPREM...27 Eylül 2019
TAM 39 YIL ÖNCE...12 Eylül 2019
CHP; YÜZ YILLIK ÇINAR09 Eylül 2019
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'DE İSRAF 05 Eylül 2019
EGE'DE DEPREM...08 Ağustos 2019
BAYRAMDA YİD PROJELER HARİÇ TOPLU TAŞIMA VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ...07 Ağustos 2019
İMAMOĞLU METROYU İNCELEDİ...30 Temmuz 2019
SURİYELİ GERÇEĞİ...24 Temmuz 2019
İSPARK'DA İSTİFA ÖNCESİ İHALE...19 Temmuz 2019
DARBE ÜSTÜNE DARBE...12 Temmuz 2019
BAYRAMLARDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ...11 Temmuz 2019
ESENLER OTOGARI İSPARK'A...11 Temmuz 2019
MECLİS'TE YEMEĞE ZAM...05 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; 2 TEMMUZ 93, MADIMAK…02 Temmuz 2019
ESENLERLİ KIBRIS GAZİLERİNE BERAT...25 Haziran 2019
SAĞANAK YURDU VURACAK...21 Haziran 2019
TRABZONU HES VURDU...20 Haziran 2019
GEZİ'YE TAKSİM KAPATILDI...01 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İBB KAYNAKLARI ÇARÇUR...25 Mayıs 2019
Yanardağ: Çarşının Karışacağı Bir Seçim...20 Mayıs 2019
BURASI TRABZON (1) DUYGU SAĞIROĞLU VE BİTMEYEN YOL16 Mayıs 2019
AKSU; PİS YEDİLİ…10 Mayıs 2019
İLKYAZ, BAŞLANGIÇ YAZI...03 Mayıs 2019
1 MAYIS KUTLANDI...01 Mayıs 2019
Esenler Esnaf Odası İstihdam Paneli25 Nisan 2019
BÜYÜK TAŞINMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ...07 Nisan 2019
İSTANBUL'DA YOLLAR KAPALI...24 Mart 2019
GÖKSU KAYBETTİ, BASIN KAZANDI...13 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; BU 8 MART UNUTULMAZ...11 Mart 2019
BENZİNE GECE ZAMMI11 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…07 Mart 2019
İNCE İNCE KAR YAĞACAK...23 Şubat 2019
"Pazarcılar; Biz Tanzim satıştan daha ucuza satarız..." 16 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; HANEDAN SALTANAT KAYIĞINDA...08 Şubat 2019
ERDOĞAN AKSU; 24 OCAK...24 Ocak 2019
ÖZER AİLESİNİN ACI GÜNÜ 26 Aralık 2018
DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK...16 Aralık 2018
YENİ YÖNETMELİK GAZETECİLERİ HEDEF ALIYOR...16 Aralık 2018
TREN KAZASI15 Aralık 2018
Esenler’de Dünya Engelliler Günü...03 Aralık 2018
AZAR TOPLUMU...20 Kasım 2018
İDO İÇ HAT SEFERLERİNİ DURDURUYOR...20 Kasım 2018
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI'NDAN GAZETECİ TÜRKOĞLU'NA MÜDAHALE...14 Kasım 2018
ATATÜRK ESENLER'DE ANILDI10 Kasım 2018
EBEDİ BAŞKOMUTAN...07 Kasım 2018
ANADOLU CUMHURİYETİ...27 Ekim 2018
YENİ VALİ; ALİ YERLİKAYA 27 Ekim 2018
ÇOCUKLAR ŞEHRİN GÜLLERİDİR...25 Ekim 2018
YAS GAZETECİ YAS...22 Ekim 2018
ESENLER KAYMAKAMLIĞI AFET TATBİKATI...18 Ekim 2018
"EKİMON"...10 Ekim 2018
YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU'DAN “MENDİL” ÖYKÜ KİTABI…09 Ekim 2018
M. KEMAL ERDEMOL BİRGÜN'DEN AYRILDI, CUMHURİYET'E GEÇTİ...29 Eylül 2018
REİS BAŞKANLARI UYARDI...16 Eylül 2018
YARIM ÖMÜR 12 EYLÜL’DE YAŞANMAZI YAŞAMAK...12 Eylül 2018
Usta’dan “Uygulama İmar Değişikliğine” İtiraz22 Ağustos 2018
ESENLER’E MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ EK HİZMET BİNASI…24 Temmuz 2018
MECLİSTE İLK KAVGA...24 Temmuz 2018
ESENLER'DE 100 FOTOĞRAFLA 15 TEMMUZ SERGİSİ14 Temmuz 2018
DEMİRDEN KORKMA GÜNLERİ 09 Temmuz 2018
ÇORLU'DA TREN FACİASI...09 Temmuz 2018
2 TEMMUZ DOKSAN ÜÇ, ELLİ SEKİZ MADIMAK…02 Temmuz 2018
CUMHURUN REİSİ MÜBAREK OLSUN…28 Haziran 2018
MİTİNGLER, KIRMIZI KARANFİL VE GÜVERCİNLER…20 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI ÖNCESİ EN SON ANKET AÇIKLANDI…13 Haziran 2018
DİSK; ‘15-16 Haziran’ın ışığında ülkemize sahip çıkacağız!’13 Haziran 2018
PİAR ANKETİ; MİLLET İTTİFAKI MECLİSİ ALIYOR...11 Haziran 2018
‘SAHUR SİYASETİ’NE BULAŞANLAR İLE BULAŞMAYANLAR…10 Haziran 2018
KASKET, FES VE MİLLET KIRAATHANESİ…09 Haziran 2018
CHP ESENLER ‘DÖRT İMAR TADİLİ’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR…08 Haziran 2018
ESENLER KAYMAKAMI ŞAHİN, ŞOFÖRLER ODASI’NI KABUL ETTİ…07 Haziran 2018
YSK SİSTEMİ AÇILDI...02 Haziran 2018
GÖLGELERİN EFENDİSİ SİYASETİ VE SEÇİMLER…01 Haziran 2018
SON ANKET BIÇAK SIRTI...29 Mayıs 2018
SURİYELİLERE KİMLİK KARTI İDDİASI...29 Mayıs 2018
İNCE'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR...28 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ZİRVEDE...26 Mayıs 2018
O KANUNLARI CUMHURBAŞKANI ONAYLADI...18 Mayıs 2018
ESENLER'E 'RAMAZAN DİRİLİŞTİR' KONSEPTİ...14 Mayıs 2018
Birlik Mahallesi Eski Muhtarı Şemsettin Çelik Vefat Etti...14 Mayıs 2018
ANA VE ‘VALDE MEKTEBİ’ ÇOCUĞU ‘PERTEV’…13 Mayıs 2018
Muhtarlardan Siyasi Partilere Ziyaret...10 Mayıs 2018
AYDIN ÇIKMAZI VE SEÇİM…08 Mayıs 2018
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA...02 Mayıs 2018
SAVAŞ GİBİ B1R MAYIS...02 Mayıs 2018
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye Programı... 30 Nisan 2018
FELEK ŞAŞIRTAN GÜNLER VE ERKEN SEÇİM…27 Nisan 2018
CUMHUR İTTİFAKI 46,9...26 Nisan 2018
Bayrakçı; “16 yıl sonra Erdoğan'ın mağlup edilebileceğini düşünüyorum”25 Nisan 2018
"BUGÜN 23 NİSAN, NEŞE DOLUYOR İNSAN”…22 Nisan 2018
BÖLÜKBAŞI; YAŞASIN DEMOKRASİ...19 Nisan 2018
ESENLER'DE ÇIFIT ÇARŞISI KERMESLER19 Nisan 2018
SEÇİMLER 24 HAZİRAN'DA...18 Nisan 2018
ANKETLER İKİNCİ TURU İŞARET EDİYOR...17 Nisan 2018
​MARMARA ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ OKÇULAR VAKFI’NA…17 Nisan 2018
Tekstilkent'te Genel Kurul Vardı...02 Nisan 2018
ESENLER RUMELİLİLER KONGRESİ 1 NİSAN’DA…20 Mart 2018
GÜRSEL TEKİN; " ŞEHRİNİZE, EKMEĞİNİZE, AŞINIZA SAHİP ÇIKIN..."19 Mart 2018
​“ESENLER GÜNDEM” YAYINDA11 Mart 2018
ESENLER BELEDİYESİ'NDEN SURİYELİ KADINLARA TÜRKÇE KURSU...02 Mart 2018
İSKİ SONDURAK'TA...26 Şubat 2018
Yalçınkaya “Üretim Faktörlerini Satıyorlar...”25 Şubat 2018
CHP ESENLER, ÇOCUK İSTİSMARINI PROTESTO ETTİ...22 Şubat 2018
ÜNAL BAŞKAN ESENLERDEYDİ...21 Şubat 2018
SÖZ VE BELGE21 Şubat 2018
ERBAKAN HOCA 3 MART'TA ANILACAK...15 Şubat 2018
ESENLER'DE SİNEMA VE TİYATRO15 Şubat 2018
ESENLER RUMELİLİLER KIŞ KONSERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…05 Şubat 2018
ZEYTİN DALINA DESTEK02 Şubat 2018
Gazeteci Uğur Mumcu'nun 25. yıl dönümü...24 Ocak 2018
​YAVAŞ; YAVUZ SELİM MAHALLESİ %65’E YAKLAŞTI…23 Ocak 2018
GÖKTEPE ANILDI...09 Ocak 2018
​HOŞGELDİN 2018; EKİM YILI DİKİM YILI, GÜLE GÜLE… 30 Aralık 2017
PROJE 'BİZ ANADOLUYUZ'05 Aralık 2017
​BEKÇİ SÖZLÜ SINAVINA GİRİŞ BELGESİ DAĞITIMI30 Kasım 2017
AFET KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI30 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER İÇİN CHP'NİN TALEPLERİ24 Kasım 2017
YEŞİL ALANA DİNİ TESİS24 Kasım 2017
GEZİCİ; "AKP VE MHP'NİN %51'İ YAKALAMASI ZOR..."21 Kasım 2017
ESENLER'DE OĞUZ-1 UYGULAMASI...16 Kasım 2017
ESENLER'İN ÇÖPÜNDE ÇETELEŞME...16 Kasım 2017
​ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI… 13 Kasım 2017
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI...13 Kasım 2017
MADENCİLERİ PARA CEZASI...09 Kasım 2017
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ BAŞVURULARI 8-22 KASIM’DA01 Kasım 2017
​RUMELİLERDEN CUMHURİYET MEVLİDİ…01 Kasım 2017
Gazetecilerden Cumhuriyet Gençlerine Plaket30 Ekim 2017
Sedat Erdem Şenbağlar Derneği Yeni Başkanı 30 Ekim 2017
FEHMİ İLHAN KORKUTTU...30 Ekim 2017
ZİRVE ESENLER TAMAMLANDI...24 Ekim 2017
ESENLER'DE KÜLTÜR SANAT YENİ SEZON05 Ekim 2017
İBB BAŞKANI UYSAL...28 Eylül 2017
KILIÇDAROĞLU GİRESUN'DA FINDIK MİTİNGİNE KATILDI...20 Eylül 2017
UTANÇ GÜNLERİ; 6-7 EYLÜL07 Eylül 2017
SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR...06 Eylül 2017
HASAN KOÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI08 Ağustos 2017
ERTEM AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ07 Ağustos 2017
Esenler'de Uyuşturucu Operasyonu31 Temmuz 2017
27 TEMMUZ SEL FELAKETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ29 Temmuz 2017
Cumhuriyet'e 7 Tahliye... 29 Temmuz 2017
"15 Temmuz'ların yaşanması her zaman olanaklıdır..."15 Temmuz 2017
YANITSIZ SORULAR15 Temmuz 2017
METRİS'TE 15 TEMMUZ PROGRAMI15 Temmuz 2017
90 BİN CAMİİDE IŞIKLAR YANACAK15 Temmuz 2017
ESENLER 544 PARSEL MUAMMASI...04 Temmuz 2017
2 TEMMUZ 199301 Temmuz 2017
ÇÖL SICAKLARI GELİYOR28 Haziran 2017
ADALET BAYRAMI GECİKİNCE…24 Haziran 2017
SOSYALİST ENTERNASYONEL’DEN AÇIKLAMA19 Haziran 2017
YÜRÜYÜŞ 4. GÜNÜNDE...18 Haziran 2017
MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU TUTUKLANDI...14 Haziran 2017
Meclis Üyesi Mustafa USTA’dan Engellilere İftar08 Haziran 2017
ESENLER’DE RAMAZAN LEZZET AYI OLDU…05 Haziran 2017
564. yıl kutlandı...29 Mayıs 2017
ESENLER’DE RAMAZAN… 28 Mayıs 2017
YILDIZ DAVUTPAŞA'YA TAŞINIYOR...23 Mayıs 2017
TÜRKİYE 19 MAYIS'I KUTLADI...19 Mayıs 2017
DÜNYANIN EN EN EN AKILLI ŞEHRİ; ESENLER… 18 Mayıs 2017
ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ14 Mayıs 2017
ESENLER'DE 59 ÜLKEDEN 300 ÖĞRENCİ...08 Mayıs 2017
KARA KÖR KUYU SİYASETİ 08 Mayıs 2017
REFERANDUM MANŞETLERİ...17 Nisan 2017
"Bu referanduma “Hayır, hayır, hayır” 03 Nisan 2017
BÖLÜK; “GÖREV GEREĞİ BİZE SALDIRDILAR…”20 Mart 2017
KAYMAKAM HULUSİ ŞAHİN; “SİZLERİN EMRİNDEYİZ…”20 Mart 2017
“Dur yolcu, Çanakkale Geçilmez…”18 Mart 2017
HELİKOPTER DÜŞTÜ...10 Mart 2017
EĞER YAŞASAYDILAR28 Şubat 2017
MARMARA MEZUNLARINDAN BASIN BİLDİRİSİ17 Şubat 2017
ESENLER’DE BÜYÜK ARAÇ KAOSU…15 Şubat 2017
KAR GELİYOR...10 Şubat 2017
ESENLER NÜFUSU AYNİ KALDI…09 Şubat 2017
KENT KONSEYİ DEPREME KİLİTLENDİ…09 Şubat 2017
SALI PAZARI YENİ YERİNDE...26 Ocak 2017
24 OCAKLARI YAŞAMAMIŞ VE GÖRMEMİŞ OLANLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2017
BAŞKAN KAN VERDİ…24 Ocak 2017
BÖYLE OLACAĞI ÇOKTAN BELLİYDİ… 21 Ocak 2017
Memleket 2017’ye Katliamla Girdi...01 Ocak 2017
ESENLERLİ ENGELLİLER DARICA'DA MORAL DEPOLADI...27 Aralık 2016
TERÖR KAYSERİ’Yİ VURDU…18 Aralık 2016
YÜKSEK TİCARETLİLER TERÖR SALDIRILARINI KINADI…17 Aralık 2016

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER