Ana Sayfa > SİYASET

OĞUZHAN MÜFTÜOĞLU: TOPLUMDA SANILDIĞINDAN BÜYÜK TEPKİ VAR…
12 Aralık 2016
Yaşananları, Türkiye devrimci hareketinin önder isimlerinden, Oğuzhan Müftüoğlu Birgün’e değerlendirdi… “Bugünkü mevcut sisteme ve 14 yıldır AKP tarafından yürütülen politikalara karşı radikal muhalefet yürütmeyen bir hareket başarılı olamaz. Ülkede yaşanan gelişmelere karşı sanıldığından daha büyük bir tepki var…”
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
OĞUZHAN MÜFTÜOĞLU: TOPLUMDA SANILDIĞINDAN BÜYÜK TEPKİ VAR…
 
Türkiye’de çok sıcak günler yaşanıyor. Bir taraftan başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifi Meclis’e sunulurken, diğer yandan da kanlı saldırılar ülkedeki şiddet iklimini körüklüyor. Yaşananları, Türkiye devrimci hareketinin önder isimlerinden, Oğuzhan Müftüoğlu Birgün’e değerlendirdi…
 
“Bugünkü mevcut sisteme ve 14 yıldır AKP tarafından yürütülen politikalara karşı radikal muhalefet yürütmeyen bir hareket başarılı olamaz. Ülkede yaşanan gelişmelere karşı sanıldığından daha büyük bir tepki var…”
 
“ 2011 yılındaki bir söyleşide CIA’in eski Türkiye masası şefi Fuller’in sözüne atıfta bulunarak ‘Yeni Türkiye, Ilımlı İslam Cumhuriyeti’ne dönüşmüş durumda’ demiştiniz. Bugün nasıl tanımlarsınız?
 
O dönemde AKP yöneticileri ‘Yeni Türkiye’ lafını ağızlarından düşürmüyordu. Fuller’in ABD’nin BOP çerçevesinde geliştirdiği ‘Ilımlı İslam’ projesini anlattığı kitabının adı da ‘Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ idi. Bu CIA görevlisinin adının da karıştığı 15 darbe girişiminden sonra artık ‘Yeni Türkiye’ lafını ağızlarına fazla almaz oldular. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçenlerde yaptığı bir konuşmasında bu kavramı Atatürk’ün 1923 yılında yaptığı bir konuşmasından aldıklarını ima eden bir şeyler de söylediğinde kimse itiraz etmedi, fazla gülen de olmadı. Bu günlerde ‘Yeni Türkiye’ projesinin isim babasının darbeci çıkması yüzünden biraz şaşkın da olsalar ülkenin durumunda, özünde değişen fazla bir şey yok, Ilımlı İslam Cumhuriyeti yolunda iki ileri bir geri yola devam ediyorlar.
 
Bunlar adaletsizliği kitabına uyduruyorlar
 
»Peki Erdoğan’ın ‘Başkanlık’ ısrarı ülkeyi nereye taşır?
 
Şimdi gelinen noktada bu meseleyi MHP ve AKP yöneticileri şöyle anlatıyorlar. Mevcut durumda Cumhurbaşkanı’nın (CB) fiili durumu Anayasaya aykırıymış. Yani CB anayasa suçu işlemekteymiş. Bu durumu düzeltmek için Anayasa’yı değiştirerek Cumhurbaşkanı’nı “Anayasa suçu işler durumdan kurtaracaklar”mış! Bahçeli aynen böyle söylüyor, Başbakan da aynen katılıyor. Madem adama gücümüz yetmiyor, onun dediği olsun, biz de keyfimize bakalım gibi bir durum…
 
Başkanlık dayatmasının ülkeye ne getireceği aslında bu günden belli. Demirel’in “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” diye bir lafı vardı, bunların da ne yapacaklarını şimdiye kadar yaptıklarına bakarak anlayabiliriz. Hukuksuzluk, keyfilik, adaletsizlik kitabına uygun şekilde devam edecek, hırsızlıklar, yolsuzluklar daha rahat sürdürülecek, daha çok rant, daha çok HES. Gene bilmem hangi tarikat yurdunda gencecik çocuklarımız ya tecavüze uğrayacak ya bir karanlık gece yarısı yanıp ölecek, gene seçme sınavlarında aynı menzile yürüyenler kazandırılırken, işsiz veya okulsuz, sokaklarda bırakılan gençlerin gasp edilen hayatlarının hesabını kimse vermeyecek… Gene bir başka ülkenin başındaki diktatörü devirmek için cihatçılar örgütlenecek, savaşa sürüklenilecek…
 
Nereden bakarsanız bakın, bunların ülkeyi hayırlı bir yere taşımayacağı ortada. Görünen o ki bağnazlıkları, hırsları ve açgözlülükleriyle ülkemizi büyük bir felakete sürüklüyorlar.
 
»Belki asıl sorun bütün ilerici, demokratik dinamikleriyle bu ülkenin onları nereye kadar taşıyabileceği… Muhalefet ülkede yaşananları doğru okuyabiliyor mu?
 
Muhalefet derken adıyla söylemek belki daha iyi. MHP’nin misyonu zaten ortada, muhalefet değil. AKP dün Cemaat’le yaptığı işbirliğini bugün Bahçeli’yle yürütüyor.
 
CHP’nin sorunu ise sanırım gelişmeleri doğru okuyup okuyamama meselesi değil. Çünkü her şey ortada. Sorun daha çok siyaset anlayışıyla ilgili.
 
CHP’nin merkez yönetimi daha çok var olan sistemi, devleti korumaya dayanan bir siyaset yürütüyor. Oysa Cemaat’ten AKP’ye kadar yaşadığımız bütün olumsuzluklarda devlet politikalarının birinci dereceden rolü var. “Başkanlık gelirse ülke bölünür, demokrasi-parlamenter sistem ortadan kalkar diyorlar”, sanki ortada parlamenter sistem, demokrasi varmış, ülke paramparça olmamış gibi…
 
Bugünkü mevcut sisteme ve 14 yıldır AKP tarafından yürütülen politikalara karşı radikal bir muhalefet yürütmeyen; bu politikaların sonuçlarını, bu din bezirgânlığının ülkeyi getirdiği durumun hesabını sormayan, darbe sürecinde yaşanan rezilliklerdeki iktidarın rolünü ve sorumluluklarını işaret etmeyen bir muhalefet hareketinin başarılı olmasının mümkün olmadığını, CHP yönetiminin sorununun da burdan kaynaklandığını düşünüyorum.
 
Halk muhalefeti yeterince örgütlü değil
 
»Laikliğin ve anayasanın yok sayıldığı, devlet kurumlarının tarikatlarca ele geçirildiği, ülkenin dini referanslarla yönetildiği bu günlere nasıl geldik?
 
Bu günlere nasıl geldiğimiz konusunda neredeyse yazılıp söylenmedik hiçbir şey kalmadı. Şimdi bu konuda karşı tarafın yaptıklarından, emperyalist projelerden, darbelerden, Cemaat’ten uzun uzun söz etmenin artık fazla bir manası yok. Ülkemizde ve dünyada yaşanan karşı devrimci dalganın, gericiliğin peşine takılan sözde liberal aydınların ihaneti de ülkenin dini referanslarla yönetildiği bu günlere gelmesinde önemli bir rol oynadı. ‘Askeri vesayeti, darbeciliği tasfiye’ adına ‘yetmez ama evet’ diye diye, iktidarın bütün gerici uygulamalarını destekleyenler; Zaman ve Taraf gibi gerici yayın organlarında bu ülkenin yüz akı devrimcilerine utanmazca saldırdılar. AKP politikalarına, emperyalizme liberal gericiliğe karşı çıkarak büyük ve onurlu bir mücadele veren devrimci, demokrat insanlara, örgütlere, yayın organlarına ‘darbeci-milliyetçi’ diye saldırıp iftiralar atmayı marifet sandılar. Bunlar arasında içimizden de çıkanlar oldu. Beş paralık çıkar uğruna, arkadaşlarına, kendi geçmişlerine ihanet ettiler.
 
Şimdi bunları da buraya bir kere daha not etmiş olalım. Çünkü şimdi her şey bütün çıplaklığıyla ortaya çıktıktan sonra bir kısmı aldatıldıklarını söylüyor, bir kısmı hiç bir şey olmamış gibi hepsi rejimin borazanı kesilen ekranlarda utanmadan ahkâm kesmeye devam ediyor, bazıları da birlikte ‘demokrasi cephesi’ kuralım diye ortaya çıkabiliyor.
 
»Parlamento ve hukukun iktidar eliyle işlevsiz kılındığı bu ortamda muhalefetin manevra alanı kaldı mı? Neler yapılabilir?
 
Parlamentoda yer alan partilerin tutumları ve meclis aritmetiği göz önüne alındığında, oradan olumlu bir gelişme beklemek mümkün değil. Bu durumda parlamento dışı muhalefete büyük bir görev düşüyor. Ülkede yaşanan gelişmelere karşı aslında sanıldığından daha büyük bir tepki ve muhalefet var. Herkes iktidarın yüzde ellisinden söz ediyor, öbür yüzde elli yok sayılıyor, ki bu oranlar da aslında gerçeği yansıtmıyor. Ama halk muhalefeti yeterince örgütlü ve aktif durumda değil.
 
»Gidişattan son derece mutsuz olduğu halde yaşananlara tepkisiz kalan sessiz bir çoğunluk var ülkede. Herkesin ‘kendi içinde tutarlı’ kendince bir nedeni var bu suskunluğa ilişkin… ‘Örgütlü bir halk’ yeni dünya düzeninde hayal mi?
 
Hayır, hayal değil. Bu ülkede ve çevremizde provokasyonlar, canlı bombalar ve katliamların hayatı cehenneme çevirdiği, hemen güneyimizde ve kısmen de içimizde sonuçlarını gördüğümüz etnik, dinsel ve mezhepsel savaşların sürdüğü bir ortamda örgütsüz bir halkın tepkisiz kalması bence çok doğal. Ancak bu kalıcı bir durum değil. Koşullar oluştuğunda nasıl olacağını (2013 Haziranı’nda, Cerattepe’de… olduğu gibi) herkes görecek.
 
‘Kendisi için örgüt’ anlayışı aşılmalı
 
»Haziran Hareketi bu anlamda umudu diri tutuyor. Mücadeleyi nasıl gözlemliyorsunuz, sizce solun geleneksel hatalarından sıyrılabiliyorlar mı?
 
Ülkede ve bölgede yaşanan her şey Haziran Hareketi’nin temelini oluşturan fikrin ne kadar doğru ve gerekli olduğunu kanıtlıyor. Bu fikir geniş kitlelere henüz tam olarak anlatılabilmiş değil, hatta bazı sol gruplar tarafından bile sosyalistlerin yukarıdan – temsili birliği olarak anlaşılabiliyor. Oysa, senin de söylediğin gibi, bugün ülkede yaşanan gelişmelerden rahatsız olan çok geniş bir kitle var. Sol gruplar bugünkü halleriyle bunun çok çok az bir kesimini kavrayabiliyor.
 
Evet, sol geleneksel hatalarından hala sıyrılabilmiş değil ve bu durum ülkenin içinde bulunduğu bu olağanüstü koşullar altında mücadeleyi olumsuz olarak etkiliyor. Sol içinde benim sıkça değindiğim ve ‘kendisi için örgüt’ diye tanımladığım bir yanlış örgüt anlayışı var, bu aşılamıyor. Mücadelenin bir aracı olan örgütler amaç haline gelerek fetişleşiyor. Emekçi halkın, devrimci mücadelenin gerekleri değil, kendi gurubunun çıkarını öne alan tavırlar gelişiyor. Örneğin geçenlerde Haziran Hareketi, diktatörlüğe karşı bir miting düzenledi ve bütün muhalif guruplara da çağrı yaptı. Sonuçta yapılan mitinge Haziran Hareketi’nin kendisi binlerce katılımcısıyla birlikte kendi flamaları ve Haziran bayraklarıyla değil, ortak pankartlarla katılırken, bazı gruplar kendi bayraklarını öne çıkararak göstermeye çalışan bir tavır içinde oldular. Ancak bu tür anlayışların mücadeleye olduğu kadar kendilerine de bir faydasının olmadığının anlaşıldığı zaman geleceğe daha umutla bakabileceğiz.
 
»Söyleşi boyunca ülkede yaşanan pek çok sıkıntı üzerine konuştuk. Sizce bu ateş çemberinden nasıl çıkabiliriz?
 
Şimdi işin doğrusunu söylemek gerekirse zor günlerden geçiyoruz. Sadece ülkemizde değil, bütün bölgede ve dünyada adeta bir yeni barbarlık çağı yaşanıyor. Bu koşullarda direnmek ve mücadele etmekten başka bir çıkış yolu yok. Koşullar ne kadar çok olumsuz gibi görünse de ben asla umutsuz değilim. Bunu sadece bir moralite unsuru olarak söylemiyorum. Öyle dış dinamikler şu bu falan değil, onların zaten öyle bir derdi yok, ben bu ülkenin (büyük çoğunluğunu oluşturan öteki yüzde elliden oluşan) gerçek dinamiklerinin bize dayatılmak istenen hayatı asla kabul etmeyeceğine inanıyorum. Bir de, belki size biraz iyimserlik gibi gelebilir, ama ben, eğer bu halkın ve tarihin biraz vicdanı varsa, bu kadar haksızlık ve adaletsizliğin, bu kadar zalimliğin, bu kadar kötülüğün eninde sonunda kaybetmeye mahkûm olduğuna inanıyorum.
 
Elbette bu kendiliğinden olmaz. Ancak mücadele edersek kazanabiliriz. Bunun için, kazanmak için ve kazanacağımıza inanarak direnmekten başka bir çıkış yok. Akılla, inanarak ve birlikte direneceğiz. Direnmenin kazanmak demek olduğunu bilerek.”


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
KILIÇDAROĞLU'NDAN TARİHİ DEMOKRASİ HAMLESİ...22 Nisan 2018
İYİ PARTİ YSK'YA BAŞVURDU...22 Nisan 2018
CHP'DEN DEMOKRASİ HAMLESİ…22 Nisan 2018
SEÇİM SARMALINA GİRİLDİ20 Nisan 2018
SEÇİMDEN BESLENME…17 Nisan 2018
​CHP 81 İLDE OHAL’İ PROTESTO ETTİ…17 Nisan 2018
​AKŞENER; “1997’DEKİ GİBİ BÜYÜK BİR KARARTMA İLE KARŞILAŞTIK…”17 Nisan 2018
KAFTANCIOĞLU ESENLER CHP’DE…13 Nisan 2018
YÖNETME YÖNETİLME ZAAFI…13 Nisan 2018
​AYHAN BÖLÜKBAŞI İYİ PARTİ GİK ÜYESİ OLDU… 10 Nisan 2018
​BÖKE; “KOLTUKTAN OLMAK PAHASINA SİYASETTE OLMAK LAZIM…” 08 Nisan 2018
DİNDAR; "2017 BORCUMUZ 145 MİLYON 844 BİN...”05 Nisan 2018
BATI DOĞU TÜRBÜLANSI…04 Nisan 2018
​VARDAR, “PARTİMİN İKTİDARINI GÖRMEDEN GÖÇMEK İSTEMİYORUM”02 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU; "İTTİFAK 43.5..."27 Mart 2018
KAFTANCIOĞLU: 'PROJEDEN VAZGEÇİN'21 Mart 2018
Esenler’de TKH üyelerine saldırı...21 Mart 2018
​544 PARSEL ÜZERİNDEN SİYASİ ROL KAPMA YARIŞI19 Mart 2018
İTTİFAKÇILIK14 Mart 2018
SİLBAŞTAN CHP TÜZÜĞÜ11 Mart 2018
​KILIÇ; “BUGÜN SAYENİZDE TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ…11 Mart 2018
CHP TÜZÜK KURULTAYI BAŞLADI...09 Mart 2018
Meclis Üyesi Yüksel Kılıç’tan 8 Mart Mesajı07 Mart 2018
CHP'DE TÜZÜK KURULTAYI; ÖNERİLER...23 Şubat 2018
ESENLER AFRİN'İ DEĞERLENDİRDİ...22 Şubat 2018
Kaftancıoğlu'ndan Berberoğlu İçin Kampanya 19 Şubat 2018
BÖLÜKBAŞI AKŞENER'İN DANIŞMANLIĞINA ATANDI...16 Şubat 2018
MODERN SİYASET VE DEMOKRASİ16 Şubat 2018
AKSU; MODERN DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLEŞME13 Şubat 2018
Kılıçdaroğlu'nun A Takımını Seçti...13 Şubat 2018
İNCE; “SUSMAYACAĞIM, BU YARIŞ BİTMEDİ…”06 Şubat 2018
CHP 36. KURULTAYI YAZISI06 Şubat 2018
Mecliste Ortak Deklarasyon…06 Şubat 2018
CHP'DE LİDER ADAYLARINA NEREDEN NE OY ÇIKTI05 Şubat 2018
CHP PARTİ MECLİSİ BELLİ OLDU05 Şubat 2018
KILIÇDAROĞLU GENEL BAŞKAN05 Şubat 2018
CHP KURULTAYI HAFTA SONU... 02 Şubat 2018
CHP BÜYÜK KURULTAYI HAFTA SONU30 Ocak 2018
24 OCAKLARI GÖRMEMİŞ VE YAŞAMAMIŞLAR BİLEMEZ…24 Ocak 2018
SANAL-SOSYAL ÂLEMDE SİYASET…19 Ocak 2018
CANAN YOLDAŞ SAHAYA İNDİ...18 Ocak 2018
KAFTANCIOĞLU'NDAN YANIT...18 Ocak 2018
SÖZDE SİYASETİN SONU…15 Ocak 2018
CHP İSTANBUL'DA YOLDAŞLIK KAZANDI; CANAN KAFTANCIOĞLU...15 Ocak 2018
​ŞUAYİP BABA’YA VEFA ÖDÜLÜ…11 Ocak 2018
Canan Kaftancıoğlu CHP İl Başkanı adayı11 Ocak 2018
TEŞEKKÜRLER, CHP DELEGELERİ…27 Aralık 2017
KILIÇDAROĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMALAR...12 Aralık 2017
CHP ESENLER 10. OLAĞAN KONGRESİ 24 ARALIK'TA...08 Aralık 2017
KONGRELER KALDIĞI YERDEN...05 Aralık 2017
AKSU; SİYASET “İDE İLE OLUR, Bİ DENE İLE OLMADI Bİ DAHA DENE İLE” OLMAZ...01 Aralık 2017
CHP KURULTAYI 3-4 ŞUBAT'TA...30 Kasım 2017
AKSU; YER YARILMAZ GÖK ÇATLAMAZ İSE ADAYIZ…16 Kasım 2017
SİYASETİN ALFABESİNİ BİLENLERE…09 Kasım 2017
AKSU'DAN DAVET....09 Kasım 2017
​KILIÇDAROĞLU; “DAVASINA İNANAN BAŞKAN İSTİYORUM”09 Kasım 2017
ERDOĞAN AKSU; HEP AYNİ Mİ OLACAK? HAYIR OLMAMALI…06 Kasım 2017
​AKSU; PARTİDE VE SİYASETTE UZLAŞI ŞART…01 Kasım 2017
BÖLÜKBAŞI; "İYİ TÜRKİYE, İYİ YARINLAR İÇİN..."01 Kasım 2017
TKP'li Belediye Başkanı Esenler'de30 Ekim 2017
“EFENDİLER YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ…”30 Ekim 2017
AKŞENER: “BU İKTİDAR GİDİCİ…”25 Ekim 2017
BAYKAL'IN YENİ SAĞLIK DURUMU AÇIKLAMASI...24 Ekim 2017
ERDOĞAN: HATA YAPTIK, KIYMETİNİ BİLEMEDİK, BEN DE SORUMLUYUM!24 Ekim 2017
ADAYIM VE DELEGEYE GÜVENİYORUM…21 Ekim 2017
BAYKAL YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI...18 Ekim 2017
Yüksel Kılıç Trafik Kazası Geçirdi!18 Ekim 2017
ESENLER’İN 2018 BÜTÇESİ 320 MİLYON TL...09 Ekim 2017
EVET, İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM…13 Ekim 2017
KOÇ ÖRGÜTÜN VİCDANINA HAVALE ETTİ13 Ekim 2017
MÜCADELEYE DEVAM 29 Eylül 2017
KOÇ SİYASİ EMEKLİLİĞE IŞIK YAKTI...28 Eylül 2017
TOPBAŞ'IN YERİNE İKİ ADAY...22 Eylül 2017
TOPBAŞ İSTİFA ETTİ...22 Eylül 2017
NİCE 94 YILLARA…09 Eylül 2017
YENİ KABİNE20 Temmuz 2017
İNCE; “Aynı ideali paylaşan kardeşler topluluğuyuz” diyorlardı...15 Temmuz 2017
AKP ANKETİNDEN YÜRÜYÜŞE DESTEK...30 Haziran 2017
‘GÜBRE OLAYINI CHP’LİLER YAPMIŞ OLABİLİR’29 Haziran 2017
14. GÜN...28 Haziran 2017
HEDEF İSTANBUL22 Haziran 2017
GÜN...19 Haziran 2017
TBMM, 15 TEMMUZA KADAR ARA VERECEK18 Haziran 2017
YOLLAR YÜRÜMEKLE AŞINIR18 Haziran 2017
YÜRÜMEK FAKRU ZARURET… 15 Haziran 2017
ADALET YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI...15 Haziran 2017
"Terör Bitecek Dediler, Terör Başladı..."13 Haziran 2017
KATAR; ASIL HEDEF BİZİZ?08 Haziran 2017
Katar Tezkeresi TBMM’den Geçti...08 Haziran 2017
KILIÇDAROĞLU; "1 MİLYON 600 BİN İŞÇİ, SESSİZ KALIYOR"05 Haziran 2017
GEZİ'NİN 4. YILI...02 Haziran 2017
15 TEMMUZ BİLANÇOSU; 50 BİN TUTUKLAMA...29 Mayıs 2017
CHP'DEN "19 MAYIS" UYARISI...18 Mayıs 2017
TEDBİRLİ DİSİPLİN08 Mayıs 2017
AKP'DE DEVİR TESLİM GÜNÜ...02 Mayıs 2017
ERDOĞAN AKSU YAZDI; REFERANDUM: ANALİZ, KATALİZ, KATALİZATÖR…23 Nisan 2017
ESENLER VE İSTANBUL'DA REFERANDUM SONUÇLARI18 Nisan 2017
ARTIK İKİ TÜRKİYE VAR…17 Nisan 2017
YSK'DAN AÇIKLAMA17 Nisan 2017
CHP İSTANBUL 35 İLÇE SONUCUNA İTİRAZ ETTİ...17 Nisan 2017
KILIÇDAROĞLU; HALKIN EN AZ %50'Sİ HAYIR DEDİ...17 Nisan 2017
SON ANKET ARAŞTIRMASI14 Nisan 2017
HAYIRLI DÜŞÜŞ…12 Nisan 2017
TDH; "ÜLKEMİZ İÇİN HAYIR DİYORUZ..."12 Nisan 2017
ERDOĞDU; BAŞKANLIK VARSA ÖZGÜRLÜK YOK, HUKUK YOK...11 Nisan 2017
DİNDAR; “BELEDİYEMİZİN BORCU 170.622.627 TL…” 07 Nisan 2017
DİDEM ENGİN'DEN NEZAKET DERSİ...07 Nisan 2017
REFERANDUM İÇİN SON ANKET05 Nisan 2017
HAYIRCILAR; “AYŞENUR ABLA’YA HİÇ YAKIŞMADI…”30 Mart 2017
CHP ESENLER HAYIRA ÇALIŞIYOR30 Mart 2017
CUMHURBAŞKANI PAZAR GÜNÜ ESENLER'DE...24 Mart 2017
KIRMIZI; “TÜM BASKILARA RAĞMEN HAYIR KAZANACAK”20 Mart 2017
CHP ESENLER BASIN AÇIKLAMASI; “BELEDİYE BAŞKANI’NIN ANLATIMI GERÇEK DIŞIDIR…”16 Mart 2017
ERDOĞAN AKSU YAZDI; ROTTERDAM BELEDİYE BAŞKANI 14 Mart 2017
KILIÇDAROĞLU KARADENİZLİLERLE BULUŞTU...14 Mart 2017
DİPLOMASİ SANATI…13 Mart 2017
TEKİN VE BERBEROĞLU'NDAN HAYIR LOKMASI 06 Mart 2017
ESENLER CHP'YE ANTİDEMOKRATİK UYGULAMA...05 Mart 2017
ERDOĞAN AKSU; KIRILMA NOKTASI 27 Şubat 2017
SEÇMEN LİSTELERİ MUHTARLIKLARDA ASKIDA...21 Şubat 2017
“HAYIR” DİYENLER BULUŞUYOR…17 Şubat 2017
CHP ESENLER HAYIR İÇİN MUHTARLAR İLE BULUŞTU…13 Şubat 2017
MEMLEKET HAYRA DURDU…13 Şubat 2017
REFERANDUM TAKVİMİ PERŞEMBEYE AÇIKLANIYOR...13 Şubat 2017
CHP ESENLER “HAYIR” İÇİN TOPLANDI…13 Şubat 2017
ERDOĞAN AKSU; TÜCCAR SİYASETİ VE FON… 07 Şubat 2017
CAHİLLİK VE GAFLET… 27 Ocak 2017
CHP İSTANBUL SOL KANAT, “DİKTATÖRLÜĞE GEÇİT VERMEYECEK”24 Ocak 2017
TÜRKİYE BU REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİ KALDIRAMAZ...21 Ocak 2017
İNCE; "FERMAN VARSA DADALOĞLU DA VAR"19 Ocak 2017
Anayasa Değişiklik Teklifinde İkinci Tur16 Ocak 2017
SİYASETİN SİHRİ; DOLAR…16 Ocak 2017
Belediye Başkanı İlçe Başkanlarıyla Buluştu...12 Ocak 2017
REJİMİN OYLANACAĞI KRİTİK GÖRÜŞMELER BAŞLADI...09 Ocak 2017
MECLİSTE ÜST AKIL TARTIŞMASI...06 Ocak 2017
CHP'DEN OCAK AYINDA İKİ ÖNERGE...06 Ocak 2017
SÖZDE VE SAHTE AYDINLAR SUÇLU VE SORUMLUDUR…01 Ocak 2017
YÜKSEK TİCARET’TE ‘KOCASAKAL’ RÜZGÂRI…13 Aralık 2016
2016 YILININ SON MECLİSİ...06 Aralık 2016
Kılıçdaroğlu; Şehitler için kanun teklifi vereceğiz...29 Kasım 2016
CHP PARTİ MECLİSİ BİLDİRİSİ…07 Kasım 2016
BAYKAL: ‘HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ BİR KARARDIR’01 Kasım 2016
YALÇINKAYA; “BİR GÖZÜ İLE DOLAR DİĞERİYLE EURO GÖRENLER ELEŞTİRİLERİMİZİ GÖRMEDİLER…”22 Ekim 2016
FETTAH DİNDAR BAYRAMPAŞA MECLİSİNİ TERLETTİ...22 Ekim 2016
CHP ESENLER’DEN CUMHURİYET MEYDANI’NDA AŞURA İKRAMI…17 Ekim 2016
ABD İLE RUSYA ARASINDAKİ SALINCAK; TÜRKİYE13 Ekim 2016
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ 3 EKİM’DE…30 Eylül 2016
“YARIN SEÇİM VARMIŞ GİBİ ÇALIŞMALIYIZ”25 Eylül 2016
12 EYLÜL FAŞİZMİ16 Eylül 2016
CHP Belediye Meclis üyelerinden 30 Ağustos mesajı...29 Ağustos 2016
OHAL NEDİR? NE KADAR SÜRE İLAN EDİLEBİLİR? TEDBİR VE YAPTIRIMLARI NEDİR?21 Temmuz 2016
NewYork Times: 15 Temmuz her türlü muhalifi bastırmak için kullanılıyor...19 Temmuz 2016
CHP’den Geri Dönüşüm Önergesi14 Temmuz 2016
“KILIÇDAROĞLU’NA MERMİ ATAN AKP’Lİ…”09 Haziran 2016
BİR KİŞİ ÖLÜRÜZ BİN KİŞİ GELİRİZ…09 Haziran 2016
CANPOLAT; FATİH SULTAN MEHMET VAKFI ARAZİLERİNE NE OLDU?30 Mayıs 2016
DOKUNULMAZLIK DA İLK TUR… 18 Mayıs 2016
ESENLER DEMOKRAT PARTİ İLÇE KONGRESİ… 05 Mayıs 2016
BAĞIMSIZ ADAYLIK DÜNYANIN EN ZOR İŞİ…27 Nisan 2016
23 NİSAN MECLİSİ...24 Nisan 2016
SAADET TEKSTİLİ DEĞERLENDİRDİ...19 Nisan 2016
DİNDAR; “BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NİN BORCU 109.714767.92 TL.”12 Nisan 2016
BELEDİYE MECLİSİ 4 NİSAN'DA...01 Nisan 2016
İSTİKLAL, İSTANBUL VE…21 Mart 2016
AYDIN; “SIKMADIĞI ÜZÜMÜN ŞIRASINI İÇENE YAZIK…”18 Mart 2016
ÖĞÜT, SÖĞÜT VE BOMBA…16 Mart 2016
CHP’Lİ VEKİLLER CİZRE’DE İNCELEME YAPTI: SURİYE’DEN FARKSIZ… 05 Mart 2016
BU SON ZİYARETLER OLSUN, SİLİVRİ'YE DE SİLİVRİ'DEN DE…27 Şubat 2016
ZEKERİYA BEYAZ; “İSLAM İLERİ, MÜSLÜMANLAR GERİ…”18 Şubat 2016
CHP'DEN GÖKSUYA TEPKİ...12 Şubat 2016
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ ŞUBAT OTURUMLARI YAPILDI...08 Şubat 2016
ERDOĞDU; “DEMOKRASİ GÖRÜNÜMLÜ FAŞİZM”01 Şubat 2016
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ DİDEM ENGİN ESENLER’DEYDİ…01 Şubat 2016
CHP'DE MYK BELLİ OLDU...25 Ocak 2016
KOSOVA HER AN PATLAYABİLİR...25 Ocak 2016
GENÇ, VEDA ETTİ…22 Ocak 2016
CHP'NİN PARTİ MECLİSİ NETLEŞTİ...19 Ocak 2016
KILIÇDAROĞLU’NA JET SORUŞTURMA…18 Ocak 2016
ÜTEBAY, PARTİ MECLİSİ ÜYESİ OLDU…18 Ocak 2016
CHP’DE LİSTELER SAVAŞI SONUÇLANDI; 23 KİŞİ…18 Ocak 2016
KILIÇDAROĞLU 4. KEZ CHP GENEL BAŞKANI17 Ocak 2016
CHP'DE HAFTA SONU KURULTAY VAR...15 Ocak 2016
MASTÖB CHP’Nİ ZİYARET ETTİ...10 Ocak 2016
CHP İSTANBUL 'CEMAL CANPOLAT' DEDİ...27 Aralık 2015
ESENLER CHP’DE YÜRÜTME SEÇİLDİ…17 Aralık 2015
CHP'LİLER İSTANBUL İL KONGRESİNE KİLİTLENDİ...16 Aralık 2015
ERDAL EREN 16 YAŞINDA…15 Aralık 2015
İYİ KÖTÜ BİR KONGRE DAHA ATLATILDI…07 Aralık 2015
CHP İSTANBUL YENİLENDİ, YENİ BAŞKANLAR BELİRLENDİ...07 Aralık 2015
“BEN YERİNE BİZ ANLAYIŞI BENİMSENMEDİKÇE OLMAZ…“07 Aralık 2015
CHP ESENLER’DE KISMİ KOLLEKTİF LİSTE VE O LİSTENİN BAŞKAN ADAYI KAZANDI…07 Aralık 2015
ERDOĞAN AKSU; ÖZELEŞTİRİ KONGRESİ…05 Aralık 2015
SİYASETİN ER MEYDANI OLMAYINCA…30 Kasım 2015
GAZETECİLİK TUTUKLANDI...27 Kasım 2015
ŞU FAKİR İLÇENİN CİN KONGRECİLERİ…25 Kasım 2015
CHP'DEKİ SORUN; TEK BOYUTLULUK…24 Kasım 2015
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇABASI...20 Kasım 2015
DÜĞMEYE BASILDI, KOÇ DARBEDİLDİ…17 Kasım 2015
MECLİS 17 KASIM’DA TOPLANACAK…16 Kasım 2015
CHP'DE GEREKEN YAPILACAK...09 Kasım 2015
CHP OLAĞAN KURULTAYA GİDİYOR...05 Kasım 2015
MAHALLE MAHALLE ESENLER-SEÇİM…05 Kasım 2015
ESENLER’DE 7 HAZİRAN 1 KASIM FARKI…05 Kasım 2015
İSTANBUL’UN YENİ VEKİLLERİ…02 Kasım 2015
EŞBAŞKANLAR SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ...01 Kasım 2015
AKP SİLDİ, SÜPÜRDÜ...01 Kasım 2015
KILIÇDAROĞLU; "SALTANATI YIKACAĞIZ..."31 Ekim 2015
KARAYALÇIN ESENLER’DE…28 Ekim 2015
KILIÇDAROĞLU; "AKP TABANINDAN OY ALACAĞIZ..."28 Ekim 2015
BÖLÜKBAŞI; “NOKTA KADAR MENFAATE VİRGÜL GİBİ EĞİLMEM..”27 Ekim 2015
ERDOĞAN AKSU; "CHP İLELEBET YAŞAYACAKTIR…"26 Ekim 2015
TURNA; ” İKTİDAR, SEÇİMİN SESSİZ GEÇMESİ İÇİN TOPLUMU BİLEREK GERDİ…”23 Ekim 2015
BAYKAL; BU SEÇİM NORMAL OLMAYACAK, İKİ İHTİMAL VAR…21 Ekim 2015
AYHAN BÖLÜKBAŞI’NIN ADAYLIĞINDAN PARTİLER TEDİRGİN…21 Ekim 2015
AYHAN BÖLÜKBAŞI; "1 KASIM AKŞAMI BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİYİM..."15 Ekim 2015
KORKMAZCAN; "BİRLEŞEN VE ÜRETEN TÜRKİYE..."15 Ekim 2015
ŞAHİN; "ALLAH SEVMEDİĞİ YÖNETİCİLERE DALKAVUKLAR MUSALLAT EDER..."15 Ekim 2015
Esenler Ankara’daki Katliamı kınadı...15 Ekim 2015
“AKP’NİN OYU % 25…”13 Ekim 2015
SON ANKET; 7 HAZİRANA GÖRE AKP 12 VEKİL KAYBEDİYOR, CHP 8 VEKİL KAZANIYOR...06 Ekim 2015
YALÇINKAYA; ”ÇIKAR ÇEVRELERİ VE BİR KİŞİNİN MENFAATLERİNİ GÖZETEN AKP’YE OY VERMEYİN…”06 Ekim 2015
YAZARIMIZ MUHARREM EROL; LAFIMIZ ALEVİ SÜNNİ KARDEŞLİĞİNİ BOZANLARA…04 Ekim 2015
BÖLÜKBAŞI BAĞIMSIZ ADAY...29 Eylül 2015
İSTANBUL 2. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ19 Eylül 2015
ERDOĞAN AKSU YAZDI; 12 EYLÜL TRENİNE BİNMEK…17 Eylül 2015
GÖRÜNTÜ 'AKP AZINLIK HÜKÜMETİ'04 Ağustos 2015
ANKETLERDEN ÇIKAN ERKEN SEÇİM YERİNE KOALİSYON...29 Temmuz 2015
MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK...28 Temmuz 2015
ESENLER'DEKİ "OY FACİASI" BAKAN BOZKIR'I ÜZMÜŞ…14 Temmuz 2015
CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ SAĞ'A YOL ORTASINDA SALDIRI…09 Temmuz 2015
"DİNSİZ BİR PARTİNİN İNANÇSIZ ADAMINI SEÇMEK" VEYA SEÇMEMEK...07 Temmuz 2015
ERDOĞAN AKSU; MUHALEFET İLK FIRSATI KAÇIRDI…01 Temmuz 2015
MECLİS BAŞKANI AKP’Lİ…01 Temmuz 2015
MUHALEFET MECLİS BAŞKANI ADAYLARINI BELİRLEDİ, BAYKAL ADAY...24 Haziran 2015
BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AÇILDI…24 Haziran 2015
DEMİREL HAYATINI KAYBETTİ…17 Haziran 2015
CHP'DEN MANİFESTO...16 Haziran 2015
KOÇ OPERASYON GEÇİRDİ...12 Haziran 2015
ERDOĞAN ile BAYKAL GÖRÜŞTÜ…10 Haziran 2015
ERDOĞAN AKSU YAZDI; 7 HAZİRAN 2015, SEÇİM KİMYA BOZDU…10 Haziran 2015
AKP ESENLER’DE DÜŞÜŞE GEÇTİ; ON PUAN…09 Haziran 2015
İL İL, İSİM İSİM 550 MİLLETVEKİLİ...07 Haziran 2015
AKP İKTİDARDAN DÜŞTÜ...07 Haziran 2015
BAYRAMPAŞA'DA KORSAN AKP GAZETESİ...05 Haziran 2015
CHP OYLARI DAHA DA ARTABİLİR, AKP OYLARI DAHA DA DÜŞEBİLİR…03 Haziran 2015
RUBASAM PEHLİVANOĞLU’NU AĞIRLADI…26 Mayıs 2015
MECLİSE BİR ŞEYLER OLUYOR…26 Mayıs 2015
ESENLER CHP BÖLGE ADAYLARINI AĞIRLADI...25 Mayıs 2015
CHP’DEN “YÜZYILIN PROJESİ”…21 Mayıs 2015
CHP SOKAĞA TÜRKÜLERLE İNDİ…23 Nisan 2015

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER