Ana Sayfa > EĞİTİM KÜLTÜR SANAT

SUHTE İSYANLARINDAN AYDINLANMA MÜCADELESİNE LİSELİLER
15 Haziran 2016
Toplumsal mücadeleler tarihimizde liselilerin etkisi küçümsenemez. Orta eğitimde gerici uygulamalara karşı çıkabilecek bilinçte olan tek kesim liseliler. Bugünkü lise eylemlerinin arkasında güçlü bir miras var…
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SUHTE İSYANLARINDAN AYDINLANMA MÜCADELESİNE LİSELİLER

Toplumsal mücadeleler tarihimizde liselilerin etkisi küçümsenemez. Orta eğitimde gerici uygulamalara karşı çıkabilecek bilinçte olan tek kesim liseliler. Bugünkü lise eylemlerinin arkasında güçlü bir miras var…

Dinci gericiliğe karşı liselilerin başlattıkları barışçıl isyan toplumsal mücadeleler tarihimizde hiç de yabancısı olmadığımız bir durum. Nedense toplum olarak isyan duygularımızın gelişkin olmadığı, tarihimizde ciddi dönüşümlere yol açan aydınlanmacı bir “damar” bulunmadığı ileri sürülür. Oysa geçmişimizde egemenlere kök söktüren nice ayaklanma, isyan vardır. Bunların hepsinin toplumu ileriye götüren türden kalkışmalar olduğu elbette iddia edilemez ama “isyan” kültürümüz açısından pek de fakir sayılmayız.
 
Geçmişimizde, yaşadıkları dönemin liselileri sayılacak medrese öğrencilerinin ayaklanmaları da oldu. Yani liselilerimizin günümüzün gericiliğine karşı çıkışlarının bir “tarihi” var tabii ki. Osmanlı’da medreseler (liseliler) isyan duygularını dile getirmekten, itirazlarını açığa çıkarmaktan hiç çekinmediler, diğer coğrafyalardaki kardeşleri gibi. Genel olarak da ilerlemeden, aydınlanmadan yana tavır aldılar. Tabii hepsi böyledir denemez, ayaklanan liselilerin bu ayaklanmayı kendi çıkarları için yaptığı, içinde bulundukları topluma zarar verdikleri de olmuştur. Suhte İsyanları örneğin, bunlardan biri, belki de en önemlisidir.
 
EŞKIYA ÖĞRENCİLER
 
Suhte, lise çağındaki medrese öğrencilerine verilen isim. Suhte İsyanlarını biz, bu konuda ülkemizdeki en yetkin araştırmacı olan Mustafa Akdağ’dan öğrendik. Akdağ’ın “Türk Halkının Dirlik ve Düzenlik Kavgası” adlı kitabında bu isyanlar nedenleriyle birlikte genişçe ele alınır. Medrese öğrencilerinin eşkıyaya dönüşmelerinin tarihidir tam anlamıyla. Osmanlı’da adetten sayılırmış, öğrencilerin gruplar halinde dolaşıp ahaliden yardım toplamaları. 1500’lü yıllarda Osmanlı’da ekonomik sıkıntılar yaşanmaya başladığında işte bu öğrenciler artık eşkıyalığa başvuracaklardır. Evleri basıp talan etmeler, yağmalamalar. Özellikle zenginlere yönelik baskınlar gerçekleştirip, fidye için çocuk kaçırdıkları da olurdu. Anadolu’nun hemen her yerine yayıldıkları gibi başkente yakın Silivri’de bile görüldüler. Kanuni Sultan Süleyman’ın son dönemlerinde iyice büyüyen Suhte İsyanları, İkinci Selim döneminde ayyuka çıktı.
 
Akdağ, bazı medrese hocalarının da öğrencilerle beraber hareket ettiklerini kaydeder. Güvenlik güçlerinden kaçıp dağlara sığınan suhteleri, başlarına ödül konunca halk da katledilmeye başlar. Ama ne yapılırsa yapılsın bu isyanları bastıramaz Osmanlı. Bir genel af çıkarılır ama öğrencileri eşkıyalığa mecbur bırakan işsizliğe bir çare bulunamamıştır. Sorunun çözülmesi yıllar alır.
 
Yeri gelmişken Akdağ, o muhteşem kitabında çok önemli belirlemeler yapar. Kadının toplumsal yaşama sokulmamasının erkek öğrencileri birer seks canavarına dönüştürdüğünü, sokakta gördükleri kadınlara saldırdıkları, kendi hemcinsleriyle ilişkiye girdiklerini yazar. Karma eğitim karşıtları bundan bir ders çıkarırlar mı, ayrı mesele.
 
Dediğim gibi Suhte İsyanları, her kalkışma gibi Siyasal, toplumsal nedenleri olan ancak son derece kötü bir isyandı.
 
AYDINLANMADA LİSELİLER
 
Sonraki lise isyanları elbette çok daha farklı, öğrencilerin siyasal kararlara etki etme amaçlı kalkışmalarıydı. İlter Turan, Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Döneminde Öğrenci Siyasal Faaliyet adlı çalışmasında “Osmanlı tecrübesinin son yıllarının diğer bir özelliği de, orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin yaşlarından beklenmeyen bir siyasal ilgi ve örgütlenme yeteneği göstermiş olmalarıdır” der. Örnek olarak da Kuleli Vakası’nı, Talebe-i Ulum İsyanı’nı anımsatır.
 
Kuleli Vakası 1859’da medrese öğrencilerinin Abdülmecid’i tahttan indirip, Abdülaziz’i çıkarmak isteyen memurlarla, askerlerle birleşerek faaliyette bulunmaları olayıdır. Öğrencilerin ülkenin siyasal tartışmalarının tam olarak içinde olduğunu gösteren bir olaydı bu.
 
Çok değil 20 yıla yakın bir süre sonra, 1876’da, yine çeşitli medreselerden binlerce öğrenci toplanarak dönemin padişahı İkinci Abdülhamid’den Sadrazam Mahmut Nedim Paşa ile Şeyhülislam Hasan Fehmi’yi görevden almasını ister. Taleplerin gerekçesi bugünkülere çok benzer. Mahmud Nedim’i Rus yanlısı olduğu için sevmez öğrenciler. İkinci gerekçe daha önemli bana sorarsanız. Padişah kendince bir takım düzenlemeler yaparak oğlunu tahta geçirmek istemektedir. Öğrencilerin asıl tepkisi bunadır biraz da. Tabii bu isyanın altında başka nedenler yattığı da ileri sürülür. Abdülhamid, öğrenci hareketinin anayasa savunucusu olan Mithat Paşa tarafından düzenlendiğini söylerdi, derler. Öğrencilerin “Padişah Efendimiz”in düzenine isyanları öğrenci hareketleri tarihimizin en onurlu sayfalarını oluşturur. Abdülhamit, ilan ettiği anayasayı sonradan kaldırınca medrese öğrencileri de yüksekokullardaki ağabeyleri gibi duruma itiraz ederler. Tek adam düzenine karşı çıkan günümüz liselileri gibi.
 
LİSELİ DEYİP GEÇMEYİN
Özgürlüklerine yapılan müdahalelere karşı en duyarlı kesimi oluşturuyor liseliler. Tüm yaşamlarını etkileyecek kararlar alınırken onlara kimse fikirlerini sormuyor çünkü. O nedenle bazen çok basit görünen talepler için büyük, kitlesel eylemler gerçekleştiriyorlar.
 
Fransız lise öğrencileri 2009’da kendilerine dayatılan kılık kıyafet yasasını protesto etmek için sokaklara dökülmüşlerdi. Fransız medyası eylemleri “mini etek isyanı” gibi durumu tam olarak anlatmayan, aksine çarpıtan bir başlıkla verdi.
 
Oysa öğrenciler genel olarak kıyafet yönetmeliğine karşı çıkmışlardı. Çünkü Fransa Eğitim Bakanlığı okullarda öğrencilerin “yaşlarına uygun olmayan seksi kıyafetler” giymesini yasaklamıştı. Öğrenciler bunu diğer yasaklamaların da takip edeceğini düşünerek, özgürlüklerine müdahale olarak gördükleri yasağa karşı çıktılar. Mesele sadece etek değildi, öğrencilerin saçlarını boyamalarına, piercing’e de yasak getirilmişti.
 
YUNANİSTAN’I SARSAN LİSELİLER
 
Fransa’daki bu çok ses getiren eylemlerden bir yıl önce Yunanistan’daki liseli ayaklanmaları bu genç insanların başkaldırmaları halinde nasıl etkili bir güç olabileceklerinin en çarpıcı örneği. 15 yaşındaki Alexis Grigoropulos, anarşist olduğu söylenen bir gencin polis tarafından vurulması üzerine ülkedeki tüm liseleliler sokaklara çıkıp polisle çatıştı. Derslere de girmeyen liselilerin mücadelesine başta işçiler olmak üzere ülkedeki diğer kesimler de destek verdi. En güzel, en anlamlı dayanışmayı, Yunanistan işçi sınıfı sergiledi. Cinayetten kısa bir süre sonra bir milyondan fazla işçinin katılımıyla ülkede genel grev gerçekleşti.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM KÜLTÜR SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
TÜRKLERDE YARATILIŞ VE TÜREYİŞ EFSANELERİNDE KUŞLARIN YERİ VE ÖNEMİNE DAİR 2.26 Ocak 2021
GÜZEL ATLARIN ÜLKESİNDE-5- ÇARIN KIRGIZ KATLİAMI...25 Ocak 2021
KALANDAR 13 Ocak 2021
ERDOĞAN AKSU-YAZ GAZETECİ, YAZ YILLARI…08 Ocak 2021
BOUN, ODTÜ VE GALATASARAY09 Ocak 2021
​1980 ÖNCESİ BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ06 Ocak 2021
TÜRKLERİN İSLAMİYETE GİRİŞİNDE NELER OLDU?* 3.21 Aralık 2020
TÜRKLERİN İSLAMİYETE GİRİŞİNDE NELER OLDU?* 2.18 Aralık 2020
TÜRKLERİN İSLAMİYETE GİRİŞİNDE NELER OLDU?* 1.17 Aralık 2020
"KILIÇLARIN GÖLGESİNDE TANRILAR VE DİNLER" ÇIKTI...17 Aralık 2020
ERDOĞAN AKSU YAZDI; KOVİT İLLETİ VE SINAV...17 Aralık 2020
"UMUT KAR ALTINDA" ÇIKTI...14 Aralık 2020
Esenler Ortaokulu 1970-71 Mezunları Buluşması...18 Aralık 2017
EN GÜZEL OKUL BENİM OKULUM07 Aralık 2017
ŞEHİR VE TİCARET ATÖLYESİ..02 Aralık 2017
Ercan “İddiaların gerçekle ilgisi yok”01 Aralık 2017
24 KASIM ESENLER'DE KUTLANDI...25 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER UMUTSUZ, BORÇLU VE BASKI ALTINDA24 Kasım 2017
BETÜL ŞÜKÜR’DEN, GENÇ YAŞTA İKİ ROMAN; “LİMON ÇİÇEĞİ VE CERRAH GİBİ”19 Kasım 2017
OKUL YERİNE AVM18 Kasım 2017
ESENLER RUMELİLİLER KONSERİ 11 KASIM'DA...06 Kasım 2017
RUMELİLİLERDEN ATATÜRK'ÜN SEVDİĞİ ŞARKILAR...30 Ekim 2017
YAZARIMIZ HATİCE EROĞLU AKDOĞAN'IN YENİ KİTABI; “KADINLARIMIZ”…20 Ekim 2017
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI AÇILDI...10 Ekim 2017
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI AÇILIŞI 7 EKİM'DE...05 Ekim 2017
KAYIT PARASI YASAL DEĞİL, VELİ BAĞIŞA ZORUNLU TUTULAMAZ…15 Eylül 2017
EĞİTİM SABAH SEKİZDE BAŞLAYACAK13 Eylül 2017
İKİNCİ ÜNİVERSİTE SINAVSIZ…11 Eylül 2017
KAYMAKAMLIKTA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TOPLANTISI10 Eylül 2017
ESKİ TAS ESKİ HAM…06 Eylül 2017
"KAHVE TADINDA TARİH VE SİYASET" TÜRKÖLMEZ'İN YENİ KİTABI...01 Ağustos 2017
Kaymakam Şahin; Esenler’e 40 Okul, 1000 Derslik Lazım...31 Temmuz 2017
ESENLER DİJİTAL KÜTÜPHANESİ’NDE YER BULMAK ZOR…05 Temmuz 2017
GÜNDÜZ DÜŞ GÖRENLER19 Haziran 2017
DİRİLİŞ ESENLER'DE...13 Haziran 2017
LYS Duyurusu09 Haziran 2017
OKULLAR YAZ TATİLİNE GİRDİ.09 Haziran 2017
İLÇE MİLLİ EĞİTİM SPORCU ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ…27 Mayıs 2017
ESENLER OKULLARINDAN PROJE BAŞARISI 25 Mayıs 2017
ESENLER ORTOPEDİK ENGELLİLER 4. İSTANBUL SERAMİK SERGİSİNDE…25 Mayıs 2017
AYVALIDERE İLKOKULU’NDA EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI…09 Mayıs 2017
23 NİSAN KUTLU OLSUN...23 Nisan 2017
ESENLER AYVALIDERE İLKOKULU’NA ÇOK AMAÇLI SALON…20 Nisan 2017
EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR…31 Mart 2017
BAM TELİNE DOKUNDU...21 Mart 2017
YGS PAZAR GÜNÜ...10 Mart 2017
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…08 Mart 2017
‘TUNÇ YAYINCILIK VE KARDELEN’ CNR’DA …03 Mart 2017
ESENLER'DE ÜNİVERSİTE TANITIMI...22 Şubat 2017
ESENLER RUMELİLİLER'DEN GELENEKSEL COŞKU...06 Şubat 2017
ESENLER RUMELİLİLER FOLKLOR EKİBİ 4 ŞUBAT’A HAZIR…30 Ocak 2017
ESENLER RUMELİLİLER KONSERİ 4 ŞUBAT’TA …25 Ocak 2017
EĞİTİME AYAR ÇEKİLDİ...14 Ocak 2017
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NDE GÖKTEPE'Yİ UNUTMADIK...10 Ocak 2017
YÜKSEK TİCARET ANKARA ŞUBESİ’NDEN PROFİLO’DA TSM KONSERİ…24 Kasım 2016
"24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" KUTLU OLSUN...24 Kasım 2016
TEOG Maratonu iki gün sürecek22 Kasım 2016
FUARI SOLDAN DALGALANDIRDIK…20 Kasım 2016
KÖŞE YAZARIMIZ GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU TÜYAP’TA "MERHABA MAVİ" Yİ İMZALADI.16 Kasım 2016
İBRAHİM TURHAN LİSESİ’NİN İLK MÜDÜRÜ; FAİK KUBİLAY…15 Kasım 2016
YÜKSEK TİCERETLİLER ATATÜRK’Ü ANDI…15 Kasım 2016
ATATÜRK ŞARKILARLA ANILDI…14 Kasım 2016
KÖŞE YAZARLARIMIZ TÜYAP KİTAP FUARI’NDA KİTAPLARINI İMZALIYOR… 11 Kasım 2016
YAZAR RECEP S. TATAR ESENLER TİME’DE…08 Kasım 2016
TAKSİM SAHAF FESTİVALİ’NİN TARİHİ UZATILDI…03 Kasım 2016
ESENLER RUMELİLİLER DERNEĞİ-TSM KOROSUNDAN 12 KASIM CUMARTESİ "ATATÜRK" İÇİN KONSER…08 Kasım 2016
SAHAF FESTİVALİ TAKSİM’DE BAŞLADI…26 Ekim 2016
ESENLER RUMELİLİLER DERNEĞİ HALK OYUNLARI KURSU BAŞLADI…26 Ekim 2016
ANTALYA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ...24 Ekim 2016
EĞİTİMDE VOYVOT’A SÜRECİ…17 Ekim 2016
ANTALYA FİLM FESTİVALİ 16 EKİMDE BAŞLIYOR...11 Ekim 2016
YÜKSEK TİCERETLİLER KAHVALTIDA BULUŞTU…10 Ekim 2016
EĞİTİM SİLBAŞTAN...05 Ekim 2016
ŞEREF ÇETİN’DEN “ÖLÜ KUŞLAR”01 Ekim 2016
GÖYNÜM SENİ ARIYOR…26 Eylül 2016
SANAT HAYATTIR, TIPKI TARIK TAHSİN…24 Eylül 2016
EĞİTİM SÖZLEŞMESİ…22 Eylül 2016
İSTANBULDA EDEBİYAT VE ŞİİR GÜNLERİ…22 Eylül 2016
TARIK AKAN UĞURLANDI…19 Eylül 2016
ÇOCUK İŞÇİLER OKUL YERİNE İŞE…19 Eylül 2016
OKULLAR AÇILDI; İLK DERS 15 TEMMUZ…19 Eylül 2016
“KARADENİZ SOLDAN DALGALANIR, HER EYLÜLDE…” OSEN KİTABEVİ’NDE 18 Eylül 2016
“Engelli Çocuklara Eğitim Engeli” 07 Eylül 2016
NAŞİDE GÖKTÜRK HAYATINI KAYBETTİ...31 Ağustos 2016
VEDAT TÜRKALİ VEFAT ETTİ...29 Ağustos 2016
'YÜKSEK TİCARET' DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI...19 Temmuz 2016
ESENLERİN EĞİTİMİNDE BİTENLER?13 Temmuz 2016
ESENLER’DE TAYİN VE ATAMALAR BAŞLADI…12 Temmuz 2016
YAŞAR NURİ ÖZTÜRK GÖÇTÜ…23 Haziran 2016
ESENLER TACİRLER'DE FOTOĞRAF SERGİSİ...17 Haziran 2016
AYVALIDERE İLKOKULU; “KÜÇÜK YAZARLARDAN BÜYÜK ÖYKÜLER”17 Haziran 2016
YAZ TATİLİ BAŞLADI; 3 AY…17 Haziran 2016
AYVALIDERE İLKOKULU; “KÜÇÜK ŞAİRLERDEN BÜYÜK ŞİİRLER”04 Haziran 2016
HAYDARPAŞA GARI’NDA KİTAP GÜNLERİ… 01 Haziran 2016
Esenler'de "Münir Nurettin Selçuk'a Saygı Gecesi"...03 Mayıs 2016
“CEMEVİ YERİ, NE ULUFEDİR, NE BİR SADAKADIR…”29 Nisan 2016
ESENLER YAVUZ SELİM MAHALLESİ ÇOCUKLARININ “23 NİSAN” HEYECANI…27 Nisan 2016
ESENLER AYVALIDERE İLKÖĞRETİM OKULU SERGİSİ BÜYÜLEDİ…25 Nisan 2016
TEOG SINAVI 27-28 NİSAN'DA...24 Nisan 2016
ÖZDEMİROĞLU VEDA ETTİ...21 Nisan 2016
HİCİV POLİTİK BİR SİLAHTIR...19 Nisan 2016
KÖY ENSTİTÜLERİ 76 YAŞINDA...18 Nisan 2016
TÜRKİYE 13. VERGİ KONGRESİ 08-09 NİSAN’DA…07 Nisan 2016
'KARADENİZ SOLDAN DALGALANIR, HER EYLÜLDE' NAİL KİTABEVİ RAFLARINDA…01 Nisan 2016
ESENLER BELEDİYESİ KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ…29 Mart 2016
TÜRKİYE 13. VERGİ KONGRESİ 08-09 NİSAN’DA…31 Mart 2016
GÖNÜLLERİN AYNASI-BAĞIMLILAR DÜNYASI…17 Mart 2016
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET’TEN 5 MARTTA “ KADIN OLMAK” PANELİ… 03 Mart 2016
RUMELİLİER TSM KONSERİ VE FOLKLOR GÖSTERİSİ 5 MARTTA…24 Şubat 2016
'Karadeniz Soldan Dalgalanır… Her Eylül’de...' Yeni Bir Kitap...02 Şubat 2016
EĞİTİMDE 2015-2016 ESENLER’İ…16 Şubat 2016
ESEV’DEN MÜZEYYEN SENAR ŞARKILARI…10 Şubat 2016
OKULLAR AÇILDI...08 Şubat 2016
İSTANBUL’UN EN İYİ KİTAPÇISI; “NAİL KİTABEVİ”03 Şubat 2016
TANPINAR ESENLER’DE ANILDI…26 Ocak 2016
GAZETECİLER "GAZETECİLER GÜNÜ"NÜ KUTLAMADI...10 Ocak 2016
“Seneler Seneler Kötü Seneler, Gidip te Gelmesin Kötü Seneler…”31 Aralık 2015
İSTİKLAL ŞAİRİ ANILDI...26 Aralık 2015
ŞEHİR TİYATROLARI’NDAN 16 OYUN…15 Aralık 2015
“ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKEDE SİNEMA OLMAZ” 07 Aralık 2015
KAYMAKAMLIKTAN SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI…05 Aralık 2015
AYVALIDERE İLKOKULU; “LÖSEMİYE KARŞI BİN YÜREK…”01 Aralık 2015
ESENLER’DE METRO MÜZİSYENİ NEDEN YOK?30 Kasım 2015
GEVHER HOCAM, ÖĞRETMENLER GÜNÜN KUTLU OLSUN...24 Kasım 2015
ESENLER’DE İZ BIRAKAN ÖĞRETMENLER FOTOĞRAF SERGİSİ…24 Kasım 2015
KAYMAKAMLIKTAN 24 KASIM’A PROGRAM…24 Kasım 2015
KAYYUM CUMHURİYETİ...20 Kasım 2015
KARADENİZ'DE UNUTULMUŞ BİR KÜLTÜR VARLIĞI; PAŞA KÖYÜ MERKEZ CAMİİ...19 Kasım 2015
YAZARIMIZ MUSTAFA KEMAL ERDEMOL, 34. KİTAP FUARI'NDA…16 Kasım 2015
YAZARIMIZ AKDOĞAN, 34. KİTAP FUARINDA, İMZA GÜNÜNDE…11 Kasım 2015
KİTAP OKUMAK LAZIM...11 Kasım 2015
"SÜS DEĞİLLER, HEPSİNİN BİR AMACI VAR"07 Kasım 2015
'ENGİN CAN' PROJEDE REKOR KIRDI…07 Kasım 2015
ÇETİN ALTAN VEFAT ETTİ...23 Ekim 2015
KARKON, KARADENİZ GÜNLERİ’Nİ SÜRDÜRÜYOR…23 Ekim 2015
BEŞ YENİ DERSLİK!21 Ekim 2015
LEVENT KIRCA......12 Ekim 2015
KARADENİZ RÜZGÂRI ATAŞEHİR’DE ESİYOR06 Ekim 2015
KAYMAKAMLIK EĞİTİM KURUMLARI SAYISINI AÇIKLADI...01 Ekim 2015
2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI...28 Eylül 2015
ESENLERLİ ENGELLİ ÇOCUKLARA HİPOTERAPİ-ATLI TERAPİ…31 Temmuz 2015
ORTOPEDİKLERDEN TİYATRO…30 Temmuz 2015
KÖY ENSTİTÜLÜ FİKRET CAN...14 Temmuz 2015
TEOG AÇIKLANDI, ZORAKİ İMAM HATİP…30 Haziran 2015
NEYYİR TURHAN İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ÇANAKKALE KAHRAMANLARINI YAŞATIYOR…27 Haziran 2015
CÜNEYT ARCAYÜREK HAYATINI KAYBETTİ…23 Haziran 2015
KÖŞE YAZARIMIZIN KIZI "KİNEM" MEZUN OLDU...12 Haziran 2015
ÜÇ BOYUTLU EĞİTİM SİSTEMİ…12 Haziran 2015
3. EĞİTİM VE BİLİM FESTİVALİ BAŞLADI...26 Mayıs 2015
“PSİKOLOJİDE ÇOCUKLA İLGİLİ MUTLAK BİR DÖKÜMANTASYON YOK.” 09 Mayıs 2015
ZEKİ ALASYA HAYATINI KAYBETTİ… 08 Mayıs 2015
ESENLER OKULLARININ PROJELERİ BİRİNCİ…30 Nisan 2015
BEŞ GÜN OKUL YOK…29 Nisan 2015
23 NİSAN ESENLER’DE COŞKUYLA KUTLANDI…23 Nisan 2015
23 NİSAN KUTLU OLSUN…23 Nisan 2015
BARIŞ EKMEĞİ PİŞTİ, BARIŞ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLDİ…23 Nisan 2015
KAYMAKAMLIKTAN ‘’23 NİSAN GÜLLERİ’’ PROJESİ…19 Nisan 2015
KÖY ENSTİTÜLERİ 75 YAŞINDA...17 Nisan 2015
MUSTAFA GÜRSOY, ‘BİR ÖMÜR OVACIK KÖYÜ’…16 Nisan 2015
KÜFÜRSÜZ TOPLUM, KÜFÜRSÜZ OKUL…16 Nisan 2015
“OKTAY SİNANOĞLU” YOĞUN BAKIMDA. 10 Nisan 2015
İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 4 NİSAN'DA BAŞLIYOR...03 Nisan 2015
KAYAHAN’DA YOK ARTIK…03 Nisan 2015
E. CAN GÜRE ORTAOKULU TÜRKİYE FİNALİNDE...02 Nisan 2015
ERDOĞAN AKSU HABER; ESENLER’DE EĞİTİMİN NABZI TUTULDU…31 Mart 2015
İLKOKULLARDA BİR İLK…31 Mart 2015
SÜLEYMAN BOYOĞLU; “ESENLERLİLİĞİM HEP ÖN PLANDAYDI…”27 Mart 2015
BİLSEM SINAVI ESENLER’DE DE YAPILDI… 23 Mart 2015
AŞIK VEYSEL ESENLER’DE ANILDI…20 Mart 2015
AYVALIDERE İLKOKULU, ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’Nİ ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ…19 Mart 2015
RUMELİLİLER ESENLER'E MUTLU BİR GECE YAŞATTI…18 Mart 2015
GELİBOLU SEMPOZYUMU AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…16 Mart 2015
İÜ. REKTÖRLÜK SEÇİMİNDE MUHALİF ADAY TÜKEL BİRİNCİ…14 Mart 2015
NEYYİR TURHAN ANA SINIFI TİYATRODA…13 Mart 2015
EĞLENEREK ÖĞRENİYORUM ESENLER AÇILIŞI…09 Mart 2015
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU’NDAN TEKİRDAĞ’DA GÖÇ SEMPOZYUMU… 07 Mart 2015
USTA OYUNCU ZİHNİ GÖKTAY, ESENLER’DE…04 Mart 2015
YAŞAR KEMAL'İ KAYBETTİK...28 Şubat 2015
ESENLER TARİHİ ESERLERİNE SAHİP ÇIKMALI…24 Şubat 2015
ESENLER SPOR KOMPLEKSİNDE TATİL OYUNLARI SONA ERDİ…22 Şubat 2015
İLETİŞİMİN PİN KODLARI…21 Şubat 2015
OKULLARDA DEPREM GÜÇLENDİRME TAMAMLANIYOR…16 Şubat 2015
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERCAN, YENİ MÜDÜRLERİ ZİYERET ETTİ...30 Ocak 2015
İLKOKULUN 5 YIL OLMASI GÜNDEMDE…13 Şubat 2015
ESENLERLİ İZCİLER KENT ORMANINDA…11 Şubat 2015
ESENLER’E ÇOCUK MAHALLESİ…10 Şubat 2015
DÖRT AYDA 30 TİYATRO GÖSTERİSİ…09 Şubat 2015
MÜZEYYEN SENAR'I KAYBETTİK...08 Şubat 2015
“ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER” ESENLER’DE…02 Şubat 2015
ORTOPEDİK ENGELLİLERDEN SERAMİK ESERLER…29 Ocak 2015
ORTOPEDİK ENGELLİLER SERAMİK KURSU…22 Ocak 2015
‘OLDUM DİYEN SOLMUŞTUR’…17 Ocak 2015
“GİZEM DOLU ANADOLU” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI…16 Ocak 2015
"Sarıkamış Doksan Bin Ay Yıldız" 16 Ocak 2015
KAYMAKAMLIK PROJELERİNE 1.115.675,00 TL. KAYNAK AKTARILDI…15 Ocak 2015
ESENLER VE BAYRAMPAŞA YEREL BASINI BAYRAMPAŞA CHP’NİN MİSAFİRİYDİ…10 Ocak 2015
Göktepe Mezarı Başında Anıldı...09 Ocak 2015
KAYMAKAMLIK SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR…27 Aralık 2014
RUMELİLİLER GÖNÜLLERİ FETHETTİ…23 Aralık 2014
“HAZİRANDA ÖLMEK ZOR”18 Aralık 2014
İŞİTME ENGELLİLERE FOTOĞRAF KURSU09 Aralık 2014
ORTOPEDİK ENGELLİLERE SERAMİK, EBRU, ÇİNİCİLİK KURSLARI…03 Aralık 2014
'ÖĞRETMENLER GÜNÜ' KUTLU OLSUN...23 Kasım 2014
ESENLER’DE UNUTULMAZ FİLMLERİN AFİŞLERİ SERGİLENİYOR…21 Kasım 2014
HATİCE EROĞLU AKDOĞAN’DAN YENİ ÖYKÜ KİTABI; “HANGİ YARAYA BAKSAM ACISI KADIN”…21 Kasım 2014
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS ŞART…13 Kasım 2014
"33. ULUSLAR ARASI İSTANBUL KİTAP FUARI" DEVAM EDİYOR…11 Kasım 2014
73. YEREL GAZETECİLİK SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...10 Kasım 2014
ERDOĞAN AKSU YAZDI; ‘BİR YAZ MAVİSİ YOLCULUĞUDUR’ GÖÇ…07 Kasım 2014
CUMHURİYET BAYRAMI MÜBAREK OLSUN…28 Ekim 2014
PERTEVNİYAL LİSESİ ‘GELENEKSEL PİLAV VE AŞURE GÜNÜ’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ… 27 Ekim 2014
ESENLER BELEDİYESİ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ’NDEN ‘ÖDÜNÇ E-KİTAP’ HİZMETİ…21 Ekim 2014
ESENLERLİ RESSAM BÜYÜKKAHRAMAN’DAN ATATÜRK KONULU SERGİ…21 Ekim 2014
ESENLERLİ ŞAİRDEN 3. KİTAP; “MERHABA MAVİ”…08 Ekim 2014
2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI...15 Eylül 2014
YAZARIMIZ AKDOĞAN’IN YENİ KİTABI; “KIRDA NERGİZLER KİMSESİZ”18 Temmuz 2014
33. TÜRKİYE KİTAP FUARI BEYAZIT MEYDANI’NDA...09 Temmuz 2014
KPSS SINAVINDA ATATÜRK YOK SAYILDI…06 Temmuz 2014
ESENLERLİ ŞAİR GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU’DAN 3. ŞİİR KİTABI… 27 Haziran 2014
“EĞLENEREK ÖĞRENİYORUM” PROJE PROTOKOLÜ İMZALANDI…26 Haziran 2014
YÜKSEK TİCARET’LİLER 4. MEZUN BULUŞMASI’NI GERÇEKLEŞTİRDİ...21 Haziran 2014
LYS’LER SÜRÜYOR...15 Haziran 2014
17,5 MİLYON ÖĞRENCİ, ÜÇ AYLIK YAZ TATİLİNE BAŞLADI...13 Haziran 2014
AYVALIDERE İLKÖĞRETİM’DE ‘OKUMA BAYRAMI’ PROGRAMLARI SÜRÜYOR…04 Haziran 2014
RENGARENK TİYATRO...04 Haziran 2014
ESENLER TACİRLER ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ BÜYÜLEDİ...03 Haziran 2014
YILMAZ, İSTANBUL MENTAL ŞAMPİYONU...28 Mayıs 2014
CANNES'TE ALTIN PALMİYE CEYLAN'IN KIŞ UYKUSU'NA...24 Mayıs 2014
ESENLER RUMELİLİLERDEN TÜRK MÜZİĞİ ZİYAFETİ12 Mayıs 2014
Hidayet Kumtepe Son Yolculuğuna Uğurlandı...09 Mayıs 2014
ESENLER AYVALIDERE ANAOKULU’NDA VELİLERE SEMİNER… 06 Mayıs 2014
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ KUTLU OLSUN…03 Mayıs 2014
23 NİSAN ESENLER’DE KUTLANDI, CHP’DEN ALTERNATİF PROGRAM!24 Nisan 2014
YÜZYILLIK YALNIZLIK BİTTİ...18 Nisan 2014
"HANZALA'YA MEKTUPLAR"...17 Nisan 2014
KÖY ENSTİTÜLERİ; TARİH 17 NİSAN 1940...17 Nisan 2014
33. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR…12 Nisan 2014
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET'TEN 'TÜRKİYE 12. VERGİ KONGRESİ'...12 Nisan 2014
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 92. YILDÖNÜMÜ…14 Mart 2014
86. OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU...05 Mart 2014
ERDOĞAN AKSU; "SÜRECE SEYİRCİ KALMAK" SÜRECİ!20 Şubat 2014
ESENLER PİR SULTAN BELEDİYE ÖNÜNDE CEMEVİ TALEBİNİ YİNELEDİ…16 Şubat 2014
İSA KOÇ; 'TÜRKÜLERİN EFENDİSİ'...06 Şubat 2014
“ÖĞRETMENLİK, İNSANLARA YÖN VEREN, İNSANI HAYATA KAZANDIRAN MESLEKTİR…”16 Aralık 2013
"DERSHANELER KAPATILSIN ÖZEL OKULLAR KAMULAŞTIRILSIN”…14 Aralık 2013
03 ARALIK "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" KUTLU OLSUN…01 Aralık 2013
“ HER ŞEYİ UNUTABİLİRİZ AMA ÖĞRETMENLERİMİZİ UNUTMAMALIYIZ…”24 Kasım 2013
ESENLER, GAZİOSMANPAŞA VE BAYRAMPAŞA’DAKİ ÖZEL DERSHANELERİN BASIN AÇIKLAMASI…24 Kasım 2013
"24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" KUTLU OLSUN...22 Kasım 2013
Nejat Uygur Vefat Etti...19 Kasım 2013

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
SAYFALAR
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH