Ana Sayfa > SİYASET

TOPLANIN 1 MAYIS'I KUTLUYORUZ...
30 Nisan 2020
Bugüne kadar 1 Mayıs’ın kutlanmasına dair yasak ve baskılar nasıl ki bizim bugüne ilişkin aidiyetimizi zayıflatamadıysa; buna ek olarak koronavirüs nedeniyle ‘evde kal’ zamanları ellerimiz ve yüreklerimizle meydanlarda koca bir emek çağlayanı oluşturmasına engel değil ki...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
TOPLANIN 1 MAYIS'I KUTLUYORUZ...

Bugüne kadar 1 Mayıs’ın kutlanmasına dair yasak ve baskılar nasıl ki bizim bugüne ilişkin aidiyetimizi zayıflatamadıysa; buna ek olarak koronavirüs nedeniyle ‘evde kal’ zamanları ellerimiz ve yüreklerimizle meydanlarda koca bir emek çağlayanı oluşturmasına engel değil ki...

 

Olsun! Evde kalıyor olmak coşku ve heyecanla bir araya gelmeyi beklediğimiz 1 Mayıs’ı yaşamaya ve hissetmeye engel değil ki!

Bilincimizi kuşanıp ellerimizi yüreklerimizin birleşmesine doğru uzattığımızda biz yeniden ve yeniden çokaşıp güç kazanmış oluruz. Bugüne kadar 1 Mayıs’ın kutlanmasına dair yasak ve baskılar nasıl ki bizim bugüne ilişkin aidiyetimizi zayıflatamadıysa; buna ek olarak koronavirüs nedeniyle ‘evde kal’ zamanları ellerimiz ve yüreklerimizle meydanlarda koca bir emek çağlayanı oluşturmasına engel değil ki.

O halde haydi kalkın 1 Mayıs’a, 1 Mayıs Alanı’na…

Evet evet, yanlış duymadınız, toparlanın Taksim’e gidiyoruz. Tam da düşündüğümüz planladığımız gibi 1 Mayıs’ın şanına layık olarak: ’77’nin Taksim’inde ve sonraki yıllarda 1 Mayıs’ın kutlandığı alanlarda kaybettiğimiz işçilerin, devrimcilerin, bugün salgın nedeniyle aramızdan ayrılan emekçilerin anısına yaraşır bir kutlama için yollara düşüyoruz.

Gelen güne hazırlanan günlerden

Geçip gittiğimiz sokaklar ve caddelere göz atın, dikkat edin. Bakın duvar yazılamalarını, çağrı afişlerini oradalar. Ana caddeye afiş asan genç işçileri ben de önceden görmüştüm. Kırmızı-sarı renklerin hâkim olduğu afişlerde “1 Mayıs’ta Alanlara”, “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” çağrısı yer alıyor. Şu ara sokaktaki büyük binanın duvarında da “Biji Yek Gulan/Yaşasın 1 Mayıs” yazısı ise ta iki yıl önceden beri taze bir çiçek gibi baharı müjdeliyor.

On gün öncesiydi, duydum. Emek örgütleri temsilcileri bir araya gelerek 1 Mayıs’ı anlam ve önemine uygun kutlamayı görüşüp bir program çıkarmıştı. Elbet 1 Mayıs’ı kutlamak tek bir güne sığacak bir şey değil ki. Uyuyanları uyandırmak, kendi kimliğine dair bilinci olmayanlarda farkındalık yaratmak, emekçinin yok sayılmaya çalışan sesini bugün için ısıtmak, günler, haftalar öncesinden yapılan pratik çalışmalarındandır. İşte bu sefer de öyle oluyordu.

Hani geçen bir çalışmaya birlikte tanık olmuştuk. Tekstil işyerlerinin çok olduğu semtte üstlerine gömlek geçirmiş DİSK üyesi işçiler megafonla “Alınterimiz ve ekmeğimiz için 1 Mayıs’ta birleşelim” diye çağrı yapıp bildiri dağıtıyordu. Bugünlerde daha onlarca, yüzlerce işyeri önünde emeğin, emekçinin dayanışma günü için benzer çalışmalar yapıldığını buradan yola çıkarak görüyor, anlayabiliyoruz da. Avize ve cam işçilerinin bulunduğu sanayi sitesinin duvar yazılamaları görülmeye değerdi: İşçiler Kardeş, Patronlar Kalleş, İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın, Yürüyoruz Kol Kola 1 Mayıs Alanına, Günde 14 Saat Değil 8 Saat Çalışmak İstiyoruz, Sen De Katıl Gücümüz Birliğimizdir, Sendika Hakkımız Engellenemez… Bunlar sadece kıyısından şöyle bir geçerken fark edilenler. Benzer çalışmanın daha onlarca, yüzlerce işyeri ve fabrika çevresinde yapıldığından neden emin olmayalım ki.

1 Mayıs’a yönelik olarak sadece işçiler değil ki bütün çalışanlar kendi talepleri doğrultusunda çalışma yaptılar. Partiler, dernekler, odalar, dernekler, Halkevleri, doğa ve yurttaş hakları temelinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, lise ve üniversite öğrencileri, kadın hareketini temsil eden gruplar, siyasi dergi çevreleri caddelere, meydanlara afişler asıp el ilanı dağıttılar. Her şey 1 Mayıs ve geleceğimiz açısından sesimizin hep bir ağızdan daha gür çıkmasını sağlamak içindi. Yani… Yani gün var ki ayak sesleri o günün güneşi henüz doğmadan işitilir. 1 Mayıs’ın sesleri nisan baharının yaprakları arasında ışığını vererek, soluğunu hissettirerek zaten önceden gelmeye hep başlardı.

Ve beklenen o gün geldi. 1 Mayıs 2020’nin güneşi doğmak üzere. Ne? Heyecandan uyuyamadınız mı? Evet, aklın yolu bir gibi bazen hislerin de yolu kesişir. 30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan gece hepimizi öyle bir heyecan basar ki nedenini işte o aynı hislerde aramak gerek. Emek kardeşliği ya da sınıfdaşlığın ortak heyecanıdır bu. Buradayız, burada olacağız, insandan yana eşit bir düzen kurulanana kadar da aynı duygularda ortaklaşacağızdır. 1 Mayıs dünyanın bir başından diğer başına ezilenlerin birlikteliğinin gücünü sevincini verir insana…

Bir de bütün yollar ve yollarda var olan herkes böyle bir günde 1 Mayıs’ı kutlamaya gidiyor havası verir insana. Yüzlerdeki gülümseme umudun dışa yansıması gibidir. Otobüse binen yolcunun şoföre, “1 Mayıs kutlu olsun” demesine gözleri ışılayarak huzurlu bir “eyvallah” çekmesidir de umutlu olmak. 1 Mayıs işçinin, emekçinin dayanışma bayramıdır; otobüs, metrobüs, vapur, minibüs ve trenlerin yolları kendini güne ayarlamış olanları Taksim Meydanı’na doğru uzatır.

Burası Taksim bugün 1 Mayıs

Ne büyük bir gün bugün! Tam önceki Taksim kutlamalarında olduğu gibi… En son nerede kalmıştık? Evet, 2012’nin 1 Mayıs’ında Taksim’de “Hak verilmez alınır” şiarını kuşanmış olarak Taksim’deydik. Gerçi bizler bundan sonraki 1 Mayıs’larda Bakırköy’de, Maltepe’de olduğumuzda da Taksim ısrarından kopmadık, vazgeçmedik. Burada son buluştuğumuzda Gezi’de ağaçlara göz dikilmemiş, AKM henüz yıkılmamıştı. Ve Kültür Merkezinin ön yüzüne gerilmiş dev pankartın gölgesinde yoğunlaşmıştık. AKM’yi yıktılar ama bizim pankartı yere indiremediler; Zincirlerinden kurtulmaya çalışan işçiyi resmeden pankart direklere gerili olarak yine yerli yerinde.

Meydana kıyısı olan büyük otelin önünde yüksek bir miting yönetim platformu hazırlanmış ve alana girenler oradan anons edilip duyurular yapılıyor. Televizyon kuruluşlarının belli yerlere park etmiş bulunan canlı yayın araçları da hemen göze çarpanlar arasında. Haber ekipleri bir yanda meydanda olanları merkezlerine aktarıyor, bir yandan katılımcıları yanlarına çekip canlı yayında konuşturuyorlar. Alandakilerle aynı coşkuyu yaşadığı her hallerinden belli olan gazete ve dergi muhabirleri ellerinde fotoğraf makineleriyle mümkün olduğunca her bir ayrıntıyı kaçırmamak için sürekli koşuşturmaca içerisindeler.

“1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı/Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı… Vermeyin insana izin kanması ve susması için…” Biz alana girdiğimizde miting platformunda bu marşla karşılandık. Ve 1 Mayıs Marşı meydana girenler ve birtakım duyuru anonsları arasında sürekli çalınarak kutlama sevincimizi doruklara taşımaya devam ediyor.

Bakın biz meydanı kolay göreceğimiz yer olan Gezi Parkı merdivenlerinin başındayız. Meydana girişlerin saat on ikide olacağını söylemişlerdi ancak o saatte alana girdiğimizde meydan neredeyse dolmuştu bile. Bulunduğumuz yerden dört bir yandan sel gibi alana akıp yoğunlaşan emekçi halkı görüyoruz. Bu kadar rengi bu kadar çok insanla bir arada kaynaşıyor görmeye her halde çoğumuz 1 Mayıs’ta tanık oluyoruzdur. Siyah beyaz dahil aradaki canlı, flu tüm renkler, katılımcıların kimliğini, işini, mesajını, bilincini, neşesini temsil eder boyutta alabildiğinde hareketli ve göz alıcı. Renkler için bayram günü varsa eğer o gün de 1 Mayıs’tır.
 

Kimler, hangi gruplar, hangi kesimler, iş ve meslek örgütleri yok ki gelenler arasında? Göreceksiniz ülkemizin köy derneklerine kadar olan birimler. “Bu Düzen Değişecek” diyenden, “Yaylamızın Yolu Zaten Yeşil” diyenlere kadar her yerden, herkes…

Sağdaki Cumhuriyet Caddesi’nden büyük bir uğultu geliyor. Herkes o yana dikkat kesilmiş. Islıklar, sloganlar, alkışlar birbirine geçmiş. Evet, tahmin ettiğimiz gibi 1 Mayıs’ı tertipleyen komite, dikdörtgen boyutlu bir çerçeveye kırmızı beyaz karanfillerle işlenmiş “1 Mayıs 2020” çelengiyle giriyor. Etrafı gelin alayına gösterilen ilgiyle kuşatılmış. Yerden gökten “Yaşasın 1 Mayıs” yağıyor.

Hemen ardından sarı-kırmızı, kırmızı-beyaz, mavi-beyaz renkli flamaları almış, gömlek ve şapkalarını kuşanmış emek ordusunun önemli bir bileşeni olan DİSK alana giriyor. Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu kortejin önünde. Kadın hareketi açısından ne gurur verici bir manzara! Aynı hizada kadınlı erkekli diğer yöneticiler, işçiler… Birleşik Metal İş, Dev Sağlık İş, Genel İş arkası görünmez bir uzunlukla ilerliyor.

Platformdan yapılan “Hoş geldin DİSK, Hoş geldin işçi sınıfının yüz akı!” anonsu yükselir yükselmez o koca uğultu yerini bir an derin bir sessizlik ve dikkate bırakıyor. Nazım’ın Türkiye İşçi Sınıfına Selam şiirinden bestelenmiş parçası çalınıyor. Ve ardından ıslıklar, alkışlar ve yine 1 Mayıs Marşı. DİSK korteji önceden belirlediği yön doğrultusunda kalabalığın arasından kendine yol açarak platformun önüne doğru akıyor.

DİSK’in ana kortejinin ardından turuncu pankart ve flamalarıyla Halkevleri görünüyor. En öndeki büyük pankartta “Hırsızın Diktatörün Gericinin Yürü Üstüne Üstüne” yazılı. İlçelerin, semtlerin Halkevi şubeleri peş peşe; Kadıköy, Sarıyer, İkitelli, Beylikdüzü, Beykoz, Beşiktaş, Okmeydanı, Esenyurt, Şişli geçiyor ve ellerinde renk renk “Halkın Hakları Var”, Kentsel Değil Rantsal Dönüşüm”, “Suyuna Toprağına Sahip Çık”, Her Yer Taksim Her Yer Direniş”… yazılı dövizlerle ilerleme sürüyor. Yaşlılar, gençler ve çocuklu kadınlarla çok katılımlı, çok sesli kortej “Halkevleri hoş geldiniz” anonsuyla kendisi için belirlenmiş noktaya doğru sığışmaya gayret ediyor.

Baskıdan zulümden kopmuş geliyor

Bir yandan değil dört bir yandan demiştik. Tarlabaşı Bulvarı’ndan da zapt edilmez bir coşku seli yaklaştığını ta kürsüden anons ettiler: Kamu Emekçileri Sendikası KESK, Mimar ve Mühendis Odaları Birliği TMMOB, Türk Tabipler Birliği… Lütfen bekleyin arkadaşlar!

Evet, KESK, TMMOB, TTB orada bekliyor. Muhtemelen alana önce girenlerin yerlerinin tam olarak alması sağlanıyor. O arada Edip Akbayram’dan “Benim meskenim dağlardır” parçası kesik kesik araya giriyor. Dört yandan akış var dediysem siz onu ikiye, üçe katlayabilirsiniz. Kortejden çıkıp ya da gruplar halinde yola düşenler Sıraselviler tarafından, Gezi Parkı içinden, AKM yanından her bir yerden 1 Mayıs alanına sıkı sıkı kilitlenmiş durumda. Kalbimiz burada, bu meydanın ortasında düğümleniyor. Arkaya baktığımızda Gezi Parkı’nın da dolup taştığını görüyoruz. Sıcaktan bunalanların o ulu çınarların altında kümelendiğini fark ediyoruz. Ruhi Su’nun basbariton sesinden “Şişli Meydanında üç kız” şarkısı yükseliyor. Geçmiş, bugün ve gelecek iç içe harmanlanıyor.

Hoş geldin KESK! Hoş geldin TMMOB, Hoş geldin Türk Tabipler Birliği! Hoş geldiniz işi, ekmeği elinden alınan KHK’liler. Sağlıksız koşullarda salgına çare olmaya çalışan sağlık emekçileri!

Tanrım bu ne coşku, bu ne kararlılık hissi ve bu ne yan yana kol kola olmanın getirdiği bitimsiz yoğunluktaki yüz ifadeleriyle enerji… Önceden bir davul zurna ekibi ve halay çekenler görmüştüm. Şimdi sanki her insan bir halay başı, her adımda bir davul zurna sesi. Alana erişmiş olanlar ile erişmek için yollarda bulunanlar kocaman bir halayın birer halkası gibi birbirine eklenmiş İstanbul’u sarıp sarmalıyor.

Kamu emekçileri, mimar mühendisler ve ardından beyaz önlükleriyle doktorlar, hemşireler, sağlık teknisyenleri geliyor, geliyorlar… İşimizden olduğumuz, hastalandığımız, köle gibi çalıştırıldığımız şu kahredici salgın günlerinde onlar bizim çok şeyimiz oldular. Kürsüden “Sağlık emekçileri! Doktorlar, hemşireler, sağlık teknisyenleri, hizmet elemanları hoş geldiniz” anonsu alındığında Taksim yıkılırcasına gümbürdüyor! Nasıl da kenetlendik öyle! 1 Mayıs Marşı’nın devreye girmesini hoparlör değil de bu sefer alandakiler sağlıyor. “Gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider/Devrimin şanlı yolunda bir kağıt gibi erir gider…” Marşın yüz binlerce kişi tarafından bu denli içtenlikle söylendiğini duymuş muydum doğrusu ayırdında değilim.

Biz kamu emekçilerini izlerken diğer caddelerden girişler devam ediyor. Sol karşımdan yani Gümüşsuyu tarafından Türk İş’e bağlı işçi sendikalarının İstanbul Şubeler Platformu yazan pankartı öncülüğünde kendi dövizleriyle belediye, lastik-kimya, kristal, deri, gıda, büro işçileri sloganlarıyla meydanın insan deniziyle birleşiyor. Onları arkadan kırmızı zemine TKP yazılı dev pankartla partililerin gelişi takip ediyor. Kürsüden önce sendikalar, sonra TKP anons ediliyor. Aynı anda Mete Caddesi’nden de Türkiye İşçi Partisi kendi aracından Avusturya İşçi Marşı’nı çalıp söyleyerek Taksim’e giriyor. Önde Marks, Engels, Lenin’in resimleri altında “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşiniz” pankartı yer alıyor. TİP’in ardından gelen SYKP’nin kortejinde ise “1 Mayıs 1977’de Ne oldu?” yazılı renkli flamaları dikkat çekiyor.

Alana giren kortejlerinin içinde ayrı olarak kadın hareketi grupları illa ki vardı. Sıraselviler yönünden gelen kalabalık kadın kitlesinin başında “1 Mayıs’ta Feminist İsyan” pankartı vardı ve bunu “Korkmuyoruz, Susmuyoruz İtaat Etmiyoruz” yazılı bir başka büyük pankart takip ediyordu. Kadınların her zamanki gibi eyleme odaklanışı rengârenk meydanın dört bir yanına mor dalgalarla yayılmış oluşunda da kendini gösteriyor işte. Bayağı bir baskı aygıtı sarmalındaki erkek egemen ilişki çemberi içinde ne çok ölmüş ne çok dövülmüşlerdi. Beş, değil, on değil kadınların ellerinde, öldürülmüş, dövülmüş yüzlerce kadın portresi vardı. “Patriyarka Gidecek Biz Kalacağız”, “Sokaklar Değil Erkekler Öldürüyor”, “Yaşamak İstiyoruz” yazmışlardı. Kadınlar sağdan soldan kısım kısım alanlara girerken platform anfilerinden Ahmet Kaya’dan “Kadınlar yürüyor dağlara doğru” parçası devreye giriyordu.

Cumhuriyet Caddesi tarafından Sol Parti, ardından EHP alana yürürken, Tarlabaşı Bulvarı’ndan İHD ile birlikte kaybedilmiş yakınlarının fotoğraflarıyla kayıp aileleri göründü. “Kayıplarımızı Arıyoruz: 788 Hafta Oldu!” Onları ‘biz çok renkli kimliklerin sembolüyüz’ dercesine HDP korteji takip ediyordu. HDP korteji Kürtçe türkü ve marşlarıyla yürüyen bir halay korteji, ayakta bir isyan haliydi. Yürüdü alkışlandılar; alkışlandı yürüdüler. Onları “Savaşa Yıkıma Köleliğe Direneceğiz” pankartıyla DBP takip ediyor.

Taksim’den bakınca dünyanın bütün emekçileri görünür

Meğer Şişli yönünden gelenler Elmadağ’dan iki kolu takip ederek ayrılıyorlarmış. Mete Caddesi’nden Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu “Kavga, Sokak Direniş-Yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla göründü. İşçi ağırlıklı bir kortej olduğu hemen belli oluyordu. Emekçilerin ellerinde taşıdıkları döviz ve küçük pankartlarda sadece ait oldukları işyerinin adı yazılıydı: Derteks İşçileri, Güven Kablo İşçileri, Haylim Tersane, Pendik OSB İşçileri, Kopuz Çalışanları, Hadımköy Metsan, Taç Metal, Aydınlı Kablo İşçileri, Ekoteks, Alcım Kundura…

Aynı anda bir başka yoğunluktaki işçi kitlesi de Gümüşsuyu’ndan TÜMTİS pankartı ardında göründü. Hangi yöne bakacağımı şaşırdım doğrusu! Yine bir taşımacılık sendikası olan Nakliyat İş de DİSK’e bağlı sendikaların geldiği yoldan kalabalık kortejiyle alana dayanmıştı. İşçi kitleleri meydanın yoğunlaşmış kalabalığı arasına nasıl süzüldü, nasıl sığıştılar insan anlamakta gerçekten zorlanıyor. Hani metrelerce yüksekten süzülen pankartları olmasa meydana konumlandıklarını dahi anlamayacağız. Ne diyelim alana değil gönüllere yerleşiyorlar!

Oyuncular Sendikası sinemadan, televizyon ekranlarından tanıdık yüzlerin taşıdığı pankartıyla Sıraselviler’den geliyor. İnsanların beğendikleri oyuncular mutlaka vardır. Hele beğendikleri oyuncular 1 Mayıs’ta örgütlü bir birim olarak karşılarına çıkarsa ilgileri daha yoğun olur ya şimdi de böyle. Oyuncular Sendikası’nı İdil Kültür Merkezi pankartı takip ediyor. Ellerinde konser yasaklarının kalkması için girdiği ölüm orucunda kaybedilen Helin Bölek’in bir konser sırasında çekilmiş fotoğrafları var. Yasaklar kalsaydı ve Helin ölmeseydi belki de kürsüden 1 Mayıs için arkadaşlarıyla konser verecekti.

Sağımızda solumuzda yer alanlar toplananların sayısının yüz binleri aştığına ilişkin yorumlar yapıyor. Doğru da. Alana kortej halinde girenler kadar bireysel ya da küçük gruplar halinde gelenler de bir o kadar. Şöyle dört bir yana bakıyorum da alanın tüm girişleri, etrafı sıkı sıkı örülmüş halde. İstiklal ve Sıraselviler Caddesi görebildiğim noktasına kadar tıkış tıkış. Her yoğunluk kendi arasında bir şenliğe ve mitinge tutuşmuş bulunuyor. Arka yanımda “Keçe Kurdan” çalınıp söyleniyor. Davul zurna yanında, tefler, ziller, erbaneler 1 Mayıs’ın coşkusunun enstrümanı oldular.

Enstrüman demişken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği şubelerinin kortejinde yer alan bağlamaları da hesaba katmak gerek. Onlar da Beşiktaş yönünden geldiler. Arkalarından onları “Fabrikalar Tarlalar Her Şey Emeğin Olacak” sloganlarıyla Mücadele Birliği grubu takip ediyordu. Kırmızı-sarı renkli yıldızlı yumruk bayraklarıyla Devrimci Hareket grubu da sol yanımızdan alana karıştı.

Mayıs’ın ilk güneşi tüm parlaklığı ve sıcaklığıyla ile meydanın üstümde. Ama herkesin başında sendikaların, tertip komitesinin ya da derneklerin dağıttığı şapkalardan var. Miting başlamadan yürümeye, çoğalmaya doymuş gibiyiz. Tarlabaşı Bulvarı’ndan Eğitim Sen korteji geliyor. KESK’in ana kortejinde de Eğitim Sen, SES, T. Bel Sen gibi sendikalar vardı ama demek orada sembolik sayıdaydılar. Aslı çoklukları gerideydi. KESK’e bağlı sendikaları ESP korteji takip etti. Şişli yönünden de EMEP “Kavga Sokak Direniş Yaşasın 1 Mayıs” yazılı büyük bir pankart ve anons aracıyla dolu olan alana giremeyip olduğu yere birikmişti.  Aslında bu saatten sonra dört bir yandan gelenler bütüncül olarak alana girmek yerine flamaları, pankartları yukarıda olarak oldukları yerde kalmaya başlamış durumdaydılar.

Saat ikide kürsüden miting için açılış ve ayrıca özel olarak konuşmalar yapılacaktı.  Alanın dışından gelen bir arkadaşım bazı sendika ve partiler yanında sosyalist basın ve devrimci siyasi çevrelerinden çoğu grubun bir ucunun daha alana çok uzak olduğunu söylemesiydi. Doğrudur elbet. İstanbul gibi emekçi halkın yoğun olduğu bir kentin 1 Mayıs katılımcılarının geçit yürüyüşünün birkaç saatte tamamlanması beklenemez. Demek ki neymiş: Baskı ve yasakların olmadığı olmayacağı bir ortamda emekçilerin hareketinin okyanusa dönüşmesini hiçbir güç engelleyemez. 1 Mayıs İstanbul’da emek ve devrimci örgütlenmelerin geçiş töreni yürüyüşüne dönse, sabahtan akşama bu akışın sonu gelmez!

Taksim Anıtı’nın tepesine liseli ve üniversiteli devrimci öğrencilerin girişinden sonra Dev-Genç pankartı da asılmış oldu. Anıtın yanındakiler ’77 1 Mayıs’ında aynı yerde hafızalara kazınan Dev Genç afişini fon alarak fotoğraf çekme telaşındalar. Tabi Dev-Genç geçmişi ve bugünüyle alanda belirir de Gündoğdu Marşı çalınmaz mı hiç. Platform anfilerinden yükselen marşa yüzbinlerle eşlik ettik.

Coşku yeni bir coşkuyu mayalıyor. Marşlar kesiliyor, anons devreye giriyor. Meydanlarda toplanmış diğer ülkelerin işçileriyle birlikte aynı anda Enternasyonal Marşı’nı söyleyecekmişiz. Ardı ardına yapılan bu çağrı üzerine ortalık az çok duruldu ve hoparlörden Enternasyonal’in ezgisi yükseldi. Yüz binlercemiz, dünyanın başka başka yerlerindeki milyonlarla kenetlenmiş olarak derin bir saygı havasına büründük. Yok böyle bir an! “Enternasyonalle kurtulur insanlık!” Ortalığa büyük bir tempoyla vuruluyor bu sözler.

İyi mi? Mitingin açılış konuşmasını bu sefer inşaat sektöründe çalışan bir işçi temsilcisi yapıyor. Konuşma, geçenlerde çalıştığı anda hastaneye kaldırılıp koranavirüsten ölen genç işçi Hasan Oğuz ve bu günlerde kaybettiğimiz doktor, hemşire dahil tüm emekçilerin isim isim anılmasına giriş yapıyor. Hepimizin can derdine düştüğü, evde kalmaya zorlandığı şu günlerde çalıştırılanların yükü hem iki kat artmış hem de sağlık riski büyümüştü. Konuşmacı bunları da tek tek ifade ederek örgütlenme ve mücadele çağrısı yapıyor. “Hasan Oğuz Ölümsüzdür” sloganları hiç dinmiyor.

Miting Tertip Komitesi adına olan konuşmayı da DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı… Konuşulan, ifade edilen o kadar çok şey vardı ki ağırlığı salt sendikacıların, işçi temsilcilerinin, diğer örgüt ve derneklerin değil her birimizin tek tek omzunda hissettiği sorunlardı bunlar. 1 Mayıs’ta evet, şenlendik gururlandık ama taşıdığımız yüke karşı sorumluluklarımız olduğu bilincine de bir kez daha varmamız gerektiğini de hissettik.

Konuşma aralarında Tertip Komitesine çoğu da cezaevlerinde hukuksuz olarak tutulanların mesajı okundu. Selahattin Demirtaş, Selçuk Kozağaçlı ve içeride tutulan gazeteciler adına gelen mesajlardı bunlar. Ekmek yoksa adil bir bölüşüm yok demektir. Hukukun, adaletin olmadığı yerde de eşit, bağımsız muamele görme hakkı zaten olmaz. Polisin yarattığı itirafçının ifadesiyle iki kez müebbet hapse çarptırılan; adil yargılanma için başladığı ölüm orucunun 297. gününde ölen Mustafa Koçak’ın babasına da kürsüden söz veriliyor. 28 yaşında bir ekmek işçisi Mustafa Koçak’ın nezdinde hem ekmeğimiz hem adalet isteğimiz bir kez çalındı. Ne hüzünlü günler büyüdü yanı başında 1 Mayıs. Öfke artık bir mücadele harcıdır bundan sonra.

Kaldığımız yerden 2021 yılı 1 Mayıs’ına doğru

Mitingin sonuna yaklaşılıyor. Ve canlı performansıyla Moğollar müzik grubu sahnede. Hep birlikte: Bir şey yapmalı… Bir şey yapmalı… Bir şey yapmalı…

Müzik bitiyor. Tertip Komitesi adına bütün katılımcılara teşekkür konuşması yapılıyor. Zaten ileri geri hareketli olan alandaki insanlar bu sefer çıkış için daha çok hareketleniyorlar. Girmek kolaydı ama çıkmak daha zor. Çünkü hala alana doğru Beşiktaş, Şişhane, Şişli yönünden gelen kortejler var.

Son söz 2021 yılı 1 Mayıs’ında yeniden buluşma sözünde. Bekle bizi İstanbul. Artık platformdan Edip Akbayram’ın sesinden “Bekle Bizi İstanbul” çalınarak çıkanlar uğurlanıyor.

Bekle bizi İstanbul. Nerede hangi meydanda olursak olalım yüreğimizle Taksim’de olmayı sürdüreceğiz.
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
AYRICALIKLI KUSUR VE GEÇİCİ AYRILIK...05 Haziran 2020
PANDEMİ VE TEK ADAM REJİMİ-ERDOĞAN AKSU YAZDI...01 Haziran 2020
GALATA KULESİNİN SAHİBİ?15 Mayıs 2020
BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE FİKRİ SÖNMEZ09 Mayıs 2020
ERDOĞAN AKSU; CORONA-V FAN KULÜP...27 Mart 2020
CHP İSTANBUL KADIN KOLU BAŞKAN ADAYI; SOKU…09 Mart 2020
İMAMOĞLU; HALK MARKET VE HALK LOKANTALARI...06 Mart 2020
ERDOĞAN AKSU YAZDI; REKLAM TIME...26 Şubat 2020
Canan Kaftancıoğlu yeniden CHP İstanbul İl Başkanı...10 Şubat 2020
KILIÇDAROĞLU; 34 MİLYAR DOLAR NEREDE? 28 Ocak 2020
ERDOĞAN AKSU YAZDI; MİNYATÜR MİLLİYETÇİLİK09 Ocak 2020
CHP İSTANBUL İLÇE KONGRELERİ DEVAM EDİYOR...06 Ocak 2020
BÖLÜKBAŞI SAKARYA'DA...25 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; KONGRE UMUDU24 Aralık 2019
İMAMOĞLU; ASIL EFENDİ MİLLET24 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU; TERCİH-TERCİAT-NÜANS17 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; PARTİ KUR KURTUL…13 Aralık 2019
İMAMOĞLU; KANAL İSTANBUL CİNAYET PROJESİDİR...05 Aralık 2019
​CHP ESENLER, 16 MAHALLEDE DELEGE SEÇİMİNİ TAMAMLIYOR…28 Kasım 2019
ÖZTRAK; KUMPASIN HEDEFİ CHP'DİR...25 Kasım 2019
​MUHARREM İNCE, BASIN TOPLANTISI YAPTI…25 Kasım 2019
ERDOĞAN AKSU; SAHTE PUZZLE'CILAR...23 Kasım 2019
RAHMİ TURAN; HATA YAPTIM...23 Kasım 2019
KILIÇDAROĞLU; "DEVLET YÖNETİMİNDE LİYAKAT OLURSA, DEVLETİN SAYGINLIĞI ARTAR"21 Kasım 2019
CHP ESENLER, 9 MAHALLEDE DELEGE SEÇİMİNİ TAMAMLADI…18 Kasım 2019
ERDOĞAN AKSU; CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA MEKTUP05 Kasım 2019
CHP'NİN SİYASET VE İKTİDAR VİZYONU21 Ekim 2019
ALİ TOPUZ'UN ANISINA...16 Ekim 2019
CHP'DE KONGRELER VE KURULTAY TAKVİMİ BAŞLADI...05 Ekim 2019
40 ARTI 1 SİNYALİ...02 Ekim 2019
Kılıçdaroğlu; Biz yönetemiyoruz, seçime gidelim diyecekler...23 Eylül 2019
İMAMOĞLU; 3,5 MİLYAR TASARRUF ETTİK...17 Eylül 2019
CHP’de Kurultay Süreci Başlıyor14 Eylül 2019
CANAN KAFTANCIOĞLU'NA 9 YIL, 8 AY, 20 GÜN...09 Eylül 2019
YENİKAPI ARAÇLARININ MALİYETİ BÜYÜK06 Eylül 2019
YENİKAPI ARAÇLARI AÇIKLAMASI; GÖKSU'DAN...06 Eylül 2019
İmamoğlu, Sana oy vermem' diyen teyzeyi ziyaret etti07 Ağustos 2019
CANAN BAŞKAN'I CEZALANDIRMA DAVASI...19 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU; CHP KONGRELERİ BAŞLATMALI…17 Temmuz 2019
İMAMOĞLU; İŞTİRAKLERDEKİLER KUL HAKKI YEMEYE KADAR GİDİYOR...17 Temmuz 2019
İMAMOĞLU ANITKABİR'DE...12 Temmuz 2019
İMAMOĞLU, VEKALETİ HÜSEYİN AKSU'YA VERDİ...12 Temmuz 2019
AKP'DE İSTİFALAR BAŞLADI...08 Temmuz 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI-HESAP ÖZETİ; İKTİDAR KAYBETTİ...28 Haziran 2019
İMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI VE SÖZ VERDİ...28 Haziran 2019
İMAMOĞLU MAZBATASINI 2. KEZ ALIYOR...27 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İŞLEM TAMAM...26 Haziran 2019
SEÇİMLERİN FATURASI MİLLETE25 Haziran 2019
İMAMOĞLU FARKLA KAZANDI...23 Haziran 2019
MİLLET KAZANDI…23 Haziran 2019
CHP 23 HAZİRAN'A HAZIR...21 Haziran 2019
İMAMOĞLU TRT'YE ÇIKTI...19 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İMAMOĞLU YÜZDE ELLİ'Yİ AŞTI...19 Haziran 2019
KILIÇDAROĞLU; 3,5 MİLYON SURİYELİ DAHA GELECEK...18 Haziran 2019
SAADET PARTİSİ; AKP LEHİNE SÜRPRİZ ÇIKMAZ...18 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; İMAMOĞLU YİNE KAZANIR...15 Haziran 2019
KÜÇÜKKAYA; AÇIK OTURUM FORMATI...12 Haziran 2019
İMAMOĞLU-YILDIRIM ORTAK YAYINI 16 HAZİRAN'DA...10 Haziran 2019
ERDOĞAN AKSU; VİP KRİZİ, VIP KARDEŞLİĞİ...09 Haziran 2019
İMAMOĞLU İLE KARADENİZ SOLDAN DALGANDI..07 Haziran 2019
ANKETLERE GÖRE, İMAMOĞLU ÖNDE...01 Haziran 2019
İMAMOĞLU; 39 BELEDİYENİN HEPSİ BENİM...01 Haziran 2019
OPTİMAR BAŞKANI; İMAMOĞLU ÖNDE28 Mayıs 2019
İMAMOĞLU; HALA PİŞKİN PİŞKİN KONUŞUYORLAR...28 Mayıs 2019
Erdoğan; İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız"24 Mayıs 2019
İmamoğlu: Yine kazanacağız, israf düzeni bitecek!22 Mayıs 2019
CHP VE İYİ PARTİDEN 23 HAZİRAN ZİRVESİ16 Mayıs 2019
CHP İSTANBUL VEKİLİ BERBEROĞLU ESENLER'DE...14 Mayıs 2019
İNCE’DEN İMAMOĞLU’NA DESTEK…10 Mayıs 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; SİKLON VADİSİ...07 Mayıs 2019
YAZIKLAR OLSUN SİZE...22 Nisan 2019
İSTANBUL MUHALEFETİN...24 Mart 2019
İMAMOĞLU: FARK 17 BİN 71906 Nisan 2019
ERDOĞAN AKSU: İSTANBUL ARAPSAÇI…23 Mart 2019
Göksu Yerel Basınla Buluştu23 Mart 2019
Esenler Oy Pusulası Belli Oldu...16 Mart 2019
BOZTEPE; İTTİFAKLARIN YEREL POLİTİKASI YOK15 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU YAZDI; ZAMAN FİGÜRAN SİYASETİ...06 Mart 2019
BEŞ YIL ÖNCE BEŞ YIL SONRA19 Şubat 2019
Esenler'de İmamoğlu’na Büyük İlgi...19 Şubat 2019
CHP'DE ADAY YAPILMAYANLAR SOLUĞU 'DİP'TE ALIYOR...16 Şubat 2019
ASIRLIK ÇINAR'DA NELER OLUYOR…12 Şubat 2019
Kaplan; ” Esenler’in Refahı İçin El Ele...” 12 Şubat 2019
KOLTUK SİYASETİ=KURULTAY...02 Şubat 2019
ÜTEBAY ÜTÜLDÜ, ESENLER ÜZÜLDÜ...25 Ocak 2019
MUSTAFA KAPLAN GAZETECİLERLE BULUŞTU...21 Ocak 2019
İNCE; "İSTİFA ET ADAY OL"...30 Aralık 2018
İTHAL ADAY TERCİHİ SORGULAMASI...29 Aralık 2018
AKP İSTANBUL ADAYLARI BELLİ OLDU...29 Aralık 2018
YEDİTEPE VE APOLET SİYASETİ… 21 Aralık 2018
İMAMOĞLU CHP İL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ20 Aralık 2018
İNCE SAHAYA İNDİ...15 Aralık 2018
KÖPRÜLERİ ATMA-YAKMA EĞİLİMİ...14 Aralık 2018
CHP İLE İYİ PARTİ 21 İLDE...13 Aralık 2018
BAŞKA KİM VAR Kİ?07 Aralık 2018
YSK'DAN ADAYLIK İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA26 Kasım 2018
CHP İSTANBUL YEREL BASINI İLE BULUŞTU...09 Kasım 2018
EKİM DEVRİMİ 101 YAŞINDA...07 Kasım 2018
MUTLU; " HER KESİMDEN OY ALACAK ADAYIM..."26 Ekim 2018
Fettah Dindar; “İhalelerde Ahbap Çavuş ilişkisi...”17 Ekim 2018
ÖNSEZİ VE ÖNSEÇİM...15 Ekim 2018
AYNİ MASADA İKİ LİDER15 Eylül 2018
USTA'DAN VEDA PROVASI...07 Eylül 2018
KOBRA CHP'DEN İSTİFA ETTİ...06 Eylül 2018
METROPOLL'DE GÜVEN KAYBI...05 Eylül 2018
İMZALAR BUGÜN GENEL MERKEZDE...02 Ağustos 2018
İMZA DA SON GÜN, MYK TOPLANDI...30 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY 9 EYLÜL'DE...24 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İÇİN 527 İMZA...20 Temmuz 2018
KURULTAY DELEGELERİ EN İYİSİNİ BİLİR… 16 Temmuz 2018
CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY SÜRECİ...16 Temmuz 2018
KIYAMETE SEVK SİYASETİ 11 Temmuz 2018
KABİNE AÇIKLANDI...10 Temmuz 2018
KILIÇDAROĞLU; BİR PARTİ BAŞKANI YEMİN EDİYOR...09 Temmuz 2018
CUMHURBAŞKANI YEMİN ETTİ...09 Temmuz 2018
YENİ SİSTEME GEÇİLİYOR...03 Temmuz 2018
SİMÜLASYON SEÇİMLER VE DÜŞKÜNLÜK İLANI…26 Haziran 2018
İNCE CHP'Yİ GEÇTİ...25 Haziran 2018
YSK; SALT ÇOĞUNLUK ERDOĞAN'IN...25 Haziran 2018
600 VEKİLLİK PARLAMENTO İSİM İSİM BELLİ OLDU...25 Haziran 2018
İNCE; "ÖZGÜR TÜRKİYE HAYALİ KURALIM...20 Haziran 2018
İNCE'DEN OHAL'İN KALDIRILMASINA TWİT-YANIT...14 Haziran 2018
KILIÇDAROĞLU BAKAN SOYLU'YA TAZMİNAT DAVASI AÇTI...13 Haziran 2018
SEÇİM YASAKLARI BAŞLIYOR...13 Haziran 2018
KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN ADAMIN KRALI… 11 Haziran 2018
İNCE, ERDOĞANA TAZMİNAT DAVASI AÇTI...11 Haziran 2018
İNCE; "RESTORASYON SÜRESİ İKİ YIL..."10 Haziran 2018
CHP İFTARI ESENLERİ BULUŞTURDU…09 Haziran 2018
İNCE, KADIKÖY GECE MİTİNGİNDE YÜZBİNLERLE BULUŞTU...09 Haziran 2018
BAKAN SOYLU VE BAKAN BAK ESENLER'DE SAHURA KALDILAR..09 Haziran 2018
TEYİP’TEN PROMPTER’E GELİŞEN SİYASET…07 Haziran 2018
İNCE'DEN 33 GÜNDE 70 MİTİNG...07 Haziran 2018
BAKAN SOYLU ESENLER'DE AKP’YE OY İSTEDİ…07 Haziran 2018
İNCE, %30'U AŞTI...06 Haziran 2018
SANAT, SPOR VE SİYASETTE DEĞİŞİM…04 Haziran 2018
İNCE; "SÖYLERSEM ERDOĞAN’A SÖYLERSİNİZ”31 Mayıs 2018
İYİ PARTİ VAADLERİNİ AÇIKLADI...31 Mayıs 2018
ESENLER'DEN ANADOLU'YU MAYALAMAYA DEVAM...30 Mayıs 2018
EVLERİNE DÖNMELERİ LAZIM...30 Mayıs 2018
MUHARREM…28 Mayıs 2018
CHP SEÇİM BİLDİRGESİ AÇIKLANDI...26 Mayıs 2018
CHP’NİN SEÇİM SLOGANI BELLİ...24 Mayıs 2018
KARAMOLLAOĞLU OY ORANLARINI AÇIKLADI...24 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE; EKONOMİ BATIYOR...23 Mayıs 2018
LİSTELERİN EFENDİLERİ BÖYLE BUYURDU…22 Mayıs 2018
HDP LİSTESİ AÇIKLANDI...22 Mayıs 2018
CHP MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ...22 Mayıs 2018
İYİ PARTİ LİSTESİ22 Mayıs 2018
SAADET LİSTESİ...22 Mayıs 2018
AKP'DE TARTIŞILABİLECEK LİSTE... 22 Mayıs 2018
SEÇİM PUSULASI BELİRLENDİ...20 Mayıs 2018
YALÇINKAYA; "BU KADAR KIZGINLIK, GERGİNLİK VE KUTUPLAŞMA NİÇİN?"19 Mayıs 2018
İNCE’NİN 18 MAYIS - 24 HAZİRAN MİTİNG VE ETKİNLİK PROGRAMI 18 Mayıs 2018
İTTİFAKLAR ARASI FARK YOK...17 Mayıs 2018
CUMHURBAŞKANLIĞI SIRALAMASINDA MUHARREM İNCE BİRİNCİ...14 Mayıs 2018
İNCE, ANNELER GÜNÜNDE ZÜBEYDE HANIM'I ZİYARET ETTİ...13 Mayıs 2018
AKP ANA MUHALEFET OLUYOR13 Mayıs 2018
AKP'NİN YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ11 Mayıs 2018
CHP'Lİ VEKİLLER EVİNE DÖNDÜ...10 Mayıs 2018
ADAYLIK İMZALARINDA SON DURUM09 Mayıs 2018
SEÇİM TAKVİMİ İŞLİYOR...08 Mayıs 2018
ESENLER'DE MİLLET İTTİFAKI... 08 Mayıs 2018
CHP BAYRAMPAŞA GECESİNDE ŞÖLEN HAVASI...07 Mayıs 2018
İNCE: HEPİMİZ BU MEMLEKETİN EVLATLARIYIZ!07 Mayıs 2018
İNCE; "GELECEĞİMİZİ GERİ ALACAĞIZ..."04 Mayıs 2018
MUHARREM İNCE ADAY...04 Mayıs 2018
“İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN” 04 Mayıs 2018
YATAĞA BAĞIMLI VE ENGELLİLER EVİNDE OY VERECEK…03 Mayıs 2018
​ŞAHİN; GENEL BAŞKANIMIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAKTIR…”01 Mayıs 2018
CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI CUMAYA...01 Mayıs 2018
“AKP’NİN ARTIK TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEMESİ GEREKİR…”27 Nisan 2018
CHP'DEN SIFIR BARAJ İTTİFAKI TEKLİFİ...26 Nisan 2018
MECLİS 23 NİSAN'DA KARIŞTI...24 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU'NDAN TARİHİ DEMOKRASİ HAMLESİ...22 Nisan 2018
İYİ PARTİ YSK'YA BAŞVURDU...22 Nisan 2018
CHP'DEN DEMOKRASİ HAMLESİ…22 Nisan 2018
SEÇİM SARMALINA GİRİLDİ20 Nisan 2018
SEÇİMDEN BESLENME…17 Nisan 2018
​CHP 81 İLDE OHAL’İ PROTESTO ETTİ…17 Nisan 2018
​AKŞENER; “1997’DEKİ GİBİ BÜYÜK BİR KARARTMA İLE KARŞILAŞTIK…”17 Nisan 2018
KAFTANCIOĞLU ESENLER CHP’DE…13 Nisan 2018
YÖNETME YÖNETİLME ZAAFI…13 Nisan 2018
​AYHAN BÖLÜKBAŞI İYİ PARTİ GİK ÜYESİ OLDU… 10 Nisan 2018
​BÖKE; “KOLTUKTAN OLMAK PAHASINA SİYASETTE OLMAK LAZIM…” 08 Nisan 2018
DİNDAR; "2017 BORCUMUZ 145 MİLYON 844 BİN...”05 Nisan 2018
BATI DOĞU TÜRBÜLANSI…04 Nisan 2018
​VARDAR, “PARTİMİN İKTİDARINI GÖRMEDEN GÖÇMEK İSTEMİYORUM”02 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU; "İTTİFAK 43.5..."27 Mart 2018
KAFTANCIOĞLU: 'PROJEDEN VAZGEÇİN'21 Mart 2018
Esenler’de TKH üyelerine saldırı...21 Mart 2018
​544 PARSEL ÜZERİNDEN SİYASİ ROL KAPMA YARIŞI19 Mart 2018
İTTİFAKÇILIK14 Mart 2018
SİLBAŞTAN CHP TÜZÜĞÜ11 Mart 2018
​KILIÇ; “BUGÜN SAYENİZDE TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ…11 Mart 2018
CHP TÜZÜK KURULTAYI BAŞLADI...09 Mart 2018
Meclis Üyesi Yüksel Kılıç’tan 8 Mart Mesajı07 Mart 2018
CHP'DE TÜZÜK KURULTAYI; ÖNERİLER...23 Şubat 2018
ESENLER AFRİN'İ DEĞERLENDİRDİ...22 Şubat 2018
Kaftancıoğlu'ndan Berberoğlu İçin Kampanya 19 Şubat 2018
BÖLÜKBAŞI AKŞENER'İN DANIŞMANLIĞINA ATANDI...16 Şubat 2018
MODERN SİYASET VE DEMOKRASİ16 Şubat 2018
AKSU; MODERN DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLEŞME13 Şubat 2018
Kılıçdaroğlu'nun A Takımını Seçti...13 Şubat 2018
İNCE; “SUSMAYACAĞIM, BU YARIŞ BİTMEDİ…”06 Şubat 2018
CHP 36. KURULTAYI YAZISI06 Şubat 2018
Mecliste Ortak Deklarasyon…06 Şubat 2018
CHP'DE LİDER ADAYLARINA NEREDEN NE OY ÇIKTI05 Şubat 2018
CHP PARTİ MECLİSİ BELLİ OLDU05 Şubat 2018
KILIÇDAROĞLU GENEL BAŞKAN05 Şubat 2018
CHP KURULTAYI HAFTA SONU... 02 Şubat 2018
CHP BÜYÜK KURULTAYI HAFTA SONU30 Ocak 2018
ERDOĞAN AKSU; 24 OCAKLARI GÖRMEMİŞ VE YAŞAMAMIŞLAR BİLEMEZ… 24 Ocak 2018
SANAL-SOSYAL ÂLEMDE SİYASET…19 Ocak 2018
CANAN YOLDAŞ SAHAYA İNDİ...18 Ocak 2018
KAFTANCIOĞLU'NDAN YANIT...18 Ocak 2018
SÖZDE SİYASETİN SONU…15 Ocak 2018
CHP İSTANBUL'DA YOLDAŞLIK KAZANDI; CANAN KAFTANCIOĞLU...15 Ocak 2018
​ŞUAYİP BABA’YA VEFA ÖDÜLÜ…11 Ocak 2018
Canan Kaftancıoğlu CHP İl Başkanı adayı11 Ocak 2018
TEŞEKKÜRLER, CHP DELEGELERİ…27 Aralık 2017
KILIÇDAROĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMALAR...12 Aralık 2017
CHP ESENLER 10. OLAĞAN KONGRESİ 24 ARALIK'TA...08 Aralık 2017
KONGRELER KALDIĞI YERDEN...05 Aralık 2017
AKSU; SİYASET “İDE İLE OLUR, Bİ DENE İLE OLMADI Bİ DAHA DENE İLE” OLMAZ...01 Aralık 2017
CHP KURULTAYI 3-4 ŞUBAT'TA...30 Kasım 2017
AKSU; YER YARILMAZ GÖK ÇATLAMAZ İSE ADAYIZ…16 Kasım 2017
SİYASETİN ALFABESİNİ BİLENLERE…09 Kasım 2017
AKSU'DAN DAVET....09 Kasım 2017
​KILIÇDAROĞLU; “DAVASINA İNANAN BAŞKAN İSTİYORUM”09 Kasım 2017
ERDOĞAN AKSU; HEP AYNİ Mİ OLACAK? HAYIR OLMAMALI…06 Kasım 2017
​AKSU; PARTİDE VE SİYASETTE UZLAŞI ŞART…01 Kasım 2017
BÖLÜKBAŞI; "İYİ TÜRKİYE, İYİ YARINLAR İÇİN..."01 Kasım 2017
TKP'li Belediye Başkanı Esenler'de30 Ekim 2017
“EFENDİLER YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ…”30 Ekim 2017
AKŞENER: “BU İKTİDAR GİDİCİ…”25 Ekim 2017
BAYKAL'IN YENİ SAĞLIK DURUMU AÇIKLAMASI...24 Ekim 2017
ERDOĞAN: HATA YAPTIK, KIYMETİNİ BİLEMEDİK, BEN DE SORUMLUYUM!24 Ekim 2017
ADAYIM VE DELEGEYE GÜVENİYORUM…21 Ekim 2017
BAYKAL YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI...18 Ekim 2017
Yüksel Kılıç Trafik Kazası Geçirdi!18 Ekim 2017
ESENLER’İN 2018 BÜTÇESİ 320 MİLYON TL...09 Ekim 2017
EVET, İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM…13 Ekim 2017
KOÇ ÖRGÜTÜN VİCDANINA HAVALE ETTİ13 Ekim 2017
MÜCADELEYE DEVAM 29 Eylül 2017
KOÇ SİYASİ EMEKLİLİĞE IŞIK YAKTI...28 Eylül 2017
TOPBAŞ'IN YERİNE İKİ ADAY...22 Eylül 2017
TOPBAŞ İSTİFA ETTİ...22 Eylül 2017
NİCE 94 YILLARA…09 Eylül 2017
YENİ KABİNE20 Temmuz 2017
İNCE; “Aynı ideali paylaşan kardeşler topluluğuyuz” diyorlardı...15 Temmuz 2017

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER