Ana Sayfa > EKONOMİ

TÜRK YEREL MEDYASI AB YOLUNDA; 3. BÖLGESEL SEMİNERİ ISPARTA'DA YAPILDI…
18 Şubat 2013
Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamındaki "3. Bölgesel Bilgilendirme Semineri" 13–14 Şubat 2013 tarihlerinde Isparta'da gerçekleştirildi...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
TÜRK YEREL MEDYASI AB YOLUNDA; 3. BÖLGESEL SEMİNERİ ISPARTA'DA YAPILDI…

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamındaki “3. Bölgesel Bilgilendirme Semineri” 13–14 Şubat 2013 tarihlerinde Isparta'da gerçekleştirildi...
 
13–14 Şubat 2013 tarihlerinde Isparta'dagerçekleştirilen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamındaki “3. Bölgesel Bilgilendirme Semineri”ne; Isparta, Aksaray, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Karaman, Konya ve Muğla illerinde bulunan gazete, televizyon, dergi, radyo ve internet alanında çalışan yerel medya mensupları katıldılar.

Isparta Barida Hotels’de düzenlenen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamındaki “3. Bölgesel Bilgilendirme Semineri”nde açılış konuşmasını İngiltere Büyükelçiliği Siyasi İşler Uzmanı Louise Taylor yaptı.  Louise Taylor açılış konuşmasında;

“Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nde Avrupa Birliğinden sorumlu Siyasi Uzman olarak görev yapıyorum. Bu Isparta’ya yaptığım ilk ziyaret. Bana gösterdiğiniz sıcak karşılama için en  içten teşekkürlerimi sunuyorum. Öğrendiğim kadarıyla Isparta gülleri ile meşhurmuş. Dün akşam geç saatlerde Isparta’ya gelebildiğimden gülleri görme şansım olmadı. Sizlere Türkçe hitap edemediğim için özür diliyorum; ancak konuşmamım Türkçe versiyonunu koltuklarınızda bulabilirsiniz.
Elçiliğim, Türk Yerel Medyası AB Yolunda adlı bu projede, Avrupa Birliği Bakanlığı’ndaki dostlarımız ile birlikte çalışmaktan gurur duymaktadır.
            
Bu proje; Avrupa Birliği sürecinin getirdiği ve getireceği faydaları sizlerle paylaşmak için tasarlanmış olan projemizin ikinci fazıdır. Peki neden böyle bir projeye ihtiyacımız var? Sizlerin bu önemli mesajları bölge halkıyla paylaşabilmeniz için.
            
Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının ve Birleşik Krallık Başbakanının yakın zamanda verdiği demeçler ışığında Avrupa Birliği’ne katılmanın herhangi bir fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüpheleriniz olabilir. Sanırım Avrupa Birliği’nin son dönemdeki çalışmaları hakkında iki ülkenin de şüpheleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak Birleşik Krallık Başbakanı gerekli reformların yapıldığı bir Avrupa Birliği’nde Birleşik Krallık için yer olduğu konusunda nettir. Aynı şekilde kendisi benzer bir Birlikte Türkiye için de yer olduğunu düşünmektedir. Başbakan Erdoğan geçtiğimiz Pazartesi akşamı, Büyükelçilerimizi yaşanan hayal kırıklıklarına rağmen, Avrupa Birliği’ne katılım konusundaki kararlılığı konusunda temin etmiştir.
           
Bu amaç doğrultusundaki kararlılığımız çok önemlidir. Bizler Türkiye’nin Avrupa’daki en önemli destekçisi ve savunucusuyuz ve öyle olmaya da devam edeceğiz. Sadece birkaç saat sonra Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan sorumlu Bakanı ile Londra’da bir araya gelecek ve bu mesajları kendisinden de duyacaktır.
            
Türkiye ve Avrupa Birliği’nin birbirine bağımlı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin AB üyeliği ekonomik bütünlüğü daha da derinleştirecek ve AB’nin ekonomik ayak izlerini arttıracaktır; bizlere, Orta Doğu’da ve ötesinde, stratejik konularda daha yakın çalışma imkanı verecektir. Bu da Türkiye’nin ve AB’nin bölgedeki etkisini büyük ölçüde arttıracaktır.
            
Bu, aynı zamanda Türk vatandaşlarının fayda sağlayacağı bir biçimde, Türkiye’deki yönetişim ve hesap verilirliği daha da iyileşecektir. AB Bakanı Egemen Bağış’ın da söylediği gibi, AB süreci Türkiye’nin demokratikleşme, şeffaflaşma ve zenginleşme sürecidir. Bu nedenle üyelik, Türkiye’nin daha demokratik ve özgür bir hukuk devleti olma yolundaki çalışmalarına da yardımcı olacaktır.
            
Türkiye’nin AB üyeliği bu nedenle sadece AB’nin uzun vadedeki geleceği açısından büyük önem taşımakla kalmayıp aynı zamanda demokratik bir Türkiye’nin uzun vadedeki geleceği açısından önemlidir.
            
Söz konusu faydaların, öneminin ve aynı zamanda taahhüdün açıklanmasında siz devreye giriyorsunuz. İşte bu nedenle Birleşik Krallık Hükümeti bu projeye bu kadar önem veriyor. İşte bu nedenle şehir şehir gezerek bu mesajın Türkiye’nin her köşesinde durulmasını sağlamayı istiyoruz. İşte bu nedenle bugün burada Isparta’dayız.
            
Tüm Türkiye’de medyanın özgür ve yeterli bilgiye sahip olması hükümet ve diğer menfaat grupları arasında bir denge mekanizması açısından çok önemlidir. Türkiye’nin her yerinde medyanın toplumu AB ile ilgili gerçekler konusunda haberdar etme ve muhtemel faydalar yerine sadece sürecin zorluklarını gören kişilerin sorgulanmasını isteme sorumluluğu vardır.
            
Türkiye’nin AB’ye giriş yolunun kolay bir yol olmadığını kabul ediyorum ve ilerleme olmaması nedeniyle yaşadığınız hayal kırıklığını anlıyorum. Bizimki de aynı şekilde kolay değildi. Birleşik Krallık da AB üyesi olmak için çeşitli zorluklarla karşılaştı (başvurumuz iki kere rededildi). Bu nedenle, Türk kamuoyunun AB üyeliğinin getireceği faydalar ve daha doğrusu Türkiye’nin AB üyesi olup olmayacağı konusunda giderek daha şüpheci olması belki de anlaşılabilir bir durumdur.
            
Ancak kamuoyunun, ilerlemenin önünü tıkayan siyasi engeller ve ayrıca Türkiye’ye verilen destek konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kamuoyunun sonunda Türkiye’nin Birliğe üyeliğiyle sonuçlanmasını sağlayacak hayati bir ilerleme olan dahili reformların hızını bilmesi gerekmektedir.
            
Bu nedenle bu proje, sadece sizi Türkiye’nin AB’ye girmesini destekleyenler gurubuna dahil etmek için değil ki, umarız ki bunu yaparsanız, aynı zamanda AB konusunda sizi takip eden kişilere tarafsız ve objektif bilgi vererek Türk halkının kendi gelecekleri konusunda kararlarını vermesini sağlamak için önemlidir. Türk halkının seslerini duyurmalarına ve AB üyeliğini ve daha önemlisi yıllardır istedikleri AB değerlerini talep etmeye devam etmelerine yardım edebilirsiniz.
            
Son olarak, bu önemli hedefleri başarmamız için bize yardım etmek üzere zaman ayırıp bugün buraya gelen herkese Sayın Büyükelçimin teşekkürlerini iletmek istiyorum. Bu projenin gerçekleştirilmesinde büyük emek harcayan AB Bakanlığı’na ve sağladıkları teknik destekten ötürü BRC Organizasyona Elçiliğim adına içten teşekkürlerimizi sunuyorum. Günlük iş hayatımızın her alanında bizlerle kurdukları işbirliğinden ötürü AB Bakanlığı’ndaki meslektaşlarıma ayrıca teşekkür ederim.”
            
Avrupa Birliği Başkanlığı Müsteşar Yrd. Dr. Fatih Hasdemir’in ardindan konuşan Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta’nın binlerce yıldır barış ve huzur içerisinde yaşanan bir il olduğunu vurgulayarak sadece AB’ye değil, dünyaya örnek bir il olduğunu söyledi.
 
Isparta’da, toprağa vurulan her kazmanın altından bir medeniyet çıktığını vurgulayan Vali Oğuz, Selçuklu döneminde Eğirdir’de  Dündarbey, Uluborlu’da Alaattin, Atabey’de Ertokuş Medreselerinin kurulduğunu, bugün üniversite niteliğinde olan bu medreselerde müspet ilimlerin de verildiğini belirtti. Osmanlı döneminde ise; çok üstün nitelikli 39 ilim adamının yetiştiğini dile getiren Vali Oğuz “1992 yılında kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 58 bin öğrenci ve 2 bin öğretim kadrosu bulunmaktadır...” dedi.
            
Açılış konuşmalarından sonra Panel başkanlığını AB Bakanlığı Sivil toplum İletişim ve Kültür Başkanlığı Koordinatörü Başak İlisulu’nun yaptığı oturumlara geçildi.
 
Ilk panele konuşmacı olarak; Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun, Avrupa Gazeteciler Birliği Üyesi Zeynel Lüle, Today’s Zaman Ankara Temsilcisi Abdullah Bozkurt, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Çokyaşa katıldı.
 
Panel sonrası katılımcılar Eğirdir’I,Yalvaç ve Gelendost Belediyelerini ziyaret ettiler.
 
Seminerin ikinci günü “Türkiye - AB Müzakere süreci, AB İletişim Stratejisi ve AB’nin Günlük Hayatımıza Etkileri”, “AB Katılım Sürecinde Tarım ve Balıkçılık Alanlarındaki Gelişmeler”, “Türkiye-AB Mali İşbirliği ve Medyaya Yönelik Program ve Hibeler”, “AB Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın Yürüttüğü Çalışmalar ve Sağlanan Destekler” değerlendirildi..
 
Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil toplum, İletişim ve Kültür Başkanlı Koordinatörü Başak İlisulu “Türkiye-AB Müzakere Süreci, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi ve AB’nin Günlük Hayatımıza” etkileri konulu bir sunum yaptı.
 
İlisulu sunumunda; Yapılan çalışmalara ve reformlara rağmen müzakere sürecinin tıkanıklığı ve yaşanılan zorluklar, Bazı üye ülkelerin Türkiye’nin üyeliğine siyasi anlamda karşı çıkmasının arkasında yatan nedenler, Türkiye neler yaptı, yapıyor ve yapmalı soruları üzerinde durdu.
            
Yapılan Reformları Siyasi Reformlar,İdari Kapasiteye Yönelik Reformlar, Ekonomik Reformlar olaraküç başlıkta toplayan İlisulu sözlerine şöyle devam etti:
 
“Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci her iki tarafın da çabasını gerektiren zor bir süreçtir. Türkiye bugüne kadarki üyelerden ve şu andaki adaylardan çok daha zor bir süreçten geçiyor. Peki Türkiye bu süreçte neler yaptı, neler yapıyor, neler yapmalı?

2001 yılından bu yana devam eden çalışmalar sonucunda Kopenhag Siyasi Kriterlerine uyum amacıyla son Anayasa değişikliği de dahil olmak üzere bugüne kadar toplam 3 Anayasa Değişiklik Paketi, 8 Uyum Yasa Paketi, 1 Reform Paketi kabul edildi.
 
¸ Ölüm cezası her koşulda kalktı.
¸ Devlet Güvenlik Mahkemeleri kapatıldı.
¸ Kadın-erkek eşitliği Anayasal güvenceye kavuştu.
¸ TCK’nın 301. Maddesi’nde yapılan değişiklikle beraber açılan dava sayısında önemli bir azalma kaydedildi.
¸ Farklı dil ve lehçelerde yayın ve bunların öğrenimi mümkün kılındı.
¸ TRT farklı dil ve lehçelerde yayın yapmaya başladı.
¸ İşkenceyle mücadele amacıyla işkence ve kötü muamele suçlarından alınan cezaların para cezasına çevrilmesinin önüne geçildi.
            
Müktesebat Uyumu çerçevesinde; 2001 yılından bugüne kadar müktesebat uyumu kapsamında yaklaşık 300’ün üzerinde birincil düzenleme, 1300’ün üzerinde ikincil düzenleme yayımlanmıştır.
            
Müktesebat Uyumu; Yapılan mevzuat uyum çalışmaları, enerji verimliliğinden, kan bağışına, meslek standartlarından çocuğumuzun oyuncağına, çevrenin korunmasından kadın istihdamına, tarımda kullanılan gübreden yüzdüğümüz deniz suyuna, kesilen hayvan sayısının tutulmasından işyerinde tacize, kefaletten, kaybolan eşyamıza kadar günlük hayatımızın her alanını kapsıyor.
           
Yapılan reformlar, kiracıdan ev sahibine; çocuklardan özürlülere, kadınlara; doktorlardan işçiye; KOBİ’lerden sanayiciye çiftçiye; deney hayvanlarından beslediğimiz ineğe; bebeğimizden köpeğimize kadar geniş bir kitleyi de etkiliyor.
            
Türkiye’nin, Avrupa’nın 6. dünyanın ise 16. büyük ekonomisi haline gelmesi, küresel ekonomik krizden başarıyla çıkarak 2010 yılında %8,9’luk büyüme oranına ulaşması başta AB ülkeleri olmak üzere herkesin hayranlıkla izlediği bir dönüşümdür.
            
Dış ticaret hacmimizin 1963 de 1 milyar dolar bile değilken, 1995’de 56 milyar dolara, 2005’de 190 milyar dolara, 2012 yılında 324 milyar dolara ulaşması bir tesadüf değildir. Bugün Türkiye yaklaşık 20 ülke ile serbest ticaret anlaşması olan, dünyanın dört bir yanıyla ticaret yapan bir ülkedir.
            
Kişi başına düşen milli gelir, 1963 de 400, 1995 de 2759, 2005 de 5000, 2012 de 11.318 dolara yükselmiştir.
            
Enflasyon verileri değerlendirildiğinde ise, 2005 yılında %7,7 olan enflasyon (TÜFE) oranı, 2012 yılı itibariyle son yılların en düşük seviyesi olan % 6,16 ya gerilemiştir.
           
 “Avrupa Birliği Stratejisi” hazırlanmış ve Bakanlar Kurulumuza da 4 Ocak 2010 tarihinde sunulmuştur.
            
Amaç:
 
• Katılım Müzakereleri’ne önümüzdeki dönemde daha fazla ivme kazandırılması,
• Kamuoyunun bilgilendirilmesi, farkındalığının ve desteğinin arttırılması,
            
Kapsam:
 
• Türkiye’nin çıkarlarını ve vatandaşlarımızın yararını ön planda tutan temel anlayışımız çerçevesinde, Avrupa Birliği müzakere sürecine dört platformda bütüncül bir yaklaşım getiriliyor.
            
Birinci Platform: AB Resmi Müzakere Süreci
 
• Açılan 13 Fasıl+ Açılması teknik Kriterlere Bağlı fasıllarda yapılacak çalışmalar 
           
 İkinci Platform:
 
• Tüm fasıllarda yapılacak çalışmaları kapsayan 2013 yılına kadar AB müktesebatına mümkün olan en üst seviyede uyum sağlamayı hedefleyen çalışmalar. 
            
Üçüncü Platform:
 
• Siyasi Kriterler 
• RIG: Sayın Devlet Bakanı ve Başmüzakerecinin, İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlarımızın katılımıyla toplanmaktadır.
            
Dördüncü Platform: İletişim Stratejisi 
 
• İletişim Stratejisi, bir takım ülkelerin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine yönelik Avrupa kamuoyunu etkileyen olumsuz tezleri ve söylemlerine karşı önemli bir araçtır.
• Bu çerçevede, 81 ilimizde bir Vali Yardımcısı AB temas noktası olarak görevlendirilmiştir. (“İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor” Projesi hayata geçirilmiştir.)
• Kaymakamlarımızın AB projeleri hakkında daha yoğun bir şekilde eğitilmiş; Türkiye’nin çeşitli illerinde, üniversitelerimizin, barolarımızın, odalarımızın, derneklerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın katılacağı toplantılar tertiplenerek, AB süreci çeşitli açılardan tartışılmıştır. 
• Her gün güçlenen bir Türkiye neden AB’ye üye olmak istiyor?
• AB sürecinin olumlu etkisiyle Türkiye, etkileyici bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır.
• Katılım müzakerelerinin başlaması ile reform süreci büyük bir ivme kazanmış, günlük yaşamda reformların etkisi gözle görülür hale gelmiştir.
• Türkiye-AB ilişkisi “karşılıklı kazanç/kazan-kazan kuralı” gerçeği üzerinde yükselmektedir.
• Türkiye Avrupa ailesinin bir parçasıdır ve üyelik müzakerelerinin sonunda Avrupa Birliği içinde hak ettiği yeri alacaktır.
• AET başvurusundan bu yana 53 yıl- Türkiye’nin en büyük modernleşme projesi
• AB kuruluşundan itibaren bölgesel bir barış, refah, özgürlük ve dayanışma modeli olmuş, farklılıkları çatışma kaynağı olmaktan çıkarıp karşılıklı fayda üreten bir çerçeve oluşturmuştur.
• AB’ye üye olmuş, siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan kendisini çağdaşlık düzeyine ulaştırmış Türkiye, istikrarlı gelişmesine devam edebilecek, uluslararası ilişkilerde daha da güçlenerek bir denge unsuru olacaktır.
• Demokrasimizin güçlenmesinde batı ile yürütülen ilişkilerin her zaman önemli bir etkisi olmuştur
• Türkiye, Müslüman, çağdaş, laik, demokratik kimliğiyle hem batıda hem doğuda kredisi olan tek devlettir.
• Sivil toplumla daha etkin ve şeffaf bir diyalog kültürünün yerleşmesi, STK'ların karar alma mekanizmalarında daha etkin bir şekilde yer alması demokrasinin yerleşmesi ve güçlenmesi için şart
• AB müktesebatının benimsenmesi sadece mevzuatın uyumlaştırıldığı, salt yasal bir süreç değildir. AB müktesebatının benimsenmesi, esas itibariyle belli bir değerler sisteminin parçası olmak anlamına gelmektedir.
• Avrupa entegrasyonuna paralel olarak gelişen ve kurumsallaşan; şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ve devletin rolünde yaşanan değişim gibi ilke ve değerler, Türkiye’nin AB süreciyle birlikte içselleştirmeye başladığı önemli kavramlardır.”
 
Daha sonra; Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanı Gökhan Aralan “Avrupa Birliği Katılım Sürecinde Tarım ve Balıkçılık Alanında Gelişmeler, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Uzmanı Murat Başer “Türkiye-AB Mali İşbirliği ve Medyaya Yönelik Program ve Hibeler” konusunda Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı Halkla İlişkiler Koordinatörü Ali Yurtzever de “Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının (Türk Ulusal Ajansı) Yürüttüğü Çalışmalar ve Sağlanan Destekler” hakkında bilgi verdiler.
            
Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” Projesinin İsparta’da yapılan üçüncü bilgilendirme semineri programı katılımcılara sertifikalarının dağıtımı ve ingiltere’ye çalışma ziyareti kura çekilişi ile tamamlandı.

Proje kapsamındaki 4. bölgesel bilgilendirme semineri, 6-7 Mart 2013 tarihlerinde Karabük’te gerçekleştirilecek...
  
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EKONOMİ Haberleri

Başlık Tarih
 
İGDAŞ'TAN ÖDEME KOLAYLIĞI21 Ocak 2020
​EKREMOĞLU, HAZİNE ONAYI ALINAMAYAN METRO PROJELERİNİ AÇIKLADI…15 Ocak 2020
Benzin 7 TL’yi Aştı.. 24 Aralık 2019
​YÜKSEK TİCARET’TEN “MARMARA EKONOMİ KONGRESİ”13 Aralık 2019
İSTANBUL HAVALİMANI OTOPARKLARINA 2020 TARİFESİ...11 Aralık 2019
ERDOĞAN AKSU YORUM; KÜRESEL DE…06 Aralık 2019
​İTO 19 NO’LU MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEK KOMİTESİ’NDEN PANEL… 07 Kasım 2019
CESU TURİZM TANITIM TOPLANTISI...19 Ekim 2019
KÖPRÜ GEÇİŞLERİNE AYAR...07 Ekim 2019
OTOGAZA ZAM02 Ekim 2019
İKTİDARIN KIDEM TAZMİNATI PLANI02 Ekim 2019
EKMEĞE GRAMAJ ZAMMI20 Eylül 2019
BÜTÇE AÇIĞI 68,1 MİLYAR17 Eylül 2019
FINDIKTA FİYAT DÜŞÜŞÜ BAŞLADI...06 Eylül 2019
KAZ DAĞLARI-VAHŞİ BATI-ALTINA HÜCUM...06 Ağustos 2019
İSTANBUL İZMİR OTOYOLU AÇILDI...05 Ağustos 2019
SİGARA ZAMMI CİĞERİ YAKTI...03 Ağustos 2019
EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ 8-9 AĞUSTOS'TA...02 Ağustos 2019
DOĞAL GAZA YAZ AYARI...01 Ağustos 2019
FINDIKTA TABAN FİYAT AÇIKLANDI...26 Temmuz 2019
FINDIK EKONOMİSİ...23 Temmuz 2019
İŞSİZ SAYISI 1 MİLYON 116 BİN ARTTI...16 Temmuz 2019
CARİ AÇIK 2.3 MİLYAR DOLAR11 Temmuz 2019
İŞSİZLİK REKORU11 Temmuz 2019
ALKOL VE SİGARAYA ZAM...03 Temmuz 2019
DIŞ BORÇ UÇTU...28 Haziran 2019
İBB BORÇ BATAĞI25 Haziran 2019
SEÇİM BİTTİ, SIRA ZAMLARDA...25 Haziran 2019
ALTUĞ; BU EKONOMİ ARALIK 2019'DA MEVTA...01 Haziran 2019
EMEKLİ FONLARININ %25'İ HAZİNEYE28 Mayıs 2019
İSTANBUL HAVALİMANI SATILACAK MI?25 Mayıs 2019
İmamoğlu'nun İstanbul Kart vaadi uygulamada...17 Mayıs 2019
EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ14 Mayıs 2019
NİSAN AÇIĞI 14 MİLYAR...09 Mayıs 2019
İSTANBUL'DA PİDE 2,5 LİRA...03 Mayıs 2019
ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI PANELİ; KOOPERATİFLEŞME…24 Mart 2019
ERDOĞAN AKSU; VARLIK FONU FONDİP...14 Mart 2019
EKONOMİ KÜÇÜLDÜ11 Mart 2019
ÇADIR TİCARETİ VE TANZİM...14 Şubat 2019
Yoksulluk, Kuyruk; Resmen 80 Öncesi!11 Şubat 2019
"Varlık Fonu" Borçlanacak!08 Şubat 2019
DEVLETTE MİLYAR LİRALIK GÖREV ZARARLARI02 Şubat 2019
Zam Şampiyonu; Acı Biber...02 Şubat 2019
MOTORLU TAŞIT VERGİSİ %15.9 ZAMLANDI...31 Aralık 2018
TBMM BÜTÇEYİ GÖRÜŞECEK...07 Aralık 2018
KASIM ENFLASYONU AÇIKLANDI03 Aralık 2018
KAPALIÇARŞI ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR..02 Aralık 2018
İSTANBUL'UN BÜTÇESİ ONAYLANDI...26 Kasım 2018
BENZİN MOTORİN EŞİTLENDİ...20 Kasım 2018
3. Havalimanı Taşıma ihalesinde flaş gelişme…16 Eylül 2018
ENFLASYON DURDURULAMIYOR, MAAŞLAR ERİYOR...04 Eylül 2018
SEBZE VE MEYVEDE %100 ARTIŞ...29 Ağustos 2018
EKONOMİDE KORKUTAN TABLO29 Ağustos 2018
MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ; %13,4...31 Temmuz 2018
FINDIK SORUNSALI…30 Temmuz 2018
İSTANBUL'DA EKMEĞE GİZLİ ZAM...24 Temmuz 2018
YILIN SON ÜÇ AYINDA EKONOMİ...23 Temmuz 2018
Cari Açık: 5 milyar 885 milyon dolar11 Temmuz 2018
ZAMLAR KAPIDA...30 Haziran 2018
EKONOMİYE GÜVEN AZALDI...28 Haziran 2018
YİĞİT MUHTAÇ OLDU KURU SOĞANA…22 Haziran 2018
'İNCE' RAKAMLARLA İZMİR MİTİNGİ...22 Haziran 2018
SOĞAN EL YAKIYOR...21 Haziran 2018
İNCE HESAP ZAMANI…13 Haziran 2018
DAVUTPAŞA'DA FABRİKA YANGINI...11 Haziran 2018
APAK; DÖVİZLE BORÇLANMAYA MALİ MÜŞAVİR ONAYI GELİYOR…25 Mayıs 2018
PARANIN EFENDİSİ KİM OLACAK KRİZİ… 25 Mayıs 2018
MERKEZ BANKASI'NDAN CİDDİ ADIM...25 Mayıs 2018
BU DOLAR ARTIŞI MEMLEKET BATIRIR…23 Mayıs 2018
ZEYBEKÇİ; "DÖVİZ PİYASASINDA SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞTU..."23 Mayıs 2018
DOLARDA TARİHİ REKOR...23 Mayıs 2018
KONUT SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ...18 Mayıs 2018
VARLIK BARIŞI VERGİSİ YÜZDE 211 Mayıs 2018
ALPULLU ŞEKER SATILDI...27 Nisan 2018
D&R SATILDI...14 Nisan 2018
BENZİNE SAVAŞ ZAMMI...14 Nisan 2018
TÜRK LİRASI ERİYOR...11 Nisan 2018
​14. VERGİ KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…08 Nisan 2018
VERGİ KONGRESİ 6-7 NİSAN’DA…04 Nisan 2018
​ESENLER ‘FATİHAN GRUP’DA BİRLEŞECEK…04 Nisan 2018
BELEDİYE ESENLER'İ PRESTİJLENDİRİYOR 27 Mart 2018
VERGİ KONGRESİ 6-7 NİSAN’DA…20 Mart 2018
ESENLER'DE EMLAK ALIM SATIMI DİP YAPTI...23 Şubat 2018
Ferhatpaşa Çiftliği için imar planı teklifi!21 Şubat 2018
ESENLER’İN MARKASI “BETTO ÇANTA” MERCAN’DA…01 Şubat 2018
Esenler Esnaf Odası Tekrar Şükrü Şahin Dedi...17 Ocak 2018
AYAR YİNE BAŞKAN...08 Ocak 2018
TL EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN PARA BİRİMİ; DOLAR 3.9522 Kasım 2017
HALİÇ'TE KAT SAYISI 10'A ÇIKTI...18 Kasım 2017
FABRİKALAR DA SATILACAK...28 Eylül 2017
FINDIK EMPERYALİZMİ20 Eylül 2017
TÜRKİYE BÜYÜME REKORU KIRDI11 Eylül 2017
KARADENİZ İSYANDA08 Eylül 2017
PETROLE ZAM GELİYOR...31 Temmuz 2017
İŞSİZLİK ARTTI...17 Temmuz 2017
ENFLASYON % 10,90 ARTTI...03 Temmuz 2017
KAMUYA ZAM...03 Temmuz 2017
BELEDİYE ZAM YAPTI...30 Haziran 2017
İSPARK SKANDALI 30 Haziran 2017
ESENLER DIŞINDA TEKSTİLKENT DİYE BİR YER...21 Haziran 2017
ESENLER’DE 2,5 LİRA; PİDE DE FİYAT KARMAŞASI01 Haziran 2017
İSTANBUL'DA PİDE 1.8 LİRA...24 Mayıs 2017
EMEKLİ MAAŞLARI DA ERİDİ...04 Mayıs 2017
KÖLELİĞE TESLİM OLMAYACAĞIZ...02 Mayıs 2017
ESENLER ESNAF ODASI, ÖDÜLLENDİRİLDİ…05 Nisan 2017
ESENLER'DE EKMEK 1.25 TL. OLDU23 Şubat 2017
EMLAK DEĞERLERİ ARTTI...20 Şubat 2017
SİCİL AFFI YÜRÜRLÜKTE...01 Şubat 2017
ESENLER ÇİFTEHVUZLAR KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ASKIYA ÇIKTI...01 Şubat 2017
DOLAR 4 LİRA SINIRINDA...12 Ocak 2017
TC VATANDAŞLIĞI 2 MİLYON DOLAR...11 Ocak 2017
MECLİS, BAŞKANI’NA BORÇLANMA YETKİSİ VERDİ…23 Aralık 2016
23 ARALIK'TA OLAĞANÜSTÜ MECLİS 20 Aralık 2016
ESNAF BİRLİĞİ TERÖRÜ KINADI…15 Aralık 2016
ESENLER’E SURİYELİLER İLE NÜFUS TAŞIYICILARIN MALİYETİ; 50 TRİLYON…12 Aralık 2016
SURİYELİ MÜLTECİ AİLELERE 900 TL YARDIM YAPILDI...05 Aralık 2016
İDARECİLER VE MUHTARLAR ESENLER'İ KONUŞTU...14 Kasım 2016
BELEDİYEDEKİ HESAP PAZARA UYMADI…08 Kasım 2016
ŞAHİN; “ESNAFA KREDİ LİMİTİ YÜKSELDİ…”03 Kasım 2016
ŞAHİN; ESNAFIMIZA VE AİLELERİNE UCUZ TATİL YAPTIRACAĞIZ19 Ekim 2016
ESENLER ESNAF ODASI VE ESGM’DEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI…12 Ekim 2016
23. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ BAŞLADI…10 Ekim 2016
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ PARK ALANINI GEZDİ…10 Ekim 2016
BÜTÇE AÇIĞI VERGİ ZAMMI İLE KAPATILACAK...06 Ekim 2016
SGH PROJESİNİ YANDAŞA VERDİLER...09 Haziran 2016
Esenlerde Ahilik Haftası "Esnaf Mehteran" ile Kutlandı!28 Mayıs 2016
İSTANBUL YÜKSEK TİCARET’LİLERİN 41. OLAĞAN GENEL KURULU 7 MAYIS’TA…06 Mayıs 2016
3 milyar euro’luk paket geliyor19 Nisan 2016
VİZEYE 'ASKIYA ALMA KOŞULU'...18 Nisan 2016
13. TÜRKİYE VERGİ KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…11 Nisan 2016
TAŞTAN “SORUMLULUK HERKESİNDİR…”06 Nisan 2016
‘ESENLER’ REAL’DE MAĞDURİYET; SİSTEM HATASI…01 Mart 2016
“KÖLELİK” YASA TASARISI KOMİSYONDAN GEÇTİ25 Şubat 2016
SAĞMALCILAR CEZAEVİ ARAZİSİNE YENİ KENT KURULACAK...19 Şubat 2016
KAYMAKAMLIK 2014-2015 VAKIF YARDIM FAALİYETLERİ…10 Şubat 2016
ENFLASYON OCAK AYINDA %9,58...03 Şubat 2016
BELEDİYEDEN TOPLU TAŞIMAYA ZAM...30 Ocak 2016
“ ENERJİDE KÜRESEL DÖNÜŞÜM VE TÜRKİYE” SEMİNERİ…22 Ocak 2016
EKMEĞE KIŞ ORTASI ZAM…20 Ocak 2016
METİN; LA MODA DÜNYA ÇAPINDA BİR MARKA...15 Ocak 2016
İSTESOB'DA VURGUN İDDİASI...14 Ocak 2016
KALEM KALEM 2016 ZAMLARI...04 Ocak 2016
ALIŞVERİŞTE SAHTE PARAYA DİKKAT…30 Aralık 2015
KURALAR 31 MART’TA TESLİM MAYIS’TA…16 Aralık 2015
EKMEĞE ZAM YAKINDA...05 Aralık 2015
ESNAFTAN ŞAHİN’E TEPKİ…24 Kasım 2015
MANTOLAMA İLE ZEHİRLENME…21 Ekim 2015
Bakan Güllüce Esenler'de; "Beton makinesinin sesi bu ülkede hiç eksik olmasın..."09 Ekim 2015
BİR SAAT 3.500 TL...07 Ekim 2015
KAYMAKAM ÜNAL YATIRIMLARI İNCELEDİ...01 Ağustos 2015
KAYMAKAMLIK YARDIMLARI SÜRÜYOR...31 Temmuz 2015
FINDIK TOPLAMADA ÇALIŞANLARA ÜCRETLER BELİRLENDİ...25 Temmuz 2015
PASAPORT HARÇLARINA İNDİRİM TEKLİFİ...29 Temmuz 2015
KENTSEL DÖNÜŞÜME MECLİS ARAŞTIRMASI...13 Temmuz 2015
TARIM İŞÇİLİĞİ; YEDİ BÖLGE DÖRT MEVSİM ÜLKENİN ACI GERÇEĞİ…08 Temmuz 2015
İFTİHAR VEYA İSRAF; 150 ÇEŞİT YEMEKLİ İFTAR...07 Temmuz 2015
ESENLER ESNAFI YILIN AHİSİNİ SEÇİYOR… 30 Haziran 2015
DEPREM BAHANELİ DÖNÜŞÜM YANDAŞA RANT SAĞLADI...29 Haziran 2015
ERDOĞAN AKSU; HIRS HIRSIZLIK DOĞURUNCA…30 Haziran 2015
İHTİYAÇ KALEMSİZ RAMADAN ETKİNLİKLERİ...23 Haziran 2015
TİM MÜCEVHERCİYİ ÖDÜLLENDİRDİ...22 Haziran 2015
12 MİLYARLIK PROJE, “RANT HALİNE GELMEYECEK…”26 Mayıs 2015
ESENLER’İN YARISI RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ…26 Mayıs 2015
Yavaş’tan Kentsel Dönüşüm Projesi...14 Mayıs 2015
TARİHİ PROJE “90 BİN KONUT”...14 Mayıs 2015
MECLİS 4 MAYIS'TA...02 Mayıs 2015
ERCAN; "KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT KAPISI GÖRÜLMEMELİ..."14 Nisan 2015
TEKSTİLKENT’TE BİR ŞEYLER OLUYOR…14 Nisan 2015
GERÇEKLEŞEN BELEDİYE BÜTÇESİ “227 MİLYON 927 BİN 914 LİRA”…07 Nisan 2015
BELEDİYE MECLİSİ 6 NİSAN’DA…04 Nisan 2015
ESNAF ODASI ESNAFLA BULUŞUYOR…25 Mart 2015
BAŞKAN ERCAN'A ÖDÜL…25 Mart 2015
KÜLTÜR MERKEZİNDE TUNA MAHALLESİ KONUŞULDU…20 Mart 2015
AKP’DE MİLLETVEKİLİ MÜLAKATLARI BAŞLADI…06 Mart 2015
“DERİ SEKTÖRÜ YOĞUN EMEK TABANLI BİR SEKTÖRDÜR… “04 Mart 2015
ESKİSİ YIKILIYOR YENİSİ YAPILACAK…26 Şubat 2015
ESENLER HAKEM HEYETİ 2014 VE 2015 İSTATİSTİKLERİ20 Şubat 2015
KENTSEL DÖNÜŞÜM BASIN TOPLANTISINDA NEDEN YEREL BASIN YOK…17 Şubat 2015
ESİNDER YAPI PROJELERİ AXA SİGORTA GÜVENCESİNDE...16 Şubat 2015
BELEDİYEDE KAÇAK İŞÇİLER Mİ ÇALIŞIYOR?14 Şubat 2015
ERDOĞDU; “7 PROJEDE DEVLETE VERİLEN ZARAR 774 TRİLYON LİRA”03 Şubat 2015
ESENLER’İ GÜZELLEŞTİRENLERE BELEDİYE “POTEMKİN ZIRHLISI” GİBİ…29 Aralık 2014
17 ARALIK!17 Aralık 2014
ERCAN “HER VEDA BİR BAŞLANGIÇTIR” DİYEREK BAŞKANLIĞI BIRAKTI…11 Aralık 2014
EYİDOĞAN; “ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÜST GELİR GRUPLARINA HASILAT PAYLAŞIMLI SATIŞLARA KARŞIYIZ…”28 Kasım 2014
HAVAALANI HAK SAHİPLERİ İLE KAPALI KAPILAR ARKASINDA TOPLANTI…24 Kasım 2014
Esenler Havaalanı Kentsel Dönüşümü'nde Hak Sahipleri İsyanda....16 Kasım 2014
HAVAALANI DÖNÜŞÜM MAĞDURLARINA CEVAP; "BEĞENMİYORSANIZ BİZE SATIN..."15 Kasım 2014
HAVAALANI'NDA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE LABORATUAR HATASI…14 Kasım 2014
SOMA YIRCA’DA KESİLECEK ZEYTİN AĞACI KALMADI, DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURDU…08 Kasım 2014
BABUDER’LİLER BERAT VE MÜHÜRLERİNİ TÖRENLE ALDILAR…27 Ekim 2014
TORBA YASA KONUŞULDU…24 Ekim 2014
ESENLER'DE ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ HIZ KESTİ…24 Ekim 2014
MAHİROĞLU; "MAĞAZA DEĞİL, ÜLKE AÇIYORUZ..."21 Ekim 2014
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI...15 Ekim 2014
HAVAALANI'NDA KONUTLAR 281 BİNDEN BAŞLIYOR14 Ekim 2014
TÜRKİYE'NİN YENİ AVRUPA BİRLİĞİ STRATEJİSİ… 18 Eylül 2014
ESENLER ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ UNUTMADI…05 Temmuz 2014
ESENLER MÜTEAHHİTLİK OKULU 3. DÖNEMİ SONA ERDİ…03 Temmuz 2014
ESENLER YAVUZSELİM’DE OTOPARK ARTIK PARALI…26 Haziran 2014
ESENLER’DE EKMEK CUMA GÜNÜ BİR LİRA…18 Haziran 2014
ŞAHİN; “YARI RESMİ KURUMUZ, DEVLET VE BELEDİYE KAYNAKLARINDAN YARARLANMAYA ÇALIŞACAĞIZ…”05 Haziran 2014
DENİZ'DEN ESİNDER'E DESTEK...28 Mayıs 2014
ESENLER MİNİBÜSÇÜLERİ İSTEDİKLERİNİ ALDI…24 Mayıs 2014
ESENLER MİNİBÜSÇÜ ESNAFI BUGÜN GREV YAPTI…23 Mayıs 2014
SOMA HOLDİNG BASIN TOPLANTISI DA YALAN; YER ALTINDA TOPLU MEZAR HAZIRLIĞI...16 Mayıs 2014
YÜKSEK TİCARET MEZUNLAR DERNEĞİ 40. KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ…12 Mayıs 2014
ESENLER’DEKİ ‘ TELEFON KABLOSU HIRSIZLIĞI’ MADDİ DEĞERİ 80 BİN TL…22 Nisan 2014
ESENLER İÇİN 3. DÖNEM MÜTEAHHİTLİK OKULU...25 Mart 2014
2013 TÜRKİYE RAPORU AP’DE KABUL EDİLDİ, BERKİN KONUŞULDU…13 Mart 2014
TEKSTİLKENT YÖNETİMİ OLAĞAN MALİ GENEL KURUL’DA İBRA EDİLDİ… 24 Şubat 2014
"Müteahhitlik Okulu"nun 3. Dönemi Başlıyor...20 Şubat 2014
SP Esenler; "Kaybedilen Halkımızın Yarınlarıdır, Ümitleridir."14 Şubat 2014
ŞAHİN, İSTANBUL FM’DE CANLI YAYINA KATILDI VE PROJELERİNİ ANLATTI…24 Ocak 2014
ŞAHİN; “KONGREYE HAZIRIZ…”21 Ocak 2014
KARADUMAN; “TEKSTİLKENT'E ARTI DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUZ…”19 Ocak 2014
"BELEDİYE OLARAK SEKRETERLİK GÖREVİ GÖRMEKTEYİZ."13 Ocak 2014
HASAN AYAR GÜVEN TAZELEDİ…13 Ocak 2014
ESİNDER’DEN ÜYELERİNE SEMİNER…07 Ocak 2014
ESNAFLIKTA 37. YILIM…04 Ocak 2014
2013 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NUN İKİNCİSİ YAYIMLANDI... 02 Ocak 2014
ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI...31 Aralık 2013
AB İLE MUAFİYET DİYALOĞU BAŞLADI…17 Aralık 2013
2014 SONUNA 400 BİN BAĞIMSIZ KONUT VE İŞ YERİ… 11 Aralık 2013
TBMM 11 GÜN 2014 BÜTÇE KANUNU TASARISINI GÖRÜŞECEK…09 Aralık 2013
AB’DEN STK’LARIN GELİŞTİRİLECEĞİ PROJELERE 6.150.000 MİLYON AVRO DESTEK… 13 Kasım 2013
İKİ YILDA 30 MİLYAR TL'LİK ÖZELLEŞTİRME…07 Kasım 2013
ESENLER’DE 5- 6 KASIM’DA “KENTSEL DÖNÜŞÜM SEMPOZYUMU” VAR…02 Kasım 2013
'YAVUZ SULTAN SELİM ÇED'SİZ VE KAÇAK YAPILAMAZ’…13 Temmuz 2013
HALİÇ TERSANESİ’NİN ÖZELLEŞTİRİLME İHALESİ BUGÜN… 02 Temmuz 2013
İLLER BANKASI'NA AİT 363 LOJMAN SATILDI...25 Haziran 2013
247 KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA 18 BİN 846 KADRO...20 Haziran 2013
RTÜK CEZAYI KESTİ…12 Haziran 2013
MALİYE 5 -6 BİN CİVARINDA VERGİ MÜFETTİŞİ ALACAK…05 Haziran 2013
KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ‘SEN YAPAMAZSIN BEN YAPACAĞIM’…22 Mayıs 2013
THY GREVİ BAŞLADI, KATILIM...15 Mayıs 2013
BEDAŞ ÖZELLEŞTİRİLDİ…11 Mayıs 2013
İSTANBUL’DA ÇİÇEKLERE 313 MİLYON…07 Mayıs 2013
BİNA MANTOLAMAYA HARÇ, VERGİ VE BEDEL ÜCRETLERİ MUAFİYETİ…07 Mayıs 2013
İSTANBUL’UN 3. HAVALİMANI İHALESİ BAŞLADI..03 Mayıs 2013
NOTERLİK SİSTEMİ DEĞİŞİYOR…03 Mayıs 2013
BİRLİK MAHALLESİ’NDE 6 BİN 600 METREKARELİK İFRAZDA SONA GELİNDİ…30 Nisan 2013
ERDOĞAN AKSU HABER: İSTANBUL İSTİHDAM FUARI BEKLENTİLERİN UZAĞINDA KALDI…27 Nisan 2013
“2013 İSİİF-İSTANBUL İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI” AÇILDI…25 Nisan 2013
KÖPRÜ VE OTOYOLLARDAN 85 MİLYON ARAÇ GEÇTİ…16 Nisan 2013
THY FİLOSUNA 117 AİRBUS KATACAK…16 Nisan 2013
TRAFİĞE KAYITLI 17 MİLYON ARAÇ…19 Mart 2013
İSTANBUL “İSPARK” 52 İL BELEDİYESİNDEN BÜYÜK…18 Mart 2013
2-B YASASI YÜRÜRLÜKTE…15 Mart 2013
İSTANBUL’DA “42 BİN 300 HEKTARLIK” KENTSEL DÖNÜŞÜM KAMULAŞTIRMASI…14 Mart 2013

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER