Ana Sayfa > Site Yazarları

FATİH AKSU - esenlertime@hotmail.com
​KURUM İÇİ HALKLA İLİŞKİLER
30 Aralık 2019 - 142 okunma

KURUM İÇİ HALKLA İLİŞKİLER
 
Son yıllarda ekonomiyi uluslararası ilişkilerin belirlemesi sonucu serbest piyasada iyice ağırlığını hissettiren rekabet, artık klasik yönetim biçimlerinin gereksinimleri karşılamadığı gerçeğini ortaya koymuştur. Kurumlar dünyanın değişen iktisadi koşullarına uyumlu bir işleyişi hayata geçirmeleri gerekir.
 
Öncelikle uluslararası rekabete hazır durumda olmak, piyasa payının artırılması ya da korunması, teknolojik yenileme, insan kaynaklarının yönetimi ve önemsenmesi sorunların çözüme ulaştırılmasında temel etkenlerdir.
 
Kurum içi halkla ilişkiler kurum performansının geliştirilmesinde en önemli faktör olarak insanı irdeler. Kurumda etkin bir iletişim değişimin ana koşuludur.  Bu çerçevede insan kaynakları yönetimi de önemli yer tutar. Rekabetin iyi eğitimli, kurum ile bütünleşmiş, katılımcı, yenilikçi sürekli insan gücüyle olabilirliği insan kaynakları yönetiminin temel konusudur.
 
.2.1 Kurum içi Halkla İlişkilerin Geliştirilmesi
 
İletişim insanlık tarihi kadar eski kişisel, kurumsal ve de toplumsal bir süreçtir. Kurum içi halkla ilişkiler, kurumda çalışanların güven ve desteğini almaya yönelik faaliyetler bütünüdür. Kurum içi halkla ilişkilerde temel amaç; çalışanların istekle çalışmalarının sağlanmasıdır. Bu ise etkin bir iletişim ağının kurulması ve etkin işlemesine bağlıdır.
 
Kurum içi halkla ilişkilerin geliştirilmesi daha demokratik, uyuma yönelik organizasyon yaratma aracı olarak kullanılmasıyla yaygınlaşabilir. Kurum içi halkla ilişkiler, insan kaynakları fonksiyonu ile yakından ilişkilidir. Yönetim, çalışanların görüş ve önerilerine önem vermelidir, verdiğini de göstermelidir. Bu amaçla tutum yoklamaları yapılmalı, görüş ve önerilerin belirtilmesi ve en alttan yukarıya iletilerin akışına olanak sağlayan mekanizmaların kurulması veya düzenlenmesi gereklidir.
 
2.1.1. Kurum İçi Halkla İlişkilerde İnsan Kaynakları Yönetiminin Önemi
 
İletişim, özünde Toplumsaldır ve anlamların paylaşımıdır. Yaşamın tüm evrelerini etkiler. Ve temel manada etkinlikler ile ilgilidir.  Her iletişim eyleminde bilgi, bilgilendirme, ikna,  mesaj, yönetim, eğlence destekli belirlenen hedeflere ulaşma vardır.
 
Toplumsal katmanları etkilemek, yönlendirmek, hedefe sevk için de Kurumun kendisini güçlü kılabilmesi şarttır. Bu kendi çevresi ve kendi varlığı üzerinde etkin ve belirleyici olabilmesiyle mümkündür. Kurumların, amaçladığına koşut etkileme, paylaşma, zorlama, kabul ettirme, katma, katılımı sağlama, yönlendirme, yönetme, bilgi elde etme, enformasyon, alma ve verme yollarını gerçekleştirme için öncelikle iyi bir insan kaynakları yönetimine gereksinimi vardır.  Sonrasında yetkin ve yaygın ilişki ile halkla ilişkiler devreye girer.
 
Halkla ilişkiler, iletişim araçlarının çeşitliliği, etkinliğin sürekli arttırılması yanı sıra yönetimsel yetilerin geliştirilmesi ve düşünsel birliğin örgütlenmiş olması ile hedefe ulaştırır. İletişimin, “Örgütsel bir ortamda örgüt üyeleri tarafından paylaşılan davranışlar ve sembollere yüklenen anlamdır.” şeklindeki tanımı iletişimin kurum içindeki önemine de açık vurgudur. Kurum içi iletişim, işbölümü ve işbirliğinin bir uzantısıdır.
 
Karşılıklı bilgi olmadan üst yöneticiler; pazar, ekonomik kaynaklar ve en önemlisi insan kaynaklarına ilişkin verimli ve doğru bir karar alamazlar. O yüzden yönetimin görevlerini yerine getirebilmesi ve kurum amaçlarının gerçekleştirilmesi yönünden insan odaklıdır. Çalışan ilişkileri ve yönetsel yapı açısından insan kaynaklarının yönetimi önem taşır.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FATİH AKSU Diğer Yazıları

22 Temmuz 2020 - HALKLA İLİŞKİLERİN İLKELERİ
18 Haziran 2020 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLERİN AMACI
16 Mayıs 2020 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER İŞLEVİ
08 Mayıs 2020 - SAĞLIK KURUMLARINDA HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
29 Nisan 2020 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER TARİHİ
22 Ocak 2020 - ​Halkla İlişkilerde İnsan Kaynakları Yönetiminin Etkisi
30 Kasım 2019 - SİGORTACILIKTA ÜRÜN REKABETİ
10 Ekim 2019 - MOBİL TİCARET-TÜKETİMDE DÖNÜM NOKTASI
11 Ocak 2019 - İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM
07 Mayıs 2018 - HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
06 Eylül 2017 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER
20 Ekim 2015 - SİGORTACILIKTA YENİ ÜRÜN REKABETİ
19 Ekim 2015 - İDEAL BÜYÜME PEŞİNDE
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER