Ana Sayfa > Site Yazarları

GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU - gulten-dyol75@hotmail.com
ALZHEİMER
16 Şubat 2018 - 718 okunma

ALZHEİMER

Kendi adımıza ve çevremiz adına en korktuğumuz hastalıklardan biri Alzheımer. Gerçekten de yakın ya da uzak çevremizde gördüğümüzde ciddi şekilde üzüldüğümüz, bazen acıma duygularımızı kabartan bir hastalık. Ama ya bu en azından başlangıç aşamasında aslında bir hastalık değilse ve bir savunma mekanizmasıysa. Ya bir savunma mekanizması olarak başlayıp sonra kontrolden çıkıyorsa. Yok yok, elbette bunu bilimsel bir bakışla falan savunacak değilim.

Zaten o kadar bilgim de yok. Ama aklıma geldi işte. Nereden mi geldi: İşim gereği yol gidip geldiğim toplu taşımalarda çok sayıda yaşlı sayılacak insan oluyor. Semtin demografik yapısı gereği çoğu da eski İstanbullu. Ve bu yaşlı amca ve teyzelerin yüzleri genelde hiç gülmüyor. Sanki hepsi bir şeylere özlem duyuyor.

Eski İstanbul'a, eski dostlarına, eski yaşamlarına... Ama artık o özlem duydukları günlere erişmeleri mümkün değil. Ne İstanbul onların İstanbul'u ne de etraftaki insanlar onların tanıdığı bildiği insanlar. Kim bilir nasıl yoruyordur bu imkansız özlem onların ruhlarını, zihinlerini. Nasıl bir umutsuzluk, nasıl bir karamsarlık yaratıyordur psikolojilerinde… Elbette ki sadece İstanbul'un yaşlılarıyla sınırlandıramayız bu imkansız özlemleri. İnsanlar yaşlandıkça hayatta olmalarına rağmen hayatlarını kaybediyorlar yaşamın bu korkunç hızında. Ve belki de bir gün bu imkansız özlem, imkanlı hale geliyor.

Bir anda onlarca yıl geriye, kendi yaşamlarına dönüyorlar. Hiç gelmeyecek olsalar da annelerinin, babalarının, yitirdikleri akrabalarının, arkadaşlarının gelmesini beklemeye başlıyorlar umutla. Gerçekliklerini yitirseler de bildikleri yaşamlara geri dönüyorlar. Sanal bir dünyada belki de daha mutlu oluyorlar. Beyin öyle koruyucu bir organ ki belki de sona yaklaşan insanı korumak, sona mutlu erişmesini sağlamak için kendinden fedakarlık ediveriyor.

Biz sağlığı yerindekiler gerçekliğin içinde olsak bile artık zamanın çoğunu sanal bir dünyada geçirdiğimizin nasıl farkında değilsek, onlar farkında olmamış, sanallık bize göre çok daha samimice gerçekleri olmuş, çok mu?

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU Diğer Yazıları

21 Mayıs 2018 - ​YOL ANILARI
07 Mayıs 2018 - BİR DOLMUŞLUK SAADET VE DENİZ GEZMİŞ...
04 Şubat 2018 - İNSAN
19 Ocak 2018 - ​DEĞERLİYMİŞ…
22 Kasım 2017 - KAĞIT MENDİL
05 Eylül 2017 - MENDİL
15 Nisan 2017 - KANADI KIRIK KELEBEK...
15 Şubat 2017 - ERİK AĞACI ÇİÇEK AÇTI...
20 Ocak 2017 - ARKADAŞ
26 Aralık 2016 - KÖYÜM-BİR TAŞ DUVARLI EV...
15 Aralık 2016 - BOMBA PATLADI, KİM ÖLDÜ?
25 Kasım 2016 - MENDİL GÖRMEK İÇİMDEKİ BİR YARAYI KANATIYOR...
11 Kasım 2016 - SEN KALEMDE USTALIĞIMSIN
07 Kasım 2016 - İSTANBUL
03 Kasım 2016 - YIKILAN KENT
01 Kasım 2016 - UMUDA GÜLMEK
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER