Ana Sayfa > Site Yazarları

MUSTAFA KEMAL ERDEMOL - kemalerdemol@yahoo.co.uk
DALKAVUKLUK
30 Temmuz 2018 - 265 okunma

DALKAVUKLUK

Aradan yıllar geçti, uzun yıllar. Kendisinden mi duymuştum yoksa bir yazısında mı okumuştum, kalmamış aklımda. Demirtaş Ceyhun ağabey çok ama çok sevdiği Aziz Nesin için yazdığı bir yazıda “o bir dâhidir” deyince, Nesin, “Bir daha yazma böyle şeyler. Ben de senin dâhi olduğunu biliyorum, ama kimseye söylemiyorum” demiş. Böyle kalmış aklımda.

Demirtaş ağabeyin, Aziz Bey’e “dâhi” derken amacının “dalkavukluk” yapmak olmadığını herkes anlayabilir. Demirtaş Ceyhun da edebiyatımızın en iyilerindendi, onun Aziz Nesin’e ilişkin yargısı sevdiklerine övgüsünde ölçüsüz derecede cömert olmasındandır, yakından tanıyanlar bilirler. Kaldı ki, karanlık bir paçavrada şu sıralar hakkında ileri geri konuşulan Aziz Bey bence de dâhiydi. En önemli özelliği kendisine yönelik övgülerde son derece “serinkanlı” oluşuydu. “Büyük insan” olmanın birkaç önemli şartından biridir bu.
 

“Adam” yeni milletvekili olmuş, söylediği ilk sözü “2002’deki Dünya Kupası’nda ülkemizin Başında Erdoğan olsaydı, biz final oynardık” oluyor. “Adam”ın Erdoğan’ın yıllardır “ülkenin başında” olmasına rağmen finali oynayamadığımızı akıl edemeyişi, Batı dillerinde “Flattery” olarak geçen, “yağcılık”, “dalkavukluk” gibi son derece utandırıcı bir davranış kalıbına bürünmüş olmasından, dolayısıyla bu durumun aklını başından almasından kaynaklanıyor muhtemelen. Bu Flattery’nin Fransızcadaki karşılığının “masaj yapmak” ya da “okşamak” anlamlarına geldiğini de söylerler ki herhalde doğrudur.

“Yanlış övgü” olarak tanımlanan Dalkavukluk’tan eski Yunanlardan bu yana nefret edildiğini söylerler. Ben de onlar gibi “Flattery”e iyi gözle bakmayanlardanım. İki gerekçem var. Övgüde sınırı aşmış olanın niyetinin aslında övgü olmadığını bilirim. İkincisi de dalkavuğun, dalkavukluk yapayım derken kendi varoluşuna da zarar verdiğini düşünürüm. Ondan daha fazla düşünürüm hatta. İnsan kendini o hale neden düşürür ki?

Dalkavukluk, dalkavukluk yapılana düzenlenen komplodur herşeyden önce. Dalkavuk da dalkavukluk yaptığı kişi de bunu fark etmeyebilir, ama öyledir. Dalkavuğun övgülere boğduğu kişi gerçekten o övgüleri hak eden biriyse, kendisine yapılan dalkavukluk ona bir şey kazandırmaz. Ama dalkavuğa çok şey kazandırabilir. Milletvekili olabilir, Bakan yapılır vs.

Yani, üzülerek vurguluyor, özendirici olmaktan da çok korkuyorum ama belirtmeliyim ki dalkavukluk, dalkavuğu istediği hedefe ulaştırabilir. Edmund Spenser, Faerie Queene adlı kitabında Kraliçe I. Elizabeth’i onurlandıran dalkavukluklar yapmıştır. Faydasını da görmüştür derler. William Shakespeare öyle değildi bildiğim kadarıyla, Macbeth oyununun zamanın İngiltere Kralı James’i son derece sinirlendirdiği bilinir. Hiç hak etmediği halde “ikiyüzlülükle/faydacılıkla” suçlanan büyük Niccolò Machiavelli o muhteşem kitabı Prens yüzünden dönemin egemeni Lorenzo II. Medici’yi delirtmiştir öfkeden.
 

En masum açıklaması “övgüdeki abartı” olan dalkavukluğun bir sosyal davranış bozukluğu olduğunu belirtmeye gerek var mı? Şu sözünü ettiğim “adam”ın bu bozukluğu Meclis’te Ahmet’e (Şık) saldıran güruhun içinde yer almasından da belli değil mi? Dalkavukluk sözde kalmaz, eyleme de dökülmelidir. En çok dalkavuk bağırmalı, en çok dalkavuk saldırgan olmalıdır. Sürekli “suç” üreten bir mağdur olma halidir bu. Tüm dalkavuklar, tüm o hin oğlu hinliklerine ragmen, ciddi bir yaşam mağdurudurlar çünkü. Mağduriyetlerini gidermek için saldırganlaşmaları gerek.

Dalkavukluk, toplumsal değerler sistemi içerisinde aslında bir “suç”tur da. Toplumda iyi gözle bakılmaz bunlara. Umarım aklımda yanlış kalmamıştır ama İlahi Komedi’de Dante, dalkavukların sözlerinin dışkıya eşdeğer olduğunu belirtir. Ama çoğunlukla, tekrarlıyorum bir kez daha, dalkavukluk ciddi bir mağduriyet demektir. Oluşmamış/olgunlaşmamış bir kişiliğin güçlüye övgü yoluyla kendini var etme çapsızlığı, mağduriyettir. Öne hiçbir biçimde fırlayamamış olanın “ben de varım” çığlığı bir anlamda. Başka ne olabilir?

Dalkavuk kimdir peki?

Kendisine sorsanız en azından “Manav Mehmet Efendi” olmadığını söyler. Dalkavuğun kendine dalkavukluğu ayrıca faciadır, bu arada. Kendini avamdan ayırmak için böyle bir laf ettiğinde o kadar seversiniz ki “Manav Mehmet Efendi”yi, o kadar olur. Manav değilse de aynı toplumsal kategoride yer alan herhangi bir Mehmet efendiden söz edeyim size. Hayli zaman önce bir köye giden bir Bakan köylülerle konuşurken muhabbet köylülerin şehre gitmek için hangi yolu kullandıklarına gelir. Anlatır köylüler. Sorunlarının farkında olduğunu bilmelerini istercesine köylülere “iyi de dağlar arasında kısa patika bir yol varmış. Oradan gidin. Ben olsam oradan giderim” diyen Bakan’a Mehmet efendilerden biri atılıp “olmaz, oradan giderseniz ölürsünüz beyim” der. Bakan sorar. “Neden?” Mehmet efendi Mehmet efendi olduğu için aklına Bakan’a dalkavukluk yapmak, “siz ne derseniz doğrudur” demek gelmediğinden, “ölürsünüz, çünkü o yolda çoook eşşek telef oldu” olur yanıtı. Dalkavuk o nedenle Manav Mehmet Efendi değildir. Dalkavuk “Ben Manav Mehmet Efendi değilim” diyorsa, “doğrudur” deyin.

Dalkavuğu idare “sanatı”

Herkes ustası olamaz bu “sanat”ın. Ciddi bir yetenek, hayranlık uyandıran bir beceri, dalkavuğun ruh halini bilme bilgeliği ister. Süleyman Demirel dalkavuğu gözünden tanırdı. Yıllarca, içinde bulunduğu partinin büyüklerine yaranmak için Demirel’e hakaretler, küfürler eden bir milletvekili bir süre sonra Demirel’in partisine girdiğinde yakınındakiler sordular, “Beyefendi, bu adam yıllarca size, bize küfür etti, partimizde ne işi var?” diye. “O bir köpektir, karşı taraftan bize havlayacağına, bizden karşı tarafa havlasın” oldu Demirel’in yanıtı. Dalkavuğa havlayacağı yeri tayin etmek büyük sanattır. Ben, nacizane, muhterem AKP Genel Başkanı’nı da takdir edenlerdenim, o da kendisine hakaret, küfür yağdıranları partisinde iyi yerlere getirdi. Haklıdır, ne yapabilirdi ki başka?

Genel Başkan da mağdur

Karşınızdaki bırakın övgüde cömert olsun, övgünün muhatabıysanız, sonuna kadar hak etmiş de olsanız, kendiniz için söylenenleri kabul eder duruma düştüğünüz an, mutevazılık durağından hızla uzaklaşırsınız. Abartılı ya da yanlış biçimde övülen için çok zor bir durumdur bu. İnsan yaşamı kısa sayılmaz, uzun bir yolculuktur. Ara sıra mütevazılık duraklarında soluklanmak gerekir. Hiç değilse ara sıra. Yalan değil, hiçbir muhabbet beslemediğim, ancak bu dalkavukluklar yüzünden haline bir hayli üzüldüğüm AKP Genel Başkanı’nın da bundan memnun olmadığını düşünüyorum. Memnun olmamalı. Hayatımda yönlendirici hiçbir etkisi olmayan İslam Peygamberi’nin “sizi övenin yüzüne toprak atın” dediğini ben biliyorsam o da biliyordur kuşkusuz. Bütün bu dalkavukluklar Genel Başkan’ı “kendi gerçeğinden” uzaklaştırabilir de. Çok dikkat etmeli buna.

Bayılırım Cenap Şahabettin’e. “Dalkavuklar ne kadar yükselseler, kendilerini yükselten tekme izlerini arkalarından silemezler” der. Dalkavuk kıçındaki tekme izinden tanınır. Eninde sonunda, Şahabettin’in yükselmek için yenen tekme diye tanımladığının dışında, bir kenara atılmak için mutlaka yiyeceği diğer tekme izinden yani. Futbolcu eskisi de, “türkücü” de gün gelecek unuttuğumuz yüzlerinden değil, kıçlarındaki o tekme izinden tanınacaklar.
 

Tamam, berbat da olsa “insanlık durumları” bunlar. Ne demişti usta; “insana ait hiçbir şey bana yabancı değildir. Yani olacak bunlar tabii.

Yine de kabullenmek kolay değil doğrusu. Yani insanlığın oldugu her yerde dalkavukluk vardır tabii de, dalkavuklugun oldugu yerde insanlık yoktur.

Şunu öğrendik dalkavuğun sözünden; ne kadar çok “Manav Mehmet varsa”, o kadar az dalkavuk vardır toplumda.

Kendisi söyledi adam.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


MUSTAFA KEMAL ERDEMOL Diğer Yazıları

11 Ocak 2019 - İŞÇİ ANKETİ ÜZERİNE
22 Aralık 2018 - BU VAZGEÇMEK ÇEKİLMEK DEĞİL...
03 Aralık 2018 - MAYMUNA USTURA...
17 Kasım 2018 - İLHAN AĞABEY...
28 Ekim 2018 - Başarı yok
20 Ekim 2018 - ​TRAN’IN ÖLÜMÜ
28 Eylül 2018 - TRUMP PATRİOTLARI KALDIRACAK, SAVUNMA SİSTEMİ SATACAK
16 Eylül 2018 - RACHİD TAHA
12 Eylül 2018 - AVRUPA ORDUSU
25 Ağustos 2018 - Trump azledilir mi?
22 Ağustos 2018 - KOMŞİ...
28 Temmuz 2018 - ZOR İŞ
24 Temmuz 2018 - KÜBA SOSYALİSTTİR
15 Temmuz 2018 - SINIF ARKADAŞIM ADNEN
10 Temmuz 2018 - KUPA HERKESE, PARALAR FIFA'YA...
29 Haziran 2018 - HELSİNKİ ZİRVESİ; BÜYÜK BULUŞMA
26 Haziran 2018 - KAZANAN BELKİ DE KAYBEDENDİR
12 Haziran 2018 - KIRAATHANELERDE İSYAN PLANLANIYORDU...
07 Haziran 2018 - AHLAKSIZ TEKLİF
29 Mayıs 2018 - GEZİ PARKI; ÜZERİNDEN BEŞ YIL GEÇTİ...
26 Mayıs 2018 - İPTALİN SONUÇLARI...
19 Mayıs 2018 - KAPAT GİTSİN
17 Mayıs 2018 - BİZİM DENİZ'DEN, MAVİ MARMARA'YA...
11 Mayıs 2018 - TÜRKİYE NASIL ETKİLENİR
08 Mayıs 2018 - ZEHİR KOMPLOSU...
07 Mayıs 2018 - SAHTE KAHRAMANLAR HER YERDE...
30 Nisan 2018 - ARNAVUT GRASMCİ...
21 Nisan 2018 - ÇOK KUTUPLU GELİŞMELER...
11 Nisan 2018 - İSLAMDA DEİST...
29 Mart 2018 - LİNDA'NIN BÜYÜK ZAFERİ...
26 Mart 2018 - YENİ MEDYA
20 Mart 2018 - Putin'in Popülaritesi
19 Mart 2018 - KÜBA YÜRÜYOR
09 Mart 2018 - YENİDEN ORMAN
02 Mart 2018 - CARGİLL
24 Şubat 2018 - SAVAŞ KÖTÜ ŞEY
19 Şubat 2018 - OSMANLI TOKADI
16 Şubat 2018 - POLONYA'NIN YAPTIĞI
13 Şubat 2018 - PASİF DİRENİŞİN MİMARI
06 Şubat 2018 - TERÖR SEVİCİ DOKTORLAR...
29 Ocak 2018 - HERKESİN ORTAK HAREKATI
20 Ocak 2018 - İŞ ADAMI İNSAN OLDU...
15 Ocak 2018 - CANAVARDI HANİ
21 Aralık 2017 - 18 Aralık “Günyüzü görmeyenlerin” günü
06 Aralık 2017 - Egemen ülkenin zayıf ülkeye sopası; Uluslararası yaptırımlar
22 Kasım 2017 - ROK ARTIK
09 Kasım 2017 - SUUDİ'DE ILIMLI İSLAM
02 Kasım 2017 - BÖLGEDE PARLAYAN LİDER...
13 Ekim 2017 - PERİPATETİK POLİTİKAYLA NEREYE KADAR
20 Eylül 2017 - Maritza Garrido Lecca
14 Eylül 2017 - KASIRGA FELAKET GETİRDİ
05 Eylül 2017 - ADALET KURULTAYI
30 Temmuz 2017 - DİZİNİN DİBİNE OTURULAN ŞEYHİN MARİFETLERİ
29 Temmuz 2017 - YAĞMURLAR ALTINDA
19 Temmuz 2017 - MATEMATİĞİN 'MAVİ GÖZLÜ DEVİ'...
03 Temmuz 2017 - YÜRÜYELİM
28 Haziran 2017 - RUANDA'DA DİN BİTTİ
22 Haziran 2017 - KATAR KRİZİ SUUDİ VELİAHTIN BAŞINI YEDİ.
17 Haziran 2017 - YÜZSÜZLER ÇAĞI
14 Haziran 2017 - SAHNEDE KADDAFİ VAR
10 Haziran 2017 - MAY BASKIN SEÇİMDE AVLANDI...
08 Haziran 2017 - SAVAŞ İRAN'A KADAR TAŞINIR...
25 Mayıs 2017 - MANCHESTER KATLİAMI
22 Mayıs 2017 - İZMİR'İN DAĞLARINDA
18 Mayıs 2017 - 20 MINUTE
03 Mayıs 2017 - MAKEDONYA'NIN BAŞ BELASI MİLLİYETÇİLİK
21 Nisan 2017 - REFERANDUM: ŞEYTANIN YÖNTEMİ
13 Nisan 2017 - ZİKZAK BİTTİ
30 Mart 2017 - DON
21 Mart 2017 - AVRUPA SOLLA BULUŞUYOR...
13 Mart 2017 - Mutlaka “Hayır” Çıkmalı...
06 Mart 2017 - EN ZORU YANDAŞLIK
15 Şubat 2017 - HERŞEYİN "HAYIRLISI"...
09 Şubat 2017 - LACRİMA
01 Şubat 2017 - ÜMMETİN YARISI...
30 Ocak 2017 - BAŞKANLIKTAN VAZGEÇTİ...
20 Ocak 2017 - ALLAH YOLLADI GİTMEM
16 Ocak 2017 - YÜCE MECLİS
12 Ocak 2017 - YENİ YIL
06 Ocak 2017 - MİLLİ LİNÇ...
26 Aralık 2016 - YENİLGİ ANLAŞMASI
22 Aralık 2016 - TETİĞİ ÇEKTİRENLER
20 Aralık 2016 - HALK DÜŞMANI RAMBO-NATO
15 Aralık 2016 - BÜYÜK VİZYON
06 Aralık 2016 - AVUSTURYA'DAN AVRUPA'YA MORAL SEÇİM SONUCU
29 Kasım 2016 - FİDEL EFSANE DEĞİL GERÇEK
22 Kasım 2016 - ŞİÖ'YE GİRERSENİZ İŞİNİZ ZOR
17 Kasım 2016 - Merakla Bekliyorum
15 Kasım 2016 - BİR İNSANLIK SINAVI: MÜLTECİLER...
14 Kasım 2016 - SAĞ POPÜLİZM NİÇİN BAŞARILI
10 Kasım 2016 - Jacksoncılık ile Wilsoncılık Donald Trump’ta Buluştu...
09 Kasım 2016 - ESKİ ABD BAŞKANLARI NASIL ANILIYOR
07 Kasım 2016 - İNSAN DERİSİYLE KAPLI ANAYASALAR
02 Kasım 2016 - AFİYET OLSUN
01 Kasım 2016 - NEREDE BİR HİTLER VARSA ORADA BİR…
26 Ekim 2016 - MİR-İ MİRAN
24 Ekim 2016 - KAFA
21 Ekim 2016 - MEZHEPÇİLİK; KUTSALLARIN ÇARPIŞMASI
17 Ekim 2016 - ABD NEDEN BEKLEMEDİ?
12 Ekim 2016 - KALİTE-KARAT
11 Ekim 2016 - MUSUL FİLAN DERKEN
30 Eylül 2016 - BORİS JOHNSON...
26 Eylül 2016 - JONES ANNE VE CUMARTESİ ANNELERİ
22 Eylül 2016 - RESNELİ NİYAZİ VE ABDÜLHAMİT...
21 Eylül 2016 - HAYDİ GÖREV BAŞINA
19 Eylül 2016 - İLK SELFİ; CORNELİUS YIL 1839
16 Eylül 2016 - İKİ 11 EYLÜL...
08 Eylül 2016 - SENTEZE BUYRUN
06 Eylül 2016 - HER GÜN TEK BAŞINA; ABDÜLKADİR PİRHASAN
24 Temmuz 2016 - İŞİ BU MUDUR?
21 Temmuz 2016 - DEMOKRASİ, DEMOKRASİYE İNANANLARDAN ÇOK ONA İNANMAYANLARIN İŞİNE YARAR...
19 Temmuz 2016 - ABD KİMİ DARBEYİ PLANLADI, KİMİNİ DESTEKLEDİ...
15 Temmuz 2016 - ABESLE İŞTİGAL
12 Temmuz 2016 - BLAIR UYDURMA KANITLARA İNANDI...
28 Haziran 2016 - PUTİN DOĞRU MU SÖYLÜYOR?
22 Haziran 2016 - CIA'YI BİLMEK...
17 Haziran 2016 - SUHTE İSYANLARINDAN AYDINLANMA MÜCADELESİNE LİSELİLER
15 Haziran 2016 - KARADENİZLİ BİLGEDEN PORTRELER
13 Haziran 2016 - İSLAMOFOBİ...
10 Haziran 2016 - ‘BLAİR ELBETTE SAVAŞ SUÇLUSU’
09 Haziran 2016 - KADIN DÜŞMANLIĞI
04 Haziran 2016 - ALMAN GAVURU...
01 Haziran 2016 - KINIM KINIM KINAMA
18 Mayıs 2016 - PAPA BİLİYOR, KONUŞUYOR...
13 Mayıs 2016 - MÜSLÜMAN ÜLKELERİN GÜVENLİĞİ RUSYA'DAN...
10 Mayıs 2016 - BU BİR KIZIL ZAFERDİR...
09 Mayıs 2016 - STRATEJİK HÜSRAN
05 Mayıs 2016 - HOCA NE DER BU İŞLERE
30 Nisan 2016 - YOLCULUK...
27 Nisan 2016 - DEMOKRAT BAŞKAN AYLWİN...
24 Nisan 2016 - DEVLET DİLİYLE SEÇİM KAZANMAK
20 Nisan 2016 - SAHTE BELGE MUCİTLERİ...
18 Nisan 2016 - TÜRKİYE'NİN AİDAT BORCU...
15 Nisan 2016 - İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI SORUNLU
13 Nisan 2016 - MEMLEKET NİRE HEMŞERİM?
12 Nisan 2016 - “YÜZSÜZLER”İN İSLAM ZİRVESİ İSTANBUL’DA
11 Nisan 2016 - İSRAİL KORKUSUNDAN İKİSİ DE İSTEMEMİŞTİ
07 Nisan 2016 - MAĞDURİYET BİTTİ, GÖZYAŞI VERELİM...
02 Nisan 2016 - NEREDESİN ŞEKERİM
29 Mart 2016 - NÜKLEER SİLAHI VAR AMA UÇURUMUN KENARINDA
28 Mart 2016 - GAF
24 Mart 2016 - BELÇİKAYI VURAN TRERÖRÜN KODLARI
21 Mart 2016 - VATAN YAPMAK
17 Mart 2016 - ŞAMARIN BÜYÜĞÜ GELDİ; GEÇMİŞ OLSUN...
13 Mart 2016 - HAREM...
10 Mart 2016 - RUSYA İRAN'A FÜZE SATIŞINDAN VEZGEÇTİ, NEDEN?
08 Mart 2016 - BERTA CACERES SAVUNDUĞU TOPRAKLARIN BAĞRINDA…
05 Mart 2016 - F. ÇOK YAŞA.
02 Mart 2016 - ÇIKANLARA OLUYOR BİR HALLER
01 Mart 2016 - TOPLUMSAL CİNNET ÜLKESİ ABD…
27 Şubat 2016 - İKİ PİLOT..
26 Şubat 2016 - TÜRKİYE İÇİN HUZUR VE KAOS...
23 Şubat 2016 - SOMALİYİ MAHVEDENLER SOMALİ İÇİN TOPLANIYOR...
22 Şubat 2016 - DONALD'IN DİNİ...
18 Şubat 2016 - Suriye’nin PYD’ye desteği sürpriz mi?
15 Şubat 2016 - TÜRKİYE ESAD’A MUHTAÇ OLACAK…
12 Şubat 2016 - EVET PYD/YPG İLE BERABERLER...
10 Şubat 2016 - İSLAM İTTİFAKI ÇUVALLADI
04 Şubat 2016 - Sanders: ABD’nin Bülent Ecevit’i
03 Şubat 2016 - UZLAŞMA ÇIKAR AMA BARIŞ ZOR
01 Şubat 2016 - ZEHRİ ŞERBET EDİP SUNMA
30 Ocak 2016 - ÇİZGİLERİ ÜSTÜNDE SEK SEK OYNANAN ÜLKE...
25 Ocak 2016 - CEVİZ KAFALAR...
22 Ocak 2016 - SUUDİ’NİN YEMEN’DE İŞİ ZOR
17 Ocak 2016 - EŞ ŞEBAB'IN KENYA DÜŞMANLIĞININ ASLI...
16 Ocak 2016 - GÜNAYDIN...
09 Ocak 2016 - CENTİLMENLİK....
08 Ocak 2016 - SELAHATTİN OLMAK...
05 Ocak 2016 - KATİLİNALARIN ÇOK OLSUN DÜNYA...
29 Aralık 2015 - BAŞKANLIK ŞART
27 Aralık 2015 - SANCAR NEDEN RAHATSIZLIK VERİYOR
15 Aralık 2015 - BARIŞ, BERKANT, CAN...
05 Aralık 2015 - MEĞER İNANMIŞ...
28 Kasım 2015 - HATIRLAYAN VAR MI?
25 Kasım 2015 - YER BU YER...
21 Kasım 2015 - FANTAZİ AMA NEDEN OLMASIN
19 Kasım 2015 - KALLEŞLİK
16 Kasım 2015 - FRANSA NEDEN HEDEF?
11 Kasım 2015 - DİNCİ AHLAK...
08 Kasım 2015 - BRAVO TUÇE...
04 Kasım 2015 - EVET KARŞIYIZ...
31 Ekim 2015 - DAİMA...
27 Ekim 2015 - STRATEJİK SARHOŞLUK...
21 Ekim 2015 - Ankara'nın Domus Aurea'sı...
20 Ekim 2015 - O YANLIŞ HABER-NOBEL...
07 Ekim 2015 - İLAHİ YASİN BEY!
13 Eylül 2015 - SU BEBEKLERİ
12 Eylül 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -3-
06 Ağustos 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -2-
01 Ağustos 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -1-
31 Temmuz 2015 - Ad Oghuno Puzza Questo Barbaro Domino
11 Temmuz 2015 - AVMSARAY
07 Temmuz 2015 - YANDAŞTAN YANDAŞA SALVO
01 Temmuz 2015 - BİR YOL ADAMININ "ÖFKE"Sİ
27 Haziran 2015 - KOBANİ'YE IŞİD SALDIRISI TÜRKİYE'DEN HABERSİZ OLAMAZ
24 Haziran 2015 - GÜL'LE BUNCA YILIN KİTABI
17 Haziran 2015 - ŞAPKASI KALDI YADİGAR
12 Haziran 2015 - YETMEZ AMA EVET...
09 Haziran 2015 - KEFEN
05 Haziran 2015 - Sırt sırta...
03 Haziran 2015 - KULLANIŞLI ŞEYLER...
21 Mayıs 2015 - Ak-Şener
02 Mayıs 2015 - ÇOCUKÇA...
07 Nisan 2015 - KİM OLMAK
04 Nisan 2015 - Ecdat Tapınması 2
20 Mart 2015 - KABATAŞ MIZIKACILARI.
20 Mart 2015 - ECDAT TAPINMASI
12 Mart 2015 - BANA MAĞDURİYETİNİ SÖYLE
24 Şubat 2015 - CİNAYET GAYET ERKEK İŞİDİR...
20 Şubat 2015 - FİDEL'İ SEVMEK
05 Şubat 2015 - ŞEHLA...
29 Ocak 2015 - HAKKIDIR AK'A TAPANIN...
20 Ocak 2015 - MESELE ŞU..
10 Ocak 2015 - TABİİ Kİ HEBDO'YUZ...
18 Aralık 2014 - PARALEL İLAHİYAT
11 Aralık 2014 - Öyle ya da Böyle
04 Aralık 2014 - KUTSAL ÖPÜCÜK
28 Kasım 2014 - FITRATI SÖYLETİYOR...
21 Kasım 2014 - O NE DERSE O....
18 Kasım 2014 - ÇUVAL-DIZ...
31 Ekim 2014 - HAYDİ ORAYA...
25 Ekim 2014 - RAĞMEN Mİ?
20 Ekim 2014 - Kobane Düşmeyecek...Çünkü...
09 Ekim 2014 - SINAYA SINAYA...
08 Ekim 2014 - ANTİNOMYAN
21 Eylül 2014 - KAHROLSUN EL NUSRA YAŞASIN PAPAĞANLAR
15 Eylül 2014 - DÜŞÜNCELİ ENTEL...
10 Temmuz 2014 - İNANIYORLARSA...
26 Haziran 2014 - ŞİMDİ ZAMANI...
24 Haziran 2014 - IŞİD’İN ROLÜ VE SONRASI
21 Haziran 2014 - İHSAN...
13 Haziran 2014 - ZURNİK'İN KARTI
05 Haziran 2014 - MÜSVEDDE...
29 Mayıs 2014 - HİNDİSTAN'DA TANRILAR KAZANINCA...
23 Mayıs 2014 - PİSUVAR DA HAKLI...
22 Mayıs 2014 - SAĞLIK OLSUN...
15 Mayıs 2014 - PARALEL FACİA
13 Mayıs 2014 - AĞABEY....
07 Mayıs 2014 - HARAMİ
06 Mayıs 2014 - SULTA...
23 Nisan 2014 - DEMEK Kİ CHAVEZ İYİYDİ...
22 Nisan 2014 - Kanuni’ye Dava İyiydi!
17 Nisan 2014 - SEN GİDERSİN YOKLUĞUN KALIR...
09 Nisan 2014 - "ARTIK BU SORUN ÇÖZÜLMELİ"
21 Mart 2014 - İCRAAT...
06 Mart 2014 - KAZMA...
24 Şubat 2014 - TARİHSEL HÜZÜN
17 Şubat 2014 - SURİYE'NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI: DEVLET İNŞAASI ÇALIŞMASI…
03 Şubat 2004 - UZLAŞMA ÇIKAR AMA BARIŞ ZOR
13 Ocak 2004 - GÜNAYDIN...
08 Ocak 2004 - SELAHATTİN OLMAK...
04 Ocak 2004 - KATİLİNALARIN ÇOK OLSUN DÜNYA...
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER