Ana Sayfa > Site Yazarları

FATİH AKSU - esenlertime@hotmail.com
İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM
11 Ocak 2019 - 327 okunma

İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM 
 
Halkla ilişkiler kapsamında kullanılan görsel ve işitsel kitle iletişim araçları; radyo, televizyon, film, video, slayt, plan, kroki, sergi, fuar, yazışmalar, açılışlar, yıl dönümleri olarak sıralanabilir.

Yazılı ve sözlü iletişim araçlarını desteklemek ve anlaşılır hale getirmek için kullanılır. Maliyetleri artırır ama faaliyetleri kuvvetlendirici nitelik taşır. Tek başına kullanıldığında yeterli ve etkili olmayabilir. Doğru zaman ve doğru yerde kullanıldıkça olumlu fırsatlar ortaya çıkarabilir. Yanlış kullanılması halinde ise, firma imajını zedeleyen bir yönü de vardır.

Radyo ve televizyonda sesler ve görüntüler zihinde önemli etkiler bırakır. Dinleyici ve izleyicide uzun süreli bir etkisi vardır. Filmlerin ve video yayınların izleyici kitlesi kısıtlıdır ancak eğitsel ve tanıtım amacına yöneliktir. Amaca göre hazırlanan filmler ve videolar televizyon kadar etki yaratabilir. Sergi, fuar ve yazışmalar görsel materyallerle desteklenebilir. Fuarların ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlendiği düşünülürse ürün tanıtımı hedeflenen kitlenin ötesine de ulaşabilir. Halkın ilgisini çekebilir.

Diğer açıdan açılış, yıl dönümü törenleri de en etkili görsel iletişim araçlarındandır. Kurumu halka tanıtan işlevleri vardır. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkili olmasında personel davranışları, faaliyetler aşamalarında ise kitle iletişim araçlarının payları yadsınamaz.

İNTERNET VE WEB

İnternet çağın en etkili iletişim araçları arasına girmiştir. Yerel ve ulusal bazda iletişimin sağlanmasında en etkili halkla ilişkiler aracıdır. Geleneksel araçlara eklenmiştir, yeni bir iletişim dünyası oluşmuştur. Hızı ve pratikliği sayesinde en ulaşılabilir ve en etkin kullanılabilir iletişim aracıdır.

İnternet ticari işletmelerde, sağlık ve diğer sektörlerde, kamu veya özel tüm kurum ve kuruluşlarda iş yaşamına büyük kolaylık sağlar. Haberleşme ve eğlence kültürüne hizmet eder. Kurumlar da internet yoluyla hedef kitlelerine kısa, öz ve daha çabuk bilgi aktarımı sağlar.

Web teknolojisi ise, sürekli yenilenen, güncellenen sitelerle kurumların kendilerini tanıtmasını kolaylaştırır. Misyon, vizyon, politika ve hizmetler konusunda topluma aktarım sağlar ve etkiyi sürekli kılar. İstek ve şikayetleri anında alarak çözümlerin üretilmesi hızlandırılır. Zaman sınırlaması olmaksızın çeşitli hedef kitlelerle iletişim kurma olanağı geliştirilebilir.

Yasalarla da web sitesi kullanmak zorunlu hale geldiğinden iletişim zorunlu hale gelmiş denilebilir. Böylece halkla ilişkilerin geliştirilmesi ve etkili iletişimin sağlanması kolaylaşır.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FATİH AKSU Diğer Yazıları

22 Ocak 2020 - ​Halkla İlişkilerde İnsan Kaynakları Yönetiminin Etkisi
30 Aralık 2019 - ​KURUM İÇİ HALKLA İLİŞKİLER
30 Kasım 2019 - SİGORTACILIKTA ÜRÜN REKABETİ
10 Ekim 2019 - MOBİL TİCARET-TÜKETİMDE DÖNÜM NOKTASI
07 Mayıs 2018 - HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
06 Eylül 2017 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER
20 Ekim 2015 - SİGORTACILIKTA YENİ ÜRÜN REKABETİ
19 Ekim 2015 - İDEAL BÜYÜME PEŞİNDE
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER