Ana Sayfa > Site Yazarları

MUSTAFA KEMAL ERDEMOL - kemalerdemol@yahoo.co.uk
KIRAATHANELERDE İSYAN PLANLANIYORDU...
12 Haziran 2018 - 272 okunma

KIRAATHANELERDE İSYAN PLANLANIYORDU...

Geleneğimizde olduğunu söyleyip duruyor ama kıraathanelerde okuma yazma bilmeyenlere bilenler gazete okurdu. Hepsi bu. Sanki oralarsa felsefe, bilim konuşuluyormuş da tekrar bu kurumlarla kavuşacakmışız gibi hava yaratıyor AKP’Genel Başkanı.. Bilenler öyle olmadığını biliyor ama bunu da yandaşlarına seçim vaad olarak sunacak kadar önemsiyor.

Oysa tehlikeli bir iş yapıyor. Örneğin Nakşibendi tarikatının Osmanlı’ya olan eleştirilerinin aracı olarak kullandıkları ‘Karagöz- Hacivat” gölge oyunu kıraathanelerde de sergilenirdi. Eleştirilerde aşırıya gidildiği için İkinci Abdülhamit bu gölge oyununu yasaklamıştı. Oynatılan kıraathanelere cezalar da verilerek hem de.


Benim açımdan sakıncası yok, AKP Geel Başkanı’nın açacağı “millet kıraathaneleri” beklediği sonucu vermez. Sonuçta herhangi bir metnin “kıraat” edilmediği, (okunmadığı) yerler olan bu mekanlar düpedüz kahvehaneydi, kandırmayalım birbirimizi. O nedenle kahvahane diyelim biz de en iyisi.

Kahvehanelerin toplumsal işlevi konusunda çok şey yazılmıştır. Nice edebiyatçının, şairin mekanı olmuştur kahvehaneler. Fransız yazar Boris Vian, “kafeler olmasaydı, Sartre da olmazdı” dermiş. Bence haklı. Çünkü Sartre odadan hoşlanmaz, odayı “burjuva konforunun simgesi” sayardı. Onun yazmak için tercihi hep kafeler olmuştur. “Kafede çalışıyorum. Bana ait eşyalar ve nesnelerle dolu kendime ait bir dairem olsaydı kaybolduğumu hissederdim” der.

Zweig “...eski kitap satan dükkanları didik didik eder, yeni ne çıktıysa hemen öğrenmek için, kitap tezgahlarını gözden geçirirdik. Ama herşeyden önce okur, her şeyi okur, elimize ne geçerse okurduk. Bütün genel kitaplıklardan kitap alır, elimize geçenleri birbirimizle değiştirirdik” der. Zweig gibi biri böyle yapacaktı elbette. Yazdıklarında şaşılacak bir yan yok yani. Ama şunları de ekler ardından: “... her alanda en yeniyi öğrendiğimiz yer, yine de kahvehanelerdi.” Zweig’ın Viyana’sındaki kahvehanelerde bir fincan kahve karşılığı oturulur, tartışılır, sayısız dergi, gazete, kitap okunurdu. Belki Zweig’ın sözünü ettiği Viyana’daki o kahve kıraathane sayılabilir.

Kim, kahvede oturan Troçki mi? 
Kahvehanelerde AKP Genel Başkanı’nın pek hazzetmeyeceği işler olabilir, uyandırayım. Örgütlenmeler, planlar, projeler yapmak için çok da uygun yerlerdi. Rusya’da devrimin başladığını duyan bir üst düzey görevli, “gidin işinize, Rusya’da kim devrim yapacak? Cafe Central’deki Bay Troçki mi?” diye tepki göstermiştir örneğin. Yani, bir edebi mekan olarak itibarı büyük olan kahvehanelere herkes aynı gözle bakmıyordu. Söz konusu üst düzey görevli, Fransız Devrimi’nin kıvılcımlarının atıldığı ilk yerin Paris’teki ünlü Cafe Foy olduğunu biliyor muydu acaba?

Avrupa’lılar kahvehaneyi Osmanlılardan öğrendiler. İlk kahvehaneler 1629’da Venedik’te açıldı. Bunlardan La Serenissima ünlüydü diye anlatılır. İngiltere açılan ilk kahvanede Oxford’dadır. Sahibi bir Yahudi idi. 1654’te açılan Queen’s Lane Coffee House halen Oxford’da çalışmaya devam eder. Londra’da açılan ilk kahvane ise 1652’de St Michael’s Alley’de açılan kahvanedir. Gittikçe çoğalmaya başlayan kahvehaneler zamanla politikanın, edebiyatın konuşulduğu mekanlara dönüştüler. Paris’te kurulan ilk kahvehane de Pasqua Rosée tarafından kuruldu. Buranın müdavimleri arasında Voltaire, Jean Jacque Rousseau, Diderot da vardı. Hatta Diderot ile arkadaşlarının ünlü ansiklopedisinin temelleri burada atıldı.

Günümüzde Romanya Merkez Bankası olarak kullanılan bin, ülkenin açılan ilk kahvehanesiydi. Kurucusu da Osmanlı’da askerlik yapmış olan Kara Hamie adlı biri. Zweig’ın kafelerine bayıldığı Viyana’da ilk kahvaneyi 1683 yılında bir Ukraynalı açtı. Bu girişimci aynı zamanda sütle kahve servisi yapan ilk kişi olarak bilinen Jerzy Franciszek Kulczycki’dir.

Açıldıkları hangi ülke ya da kent olursa olsun tüm bu kahvehaneler dönemin isyankarlarının, asilerinin daha sonra devrimcilerinin doluştuğu yerlere dönüştüler. Bunun başına bela olacağını anlayan ilk egemen de İngiltere Kralı II.

Charles’tır. Kahvehanelerde kendisi ile İngiliz hükümeti aleyhşinde “asi fkirlerin” yaygınlaştığı bu mekanlara bir hayli baskı yapmıştır ama tümüyle yok etmeyi başaramamıştır. Londra’da bazı kahvehanelerde entelektüel tartışmalar,i edebiyat okumaları yapılırdı. Küçük bir ücret verir girerdiniz. “Kuruşluk Üniversite” diye de adlandırılmıştır bu tür kahvehaneler. 16. yüzyılın ünlü Fransız yazarı Antoine François Prévost, Londra kahvehanelerinde “hükümete karşı tüm bildirileri okuma şansı bulunan yegane yerler” olarak tanımlıyor.

Şu kıraathane tanımına uygun olan mekanlar bizden çok İrlanda’da vardı aslında bir zamanlar. 18. yüzyılda Dublin’deki kahvanelkerde didden “kıraat” yapılırdı. Buralar “ilk okuma merkezleri” olarak değerlendirilirdi. Öyle ki burada bulunan kitaplara abone de olabiliyordu dileyen.

Tontine Cafe
ABD’de, New York’ta 1793’de kurulmuş bir Tontine Cafe vardı. Fransız Devrimi’nin etkisi nedeniyle çok tartışmalar olurdu burada. Bir gün Fransız devrimciler kahvehanenin çatısına Fransız Özgürlük Bayrağı astılar. Dönemin medyasında çok yer almış bir eylemdi bu. Büyük destek gördüğü için bayrak orada uzun süre asılı kaldı.

Cambridge bir kafe
Cambridge’de eğer yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken bir mekandan da söz etmem gerek. Cambridge, Londra’ya bir saatten daha az bir mesafede. Bu güzel üniversite kentinin yakınlarındaki Grantchester kasabasının hemen yanı başındaki The Orchard kafe, dünya edebiyatının belki de en ünlü mekanı sayılmalı. Burası ününü, vaktinin çoğunu burada geçiren ünlü İngiliz şairi Rupert Brooke’a borçlu. Çok başarılı bir şairdi Brooke. “The Soldier” adlı şiirinin ilk kıtasında geçen “If I should die, think only this of me: / That there’s some corner of a foreign field / That is forever England” dizeleri yazıldığı günden beri ezbere bilinir neredeyse herkesçe. Brooke’un Yahudi düşmanlığı gibi büyük bir suçu vardı, maalesef. Birinci Dünya Savaşı’nda Türklere karşı savaşmak için gittiği Çanakkale’ye ulaşamadan, gemide sıtmadan öldüğünde 27 yaşındaydı. Çok genç bir ölüm. Bütün dünyayı İngiltere’den ibaret sanıyordu belki de, başka ülkeleri gezmiş olmasına rağmen. Birinci Dünya Savaşı’na tanık olmuş sayılmaz tam anlamıyla. Yaşasaydı, İkinci Dünya Savaşı’nı da görmüş olsaydı, bu duygulu şairin başta Yahudi düşmanlığı olmak üzere birçok olumsuz düşüncesi değişirdi gibi geliyor bana. İşte Brooke da dahil olmak üzere dönemin tüm İngiliz entelektüelleri bu kahvede zaman geçirirlerdi.

Bizde kahvehaneler
Peçevi’ye göre bizde ilk kahvehaneler 1555 yılında açılmıştır. Biri Halep’ten biri Şam’dan gelmiş iki kişi Tahtakale’de dükkan açıp kahve satmaya başlamışlar. Her mesleğin olduğu gibi kahve esnafının da bir piri olduğunu söyler Evliya Çelebi. Şeys-h Şazeli’dir bu pir. Mezarı Yemen’dedir. İstanbul’da kahvehanelerin sayısı artınca molla takımı rahatsız oldu haliyle. AKP Genelbaşkanı’nın herkesin kafasını gömüp kitap okuduğunu sandığı bu yerler aslında padişah eleştirilerinin, vezirlere kızgınlıkların dile getirildiği yerlerdi. Molla takımı “halk kahveye gitmekten mescide gelmez oldu” diye şikayetler yağdırır yetkililere. Dönemin şeyhülislamlarından Ebussut Efendi, kahve içmenin yasak olduğuna ilişkin fetva bile çıkarır ama neyse ki padişah onaylamaz fetvayı. Birinci Ahmet döneminde çok sayıda kahve kapatılmıştır ama fenalık fesatlık yuvası oldukları gerekçesiyle.

Yani AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı’nın “millet kıraathanesi” fikri benim açımdan pek bir güzel. Bir an evvel açmasında yarar var.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


MUSTAFA KEMAL ERDEMOL Diğer Yazıları

11 Haziran 2019 - MÜZİĞİN TOPLUMSAL SANATÇISI
10 Haziran 2019 - NAZIM'DAN EKSİK KALANLAR
03 Haziran 2019 - BENİ CANLI TUTAN MERAKTIR
24 Mayıs 2019 - ÇOK YAŞA VEDAT TÜRKALİ
06 Mayıs 2019 - ŞİDDETİN SANAT HALİ
21 Mart 2019 - TRUMP, UNUTULAN İŞGALİ NİÇİN HATIRLATTI?
16 Şubat 2019 - TARİHSEL REKABET
30 Ocak 2019 - AUSCHWITZ
11 Ocak 2019 - İŞÇİ ANKETİ ÜZERİNE
22 Aralık 2018 - BU VAZGEÇMEK ÇEKİLMEK DEĞİL...
03 Aralık 2018 - MAYMUNA USTURA...
17 Kasım 2018 - İLHAN AĞABEY...
28 Ekim 2018 - Başarı yok
20 Ekim 2018 - ​TRAN’IN ÖLÜMÜ
28 Eylül 2018 - TRUMP PATRİOTLARI KALDIRACAK, SAVUNMA SİSTEMİ SATACAK
16 Eylül 2018 - RACHİD TAHA
12 Eylül 2018 - AVRUPA ORDUSU
25 Ağustos 2018 - Trump azledilir mi?
22 Ağustos 2018 - KOMŞİ...
30 Temmuz 2018 - DALKAVUKLUK
28 Temmuz 2018 - ZOR İŞ
24 Temmuz 2018 - KÜBA SOSYALİSTTİR
15 Temmuz 2018 - SINIF ARKADAŞIM ADNEN
10 Temmuz 2018 - KUPA HERKESE, PARALAR FIFA'YA...
29 Haziran 2018 - HELSİNKİ ZİRVESİ; BÜYÜK BULUŞMA
26 Haziran 2018 - KAZANAN BELKİ DE KAYBEDENDİR
07 Haziran 2018 - AHLAKSIZ TEKLİF
29 Mayıs 2018 - GEZİ PARKI; ÜZERİNDEN BEŞ YIL GEÇTİ...
26 Mayıs 2018 - İPTALİN SONUÇLARI...
19 Mayıs 2018 - KAPAT GİTSİN
17 Mayıs 2018 - BİZİM DENİZ'DEN, MAVİ MARMARA'YA...
11 Mayıs 2018 - TÜRKİYE NASIL ETKİLENİR
08 Mayıs 2018 - ZEHİR KOMPLOSU...
07 Mayıs 2018 - SAHTE KAHRAMANLAR HER YERDE...
30 Nisan 2018 - ARNAVUT GRASMCİ...
21 Nisan 2018 - ÇOK KUTUPLU GELİŞMELER...
11 Nisan 2018 - İSLAMDA DEİST...
29 Mart 2018 - LİNDA'NIN BÜYÜK ZAFERİ...
26 Mart 2018 - YENİ MEDYA
20 Mart 2018 - Putin'in Popülaritesi
19 Mart 2018 - KÜBA YÜRÜYOR
09 Mart 2018 - YENİDEN ORMAN
02 Mart 2018 - CARGİLL
24 Şubat 2018 - SAVAŞ KÖTÜ ŞEY
19 Şubat 2018 - OSMANLI TOKADI
16 Şubat 2018 - POLONYA'NIN YAPTIĞI
13 Şubat 2018 - PASİF DİRENİŞİN MİMARI
06 Şubat 2018 - TERÖR SEVİCİ DOKTORLAR...
29 Ocak 2018 - HERKESİN ORTAK HAREKATI
20 Ocak 2018 - İŞ ADAMI İNSAN OLDU...
15 Ocak 2018 - CANAVARDI HANİ
21 Aralık 2017 - 18 Aralık “Günyüzü görmeyenlerin” günü
06 Aralık 2017 - Egemen ülkenin zayıf ülkeye sopası; Uluslararası yaptırımlar
22 Kasım 2017 - ROK ARTIK
09 Kasım 2017 - SUUDİ'DE ILIMLI İSLAM
02 Kasım 2017 - BÖLGEDE PARLAYAN LİDER...
13 Ekim 2017 - PERİPATETİK POLİTİKAYLA NEREYE KADAR
20 Eylül 2017 - Maritza Garrido Lecca
14 Eylül 2017 - KASIRGA FELAKET GETİRDİ
05 Eylül 2017 - ADALET KURULTAYI
30 Temmuz 2017 - DİZİNİN DİBİNE OTURULAN ŞEYHİN MARİFETLERİ
29 Temmuz 2017 - YAĞMURLAR ALTINDA
19 Temmuz 2017 - MATEMATİĞİN 'MAVİ GÖZLÜ DEVİ'...
03 Temmuz 2017 - YÜRÜYELİM
28 Haziran 2017 - RUANDA'DA DİN BİTTİ
22 Haziran 2017 - KATAR KRİZİ SUUDİ VELİAHTIN BAŞINI YEDİ.
17 Haziran 2017 - YÜZSÜZLER ÇAĞI
14 Haziran 2017 - SAHNEDE KADDAFİ VAR
10 Haziran 2017 - MAY BASKIN SEÇİMDE AVLANDI...
08 Haziran 2017 - SAVAŞ İRAN'A KADAR TAŞINIR...
25 Mayıs 2017 - MANCHESTER KATLİAMI
22 Mayıs 2017 - İZMİR'İN DAĞLARINDA
18 Mayıs 2017 - 20 MINUTE
03 Mayıs 2017 - MAKEDONYA'NIN BAŞ BELASI MİLLİYETÇİLİK
21 Nisan 2017 - REFERANDUM: ŞEYTANIN YÖNTEMİ
13 Nisan 2017 - ZİKZAK BİTTİ
30 Mart 2017 - DON
21 Mart 2017 - AVRUPA SOLLA BULUŞUYOR...
13 Mart 2017 - Mutlaka “Hayır” Çıkmalı...
06 Mart 2017 - EN ZORU YANDAŞLIK
15 Şubat 2017 - HERŞEYİN "HAYIRLISI"...
09 Şubat 2017 - LACRİMA
01 Şubat 2017 - ÜMMETİN YARISI...
30 Ocak 2017 - BAŞKANLIKTAN VAZGEÇTİ...
20 Ocak 2017 - ALLAH YOLLADI GİTMEM
16 Ocak 2017 - YÜCE MECLİS
12 Ocak 2017 - YENİ YIL
06 Ocak 2017 - MİLLİ LİNÇ...
26 Aralık 2016 - YENİLGİ ANLAŞMASI
22 Aralık 2016 - TETİĞİ ÇEKTİRENLER
20 Aralık 2016 - HALK DÜŞMANI RAMBO-NATO
15 Aralık 2016 - BÜYÜK VİZYON
06 Aralık 2016 - AVUSTURYA'DAN AVRUPA'YA MORAL SEÇİM SONUCU
29 Kasım 2016 - FİDEL EFSANE DEĞİL GERÇEK
22 Kasım 2016 - ŞİÖ'YE GİRERSENİZ İŞİNİZ ZOR
17 Kasım 2016 - Merakla Bekliyorum
15 Kasım 2016 - BİR İNSANLIK SINAVI: MÜLTECİLER...
14 Kasım 2016 - SAĞ POPÜLİZM NİÇİN BAŞARILI
10 Kasım 2016 - Jacksoncılık ile Wilsoncılık Donald Trump’ta Buluştu...
09 Kasım 2016 - ESKİ ABD BAŞKANLARI NASIL ANILIYOR
07 Kasım 2016 - İNSAN DERİSİYLE KAPLI ANAYASALAR
02 Kasım 2016 - AFİYET OLSUN
01 Kasım 2016 - NEREDE BİR HİTLER VARSA ORADA BİR…
26 Ekim 2016 - MİR-İ MİRAN
24 Ekim 2016 - KAFA
21 Ekim 2016 - MEZHEPÇİLİK; KUTSALLARIN ÇARPIŞMASI
17 Ekim 2016 - ABD NEDEN BEKLEMEDİ?
12 Ekim 2016 - KALİTE-KARAT
11 Ekim 2016 - MUSUL FİLAN DERKEN
30 Eylül 2016 - BORİS JOHNSON...
26 Eylül 2016 - JONES ANNE VE CUMARTESİ ANNELERİ
22 Eylül 2016 - RESNELİ NİYAZİ VE ABDÜLHAMİT...
21 Eylül 2016 - HAYDİ GÖREV BAŞINA
19 Eylül 2016 - İLK SELFİ; CORNELİUS YIL 1839
16 Eylül 2016 - İKİ 11 EYLÜL...
08 Eylül 2016 - SENTEZE BUYRUN
06 Eylül 2016 - HER GÜN TEK BAŞINA; ABDÜLKADİR PİRHASAN
24 Temmuz 2016 - İŞİ BU MUDUR?
21 Temmuz 2016 - DEMOKRASİ, DEMOKRASİYE İNANANLARDAN ÇOK ONA İNANMAYANLARIN İŞİNE YARAR...
19 Temmuz 2016 - ABD KİMİ DARBEYİ PLANLADI, KİMİNİ DESTEKLEDİ...
15 Temmuz 2016 - ABESLE İŞTİGAL
12 Temmuz 2016 - BLAIR UYDURMA KANITLARA İNANDI...
28 Haziran 2016 - PUTİN DOĞRU MU SÖYLÜYOR?
22 Haziran 2016 - CIA'YI BİLMEK...
17 Haziran 2016 - SUHTE İSYANLARINDAN AYDINLANMA MÜCADELESİNE LİSELİLER
15 Haziran 2016 - KARADENİZLİ BİLGEDEN PORTRELER
13 Haziran 2016 - İSLAMOFOBİ...
10 Haziran 2016 - ‘BLAİR ELBETTE SAVAŞ SUÇLUSU’
09 Haziran 2016 - KADIN DÜŞMANLIĞI
04 Haziran 2016 - ALMAN GAVURU...
01 Haziran 2016 - KINIM KINIM KINAMA
18 Mayıs 2016 - PAPA BİLİYOR, KONUŞUYOR...
13 Mayıs 2016 - MÜSLÜMAN ÜLKELERİN GÜVENLİĞİ RUSYA'DAN...
10 Mayıs 2016 - BU BİR KIZIL ZAFERDİR...
09 Mayıs 2016 - STRATEJİK HÜSRAN
05 Mayıs 2016 - HOCA NE DER BU İŞLERE
30 Nisan 2016 - YOLCULUK...
27 Nisan 2016 - DEMOKRAT BAŞKAN AYLWİN...
24 Nisan 2016 - DEVLET DİLİYLE SEÇİM KAZANMAK
20 Nisan 2016 - SAHTE BELGE MUCİTLERİ...
18 Nisan 2016 - TÜRKİYE'NİN AİDAT BORCU...
15 Nisan 2016 - İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI SORUNLU
13 Nisan 2016 - MEMLEKET NİRE HEMŞERİM?
12 Nisan 2016 - “YÜZSÜZLER”İN İSLAM ZİRVESİ İSTANBUL’DA
11 Nisan 2016 - İSRAİL KORKUSUNDAN İKİSİ DE İSTEMEMİŞTİ
07 Nisan 2016 - MAĞDURİYET BİTTİ, GÖZYAŞI VERELİM...
02 Nisan 2016 - NEREDESİN ŞEKERİM
29 Mart 2016 - NÜKLEER SİLAHI VAR AMA UÇURUMUN KENARINDA
28 Mart 2016 - GAF
24 Mart 2016 - BELÇİKAYI VURAN TRERÖRÜN KODLARI
21 Mart 2016 - VATAN YAPMAK
17 Mart 2016 - ŞAMARIN BÜYÜĞÜ GELDİ; GEÇMİŞ OLSUN...
13 Mart 2016 - HAREM...
10 Mart 2016 - RUSYA İRAN'A FÜZE SATIŞINDAN VEZGEÇTİ, NEDEN?
08 Mart 2016 - BERTA CACERES SAVUNDUĞU TOPRAKLARIN BAĞRINDA…
05 Mart 2016 - F. ÇOK YAŞA.
02 Mart 2016 - ÇIKANLARA OLUYOR BİR HALLER
01 Mart 2016 - TOPLUMSAL CİNNET ÜLKESİ ABD…
27 Şubat 2016 - İKİ PİLOT..
26 Şubat 2016 - TÜRKİYE İÇİN HUZUR VE KAOS...
23 Şubat 2016 - SOMALİYİ MAHVEDENLER SOMALİ İÇİN TOPLANIYOR...
22 Şubat 2016 - DONALD'IN DİNİ...
18 Şubat 2016 - Suriye’nin PYD’ye desteği sürpriz mi?
15 Şubat 2016 - TÜRKİYE ESAD’A MUHTAÇ OLACAK…
12 Şubat 2016 - EVET PYD/YPG İLE BERABERLER...
10 Şubat 2016 - İSLAM İTTİFAKI ÇUVALLADI
04 Şubat 2016 - Sanders: ABD’nin Bülent Ecevit’i
03 Şubat 2016 - UZLAŞMA ÇIKAR AMA BARIŞ ZOR
01 Şubat 2016 - ZEHRİ ŞERBET EDİP SUNMA
30 Ocak 2016 - ÇİZGİLERİ ÜSTÜNDE SEK SEK OYNANAN ÜLKE...
25 Ocak 2016 - CEVİZ KAFALAR...
22 Ocak 2016 - SUUDİ’NİN YEMEN’DE İŞİ ZOR
17 Ocak 2016 - EŞ ŞEBAB'IN KENYA DÜŞMANLIĞININ ASLI...
16 Ocak 2016 - GÜNAYDIN...
09 Ocak 2016 - CENTİLMENLİK....
08 Ocak 2016 - SELAHATTİN OLMAK...
05 Ocak 2016 - KATİLİNALARIN ÇOK OLSUN DÜNYA...
29 Aralık 2015 - BAŞKANLIK ŞART
27 Aralık 2015 - SANCAR NEDEN RAHATSIZLIK VERİYOR
15 Aralık 2015 - BARIŞ, BERKANT, CAN...
05 Aralık 2015 - MEĞER İNANMIŞ...
28 Kasım 2015 - HATIRLAYAN VAR MI?
25 Kasım 2015 - YER BU YER...
21 Kasım 2015 - FANTAZİ AMA NEDEN OLMASIN
19 Kasım 2015 - KALLEŞLİK
16 Kasım 2015 - FRANSA NEDEN HEDEF?
11 Kasım 2015 - DİNCİ AHLAK...
08 Kasım 2015 - BRAVO TUÇE...
04 Kasım 2015 - EVET KARŞIYIZ...
31 Ekim 2015 - DAİMA...
27 Ekim 2015 - STRATEJİK SARHOŞLUK...
21 Ekim 2015 - Ankara'nın Domus Aurea'sı...
20 Ekim 2015 - O YANLIŞ HABER-NOBEL...
07 Ekim 2015 - İLAHİ YASİN BEY!
13 Eylül 2015 - SU BEBEKLERİ
12 Eylül 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -3-
06 Ağustos 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -2-
01 Ağustos 2015 - SURİYE İZLENİMLERİ: ÇÖLÜN TANRISINA KARŞI MÜCADELE -1-
31 Temmuz 2015 - Ad Oghuno Puzza Questo Barbaro Domino
11 Temmuz 2015 - AVMSARAY
07 Temmuz 2015 - YANDAŞTAN YANDAŞA SALVO
01 Temmuz 2015 - BİR YOL ADAMININ "ÖFKE"Sİ
27 Haziran 2015 - KOBANİ'YE IŞİD SALDIRISI TÜRKİYE'DEN HABERSİZ OLAMAZ
24 Haziran 2015 - GÜL'LE BUNCA YILIN KİTABI
17 Haziran 2015 - ŞAPKASI KALDI YADİGAR
12 Haziran 2015 - YETMEZ AMA EVET...
09 Haziran 2015 - KEFEN
05 Haziran 2015 - Sırt sırta...
03 Haziran 2015 - KULLANIŞLI ŞEYLER...
21 Mayıs 2015 - Ak-Şener
02 Mayıs 2015 - ÇOCUKÇA...
07 Nisan 2015 - KİM OLMAK
04 Nisan 2015 - Ecdat Tapınması 2
20 Mart 2015 - KABATAŞ MIZIKACILARI.
20 Mart 2015 - ECDAT TAPINMASI
12 Mart 2015 - BANA MAĞDURİYETİNİ SÖYLE
24 Şubat 2015 - CİNAYET GAYET ERKEK İŞİDİR...
20 Şubat 2015 - FİDEL'İ SEVMEK
05 Şubat 2015 - ŞEHLA...
29 Ocak 2015 - HAKKIDIR AK'A TAPANIN...
20 Ocak 2015 - MESELE ŞU..
10 Ocak 2015 - TABİİ Kİ HEBDO'YUZ...
18 Aralık 2014 - PARALEL İLAHİYAT
11 Aralık 2014 - Öyle ya da Böyle
04 Aralık 2014 - KUTSAL ÖPÜCÜK
28 Kasım 2014 - FITRATI SÖYLETİYOR...
21 Kasım 2014 - O NE DERSE O....
18 Kasım 2014 - ÇUVAL-DIZ...
31 Ekim 2014 - HAYDİ ORAYA...
25 Ekim 2014 - RAĞMEN Mİ?
20 Ekim 2014 - Kobane Düşmeyecek...Çünkü...
09 Ekim 2014 - SINAYA SINAYA...
08 Ekim 2014 - ANTİNOMYAN
21 Eylül 2014 - KAHROLSUN EL NUSRA YAŞASIN PAPAĞANLAR
15 Eylül 2014 - DÜŞÜNCELİ ENTEL...
10 Temmuz 2014 - İNANIYORLARSA...
26 Haziran 2014 - ŞİMDİ ZAMANI...
24 Haziran 2014 - IŞİD’İN ROLÜ VE SONRASI
21 Haziran 2014 - İHSAN...
13 Haziran 2014 - ZURNİK'İN KARTI
05 Haziran 2014 - MÜSVEDDE...
29 Mayıs 2014 - HİNDİSTAN'DA TANRILAR KAZANINCA...
23 Mayıs 2014 - PİSUVAR DA HAKLI...
22 Mayıs 2014 - SAĞLIK OLSUN...
15 Mayıs 2014 - PARALEL FACİA
13 Mayıs 2014 - AĞABEY....
07 Mayıs 2014 - HARAMİ
06 Mayıs 2014 - SULTA...
23 Nisan 2014 - DEMEK Kİ CHAVEZ İYİYDİ...
22 Nisan 2014 - Kanuni’ye Dava İyiydi!
17 Nisan 2014 - SEN GİDERSİN YOKLUĞUN KALIR...
09 Nisan 2014 - "ARTIK BU SORUN ÇÖZÜLMELİ"
21 Mart 2014 - İCRAAT...
06 Mart 2014 - KAZMA...
24 Şubat 2014 - TARİHSEL HÜZÜN
17 Şubat 2014 - SURİYE'NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI: DEVLET İNŞAASI ÇALIŞMASI…
03 Şubat 2004 - UZLAŞMA ÇIKAR AMA BARIŞ ZOR
13 Ocak 2004 - GÜNAYDIN...
08 Ocak 2004 - SELAHATTİN OLMAK...
04 Ocak 2004 - KATİLİNALARIN ÇOK OLSUN DÜNYA...
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER