Ana Sayfa > Site Yazarları

GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU - gulten-dyol75@hotmail.com
ROMANLARIN RUHU
18 Mayıs 2020 - 50 okunma

ROMANLARIN RUHU

Geçen gün okuduğum kitapların altını çizdiğim için "Romanların ruhuna aykırı bir şey değil mi bu?" diye sordu bir arkadaşım. Daha önce biri de "Tükenmezle çizmeyelim lütfen," demişti.

Çizmek… Niye mi?

Kitap ile okur arasındaki ilişki çok özeldir bana göre, öncelikle hiçbir kurala tabi tutulamaz. Öğrenciyken çok sevdiğim bir arkadaşım kitapları zarar görmesin diye kaplardı ve eskimemesi için de kitapları fazla açmadan okurdu. Buna saygı duyuyorum. Ama ben okuduğum kitapları eskitmekten zevk alıyorum. Bu tabii ki onları parça pinçik ettiğim anlamına gelmiyor. Sadece bir kitabın okunduğunun belli olması, okuyanın onda bazı izler bırakması hoşuma gidiyor. Tıpkı kitabın bende bıraktığı izler gibi.

Zaten beni hırpalayan kitapları da seviyorum. Ben bundan gocunmuyorum, "Ey kitap bak beni hırpaladın ama olmuyor, düşüncelerimin altını, üstünü çizdin, yetmedi çıkmalar yapıp notlar düştün, düzeltmeler, değişiklikler yaptın. Benim ruhuma saygısızlık bu," demiyorum. İki tarafın hiç etkilenmediği, yara almadığı, "bozulmadığı" ya da yeni hisler, fikirler edinmediği ilişkilere inanmadığım gibi kitaplarla ilişkimizde de karşılıklı oluşan izlerin de kıymetine inanıyorum.

Eskiyen, orasından burasından "eprimiş" kitapları seviyorum. Benden önce bir başkasının okuduğu bir kitabın o kişi tarafından altı çizilmişse, kitap gözümde arkeolojik bir bulguya dönüşüyor. Önceki okumaların izleri kendi okumama dahil olunca okumam yeni katman kazanmış oluyor. Sahaftan aldığım kitapların içinde notlarla karşılaştığımda o kitaba eli değen kişinin izlerini de takip etmek ayrı bir keyif. Kitaba ruhunu veren sadece yazarı tarafından içine yazılmış olanlar değil. Okuyanın yaşadığı deneyimle birlikte ruh kazanıyor kitaplar. Kitabın üzerindeki her iz onun yaşadığının kanıtı.

Yanı sıra okuma eyleminin bir tür yeniden yazma, yaratma eylemi olduğunu düşündüğüm için de bu izlerin o sürecin parçası olduğuna inanıyorum. Bırakalım da kitaplarda izimiz olsun, sonra birileri o kitapları izleriyle birlikte okusun.

Kim anlatmıştı hatırlamıyorum ama bir anekdot geldi aklıma: 80'lerinde bir yazarımızla bir dergi röportaj yapmış. Kapak fotoğrafında yazarın yüz çizgilerini photoshopla gidermişler. Birden gençleşmiş yazar. Editör, grafiker yaptıkları işle gurur duyarken, yazar aramış ve demiş ki: "Kırışıklıklarıma ne yaptınız! Ben onları yapana kadar neler çektim siz biliyor musunuz!" Kitapların da kırışıklıkları var, bizimle kurdukları ilişkilerden onlara kalan…

Zaten kitapları cam dolaplara koymayı da sevmiyorum…


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


GÜLTEN DOĞRUYOL İNCESU Diğer Yazıları

27 Nisan 2020 - KÖYDEYİM
21 Mayıs 2018 - ​YOL ANILARI
07 Mayıs 2018 - BİR DOLMUŞLUK SAADET VE DENİZ GEZMİŞ...
16 Şubat 2018 - ALZHEİMER
04 Şubat 2018 - İNSAN
19 Ocak 2018 - ​DEĞERLİYMİŞ…
22 Kasım 2017 - KAĞIT MENDİL
05 Eylül 2017 - MENDİL
15 Nisan 2017 - KANADI KIRIK KELEBEK...
15 Şubat 2017 - ERİK AĞACI ÇİÇEK AÇTI...
20 Ocak 2017 - ARKADAŞ
26 Aralık 2016 - KÖYÜM-BİR TAŞ DUVARLI EV...
15 Aralık 2016 - BOMBA PATLADI, KİM ÖLDÜ?
25 Kasım 2016 - MENDİL GÖRMEK İÇİMDEKİ BİR YARAYI KANATIYOR...
11 Kasım 2016 - SEN KALEMDE USTALIĞIMSIN
07 Kasım 2016 - İSTANBUL
03 Kasım 2016 - YIKILAN KENT
01 Kasım 2016 - UMUDA GÜLMEK
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER