Ana Sayfa > Site Yazarları

FATİH AKSU - esenlertime@hotmail.com
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER İŞLEVİ
16 Mayıs 2020 - 32 okunma

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER İŞLEVİ

Sağlık kurumlarında sistemin işleyişi ve sistem tanımlaması çok önemlidir. Sağlık sektöründe dinamik, değişken bir yapı söz konusudur. Sağlık kurumları girdilerini dönüştürme süreci ile çıktılara dönüştüren ve çıktılarını çevreye sunan geri bildirimli bir mekanizmaya sahiptir. Sağlık sektöründe girdi olarak tanımlananlar;  hastalar, insangücü, tıbbi malzemeler, tıbbi cihazlar ve parasal kaynaklardır. Çıktıları ise; tedavi, hizmet içi eğitim, klinik eğitimleri, ar-ge ve toplumun sağlıklı olma seviyesinin yükseltilmesine katkıdır. Bu kapsamda, sağlık sektöründe mekanizmaların etkin kullanımı açık ve dinamik olmaları ile doğru orantılıdır.

Günümüzde kamu veya özel sağlık kurumlarının hedeflediğine ulaşması rantable geri bildirime dayanır. Ancak bu geri bildirim sürecinin iyi yönetilmesi de önemlidir. Yönetimin; kamu yararı gözeten ve hizmet etme sorumluluğu üstlenen bir eğilimle, etik ilkelere uygun bir biçimde halkla ilişkiler  faaliyetleri sürdürülmesine katkısı özgün bir işletme fonksiyonudur.

Sadece dış hedef kitleye önem veren bir işlevsellik hakla ilişkileri başarılı kılmaz. İşte katılım süreci de işletilmelidir. Kurum içi görüşler alınmalı, verimli bir ortam sağlanmalıdır.

Kurumsal kültürün oluşturulması da halkla ilişkilerin işlevleri içerisinde olduğundan; kurumun en üst seviyesinden tabanına kadar her çalışanın bu kültürden nasiplenmesi ve benimsemesi şarttır. Kurumun varlığını devam ettirmesi, hizmette verimli ve etkin olabilmesi, toplumda bilinip tanınması ile mümkündür. Bu tanıma ve tanıtım faaliyetleri karşılıklı beklentilerin ve yargıların değişmesini de beraberinde getirir. Yanlış anlamalara sebep vermeyecek, itibar kaybettirmeyecek bir kurumsal kararlılığın oluşmasını da sağlar.

İşlevsellik çerçevesinde kurum imajı da oluşturulmalıdır. İmaj yani kurumsal görüntü; iletişim ve kurumsal davranış temelinde prestij kazanmak üzere planlanmalıdır. Kurum imajının oluşmasında önemli yer tutan bütün unsurlar özenle seçilmeli ve başarıya endekslenmelidir.

Günümüzün değişen koşullarında kurumlar toplumdaki gelişmelerden ve çoğunluğa uyum sağlayan toplumdan kolay etkilenir. Bu etkileşimden kurumsal fayda elde etmek, değişim eğilimlerinin saptanması ile olasıdır. Halkla ilişkilerin işlevi fark yaratacak yaklaşımları belirlemek, geliştirmek ve uygulamasını kolaylaştırmaktır. Toplumdaki değişimlere uygun olarak kurumlarda kendilerini değişimlere entegre etmelidir.


Sağlık sektöründe hizmette kalite boyutu yükseltildikçe, kurum içi ve kurum dışı iletişimde etkinlik ve verimlilik de artar. Güvenilirlik, yeterlilik, ulaşılabilirlik, nezaket, itibar da en yaygın biçimiyle halkta yankısını bulur.
Sektörde amaçlara ulaşılması doğrultusunda halkla ilişkilerin işlevselliği gerçekleştirilecek şu halkla ilişkiler faaliyetleri ile etkinleştirilebilir:
  • Kurum içi motivasyon sağlanması
  • Kurumda toplam kalite felsefesinin yerleştirilmesi
  • Çalışanların kurum amaçlarıyla bütünlüğünün sağlanması
  • Verimli bir çalışma ortamının sağlanması
  • Hedef kitlede hizmet alınabilecek sağlık kurumu imajının yaratılması
  • Kitlelerle doğru iletişim kurulması ve işlerliğin sağlanması
  • Müşteri sadakatinin artırılması
  • Kurumsal imaj, kurum itibarı oluşturma ve imaj güçlendirme faaliyetleri.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FATİH AKSU Diğer Yazıları

08 Mayıs 2020 - SAĞLIK KURUMLARINDA HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
29 Nisan 2020 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER TARİHİ
22 Ocak 2020 - ​Halkla İlişkilerde İnsan Kaynakları Yönetiminin Etkisi
30 Aralık 2019 - ​KURUM İÇİ HALKLA İLİŞKİLER
30 Kasım 2019 - SİGORTACILIKTA ÜRÜN REKABETİ
10 Ekim 2019 - MOBİL TİCARET-TÜKETİMDE DÖNÜM NOKTASI
11 Ocak 2019 - İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM
07 Mayıs 2018 - HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
06 Eylül 2017 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER
20 Ekim 2015 - SİGORTACILIKTA YENİ ÜRÜN REKABETİ
19 Ekim 2015 - İDEAL BÜYÜME PEŞİNDE
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER