Ana Sayfa > Site Yazarları

FATİH AKSU - esenlertime@hotmail.com
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER
06 Eylül 2017 - 671 okunma

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER

Özel veya kamuya ait sağlık kurumlarında halkla ilişkiler; “ Kurum veya kuruluşların hizmet verdiği kitle ile ilişkileri kurma ve düzenleme sürecidir.” Bu sürecin başlıca amacı bilgilendirme haricinde kurum ve kuruluşa yönelik imajın oluşturulmasıdır.

Toplumla bütünleşme doğrultusunda harcanan emek ve çabaların güncellenmesiyle, imaj daima yenilenir. Her kurum ve kuruluş için iletişim kuracağı halk kesimi de farklılaşır.


Bir sağlık kuruluşu için hastaları, hasta yakınları iletişime geçilmesi gereken unsurlardır. Bu iletişim süreci yönetimden ayrı düşünülmeden, yönetimin ve hizmetin değişmez bir parçası olarak işler. Özellikle özel sağlık sektöründe sürekli ve planlı bir program olarak yürütülür. İçten dışa farkındalık, yerindelik, doğru yaklaşım ve davranış izlenmesi gereklidir. Yöntem ve eylem, toplum çıkarı ve toplum sağlığı yönünde atılacak her adım karşılıklı ilişkiler çerçevesinde şekillenir ve hayat bulur.

Sağlık sektöründe ayrı ayrı hastaneler birer örgüt gibi düşünüldüğünde, hastaneler ile hedef kitle arasındaki karşılıklı iletişimin güven merkezli işleyişi tercihi sağlar. İlişkiler sonucunda benimseme, kabullenme ve genel kabul işbirliğini oluşturur. Halkla ilişkiler organizasyonunun acil hizmetlerden yatış hizmetlerine kadar hedef kitleye yaklaşımı ve olumlu katkıları aradaki ilişkiyi sürekli hale getirir. İmaj ve itibar öne çıkar.

Bir tanım yapmak gerekirse; “ Halkla ilişkiler, özel veya kamuya ait sağlık kurumlarının olumlu bir imaj sağlamak için tanıtım politikaları oluşturması, kurum, kuruluş ve insanların bu yönde yönetilmesi ve yönlendirilmesi, gruplar ve kuruluşlar arasında bilgi akışının etkinleştirilmesi ile belirlenen amaçlara ulaşmayı gerçekleştiren planlı aktiviteler ve yönetimsel fonksiyondur” denilebilir.

Özel veya kamu sektöründe son yıllarda halkla ilişkiler önem kazanmış, uygulamalarıyla yeni sağlık işletmeleri bilinci oluşturmuştur. Toplum eğilimleri gözetilerek yardımlar , sorunlar ve gelişen konular hakkında kamuoyu sürekli bilgilendirilerek ciddi duyarlılık oluşturulmuştur.

Kamuoyu yararına hizmet yapıldığı bilinci ve hizmet sorumluluğu yaygınlaştırılınca değişime ayak uydurma ve değişiklikten yararlanma da kolaylaşmıştır.


Sağlık kuruluşlarında halkla ilişkiler erken uyarı sistemi gibi işletildikçe araştırma, sağlıklı tavır ve etik ilkelere uygun yöntemler güveni artırır. Kurumların gelişip, güçlenmesine büyük katkılar sağlar. Böylece sağlık kuruluşları ile çevresi arasında oluşabilecek en uygun dozda uyum ve denge unsurları sistemli çalışılarak sağlanır.

Ve kurumlar ile hedef kitleler arasındaki köprü kurulmuş olur.

 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FATİH AKSU Diğer Yazıları

11 Ocak 2019 - İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM
07 Mayıs 2018 - HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
20 Ekim 2015 - SİGORTACILIKTA YENİ ÜRÜN REKABETİ
19 Ekim 2015 - İDEAL BÜYÜME PEŞİNDE
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER