Ana Sayfa > Site Yazarları

RECEP S. TATAR - recep@suyayinevi.com
SARI MOĞOL KÖYÜ
06 Eylül 2017 - 849 okunma

SARI MOĞOL KÖYÜ
 
Yol uzun, yolcularda yorgun olunca, arabadaki arkadaşlar uyuyor. Benim uyuma şansım yok çünkü önde şoförün yanında oturuyorum. Hepimizin bildiği bir kural, şoförün yanında oturan uyumaz. Sen uyursan şoförde uyur. Zaman zaman uykum gelmesine rağmen, muhteşem doğa manzarası ve belki de buraya bir daha gelemeyeceğim düşüncesiyle, sürekli fotoğraf çekiyorum. 
 
Birçok dağ, vadi, akarsu, hayvan, at yılkıları… ne görürsem deklanşöre basıyorum.
 
Yakları ve yak ağıllarını görüyorum. Ağıl dediysem öyle taştan, duvardan değil, kilometrelerce bir arazinin etrafını, dozer yardımıyla topraklanmış bir alan. Yakları geçiyoruz ve daha önce hiç görmediğim türden toprak yığınları ve üzerine çakılmış 4-5 metre yüksekliğinde kazıklar ve kazıkların uçlarından püsküller görüyorum.
 
Ernist’e bunların ne olduğunu soruyorum. Ernist; bunların bu bölgede yaşayan insanların mezarlarının olduğunu, buranın kışının sert olduğunu, metrelerce yükseklikte karla kaplandığını ve bu yüzden mezarlarını yerlerinin belli olması için burada yaşayanların, ölülerinin mezarlarının belli olması için uzun sırıkların ucuna yak kuyruğu bağlayarak mezarlarının başına çaktıklarını söyledi.
 
Nihayet Sarı Moğol köyüne geliyoruz, gün akşam olmak üzere. Temmuzun ortası olmasına rağmen hava çok soğuk, montlarımızı giyiyoruz. Ev soğuk, ev sahiplerinden sobayı yakmalarını istiyoruz. Bir elektrikli soba yakıyorlar. Bunun odaları ısıtmayacağını söyleyince, kömür sobasını yakıyorlar. Burada yanan bir soba, diğer odaları da ısıtıyor. Sistemlerini ona göre yapmışlar. Sobanın ön tarafı salonda, arka tarafı odanın birinde, yan tarafı başka bir odada. İlginç bir soba ve sistemi var. Bildiğimiz bizim sobalardan değil. Duvara gömmeli kocaman bir soba. Erol hastalandı, yolda gelirken de istifra etti, ateşi var. Yeter hemşireymiş baktı bir şeyinin olmadığını söyledi. Evin saunası var ve Ernist, Erol’a saunaya girer terlersen hiçbir şeyin kalmaz diyerek, Erol’u saunaya gönderdik. Burada Sauna dahil bir çok konut kerpiçten. Yani toprak evler. Ben doğudan biliyorum -40’larda toprağın dışında her şey donuyor. Ancak toprak evler, kışın sıcak yazın serin olur. Burada da kışın o dondurucu soğuğundan korunmak için olsa gerek ki, çoğunlukla yapılar kerpiçten.
 
Erol iyileşmiş olarak saunadan çıktı. Akşam yemeğine kadar köyü gezmek, fotoğraf çekmek için dışarı çıkıyorum. Köy tellerle kaplı, köyün dışına çıkıp fotoğraf çekeyim diyorum özellikle Lenin Zirve’sinin akşam gün batımı fotoğraflarını fakat ne teller ne de zirvedeki sis izin vermiyor.
 
Akşam yemeğindeyiz. Evin genç kızı mini bir resital veriyor, yemek sonrası. Çay içip sohbet ediyoruz. Evin genç erkeği aramızda. Evli olup olmadığını soruyoruz. Yeni evlenmiş. Yeni evli olduğunu öğrenince, nasıl evlendiğini, başlık parasının olup olmadığını ve ailenin ekonomik durumunu soruyoruz.
 
Gencin ismi Atan. Ailenin 50 koyunu, 2 ineği, 1 yakları ve 1’de atlarının olduğunu, babaları emekli olmasından dolayı, aylık, 4000-5000 bin som da emekli maaşı gelirlerinin olduğunu söylüyor. Yaşam koşulları zor, burada kar yağışı kasım ayında başlıyormuş, mayıs ayının 15’de ancak kalkıyormuş. Sıcaklık kışın -40’ları buluyormuş. Ve ancak köklü bitkiler yetişiyormuş, arpa, patates türü.
 
Nasıl evlendiğini anlatmasını istiyorum genç Atan’dan. Atan, “sevdik ailemizi gönderdik istedik verdiler” diyor. Köyde başlık parasının olup olmadığını, kız alırken bir şeyler verip vermediklerini soruyorum. Atan, “hayvan ve para veriyoruz. Ben, 20 koyun, 2 inek 100 bin som verdim,” diyor. Bir koyunun 5000’le 8000 arası som olduğunu öğrenince, bunun çok fazla olduğunu söylüyorum. Olmadığını, düğünlerinin 1 hafta sürdüğünü, 1 hafta içinde verilen 20 koyundan fazlasının kesilip yendiğini söylüyor. Ve ekliyor, düğüne gelenler elleri boş gelmiyorlar. Her gelen bir koyun getirdiğini hesap ederseniz çok değil diyor.
 
Köyün tarihçesi hakkında bilgi vermesini istiyorum Ernist’ten. Sarı Moğol köyünün, eski bir Moğol yerleşim birim olduğunu, nüfusunun 5 bin olduğunu ve Tacikistan’dan gelen Kırgızların yaşadığını söylüyor Ernist. Burası maden bölgesi olmasından 3 maden ocağının bulunması dolayısıyla nüfusun %30’unun kömür ocaklarında çalıştıklarını öğreniyoruz. Burada yaşayan köylülerin, kışlık kömür ihtiyacı devlet tarafından bedava karşılanıyormuş.
 
Kışları, - 40’ları geçen hava soğuğunu ve 1,5-2 metreyi bulan kar yağışını düşünürseniz, yakılan kömür miktarını hesap edersiniz.
 
Köyde 7 cami, 2 mektep, 1200 öğrenci, 100 öğretmen, 4’de polis varmış. Polis sayısını duyunca, Kırgızistan’da neden polis göremediğimi anladım. Suç oranı düşük bir ülke olmasından dolayı, Kırgızistan’da polis ve polis otosu görmedim. Buna rağmen, Trafik polislerini görmediğimiz bir yol da olmadı. Her yolda, normal ya da otoban olsun trafik polisi var.
Sabah saat 6’da kalkıp fotoğraf çekmek istiyorum ama sis devam ediyor. Bir toprak damın duvarına bulduğum bir merdiveni koyarak fotoğraf çekiyorum ama istediğimi elde edememiş bir vaziyette yatağıma dönüyorum.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


RECEP S. TATAR Diğer Yazıları

01 Ocak 2019 - Dönüş Yolu, Son Yemek ve Son Veda
01 Eylül 2018 - ​ALIN SİZE ORGANİK UN
15 Ağustos 2018 - AL SANA DAŞ
12 Temmuz 2018 - Kaşarcı ve Balcı İki Kardeş
08 Haziran 2018 - AMERİKA, DOKTORLAR VE BİZ
26 Mayıs 2018 - TAVAN ARASINDAKİ ANAHTARLIKLAR
07 Mayıs 2018 - ZİRVEYİ YAKINDAN GÖRMEK
31 Mart 2018 - SARI MOĞOL YAYLASI’NDAN LENİN ZİRVESİNE
22 Haziran 2017 - Kediye Nankör Demeyin
07 Mart 2017 - SARI MOĞOL KÖYÜ
16 Ocak 2017 - HASAN’I BALIK SOKTU
13 Ocak 2017 - ATEŞ VE SU KAPILI SÜLEYMAN DAĞI
26 Aralık 2016 - YANGINLA GÜNE BAŞLAMAK, ATEŞLE DEVAM ETMEK
08 Aralık 2016 - ÇOBAN KÖPEĞİNİN UTANCI
05 Aralık 2016 - ÖĞLEDEN SONRA OSH
29 Kasım 2016 - DÜNYANIN EN BÜYÜK CEVİZ ORMANLARI
18 Kasım 2016 - "MİNİ ETEK GİYEN KADINLAR CANLI BOMBA OLMUYOR…"
17 Kasım 2016 - KIRGIZİSTAN VE ÖZBEKİSTAN SINIR KENTLERİ
16 Kasım 2016 - AT SIRTINDA SARI-ÇELEK YAYLASINA
15 Kasım 2016 - ÇİÇKAN VADİSİ, NARİN NEHRİ VE TOKTOGÜL BARAJI
14 Kasım 2016 - KARASAĞUN KENTİ, KARAHANLILAR’DAN KALAN KULE VE MEZAR TAŞLARI
11 Kasım 2016 - ISSIK GÖLÜNDEN AYRILIŞ
10 Kasım 2016 - MUHTEŞEM MEZARLAR VE ISSIK GÖLÜ
09 Kasım 2016 - KIRGIZLAR VE KARTALLARI VE DE KOLHOZLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ
08 Kasım 2016 - İZLENİMLER ANILAR
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER